Linux versus Windows subjektivně

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xsouku04 »

Na svém obstarožním notebook Lenovo x200s mám dual boot. Kromě debianu Jessie na něm mám i Windows 7 (OEM licence ke staršímu notebooku stála jen 300 Kč)
Nedávno jsem byl nucen trávit delší dobu ve Windows, když jsem dělal návod, jak registrovat protokol Odorik pro iniciaci zpětného volání z různých aplikací.
Složitostí některých věcí ve Windows jsem byl docela znechucen.
Rozhodl jsem se tedy popsat, jaké má Linux výhody/nevýhody pro mne a naši firmu. Tedy nic, co platí absolutně vždy pro každého, ale pro mne jsou to věci velmi podstatné. Některé věci jsou drobnosti, které se nejspíše ostatních netýkají nebo je nějak vyřešili, jiné věci jsou obecnější.
  • Linux má lepší rozložení české klávesnice. Všechny znaky jako $^* pohodlně najdu, i když používám výhradně české rozložení klávesnice. Prostě je hledám tam, kde by byly na anglické klávesnici a přitom drží AltGr. Bohužel ve Windows jsou rozházeny nelogicky. Viz obrázek.
    Obrázek Pokud bych se tedy chtěl ve Windows vyhnout přepínání klávesnice, musel bych se naučit jejich další pseudorozložení, což není záležitost na týden. Je to sice relativní drobnost, k efektivnímu používání klávesnice ale velmi podstatná. Vede to k tomu, že velká část uživatelů dodnes pořád dokola zbytečně přepíná českou a anglickou klávesnici, když potřebuje napsat znak, který na české klávesnici není. To podstatným způsobem snižuje efektivitu práce.
  • Windows 7 zatím nemá repozitáře a instalace většiny aplikací je složitější a zdlouhavější. Nesmyslně musím mačkat tlačítko dále/next. V závislostech je bordel, každá aplikace si to řeší sama často tak, že zbytečně natahá do systému stejné knihovny znovu a znovu. V Debianu/Ubuntu prostě stačí napsat např. aptitude install ruby a mám je nainstalováno. Ve Windows musím hledat "instalatéra", zabývat se jeho důvěryhodností a i poté je výsledek horší. V mém případě ruby nedovedlo validovat certifikáty různých https domén a bylo třeba dalšího ručního zásahu.
  • V mém případě i stejné aplikace pod Windows běží prostě o poznání pomaleji. I takový Firefox.
  • Windows má nedokonalou nedodělanou konzoli. I taková jednoduchá věc jako změnit velikost je problém.
  • V Linuxu nepotřebuji nějakou aplikaci třetí strany k tomu, aby část disku (některý adresář) byla šifrována. V Debianu/Ubuntu stačí spustit příkaz ecryptfs-setup-private a mám ve svém domovském adresáři šifrovaný podadresář Private. Starosti i údržba je nulová.
  • Aplikace si všechna svá data i nastavení ukládají do souborů v domovském adresáři, které začínají tečkou, nebo do adresáře .config. Překopírování nebo zálohování veškerého nastavení na jiný stroj je tak velmi snadné. U citlivých souborů si vytvořím symlink do adresáře ~/Private a mám data šifrované.
  • V Linuxu nemusím, když chci kopírovat text, mačkat pořád CTRL+C a CTRL+V. Stačí text označit myší a na novém místě zmáčknout prostřední tlačítko myši. Je to sice drobnost, ale práci s textem to podstatným způsobem zeefektivní.
  • V Linuxu je nebezpečí virů a trojský koní mnohonásobně (tisíckrát?) menší.
  • V Linuxu nedochází ke zpomalování systému časem.
  • Disk s Linuxem mohu snadno přenášet z počítače na počítač. Jádro totiž standardně obsahuje všechny dostupné ovladače. Ve Windows musí ovladače doinstalovávat pro konkrétní hardware a při přenosu disku na jiný počítač vyvstane navíc problém s licencí Windows.
    Půjčit někomu svůj notebook, aby si tam dal svůj disk na dobu reklamace svého notebooku, je v Linuxu realita, ve Windows utopie.
K čemu Linux nestačí?

