Klonování instalace debianu Jessie a těžkosti jménem UEFI

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.
Zamčeno
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Klonování instalace debianu Jessie a těžkosti jménem UEFI

Příspěvek od xsouku04 »

Je to již cca 2 roky od mého posledního podobného příspěvku Klonování (a instalace) debianu wheezy. Tehdy jsem prováděl novou instalaci i klonování stávajícího systému.
Mezitím došlo k bezproblémovému upgrade z Debianu Wheezy na Debian Jessie. Dedávno jsme zaznamenali potíže s diskem, a proto jsem se rozhodl nainstalovaný systém znovu klonovat (překopírovat) na jiný disk. Na to téma jsem nyní napsal obecný návod v angličtině.

Je to velmi jednoduché.
  1. zkopíruji oblast disku (stačí obyčejný příkaz cp -a), která je použita jako kořenová
  2. na novém disku zedituji obsah souboru /etc/fstab, aby při startování systému došlo k připojení nově zkopírovaných oblastí
  3. na nový disk nainstaluji grub
Mírnou, v návodu probranou, komplikaci představuje jen situace, kdy se snažím BIOS instalaci předělat na UEFI nebo obráceně.

Klonovat je bez potíží a jednoduše možné i běžící systém. Prostě namountujete oddíl / znovu např. do adresáře /mnt/root . Je to z toho důvodu, aby bylo správně zacházeno se speciálními typy souborů jako /dev/ /proc a podobně.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Klonování instalace debianu Jessie a těžkosti jménem UE

Příspěvek od xsouku04 »

Sepsal jsem na tohle téma článek na root.cz, který dnes vyšel. http://www.root.cz/clanky/klonovani-lin ... ly-system/
Zamčeno