Windows 10 - měli byste vědět

Odkazy na zajímavé články ze světa Linuxu.

Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod admin » čtv 13. srp 2015 11:52:31

Tentokrát trochu poruším název tohoto vlákna, neboť následující zpráva se netýká Linuxu, ale Windows.
Pokud uvažujete o Windows 10, možná byste měli vědět o tom, že z Vašeho počítače se stane stroj na sběr biometrických informací,
jenž bude využívat Vaší webkamery, mikrofonu, klávesnice a veškeré informace o tom, co píšete, jak vypadáte, jaké charakteristiky má Váš hlas včetně toho, co říkáte, bude odesílat na cizí servery.
Tyto údaje potom mohou být použity jakkoliv. Je zarážející, že vypnout tyto nežádoucí funkce není tak úplně jednoduché.

http://aeronet.cz/news/analyza-windows- ... h-a-hlasu/

Myslím, že Linux, jakožto operační systém s otevřenými zdrojovými kódy, lze v tomto případě brát jako důstojnou alternativu pro normální uživatele
a jako bezpečné řešení pro kohokoliv.

http://www.ubuntu.cz/
https://cs.opensuse.org/V%C3%ADtejte_na_openSUSE.org
https://www.debian.org/index.cs.html
http://fedora.cz/
https://www.centos.org/
...

J.M.
admin
Administrátor
 
Příspěvky: 1372
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod helmut.niederman » čtv 13. srp 2015 16:00:09

No jo, je to tak, děkuji za informace, já zůstanu u staršího Windowsu. Myslím si, že mnoho lidí vůbec netuší co se na ně chystá, na dveře už klepe Nový Světový Řád a lidi potřebují kontrolovat a šmírovat. Dneska jsem četl informaci od jednoho bankéře, že by platební karty měly být nahrazeny náramky s čipem. A pak příjdou zase s něčím novým, že by bylo lepší rovnou člověka očipovat a kontrolovat ho pomocí nanobotů tak jak nám to ukazovaly scifi filmy. ;)
Uživatelský avatar
helmut.niederman
 
Příspěvky: 869
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod mobilemanic » čtv 13. srp 2015 20:32:44

helmut: Tohle jsou sci-fi kraviny, které ve skutečnosti už dávno nastaly, pouze jsou udělány trochu jinak, více "ne-scifi", přijatelněji... Už teď každý z nás u sebe nosí tolik technologických serepetiček, že je to lepší než nějaké čipy pod kůží.. Téměř každý u sebe těch čipů nosí několik, akorát že jsou třeba v platební kartě. Ale výsledek je úplně stejný... Vše je jen otázkou toho, jak to udělat společensky přijatelně - a že se to daří, IoT, platební karty (časem určitě jediná platební možnost), RF vysílač v každé kravině, telefony s Androidem či iOSem... Většinu toho nostíme stále u sebe, může nás to poslouchat, "skenovat", sledovat polohu, aktivitu a spoustu věcí co nás třeba ještě ani nenapadly.

Ono to nebdude tak, že by to někdo dělal záměrně, tohle je prostě přirozený vývoj, člověk dělá věci které mu usnadňují existenci a zjednodušují život. Problém bude v tom, že se toho "jiní" lidé chytnou a přiohnou technologie ve svůj prospěch (viz třeba NSA a ty hromady backdoorů co znají, apod.)

Ale stejnak asi není důvod o tom diskutovat, myslím že řešení prostě není, prostě to tak bude.
mobilemanic
 
Příspěvky: 475
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod MaT » pát 14. srp 2015 1:42:45

No zrovna server aeronet.cz bych také nebral moc vážně. Ne snad že by Windows 10 nešmírovaly, to asi i ano (je to dnes moderní), ale některé ty věty... Třeba: "Windows 10 provádí kolekci všech textů zadaných z klávesnice." Které tele to proboha z té angličtiny překládalo? Jo aha, on to měl psát jejich "administrátor". Nějaký bezejmený... No nic, ani se mi to nechce číst dál, asi by to bylo jen plýtvání časem."Kryptovaná komunikace" - to má něco společného s nějakou kryptou někde v nějakém kostele? Česky se vždycky říkalo šifrovanou...
MaT
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát 29. bře 2013 15:35:14

