Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.

Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod xsouku04 » ned 19. kvě 2019 11:17:34

Egypt je ve druhé zóně, proto může být důležité vyhnout se vysokým roamingovým poplatkům.
Bohužel ale wifi hotelové připojení i jiná připojení bývají často blokována a někdy i hůře, než je to běžné v Číně.
Neblokují sice google a facebook (jako v Číně), zato ale rádi blokují jakýkoli VoIP, někdy i VPN nebo prostě úplně vše kromě https. Tedy kromě Odorika nemusí jít ani Skype a jiné programy.
Pokud se chystáte na dovolenou do Egypta, je třeba s tím počítat. Mít v záloze více způsobů a počítat i s možností, že možná nebude fungovat vůbec nic.
Pro tento případ může být dobré se zeptat, jestli na pevný telefon na pokoji (pokud je přítomen) je možné se nějak dovolat z ČR. V případě naprosto nutné komunikace si můžete koupit místní SIM a nechat se spojovat callbackem. Případně požádejte delegáta o jeho egyptské mobilní číslo a nechat si zavolat na ně přímo přes zpětné volání.

Je to déle trvající politika/problém.

Příspěvekod Pitomec » pát 07. srp 2015 20:54:48
Aktuálně z Egypta, Hurghady - místní hotelová WiFi naprosto nepoužitelná, na web adresy v ČR nefunguje nic kromě https (ani http ne) a rychlost stahování cca 1MB za půl hodiny. Takže přes delegáta cestovky - přímo Egypťana - sehnaná místní SIM od providera Etisalat (20 dolarů do konce pobytu 17.8., ale spokojil by se i s 15), data na objednání callbacku v pohodě, ten vyzkoušen a vše funguje. Pouze nemám používat Skype, prý z bezpečnostních důvodů, ale kdoví co za tím vězí...


Pokud Vám VoIP s Odorikem nefunguje, můžete zkusit následující:
Použít netradiční porty, místo 5060 se hlásit na 6688 (v Zoiperu do políčka host napíšete místo sip.odorik.cz i port "sip.odorik.cz:6688"). Případně tsl. Zkusit použít IAX místo SIPu (nový zoiper podporuje IAX, ale je jen jeden účet tedy pro funkčnost IAXu je nutné smazat SIP). Zkusit použít VPN (na udp i TCP a netradičním portu?). Zkusit volání přes Skype - můžete pak volat na odorik jméno Odorik.cz a nechat se spojit dále za kredit u odoriku.
Je dobré se vše vyzkoušet před cestou s tím, ale že ani jedno z těch doporučení nemusí zabrat. Naopak se může stát, že bude vše fungovat i na portu 5060 bez jakékoli snahy.
Může být dobré se také pokusit informovat předem o tom, jak moc ořezaný internet hotel poskytuje, možná si nepřečtete ani maily jinak než na webu, a i to může být utrpení. Je možné, že omezování internetu nedělá hotel ale někdo vyšší, případně to dostane nařízeno. I tak by měl být transparentní a popsat, že nabízený internet není plnohodnotný a jakým způsobem je omezený. Za mlžení by měl dostat tvrdou kritiku a špatné hodnocení. Poradit by mohla i cestovka, která asi nebude mít potřebu něco takového zamlčovat. Skype/VoIP nemusí fungovat ani na místní SIM.

Co jsem hledal na internetu, zdá se, že je na tohle téma běžné lhát, když úřady/operátoři tvrdí, že VoIP neblokují. A když už něco připustí, tak to svádí na bezpečnostní rizika. Hotel by měl ale mít pokusy o lhaní vždy v recenzi.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7106
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod Pitomec » ned 19. kvě 2019 21:59:22

Problém internetu na hotelích - a to nejenom v Egyptě - je hlavně v tom, že na něm visí spousta lidí současně (pokud se bavíme o sezóně červen-září a hotely jsou narvané). Ta místní SIM a callback je jistota, navíc člověk tu místní SIM může obvykle používat neomezeně v rámci volání po Egyptě (což se hodí v případě potřeby mluvit kdykoliv s delegátem nebo když tam jede víc lidí současně a každý si pořídí svoji místní SIM, pak si lze volat vzájemně). Navíc cena callbacku Egypt je za pár kaček, to třeba Tunisko je na tom nepoměrně hůř.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 2081
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod Jaroslav Rázl » úte 21. kvě 2019 17:26:40

