Dva monitory na výšku pod Linuxem

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od xsouku04 »

Webové stránky jsou spíše delší než širší, programy a skripty v konzoli také. Tak proč mít monitor na šířku ?
Navíc kdybych měl dva monitory na šířku vedle sebe, musel bych se hodně rozhlížet a zabralo by to podstatně více místa na stole. Dobrá varianta je též mít dva monitory, jeden na šířku a jeden na výšku. Na šířku se třeba hodí používat nějaké široké tabulky, účetnictví nebo některá vývojová prostředí, která jsou na šířku optimalizovaná a druhý monitor na výšku zase zůstane na všechno ostatní.

V mém případě, kdy mám grafiku intel přímo v procesoru dělám přenastavení po startu X.

Kód: Vybrat vše

sudo vim /etc/gdm3/Init/Default 

#!/bin/sh
# Stolen from the debian kdm setup, aren't I sneaky
# Plus a lot of fun stuff added
#  -George
 
PATH="/usr/bin:$PATH"
OLD_IFS=$IFS

# přidám tuhle řádku na nastavení displeje. 
xrandr --output HDMI2 --mode 1920x1080 --pos 1080x0 --rotate left --output HDMI1 --mode 1920x1080 --pos 0x0 --rotate left --output     DP2 --off --output DP1 --off --output VGA1 --off
Potřebné parametry si naklikám a otestuji programem ARandR. Nastavení si uložím do skriptu, což je právě ten xrandr příkaz s parametry. Nastavení nvidia karet se provádí pomocí souboru v /etc/X11/xorg.conf, který může též vygenerovat nvidia pomocné proprietální klikátko dodávané s propritálním nvidia ovladačem. Tuším že se to jmenu nvidia-settings. Sice nezvládne takto dva monitory na výšku vedle sebe, ale ruční doúprava už není tak složitá ...

Defaultního správce přihlašování vyberu s nainstalovaných příkazem.

Kód: Vybrat vše

dpkg-reconfigure gdm3
Aby fungoval na výšku i textový režim, přidám do grubu jako bootavcí parametr vga=775 fbcon=rotate:3
Příklad části souboru v /boot/grub/menu.lst:

Kód: Vybrat vše

# Debian
title  Debian
root   (hd0,2)
kernel /boot/vmlinuz-3.2.0-4-amd64 root=/dev/sda3 resume=/dev/sda5 vga=775 fbcon=rotate:3 ro
initrd /boot/initrd.img-3.2.0-4-amd64
Přílohy
Dva_monitory_na_vysku.png
Dva_monitory_na_vysku.png (350.35 KiB) Zobrazeno 15257 x
amperecz
Příspěvky: 17
Registrován: sob 22. pro 2012 1:12:04

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od amperecz »

naprostý souhlas. zatím mám oba monitory "čtvercové". ale pokud širokoúhlé (což je bohužel dnes už asi jediná možnost), tak rozhodně na šířku!.
pokud to někdy budu muset řešit pod linuxem, tak si na vás zkusím vzpomenout :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od xsouku04 »

S novým Debianem Jessie přestal tento vyzkoušený postup fungovat.

Nicméně rozestavění monitorů je možné naklikat v uživatelském nastavení např. při použití defaultního gnome.
Problém ale trochu je, že se tohle nastavení projeví jen pod daným uživatelem s daným prostředím.
Pokud chceme, aby už i přihlašovací obrazovka byla řádně natočena, funguje tento postup:

http://askubuntu.com/questions/360886/p ... 992#363992
You simply copy the .config/monitors.xml from your account to /var/lib/ligthdm/.config/monitors.xml
Prostě zkopírujte nastavení vašich monitorů ze souboru ~/.config/monitors.xml do /var/lib/gdm3/.config/monitors.xml
a máte správné nastavení monitoru i pro přihlášení a jiné méně klikavé okenní manažery jako např. awesome. (pokud používáte gdm3 a awesome je zde bug).

Poku nechcete, aby systém bootoval do grafického prostředí, lze to vypnout pomocí.

Kód: Vybrat vše

systemctl set-default multi-user.target
Zapnout bootování do grafického rozhraní lze pak pomocí

Kód: Vybrat vše

systemctl set-default graphical.target
Zjistit stav

Kód: Vybrat vše

systemctl get-default
Jen tak mimochodem při hledání řešení tohoto problému jsem narazil na zajímavou stránku o randr na noteboocích thinkpad.