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod xsouku04 » pát 14. srp 2015 8:35:42

MaT píše:No zrovna server aeronet.cz bych také nebral moc vážně. Ne snad že by Windows 10 nešmírovaly, to asi i ano (je to dnes moderní), ale některé ty věty... Třeba: "Windows 10 provádí kolekci všech textů zadaných z klávesnice." Které tele to proboha z té angličtiny překládalo? Jo aha, on to měl psát jejich "administrátor". Nějaký bezejmený... No nic, ani se mi to nechce číst dál, asi by to bylo jen plýtvání časem."Kryptovaná komunikace" - to má něco společného s nějakou kryptou někde v nějakém kostele? Česky se vždycky říkalo šifrovanou...

Dobrý postřeh. Napsat kvalitní článek je těžké a vzhledem k tomu, že "profesionální" média mají na toto téma zakázáno psát, bohužel nezbývá než ověřovat informace z těch více amatérských.

Microsoft tedy sbírá informace o uživateli a odesílá je na svoje servery. O tom, jak moc eticky se chová Microsoft, jsou jasné pochybnosti.
Co když se ale těchto informací zmocní někdo třetí po cestě? Je ono šifrování opravdu neprolomitelné?
Pokud je systém prolezlý špehovacími nástroji, předpokládám že bude podstatně snadnější, aby se jich zmocnil někdo třetí,než kdyby tam vůbec nebyly.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6860
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod STP » úte 22. zář 2015 22:51:14

Tak jsem chtěl jen upozornit, že se to prostřednictvím aktualizací
dostalo už i do vychvalovaných sedmiček, ale po přečtení článku:
http://m.lupa.cz/clanky/avg-to-reklo-na ... e-zpenezi/
už je to fakt vlastně úplně jedno :?
STP
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 06. říj 2013 21:59:27

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod xtonda » stř 23. zář 2015 10:16:52

Přidám odkaz na článek na toto téma vydaný před dvěma týdny na root.cz

http://www.root.cz/clanky/windows-10-an ... omunikace/

Ukazuje se, že v podstatě o nic nejde a vše si lze řídit uživatelským nastavení, tedy celé je to jen nenávistná kampaň Microsoft haterů.
xtonda
 
Příspěvky: 734
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Windows 10 - měli byste vědět

Příspěvekod xsouku04 » stř 23. zář 2015 14:50:51

xtonda píše:Přidám odkaz na článek na toto téma vydaný před dvěma týdny na root.cz

http://www.root.cz/clanky/windows-10-an ... omunikace/

Ukazuje se, že v podstatě o nic nejde a vše si lze řídit uživatelským nastavení, tedy celé je to jen nenávistná kampaň Microsoft haterů.


Je to tak, původní článek http://aeronet.cz/news/analyza-windows- ... h-a-hlasu/ se zdá být tendenční nepodložený blábol.
Aeronet.cz se tváří, že má sídlo někde v Holandsku, kontaktovat se mi je nepodařilo. Mají tam kontaktní formulář, který občas ale ze záhadných důvodů nejde odeslat. Na dotazy nereagují.

Odkazovaný článek na rootu provedl dost dobré práce, ale také není úplně košer. Např. málo konkrétní instrukce, jak celé "měření" zopakovat. Opomíjí zcela legitimní fakt, že detekovat Windows mohl díky podstrčené certifikační autoritě rozpoznat, že ve skutečnosti nekomunikuje s microsoftími servery a nedovolené špehování přerušit...

Osobně ale nevidím nic špatného na tom upozorňovat na dnešní trend špehovat všude a všechny a vytěžená data snad ještě prodávat. Že si lidi dávají na Microsoft větší pozor, než kdyby to stejné dělal např. Google, má své důvody. Microsoft mívá občas s etikou problémy a místo inovací ve prospěch zákazníků (jak to dělá Google) se snaží prosazovat svoje záměry více agresivními a monopolistickými způsoby.

Také platí fakt, že Windows je, co se bezpečnosti a soukromí týče, asi dnes nejhorší volba. Částečně kvůli tomu, že je nejrozšířenější (proto je nejčastěji cílem), částečně kvůli dlouhodobé politice Microsoftu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6860
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno


Zpět na Zajímavosti ze světa Linuxu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník