Stránka 1 z 1

Linux a práce s disky (konfigurace souboru /etc/fstab)

Napsal: ned 26. říj 2014 19:53:54
od xsouku04
Aneb GUI (klikátko), které za vás přidá položku do /etc/fstab

Konkrétně aby měl mít přehled o tom, jak jsou rozděleny fyzicky připojené disky a byl schopen přidávat položky do /etc/fstab .

Překvapivě když jsem hledal na internetu klíčové slovo fstab GUI, narážel jsem na starší příspěvky, které odkazovaly na starší zanedbávané nebo úplně opuštěné projekty, které neměly balíček v debian repositářích.

Nejpokročilejší a dobře udržovaný nástroj se nyní zdá být v balíčku gnome-disk-utility. Pro spuštění na debianu wheezy napište příkaz: palimpsest popřípadě kdesudo palimpsest na novějších ubuntu systémech nebo debianu jessie je to gnome-disks.
Přidání do fstab úspěšně vyzkoušené na debianu Jessie.

Obrázek
Zdroj inspirace: https://www.liberiangeek.net/2014/01/da ... sktop-gui/

Přímo pro KDE existuje balíček i program s názvem kvpm. Spustíte jej příkazem kdesudo kvpm.
Ten ale zdá se neumí manipulovat s /etc/fstab a nepodporuje šifrované disky.


Těm, co používají zánovní ubuntu v defaultní konfiguraci (používá Gnome a ne KDE), pravděpodobně stačí jen v menu najít tuhle aplikaci, nebo nechat hledat aplikaci, která obsahuje slovo disk.


P.S.
U nás ve firmě používají Linux všichni zaměstnanci v pracovní době jako jediný operační systém.

Přestože řada známých distribucí protlačuje rozhraní Gnome, uživatelsky nejpřívětivější pro běžného středně pokročilého uživatele se mi jeví prostředí KDE.

Průměrně počítačově schopný člověk se sám poměrně rychle zorientuje a nemá zásadní potíže.
A pokud má přeci jen nějaké potíže s klikací aplikací, je možné na dálku snadno zasáhnout díky VPN a x2go
P.S.S.
Pro ty, co neví, co je to fstab. Pokud má oddíl disku v konfiguračním souboru /etc/fstab svůj řádek, znamená to automatické či zjednodušení připojování - tedy používání toho disku.

Re: Linux a práce s disky (konfigurace souboru /etc/fstab)

Napsal: ned 26. říj 2014 23:55:50
od MaT
No pokud jde o tu uživatelskou přívětivost - u rodičů se mi ještě víc než Gnome osvědčilo LXDE. V Gnome si každou chvíli smazali něco z panelu nebo rovnou schovali celý panel, s LXDE se jim to myslím zatím nepovedlo. :-)

Jinak díky za tim na X2Go, občas pro vzdálený přístup používám VNC přes SSH tunel a odezvou a rychlostí je to nic moc - ale přišlo mi, že hlavně byl problém když na druhé straně bylo Ubuntu s rozhraním Unity. To asi díky všelijakým grafickým blbinkám strašně zpomalovalo...

Re: Linux a práce s disky (konfigurace souboru /etc/fstab)

Napsal: pon 27. říj 2014 20:08:45
od utx
V novějších distribucích je zvykem, že v /etc/fstab jsou jen pevně připojené disky. Vše ostatní se ošetřuje dynamicky pomocí udev -> udisks. Ta pošle o tom, co se stalo, DBus zprávu do desktopu, a desktop odpoví udisks, co má udělat. A ten se postará o připojení, pokud je požadováno.

Takže moderní klikátka už s fstab nemají nic společného, a jsou spíš grafickou nadstavbou nad "udisksctl dump".

Re: Linux a práce s disky (konfigurace souboru /etc/fstab)

Napsal: úte 28. říj 2014 11:54:58
od xsouku04
utx píše:V novějších distribucích je zvykem, že v /etc/fstab jsou jen pevně připojené disky. Vše ostatní se ošetřuje dynamicky pomocí udev -> udisks. Ta pošle o tom, co se stalo, DBus zprávu do desktopu, a desktop odpoví udisks, co má udělat. A ten se postará o připojení, pokud je požadováno.

Takže moderní klikátka už s fstab nemají nic společného, a jsou spíš grafickou nadstavbou nad "udisksctl dump".
Dík za info. Tušil jsem to. I tak se ale může středně pokročilému uživateli Linuxu gnome-disk hodit, pokud si např. pořídí další disk.
Jakýkoli disk, který není připojen přes USB, se považuje za pevně připojený disk?

Re: Linux a práce s disky (konfigurace souboru /etc/fstab)

Napsal: stř 29. říj 2014 15:59:39
od utx
xsouku04 píše:Jakýkoli disk, který není připojen přes USB se považuje za pevně připojený disk ?
Starší verze udisks měly za tímto účelem proměnnou ID_DRIVE_DETACHABLE v /etc/udev/rules.d/80-udisks.rules. Ale ukázalo se, že heuristika selhává. Například čtečka se stejným USB ID může být externí i interní, a zavolání USB Detach na interní čtečku jí pro běžného uživatele znefunkčnilo.

Takže dnes se USB Detach nevolá nikdy. /etc/fstab se vytváří při instalaci, a cokoliv na USB, co tam není, se považuje za vyměnitelný disk. Pro eSATA lze nadefinovat vyměnitelný disk pomocí UDISKS_ATA_PORT_CONNECTOR_TYPE nastaveného na ata_sata_external.