Vypadá to, že jediná aplikace, která dovede generovat kvalitní PDF pro tisk na offsetové tiskárně v CMYK je uživatelsky poměrně nepřívětivý scribus. Inkscape, který jinak vyhovuje, CMYK neumí a vygenerovaná RGB PDF někdy nejsou úplně kvalitní.
Pro Linux chybí některé aplikace. Naštěstí žádnou další prostě nepotřebujeme.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xtonda »

Česká QWERTY se chová jak požadujete. Česká QWERTZ je záhadná, jelikož je odvozena od německé klávesnice, nelze očekávat umístění nečeských symbolů jako na anglické, ale ono se to neshoduje ani s umístěním na německé. Kdo se přepíná mezi českou a anglickou zvolí českou qwerty a pro toho, kdo nepřepíná, to není omezení.

Repozitáře jsou teoreticky fajn, prakticky na nic, protože je udržuje správce distribuce a ten na to typicky kašle. V Ubuntu jsou ve většině případů verze z doby freezu distra a na aktualizace se kašle, takže je potřeba se stejně srát s third party PPA (a doufat, že existuje) nebo instalovat ručně, což oproti Windows obvykle znamená kompilaci ze zdrojáku, proti tomu je Windowsí next, next, next procházka růžovou zahradou.

Větší pomalost aplikací byla nějak změřena nebo je to jen dojem plynoucí z averze vůči Windows?

Schopnosti a možnosti CMD jsou omezené, ale Windows prostě nejsou konzolový systém.

Windows umí šifrovat adresář http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... =windows-7 a umí i full drive encryption - BitLocker.

Množsví malwaru je prostě přímo úměrné penetraci OS mezi uživateli.

Zpomalování sytému časem je otázka toho jaké je uživatel prase a kolik kravin neustále instaluje, já s tím nemám problém krom běžného nárůstu náročnosti, netbook a Atomem mi nepřijde tolik fajn jako před osmi lety.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od mobilemanic »

Nechci být linux hater a nejsem, nicméně tohle je hodně zaslepený pohled... na každé straně je něco snazší a něco složitější. Kdybyste s Windows uměl tak dobře, jako zdá se umíte s linuxem, tři čtvrtiny těch komentářů byste nepsal.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Česká QWERTY se chová jak požadujete. Česká QWERTZ je záhadná, jelikož je odvozena od německé klávesnice, nelze očekávat umístění nečeských symbolů jako na anglické, ale ono se to neshoduje ani s umístěním na německé. Kdo se přepíná mezi českou a anglickou zvolí českou qwerty a pro toho, kdo nepřepíná, to není omezení.
Děkuji za vysvětlení. Že je nelogické rozložení nečeských znaků jen u QWERTZ a nikoli QWERTY, jsem netušil. Sám anglickou klávesnici vůbec více jak deset let nepoužívám, vystačím si jen s českou (QWERTZ) a ALTGR klávesou. Přesto jsem mnohem raději, když rozložení kláves při ALTGR odpovídá něčemu smysluplnému, co má smysl se učit. Bohužel tato patálie s klávesnicemi žádné ideální řešení nemá. Pokud bych používal QWERTY, občas se stejně setkám s BFU, co má jako jedinou klávesnici nastavenou QWERTZ a bude chtít s něčím pomoci. Krom toho, že budu občas přehazovat Y a Z, nebudu schopen zadat potřebné znaky jako $#@ a další. A jelikož používám QWERTZ, jsem na tom v podstatě stejně, jen si nepletu Y a Z.
xtonda píše: Repozitáře jsou teoreticky fajn, prakticky na nic, protože je udržuje správce distribuce a ten na to typicky kašle. V Ubuntu jsou ve většině případů verze z doby freezu distra a na aktualizace se kašle, takže je potřeba se stejně srát s third party PPA (a doufat, že existuje) nebo instalovat ručně, což oproti Windows obvykle znamená kompilaci ze zdrojáku, proti tomu je Windowsí next, next, next procházka růžovou zahradou.
Ubuntu vychází každého půl roku, tedy s tím zastaráním aplikace to nebude tak zlé. Je zde ještě možnost používat debian testing, kdy k aktualizacím dochází průběžně a to všech aplikací. Tedy bohužel i těch, kde o to nestojíme. Některé aplikace v Linuxu mají závislosti opravdu nezdravě košaté a vlastní kompilace a nutnost vyhovět všem závislostem může být zásadní problém. Většina aplikací ale tokových není a zkompilovat a nainstalovat si vlastní verzi aplikace obvykle znamená kromě stáhnutí a rozbalení zdrojového kódu jen čtyři příkazy, tedy je to obdobná komplikace jako mačkání tlačítka next ve Windows.
Řekněme, že chci nainstalovat novější verzi aplikace v balíčku foo.

