Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od xsouku04 »

Máte-li webový prohlížeč google chrome, můžete si vyzkoušet volání z webu na adrese.

https://ws.odorik.cz

používáme projekt https://sipjs.com/

Volat je zatím možné jen na čísla v síti Odorik. V případě hovoru na šestimístné číslo v síti např. *300116 jsou podporovány i videohovory, pokud to volaný telefon podporuje. Jinak je možné volat všechna veřejná čísla a SIP jména v síti odorik.
Z běžných videotelefonů nefunguje obraz u telefonu microSIP, ostatní testované SIP klienty fungují. Jako např. Linphone, nebo i hardwarový videotelefon Yealink.
Volat na libovolné číslo je možné přes tlačítko *8223004, nutné je zadat PIN.

Předpokládám, že videotelefon bude moci kdokoli umístit na svůj vlastní web. Volání z webu by také mohlo nahradit volání z čím dál více problémového skypu.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od mobilemanic »

Myslím, že tahle technologie má před sebou ještě hooodně dlouhou cestu, než to začne být široce použitelné..

Funguje mi to pouze ve Firefoxu (ale zato včetně DTMF, alespoň něco :-) ) EDGE a Chrome nic, Safari nevím...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše:Myslím, že tahle technologie má před sebou ještě hooodně dlouhou cestu, než to začne být široce použitelné..

Funguje mi to pouze ve Firefoxu (ale zato včetně DTMF, alespoň něco :-) ) EDGE a Chrome nic, Safari nevím...
Mě funguje zase jen Chrome, ale ne na androidu. Jinak je to pořád jen beta test, tedy je dost dobře možné, že chyba je u nás. Dobré je, že si to doslova každý může vyzkoušet za pár vteřin bez jakékoli instalace či registrace.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od Georgius »

Vyzkoušeno ve Firefoxu po Linuxem, audio spojení proti Linphonu (Linux), CSIpSimple (Android) i N900 OK. Video proti Linfounu nic, CSipSimple nic (Yealling momentálně nemám u sebe). Obě zařízení se vždy tváří, že videohovor OK, ale ukazují jen vlastní video, ne to druhé. Nemají tam být ty hvězdičky dvě :?:
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od kovik »

Interne to z 1 '*' udela 3 a posle na zakaznickou proxy, mne video hovory prosly z chromiuma (linux) na linphone (win10) i na yealink.
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od RadimK »

mobilemanic píše:Myslím, že tahle technologie má před sebou ještě hooodně dlouhou cestu, než to začne být široce použitelné..

Funguje mi to pouze ve Firefoxu (ale zato včetně DTMF, alespoň něco :-) ) EDGE a Chrome nic, Safari nevím...
Tak úplně nemáte pravdu. Tato technologie už poměrně dobře a dlouho funguje. Minimálně prohlížeče jako EDGE, Chrome, Firefox, Opera ji solidně podporují a drží standardy, včetně mobilních platforem, chytrých TV, aut a jiných zařízení.
Pravda Safari si tak nějak hraje na svoje standardy a ke všemu se chová, jako, že já jsem Apple a všichni se přizpůsobte.

.js projektu jako sipml.js, sip.js je mnohem více. Jsou relativně funkční, ale je zde jeden zásadní problém. Tyto projekty nepočítají s tím, že existuje backend, respektive WebRTC GW, kterou si ideálně musíte napsat.
Je to jako, když stavíte barák a jaksi jste pozapomněl na základovou desku.
Jasně řeknete, že můžete a budete používat webrtc backend od Kamailio, Asterisku, ale všechno je to neskutečně nesourodý a zatím cesta do pekel. Pravda vývojáři Asterisku, Kamailio na poslední konferenci v Berlíně říkali, že vize je WRTC, ale u toho to tak nějak zatím skončilo.

Pokud někdo chce řešit WS technologii doporučuji prvně WRTC GW a nad tím psát vše v Reactu/Redux, tak aby to bylo možno jednoduše, nativně portovat pod mobilní platformy. Vše ostatní je propálený čas.
Mluvím z vlastní zkušenosti.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8139
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od xsouku04 »

RadimK píše: Jasně řeknete, že můžete a budete používat webrtc backend od Kamailio, Asterisku, ale všechno je to neskutečně nesourodý a zatím cesta do pekel. Pravda vývojáři Asterisku, Kamailio na poslední konferenci v Berlíně říkali, že vize je WRTC, ale u toho to tak nějak zatím skončilo.

Pokud někdo chce řešit WS technologii doporučuji prvně WRTC GW a nad tím psát vše v Reactu/Redux, tak aby to bylo možno jednoduše, nativně portovat pod mobilní platformy. Vše ostatní je propálený čas.
Mluvím z vlastní zkušenosti.
My používám pro signalizaci Kamailio a jako WRTC GW freeswitch. Samotné Kamailio jako GW použít nelze, protože to umí média jen přeposílat a ne měnit. Jde s pomocí rtpengine, protože se jedná jen o změnu ze SRTP (šifrování) na RTP odstranění jakéhosi ICE. Rtpengine umí přepsat i samotné SIP hlavičky popisující vlastnosti RTP, tedy netradičně jako gateway umí fungovat i samotné Kamailio s příšlušnými moduly. Pěkně to vysvětlují třeba zde.http://asteriskfaqs.org/2015/02/26/aste ... phone.html


Obrázek


Že by implementace v Asterisku/Freeswitchi byla tak špatná, že to s některými prohlížeči funguje s jinými ne, se mi nezdá. Nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by to bylo nějak nespolehlivé.