Místo CTRL+ALT+Backspace mohu xserver shodit pomocí ALT+SysRQ (Print Screen)+ K. Xserverů mohu spustit více a přepínat se mezi nimi pomocí CTRL+ALT+F1 až F9 (pokud jsem v textové konzoli tak jen ALT+F1 až F9)
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od MaT »

Monitor na výšku vedle monitoru na šířku používám v práci už hodně dlouho. Měli jsme tam jeden takový Dell, který uměl pivot (otočení) a nikdo ho při stěhování nechtěl... Tak jsem si ho vzal k sobě a začal právě takto využívat. Trochu problém je, že horizontální pozorovací úhly má sice celkem slušné, ale vertikální nic moc. Takže při otočení na výšku je to také nic moc a člověk se na něj musí dívat přímo... Ale je to nějaký starší kousek. Od té doby technologie přeci jen pokročila - jako hlavní monitor mám teď Dell U2515H, ten má pivot také a když jsem ho zkoušel na výšku, to je jiná káva. Pozorovací úhly jsou dost dobré jak horizontálně, tak vertikálně. A barvy zůstávají krásně jasné. Hlavně je na něm super to rozlišení - 2560x1440. Ale díky rozlišení i když ho má člověk klasicky na šířku, tak se toho na něj vejde spousta... A tenhle monitor je na takové vícemonitorové konfigurace asi přímo vymyšlený - má hodně tenké rámečky ze stran a nahoře. Takže se právě i počítá s tím, že si někdo pořídí dva a dá si je na výšku vedle sebe...

Jinak pro nastavování jsem používal právě nvidia-settings. A fungovalo to vždycky pěkně. Resp. jednou jsem to nastavil a po restartu si to takové nastavení vždycky pamatovalo. Jediné, co mi teď trochu vadí je to, že při bootu to nějak prioritně používá ten starý Dell, který je na výšku, takže bootovací menu je na něm a otočené. Ale když už pak naběhne grafické rozhraní, tak se to nastaví, jak chci. Ale nepřišel jsem zatím na to, jak určit, který monitor má být po bootu jako hlavní (možná je to prostě natvrdo DVI a DisplayPort až pak), nebo že má být obraz otočený třeba i na textové konzoli...

Jo a těch, co nemají rádi širokoúhlé monitory, je asi docela dost. Viděl jsem dokonce i nějaké monitory snad Eizo, co byly dokonce čtvercové. Třeba 1920x1920 nebo možná i těch 2560x2560...
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od xtonda »

Monitor na výšku je sice fajn, ale v případě běžného FullHD je pak těch 1080 na šířku zase docela málo, takže to chce buď 1920x1200 nebo něco ještě většího jako třeba 2560x1440/1600. Taky to chce aby to bylo něco lepšího než TN technologie, protože ty mají tragický zejména spodní pozorovací úhel, který se přetočením dostane na bok.

Taky nejsem nadšen z trendu, kdy se i u PC monitorů používá TV formát 16:9, ale když se člověk podívá na rozdíl v cenách u monitorů, které má smysl srovnávat, tak monitory 16:10 jsou cca o 50% dražší, takže kdysi sem vzal 1920 x 1080 za devítku než abych dával patnáct za 1920 x 1200. A teď když chci něco většího, tak vezmu asi 2560 x 1440, kterých je halda za 10 - 15 než dávat minimálně třiadvacet za 2560 x 1600.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Monitor na výšku je sice fajn, ale v případě běžného FullHD je pak těch 1080 na šířku zase docela málo, takže to chce buď 1920x1200 nebo něco ještě většího jako třeba 2560x1440/1600.
Roky jsem používal dva monitory 1920x1080 na výšku a šířka 1080 je pro mne dostatečné. Málokterá webová stránka pro rozumný chod vyžaduje vyšší rozlišení na šířku. A kdyby náhodou, mohu si okno roztáhnout přes dva monitory, nebo mít jeden monitor na šířku a jeden na výšku.
Pokud si pořídím jakékoli jiné rozlišení než 1920x1080, bohužel poměr cena výkon padá hrozně dolů. Bohužel. I když zdá se, že se to naštěstí začíná pomalu měnit, což je moc dobře. Některé monitory s velkým rozlišením mají některé závažné mouchy jako jen 30 Hz obnovovací frekvenci.
Jelikož je velikost pracovní plochy pro produktivitu práce velmi podstatná (i když to tomu, kdo to nikdy nevyzkoušel, možná nepřijde), je dobré investovat do více monitorů 1920x1080. Jeden z monitorů může být na i na šířku, pokud je potřeba.
Koupit je třeba kvalitní monitor s dobrými pozorovacími úhly, protože na monitor na výšku se budete dívat z jiných úhlů, než si výrobce plánoval.

Hlavní problém vidím v tom, že málo kdo je ochotný se odlišovat monitorem na výšku. Pak nezbývá než si připlatit za dražší monitor, nebo se smířit s horším rozlišením.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva monitory na výšku pod Linuxem

Příspěvek od xsouku04 »

Doba pokročila a díky nesmyslnému velkému boomu 4k televizí (ve 4K jen tak někdo nevysílá a filmů je také málo) se cena 4K monitorů dostává k 10 tisíci Kč. Mít tedy více monitorů přestává být nutností.
Vzniká ale nový problém a to, že uživatelské rozhraní s tak velkým rozlišením nepočítá. A alespoň pro mne je zde jedna podstatná nevýhoda oproti dvěma monitorům.
Když mám dva monitory v Linuxu s okenním manažerem Awesome, mohu snadno přepínat plochy - tedy i aplikace na obou monitorech nezávisle. Pokud bych ale měl jeden velký monitor a více aplikací, než se mi na ten velký monitor vleze, není mi jasné, jak se snadno přepínat tak, abych měl vždy snadno po ruce na monitoru ideálně rozestavěné právě ty okna/aplikace, s kterými chci zrovna pracovat.
Zamčeno