Kód: Vybrat vše

apt-get build-dep foo   #  nainstaluje všechny balíčky potřebné pro kompilaci foo
./configure
make
make install
Osobně jsem konzervativní, a jestli to není nezbytně nutné, spokojím se starší verzí aplikace. Pro uživatele Linuxu také může být dobrý nápad vyhnout se nejnovějšímu hardwaru. To jsou trochu kompromisy, které asi stálo za to zmínit jako podstatné nevýhody Linuxu.
Mějte ale na paměti, že pocit toho, že musím mít nejnovější aplikaci a nejnovější hardware, nám do hlavy vtloukají především odborníci na marketing. Mnohem zásadnější je, umět jej dobře využít.
xtonda píše: Větší pomalost aplikací byla nějak změřena nebo je to jen dojem plynoucí z averze vůči Windows?
Pokusil jsem se to nyní měřit. Nabootoval jsem zase po několika měsících do Windows a hodlal spustit Firefox. Právě startování firefoxu se mi ve Windows zdálo neskutečně pomalé. A nejen to. Bohužel po nastartování Windows něco cca 15 minut stále hrkalo s hardiskem, spuštění Firefoxu trvalo cca 40 vteřin. Ale to proto, že se automaticky prováděla nevyžádaná aktualizace firefoxu.
Provedl jsem tedy znovu reboot, opět čekal až se Windows uklidní. Tohle jsem opakoval ještě dvakrát. Poté jsem dosáhl rychlosti prvního startu Firefoxu cca 11 vteřin. V Linuxu první start po nabootování trvá vteřin 7.
Horší výkon bude pravděpodobně způsobovat nevyžádaný antivir od Microsoftu a různé nevyžádané procesy na pozadí.
Jelikož můj hlavní pracovní nástroj je internetový prohlížeč firefox a práce s konzolí a navíc bezpečnost je pro mne důležitá, Windows opravdu pro mne nejsou vhodné.
xtonda píše: Windows umí šifrovat adresář http://windows.microsoft.com/en-us/wind ... =windows-7 a umí i full drive encryption - BitLocker.
To jsem nevěděl. Jak je ono šifrování zabezpečeno? Onehdy když jsem zapomněl přihlašovací jméno do Windows XP, jakýsi program z internetu mi jej do pěti minut našel. Místo do Windows jsem nabootoval do něj. Jednalo se o Windows XP, kde je to o něco snadnější. Windows 7 na tom bude lépe, ale je možné se na to spolehnout? Slabé heslo půjde nejspíš získat přes slovníkový "útok" i v Linuxu ze souboru /etc/shadow . Otázka spíše je, jestli náhodné heslo rozumné délky (8 a více znaků) získat opravdu nelze.
xtonda píše: Množsví malwaru je prostě přímo úměrné penetraci OS mezi uživateli.
Jsem si vědom, že množství škodlivého kódu do velké míry závisí na množství uživatelů. Přímá úměra to ale není. Windows je na desktopu cca 80krát častější než Linux. Škodlivého kódu pro Windows ale existuje více v tisícinásobcích.
V každém případě je to ale validní a velmi podstatný důvod, proč dát přednost Linuxu před Windows.