Zatím jsme opravili jednu chybu s certifikáty - tedy je to lepší, ale jsou tam ještě další, které, předpokládám, dělají to, že to občas někomu funguje a někomu ne.
Tak jsem to pochopil WebRTC není nic jiného než běžný RTP obalený ještě extra hlavičkami.

Singalizace je běžná SIP signalizace běžící na TCP a šifrovaná přes https, která běží na stejném portu jako běžný web tedy standardně 443 přes technologii, která se jmenuje Websockets. Aby mohl webový server odlišit HTTPS od paketu Websocet, má Websocket speciální hlavičky.

Co se týče RTP - tedy samotného zvuku videa, tam musí být vždy použito UDP, aby kvůli jednomu ztracenému paketu se to celé nezasekalo. Používají běžné kodeky - na zvuk ale zatím jen dva G711A a Opus. Tohle speciální RTP se jmenuje WebRTP a má v sobě rovnou zahrnuto šifrování jakýsi ICE. A protože WebRTP rozumí jen málo který SIP telefon, je třeba použít onu Gateway, aby převedla WebRTP na běžné RTP.
Ale opět je to jen poměrně jednoduchá manipulace s hlavičkami, kodeky zůstávají většinou původní, manipuluje se jen s hlavičkami.
Tedy nezdá se mi, že by implementace v Asterisku nebo Freeswitchi byla nyní tak špatná, že by byla nepoužitelná. Jediné slabé místo mi připadá vyladit manýry jednotlivých internetových prohlížečů a jejich verzí.

Chceme, aby měl každý možnost si dát vlastní VoIP telefon na své vlastní webové stránky. Bude moci propojit jinou funkcionalitu svých vlastních stránek s voláním. Také by mělo být snadnější, aby si zavolali různí náhodní návštěvníci stránek, kteří nebudou nuceni kvůli tomu nic instalovat. Velká výhoda je i možný přenos videa, protože s kvalitními SIP klienty, co podporují video, je to fakt bída. Doufám, že jediným slabým místem zůstanou ony webové prohlížeče a funkčnost mikrofonu a kamery koncového uživatele. K tomu bychom poskytli nějaké tlačítko na snadné otestování.
RadimK
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 17:29:30

Re: Volání z webového prohlížeče - v testovacím režimu

Příspěvek od RadimK »

xsouku04 píše: Že by implementace v Asterisku/Freeswitchi byla tak špatná, že to s některými prohlížeči funguje s jinými ne, se mi nezdá. Nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by to bylo nějak nespolehlivé.

Zatím jsme opravili jednu chybu s certifikáty - tedy je to lepší, ale jsou tam ještě další, které, předpokládám, dělají to, že to občas někomu funguje a někomu ne.
Tak jsem to pochopil WebRTC není nic jiného než běžný RTP obalený ještě extra hlavičkami.

Singalizace je běžná SIP signalizace běžící na TCP a šifrovaná přes https, která běží na stejném portu jako běžný web tedy standardně 443 přes technologii, která se jmenuje Websockets. Aby mohl webový server odlišit HTTPS od paketu Websocet, má Websocket speciální hlavičky.

Co se týče RTP - tedy samotného zvuku videa, tam musí být vždy použito UDP, aby kvůli jednomu ztracenému paketu se to celé nezasekalo. Používají běžné kodeky - na zvuk ale zatím jen dva G711A a Opus. Tohle speciální RTP se jmenuje WebRTP a má v sobě rovnou zahrnuto šifrování jakýsi ICE. A protože WebRTP rozumí jen málo který SIP telefon, je třeba použít onu Gateway, aby převedla WebRTP na běžné RTP.
Ale opět je to jen poměrně jednoduchá manipulace s hlavičkami, kodeky zůstávají většinou původní, manipuluje se jen s hlavičkami.
Tedy nezdá se mi, že by implementace v Asterisku nebo Freeswitchi byla nyní tak špatná, že by byla nepoužitelná. Jediné slabé místo mi připadá vyladit manýry jednotlivých internetových prohlížečů a jejich verzí.

Chceme, aby měl každý možnost si dát vlastní VoIP telefon na své vlastní webové stránky. Bude moci propojit jinou funkcionalitu svých vlastních stránek s voláním. Také by mělo být snadnější, aby si zavolali různí náhodní návštěvníci stránek, kteří nebudou nuceni kvůli tomu nic instalovat. Velká výhoda je i možný přenos videa, protože s kvalitními SIP klienty, co podporují video, je to fakt bída. Doufám, že jediným slabým místem zůstanou ony webové prohlížeče a funkčnost mikrofonu a kamery koncového uživatele. K tomu bychom poskytli nějaké tlačítko na snadné otestování.
FreeSwitch je taková alternativa k asterisku, je to vlastně PBX. Nezkoušeli jsme si s tím hrát, protože je to prakticky to samý co asterisk, ten má taky webrtc modul.
Tím, ale netvrdím, že to je něco špatného.
Máte pravdu. že video tady funguje perfektně. V rámci této technologie jsme se nesetkali s problémem u přenosu videa. Ona s tím souvisí i sdílená plocha. Stejně tak nebude problém ani s ukládáním videa, nahrávek hovorů do cloudu, CDR nebo monitoringu WS hovorů - to už funguje tedˇ. Tato technologie je a bude správná cesta jak dále řešit komunikaci. Časem si na to lidi zvyknou.

Jinak u nás ta infrastruktura WS funguje takto:
Přílohy
Infrastruktura WS
Infrastruktura WS
websocket_integration.png (109.74 KiB) Zobrazeno 8127 x
Odpovědět