Nový Linux Debian Jessie a jeho potíže na desktopu

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nový Linux Debian Jessie a jeho potíže na desktopu

Příspěvek od xsouku04 »

Již za dva dny 5. listopadu 2014 dojde k zmražení současného debianu testing, aby z něj vznikl nový debian stable se jménem Jessie.

Máme debian Jessie nyní na třech pracovních počítačích, z toho na dvou z nich se vyskytly potíže.

1) Po startu nefungovala usb klávesnice a myš. Bylo nutné klávesnici odpojit znovu připojit.

Řešení:
Vytvoření souboru /etc/profile.d/restart_all_usb_devices.sh s obsahem

Kód: Vybrat vše

# reseting USB2 ports
for i in $(ls /sys/bus/pci/drivers/ehci-pci/|grep :)
 do echo $i >/sys/bus/pci/drivers/ehci-pci/unbind
 echo $i >/sys/bus/pci/drivers/ehci-pci/bind
done
Který po startu restartuje všechna USB zařízení, čímž se potížím spolehlivě vyhnu.

Restartovat USB zařízení ekvivalentní odpojení a opětovnému připojení se může hodit i v jiných případech, např. pokud se Vám kousne USB kamera, tiskárna a pod.

Problém podle mého názoru způsobuje jádro, možná též ve spojitosti s nečekanou rychlostí bootování.

2) Jessie již defualtně nepoužívá pro startování systému SysVinit, ale přešel na systemd. Systemd totiž provádí operace při startování počítače paralelně, což je sice rychlejší ale i problémovější. Spolu s novým
SSD diskem i na obstarožním noutbooku Lenovo ThinkPad T410 bylo možné dosáhnout nabootování za cca 4 vteřiny.
Ale jen někdy. Někdy se to prostě jen kouslo. Podle článku, který jsem našel na internetu, lze dále používat v debianu Jessie i SysVinit.. Přiinstalováním balíčků sysvinit-core systemd-shim jsem tedy problém s nespolehlivým bootováním odstranil. Lépe je bootovat spolehlivě za 6 vteřin, než nespolehlivě za 4 :).

Překvapivě když jsem na tohle téma hledal něco na internetu, bylo tam celkem pusto a prázdno, a tak jsem přidal své poznámky k tomu v angličtině na naši wiki.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: Nový Debian Jessie a jeho potíže na desktopu

Příspěvek od GeBu »

Se "systemd" mám také problémy. Používám gogoc (tunel do IPv6) a v Jessie přestal fungovat zřejmě z těch důvodů, které uvádíte. Myslím, že nastartuje, ale je nějak sestřelen.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Nový Debian Jessie a jeho potíže na desktopu

Příspěvek od MaT »

Shodou okolností mám také Thinkpad T410, používám takový mix Debianu testing a unstable (ale většina je z testingu, akorát explicitně určené balíčky jsou z unstablu). Na systemd už jsem přešel asi před několika měsíci - a s bootováním problém není. Ale je fakt, že nemám SSD.

Pak mám Debian ještě na počítači v práci, také zatím žádný problém s bootováním.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový Debian Jessie a jeho potíže na desktopu

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Shodou okolností mám také Thinkpad T410, používám takový mix Debianu testing a unstable (ale většina je z testingu, akorát explicitně určené balíčky jsou z unstablu). Na systemd už jsem přešel asi před několika měsíci - a s bootováním problém není. Ale je fakt, že nemám SSD.

Pak mám Debian ještě na počítači v práci, také zatím žádný problém s bootováním.
Napadá mne, že kromě SSD, které bootování zrychlí do závratných rychlostí, by to mohlo být ještě rozdílem v tom, jak byl systém nainstalován.
Tedy pokud někdo začal s tím, že měl původně wheezy a pak postupně upgradoval na testing, může skončit s trochu jinou konstelací konfigurace než někdo, kdo udělal nyní čistý install. To by mohlo vysvětlovat, proč se s tím skoro nikdo ze zkušenějších uživatelů Debianu nesetkal.
Také mám ještě notebook lenovo Thinkpad x200s, kde jednak nemám SSD, ale na jessie jsem přešel upradem z wheezy, a tam žádné potíže nebyly. SSD ale také plánuji.
Co můžu udělat, že ten disk pokusně vyměním s Thinkpad T410 a uvidím, jestli problém bude opět na světě nebo ne.

Navíc problémy, co se stanou jen někdy, se bohužel chovají záhadně a mohou mít své dobré a špatné dny a nebo kusy hardware, kde se nestanou prostě nikdy :)
Zamčeno