Ještě jsem zapomněl uvést jednu pro mne velmi podstatnou výhodu Linuxu. Pokud hledám informace o nějakém problému v Linuxu, většina informací, co na internetu nacházím, jsou kvalitní informace.

Pokud hledám informace týkajících světa Windows, velká část informací, které nacházím, kvalitní nejsou, jen se snaží něco prodat. Ne že by kvalitní zdroje nebyly, ale je obtížnější je najít.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od MaT »

No mně to přijde jako zcela konkrétní argumenty, v čem panu Soukupovi Linux vyhovuje více. Takže nevím, co by na tom mělo být "zaslepeného".

S tou klávesnicí jsem to ve Windows také nikdy nechápal - ale první klávesnice, ke které jsem přišel, byla anglická - a učil jsem se psát na ní (ještě bez diakritiky), takže rozložení QWERTY mi vyhovuje víc. A ve Windows jsem tedy používal rozložení klávesnice "České (QWERTY)". Jednou jsem také úplně náhodou objevil, že na takové ty různé znaky, které člověk potřebuje při programování (@, #, $, %, ^, &, *, složené a hranaté závorky a podobně) funguje krásně AltGr a původní umístění na anglické klávesnici - tzn. i ty popisky jsem tam měl. Takže na nějaké Alt-Q, Alt-V a podobně jsem mohl zapomenout (ty jsem si stejně nepamatoval), resp. úplně jsem přestal klávesnice přepínat. Když si někdo stěžoval, že má se psaním těchto znaků problém a musí kvůli nim přepínat, tak jsem byl docela překvapen, že v základní QWERTZ klávesnici ve Windows to takto není. Fakt nevím proč. V Linuxu jsou česká klávesnice QWERTY a QWERTZ úplně stejné, je tam prohozené jen to Z/Y.

Ano, pak jsem také ve Windows objevil nějaký editor rozložení klávesnice - ale přišlo mi to docela složité a vlastně to bylo ve chvíli, kdy už mi to bylo celkem jedno. Možná bych na něj mohl odkazovat ty, kteří používají QWERTZ a stěžují si, že se jim tyhle znaky píšou dost kostrbatě. Problém je, že pokud už se mě na to někdo z mého okolí zeptá, tak byť to budou lidé, co používají pouze Windows (takže by v nich měli být profíci), tak si s tímhle editorem většinou neporadí...

No a k těm dalším bodům - osobně také preferuji repozitáře. I zprovoznit třeba pro někoho nový počítač je pro mě jednodušší tak, že po základní instalaci systému jen napíšu něco jako aptitude install libeoffice iceweasel icedove pidgin inkscape gimp... A pak už se jen dívat nebo jít raději dělat něco užitečnějšího. U Windows to obvykle bylo - instalace základního systému (i ta sama o sobě chtěla myslím víckrát restartovat). Pak instalace posledního service packu a nějakých dalších aktualizací systému. Ovladače na všechno možné. Firefox jako nějaký normálnější browser. Office a pár dalších programů, které prostě v základu nejsou - každý z nich někde postahovat a ono "next, next, next...". Jo a vlastně taky nějaký antivir... Ano, vím že u Windows jde udělat nějaká customizovaná instalace (aby se třeba instalovalo s těmi service packy), že MSI balíčky jde snad nějak instalovat centrálně pomocí politik - ale zase kvůli jednomu či dvěma počítačům pro rodiče, kdo by se s tím drbal, že. Jo a také jde po instalaci všeho možného udělat nějaký image - jenže ten bude jen pro ten konkrétní počítač. Navíc takový image také dost rychle zastará... Mně přijde jednodušší mít nějaký texťák se seznamem těch třeba 10-20 balíčků, které budu považovat za základní - a ty pak můžu nainstalovat v aktuální verzi jedním příkazem... A s daleko méně restarty (možná i žádným, když hned při základní instalaci nechám stáhnout nejnovější jádro). Je tohle také zaslepený názor? :-)

