OpenSUSE 13.2 je venku

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Zamčeno
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od 4smart.cz »

První verze, která vznikla na základě cyklu rolling updates je venku. Výchozím souborovým systémem je brtfs. OpenSUSE 13.2 přináší pět grafických prostředí: KDE 4.14, Gnome 3.14, LXDE, Enlightenment, Xfce.
Součástí je jádro 3.16 a za zmínku stojí přítomnost nástroje KDE connect, který velmi usnadňuje sdílení mezi tímto systémem a mobilními zařízeními. Vyzkoušet je možné také nové technologie Wayland 1.4, KDE Frameworks 5.

Z vlastní zkušenosti doporučuji nechat tuto verzi distribuce ještě měsíc nebo dva uzrát před tím, než začnete uvažovat o tom ji někam nainstalovat.
Podle ohlasů z diskuzních fór se občas v této verzi zatím ještě vyskytují znatelné chyby, například v nástroji pro rozdělování disků, někdo hlásil problémy s OpenVPN, jinde je problém s podporou hardwaru.
Sám OpenSUSE používám na svém pracovním notebooku. Vyčkat a nechat uzrát čerstvě vydanou distribuci ještě po nějakou dobu se vyplatí.

J.M.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od luky »

zajímavé bude zkusit btrfs namísto ext4. A zapnout kompresi v fstab (compress, nebo ještě lépe compress=lzo). Pokud máte na notebooku rychlý procesor, ale pomalý harddisk s 5400 otáčkami, pak může komprese zrychlit práci. Inteligentně se komprimují se pouze dobře komprimovatelné soubory, leda že by se uživatelem vynutila komprese parametrem compress=force.

Navíc zapnutá komprese ušetří místo. Čistá instalace KDE na ext4 mi zabrala 4,8GB, na btrfs s kompresí 2,9GB (mám malý SSD, každý GB je dobrý).

Někteří hlásí u btrfs problémy s fragmentací, je možné použít parametr autodefrag - uvidíme.

V případě btrfs instalace je zajímavá možnost vybrat si po spuštění počítače v GRUB2 snapshot

Při instalaci mi byl instalátorem nabídnut pro systém / file systém btrfs, ale pro /home mi byl nabídnut file systém XFS
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od 4smart.cz »

Nedávno jsem četl v souvislosti s Brtfs tento článek - doporučuji:
http://www.root.cz/clanky/zfs-nebo-btrf ... tribucich/
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od luky »

4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od 4smart.cz »

Pokud jde o OpenSUSE 13.2, osobně jsem našel několik chyb.
Například CUPS pro moji tiskárnu Samsung M2070W neumožňuje nastavit marginálie a při tisku jedné strany na A4 je výtisk rozpůlen mezi 2 strany A4 vedle sebe.
U nástroje pro skenování je zase problém s automatickou detekcí skenovaného úseku v obraze. Změnit rozsah skenování má efekt ne po prvním skenování, ale až po druhém pokusu.

J.M.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od luky »

taky mi nejede tisk - u tiskárny Samsung M2020W je na A4 papíru vytisknuta vždy "malá zdeformovaná stránka cca A6". Je to mrzuté, jsem zvědavý, kdy to spraví. :x :x :x :x :x

Další chybou je stálé vyžadování hesla Networkmanagerem při připojování do sítě pomocí wifi. Nestačí standardně změnit v Yastu z Wicked na Networkmanager, ale je třeba provést kroky uvedené v http://doc.opensuse.org/release-notes/x ... SUSE/13.2/
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od luky »

Tak se pomalu ukazuje, že 13.2 je nedodělek. Je to škoda, protože rok stará verze 13.1 je velice zdařilá verze bez bugů
http://www.linuxexpress.cz/software/ope ... echnologie
+diskuze
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: OpenSUSE 13.2 je venku

Příspěvek od luky »

Zamčeno