S tou rychlostí už je to možná trochu spornější. Zrovna třeba ten Firefox byl bohužel někdy autory pro Windows optimalizován trochu lépe, než pro Linux. Je to asi proto, že na Windows ho používá zdaleka nejvíc lidí. Jinak k rychlosti ještě jednu poznámku - potřeboval jsem kdysi zprovoznit na Windows Apache s HTTPS a MySQL a PHP. Trvalo mi to asi půl dne. Na Linuxu (na kterém jsem to dělal až později) věc asi na pět minut. A ne, tehdy žádné "WAMP" balíčky a podobně nebyly, pěkně jsem musel každou z těch aplikací instalovat jednu po druhé. Asi největší odrb byl s tím HTTPS..

Konzole ve Windows je fakt skoro k ničemu. Vtipné je, jak do ní "postupně" dodělávají některé vychytávky, které jsou na Linuxu skoro odjakživa (tam completion). Ale jde jim to strašně pomalu (možná je to i díky tomu, že mezi některými verzemi Windows také uplynulo mnoho let - a pustit to do světa jen tak, třeba v rámci životního cyklu Windows XP, to asi není ve stylu výrobce - prostě když něco nového a lepšího, ať lidi zaplatí za upgrade). Přitom díky 4DOSu (alternativní shell pro DOS a snad ještě se to dalo používat s prvními verzemi Windows) jsem takové věci používal ještě v dobách DOSu. Prý v poslední době frčí nějaký PowerShell, ten má být ale ještě dokonalejší, ale zatím jsem moc nezkoušel.

Co se týče šifrování - třeba TrueCrypt je docela dost uživatelský přívětivý a je na Windows už dlouho. Ale je fakt, že něco přímo v systému mám asi raději (sám šifruji celý disk přes LUKS nebo Device Mapper nebo jak se to teď jmenuje).

Jednoduchá přenositelnost uživatelských dat - za to jsem také strašně vděčný. Ve Windows je i dnes spousta programů, co si musí vytvořit nějaké to svoje INI přímo v adresáři s programem. Na Linuxu si program pod userem prostě jinam než do uživatelského adresáře nezapíše. Přijde mi ale, že se Windows snaží v posledních verzích inspirovat také jinde. Místo naprosto pošahaného "Documents and Settings" se najednou objevil jednoduchý adresář "Users". Ale pořád v něm není vše. Registry jsou myslím pořád někde jinde.

Kopírování myší v Linuxu také považuji za silně návykové. Asi by nějakou utilitou šlo doplnit i do Windows, ale zatím jsem nehledal. Vtip je, že Ctrl+C a Ctrl+V na Linuxu funguje také a jako samostatný buffer, tzn. nezávislý na tom myšoidním.

Co se týče těch virů a různé havěti - no s tou penetrací to není tak jednoznačné. Na Desktopu je sice Linuxu opravdu dost málo, ale Linux je na spoustě serverů. Proč tedy nevzniká víc virů a trojanů, co by napadalo tyto servery? On takový server by byl pro autora nějaké takové havěti daleko lepší úlovek než nějaký desktop. Servery obvykle sedí na tlustších linkách a jsou na nich někdy i zajímavější data. No a i kdyby těch virů pro Linux bylo víc, budou to mít prostě mnohem těžší. Pokud si hloupý uživatel něco spustí, vymaže mu to třeba jeho home, ale nemělo by to složit celý systém. Na Windowsech byl vždycky každý admin - takže škody mohly být horší. Z posledními verzemi se to ale také lepší. Bohužel někteří programátoři aplikací pro Windows jsou asi debilové, protože i dnes musíme třeba používat programy, které prostě potřebují právo k zápisu do své složky někde v Program Files, jinak neběží...

Zpomalování systému časem - to jsem kdysi také považoval za pravdu pravdoucí a přeinstalovával jsem i cvičně co pár měsíců - ale je fakt, že v práci jsem měl jednu instalaci Windows mnoho let (vlastně ji ve VirtualBoxu používám dodnes - dnes to bude už tak 10 let) a ta se ani nějak nezpomalovala. Asi fakt záleží na použití. Kdo instaluje každou blbost, tak si to časem zasviní - bohužel ty odinstalace prostě nepoberou všechno (když se spoléhá na autora toho programu, resp. na to, jak vyřeší odinstalaci - dřív často dost blbě, až s nějakými standardizovanými řešeními se to pak časem asi trochu zlepšovalo - různé InstallShieldy a podobně).

S tím přenosem disku (resp. instalace OS) mezi systémy je to také pravda. Windows často nerozdýchaly ani výměnu základní desky a musely se pak přeinstalovat.

Ano, některé věci bych asi mohl dělat ve Windows pohodlněji - ale naštěstí je buď nepotřebuji vůbec a nebo ne moc často. Takže si s Linuxem docela dobře vystačím. A na spoustu věcí je pro mě prostě pohodlnější a dělají se mi v něm rychleji a snáz. Jsem tedy jako také zaslepený? :-)

Jako nechci se tu pouštět do nějakého flame Windows vs. Linux - ale pan Soukup napsal zcela konkrétní argumenty, proč mu Linux vyhovuje víc (a proč se s ním asi spokojí i celá jejich firma) a pokud mu na to někdo napíše, že je to "zaslepený pohled", tak mi to přijde - promiňte - poněkud hloupé.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od MaT »

Ještě k těm nejnovějším verzím - ano, to mě dříve na Linuxu také štvalo. Třeba když jsem používal ještě Red Hat - tam byly prostě verze programů, které byly aktuální v době, kdy se Red Hat rozhodl danou verzi vydat. Ale zase tehdy jsem ještě neměl moc třeba přístup k internetu - tak to, že se prostě někde natahalo několik CD, z nich se pak instalovalo - a byla tam i většina dalšího softwaru, mělo také něco do sebe.

Pak když jsem ten přístup k internetu už lepší měl (tehdy třeba na koleji), tak už jsem po těch nových verzích pošilhával víc. Štvalo mě, že se třeba objevila nějaká nová verze nějakého softwaru, co jsem používal - a ta nová verze měla mít funkcionalitu o které jsem opravdu věděl, že bych ji uvítal. To se týkalo třeba programů pro komunikaci (tehdy Psi). Ale i ten Firefox nebo Thunderbird. Některé novinky v OpenOffice také docela stály za to. Prostě jsem je chtěl... Šlo hlavně o pár programů, u většiny systémových věcí mi to bylo jedno. I když někdy novější jádro také mohlo pomoci k tomu, že nějaký hardware, který před tím podporován nebyl, najednou podporován byl.

Používal jsem pak nějakou dobu Gentoo - tam to bylo v pohodě. Tam od všeho nejnovější verze byly skoro hned - no a když náhodou ne, tak člověk si ten ebuild soubor mohl celkem snadno upravit i sám - prostě v tom stávajícím třeba jen změnil verzi pro stažení zdrojáků z 1.37 na 1.38 a ono to většinou fungovalo - pokud se tam třeba nepřidaly nové závislosti. No a pokud ano, tak to upravit v ebuildu vlastně také nebyl takový problém.

Ale je fakt, že tehdy mi ten počítač pořád něco kompiloval. Vyšla nová verze OpenOffice - a hned stahovat pár set mega zdrojáků a pak kompilace třeba 6-8 hodin. Ano, jelo to s nízkou prioritou a tak se při tom dalo dělat i něco jiného - ale i tak mi to přišlo po čase trochu střelené. Ale dost jsem se díky Gentoo naučil.

No ale pak člověk potřeboval víc pracovat, mít systém přeci jen trochu stabilnější (a ne že se nějakou aktualizací něco rozsype), tak jsem se po čase zase vrátil k Debianu, který jsem nějakou chvíli používal i před tím (po Red Hatu - a přecho z Red Hatu mi tehdy přišel taky jako nebe a dudy - hlavně kvůli řešení závislostí). No a s Debianem jsem spokojený mnoho let až dodnes. Na serveru mi jede pěkně stable a jsem za to rád. Nic se tam nerozsype. Od čeho potřebuji nejnovější verze (třeba Drupal, Django, Dokuwiki), to řeším jinak než přes balíčkovací systém. Na desktopu mám testing s tím, že některé balíčky si občas instaluji i z unstable nebo experimentalu (právě když od něčeho chci opravdu tu nejposlednější verzi kvůli nějaké specifické funkcionalitě). Pak třeba časem pro daný balíček zase přejdu na verzi s testingu. Je fakt, že do testingu ty nové verze probublávají trochu se zpožděním - ale někdy je to možná výhoda, že se tam nedostanu úplně hned a jsou aspoň trošku odladěnější...
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xtonda »

Ale já zas nechci být nucen kvůli aktualizaci aplikací každého půl roku upgradovat Ubuntu a nestojím ani o rolling distro. Ve Windowsech sice musím ručně stahovat instalátory, případně každá aplikace má nějaký svůj mechanizmus, ale zase si bez nějaké práce navíc vyberu verzi, kterou chci, protože tam není to repository, které by mi v podstatě nutilo pouze verzi o které někdo rozhodl, že právě tato je určena pro mojí verzi Ubuntu.

Configure, make, make install jsem už taky párkrát dělal a je to takto jednoduché, pokud to projde. Ono to ale ne vždy projde. A taky to docela trvá.

Měřit rychlost aplikace jen jejím startem mi nepřijde příliš smysluplné, jak často se aplikace spouští? Já startuji Firefox po stratu počítače, když lehne (nejčastější příčina) a po aktualizaci.

Moc sem to nezkoumal, jen zkusil kliknout pravým, dát Properties, Advanced a zapnout šifrování. Nabídlo mi to zazálohovat klíče a adresář se tváří jako šifrovaný.

OK, vztah podílu malware a penetrace OS asi nebude lineární, on se každý autor rozhoduje sám za sebe a pokud je nějaký systém dominantní, tak si zvolí ten.

Já sem schopen nalézt relevantní informace i o Windows, mám je anglicky a není problém příslušnou hlášku vygooglit. Různé či rozporuplné informace a nezodpovězené dotazy nacházím v obou světech.

Ano, zprovoznit novou instalaci Windows zejména pokud od posledního SP uplynulo dost času je zdlouhavé, musí se natahat halda aktualizací, které na sebe navazují, takže je to často zdlouhavý a iterativní proces s několika restarty, to je poměrně otravné.

Na servery nevznikají trojani, protože tam nemají živnou půdu, ono i na těch Windowsech byla v drtivé většině případů vyžadována spoluúčast uživatele, tj. něco dostat mailem nebo stáhnout a spustit, což se na serverech neděje - nebrowsí se tam, maily se tam nečtou a pokud ano, tak to dělají zkušení uživatelé. Kolik bylo na Windows malwaru, který zneužíval nějaký remote exploit, tedy pro napadení stačilo mít PC v síti? Já di teď vybavím akorát Code Red a Sasser.

Pokud jde o samovolné zanášení a zpomalování systému, tak to byla realita u Win 95 a linie z něj vycházející, tam se často mluvilo i o poločasu rozpadu. U NTčkové linie s tím nenám problém, OS mívám většinou nainstalovaný po dobu životnosti systému.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od mobilemanic »

OK, beru zpět, bylo to dost "haterské".. Nicméně:
- Klávesnice: změna na "Česká programátorská" a je to
- Repozitáře: repozitáře naopak odebírají svobodu rozhodování. Instalátor proti tomu vždy obsahuje nejnovější verzi a řeší všechny závislosti - pokud ne, tak je udělaný špatně. (Ano, v tomhle bodě je nicméně sporný Windows installer, který i 3 soubory dokáže instalovat 5 minut, nicméně to už je problém konkrétní implementace.)
- Rychlost: tohle je prostě pozorování na konkrétní aplikaci, vždycky to musí být někde rychlejší a někde pomalejší
- Konzole: souhlas, nicméně s tím co se pod windows obvykle na konzoli dělá je změna velikosti stejně to jediné co je potřeba :)
- Šifrování: v osmičkách je již Bitlocker pro všechny..
- Ukládání nastavení: toto je pravda, ale to je zásadně tím, že zatímco na Linux vyvíjeli aplikace převážně programátoři, tak pod Windows v RAD prostředích vyvíjel každý ňouma. V Linuxu taky není problém udělat aplikaci co bude vyžadovat sudo a ukládat nastavení do /bin nebo do /etc. Jen ve windows se z toho bohužel stal standard :/
- Schránka: tohle mi nepřijde jako standardní věc, spíš nějaké méně obvyklé nastavení/vlastnost X prostředí?
- Viry: ale no tak. kde ja poptávka, tam bude i nabídka. Opravdu to není tak jak zpívá "Xindl X" :-) Pokud by měl linux třeba 40% na desktopech, to byste viděli ten mazec. A že i mimo roota by se dalo udělat dost dostatečně "užitečných" aplikací :)
- Ztráta rychlosti: za sebe říkám, že ve Win také ne. To je primárně problém chování uživatele. Osobně dokážu X prostředí také rozsekat tak, že se začně zpomalovat a zlobit.
- Přenositelnost: od sedmiček se mi nestalo, že by přenos nefungoval. Dříve byl problém hlavně IDE vs AHCI, ale to už dnes není. Aktivace, to je věc jiná, tam jsme holt všichni oběti M$.


Ale asi bysme toho měli nechat, tohle téma vyvolá hádky už jen z principu :-)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše: - Klávesnice: změna na "Česká programátorská" a je to
Jak vypadá česká programátorské rozložení pod Windows? Nikde to nemohu na internetu najít. Předpokládám, že je to hybrid mezi qwerty a anglickou klávesnicí. Tedy nic, co by mi pomohlo. Já potřebuji qwertz s možností psát anglické znaky s pomocí altgr na místech, kde je má anglická klávesnice. Asi by bylo nejjednodušší nějak upravit tu qwerty.
Neexistuje nějaký prográmek pro Windows, který by prostě uměl prohazovat Y a Z? Hodilo by se to absolventu kurzu psaní všemi deseti, který si tak navykl na qwertz, co se snaží občas programovat a tedy chce občas použít anglickou klávesnici ale s českým y a z. Nebo je tento člověk Microsoftem odsouzen k trápení nebo vlastnoruční editaci rozložení kláves?
mobilemanic píše: - Schránka: tohle mi nepřijde jako standardní věc, spíš nějaké méně obvyklé nastavení/vlastnost X prostředí?
V Linuxu/Unixu je to naprostý standard od dob, co pamatuji.
mobilemanic píše: - Přenositelnost: od sedmiček se mi nestalo, že by přenos nefungoval. Dříve byl problém hlavně IDE vs AHCI, ale to už dnes není. Aktivace, to je věc jiná, tam jsme holt všichni oběti M$.
Řekněme, že mám 3 hardwarově podobné nebo stejné počítače. Na jeden z těch počítačů nainstaluji Windows 7 nebo Windows 8.1 a všechny potřebné aktualizace a programy. Poté prostě naklonuji obsah disku na druhý počítač. (Např. velmi jednoduše pomocí live Linuxu) Po prvním nabootování počítače s naklonovaným Windows začne tedy řvát ohledně licencí. Licenci ale mám, jen se snažím vyhnout nepříjemnost ohledně instalací, systému, aktualizací i programů. Je to nějak řešitelné, jako že zadám nový licenční kód?
Nebo je utrpení v podobě opětovné instalace povinné? Že někdo instaluje systém třeba na tři počítače současně je celkem obvyklé.
Také se to může hodit např. pro obnovení ze zálohy, kdy mi stačí jedna záloha pro více hardwarově stejných/podobných počítačů.
xtonda
Příspěvky: 763
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Linux versus Windows subjektivně

Příspěvek od xtonda »

Prohodit si na České qwerty z a y editorem klávesnic by nemělo být moc práce.
https://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/bb964665.aspx

Přehled dostupných rozložení je zde:
https://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/bb964651
Zamčeno