Moje zkušenost s internetem v Egyptě. Před dvěma lety jsem zkoušel volat přes VOIP z WiFi u recepce v hotelu. Šlo to, ale velmi špatně. Stejně tak i internet přes Wifi, který byl zdarma pouze u recepce. Na pokoji pouze placený (cca 5,- USD/ den) ale to je drahé a navíc pouze omezený dosah. Např. na pláži prý nefungoval. Další rok jsem si na letišti koupil u místního operátora SIM pro internet ( cca 4,- USD za 1,5 GB) Vodafone. Vloni už to za dolary neprodávali, ale je za jejich místní Libry. Takže jsem zašel vedle k Orange a 5 GB za cca 9,- USD. Je to mnohem pohodlnější než místní WiFi. A jede to jak z praku. Bez problému jsem večer na NTB sledoval českou TV. Předloni se mi ještě několikrát podařilo spojit přes VOIP s domovem, ale byla to loterie. Pojede, nepojede ? Loni už to nešlo vůbec. Prý to Egypt centrálně blokuje, ale přes Mesengera se spojit šlo bez problému. Uff.
Jaroslav Rázl
 

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod xsouku04 » úte 21. kvě 2019 22:09:27

Jaroslav Rázl píše:Moje zkušenost s internetem v Egyptě. Před dvěma lety jsem zkoušel volat přes VOIP z WiFi u recepce v hotelu. Šlo to, ale velmi špatně. Stejně tak i internet přes Wifi, který byl zdarma pouze u recepce. Na pokoji pouze placený (cca 5,- USD/ den) ale to je drahé a navíc pouze omezený dosah. Např. na pláži prý nefungoval. Další rok jsem si na letišti koupil u místního operátora SIM pro internet ( cca 4,- USD za 1,5 GB) Vodafone. Vloni už to za dolary neprodávali, ale je za jejich místní Libry. Takže jsem zašel vedle k Orange a 5 GB za cca 9,- USD. Je to mnohem pohodlnější než místní WiFi. A jede to jak z praku. Bez problému jsem večer na NTB sledoval českou TV. Předloni se mi ještě několikrát podařilo spojit přes VOIP s domovem, ale byla to loterie. Pojede, nepojede ? Loni už to nešlo vůbec. Prý to Egypt centrálně blokuje, ale přes Mesengera se spojit šlo bez problému. Uff.


Dík za zpětnou vazbu. 5 GB za 9 USD je fakt mnohem lepší než nějaká nespolehlivá a snad ještě i placená wifina na pokoji. To by mohl pořídit kde kdo. A máte to s sebou po celou dobu pobytu i mimo pokoj. Ale myslel bych si, že 5 GB není dost na sledování nějakého videa. My jsme byli minulý týden na Malorce (Španělsko). A nabízeli tam wifi připojení jednoho zařízení na pokoji za 20 EUR / týden. Signál wifi jen jedna čárka a neměl jsem předem možnost vyzkoušet stabilitu, chytráci si zakázali ping. Tak jsem se rozhodl, že raději budu i notebook připojovat přes SIM odorik na tarifu s účtováním po MB. Ve Španělsku není zvykem v ubytování dávat wifi bezplatně. V roamingu jsou data s odorik levnější jen 0,25 Kč/MB. Ale dost mne překvapilo, jak to naskakuje když připojím notebook.
Nevím, co přesně to bylo, díval jsem se na maily v thunderbirdu a chvíli brouzdal web a bylo pryč přes 1 GB. Dříve v prohlížeči Opera pro dekstop existoval režim turbo, který mnohonásobně snižoval přenesená data, ale to v tichosti zrušili. Nyní nevím o ničem, co by dovedlo velké a nesmyslné žrouty dat na počítači trochu přiškrtit. Mám linux, ale na Windows je to snad ještě hroší, tam mohou třeba začít aktualizovat sami Windows...
Tedy asi bych každému spíše doporučil surfovat na tabletu nebo přímo mobilu s androidem, kde je 5 GB dost dat a dá se tam i pracovat s emailem, třeba si připojit i externí klávesnici. Na notebooku je to rychle pryč a nemáte to pod kontrolou. Když používám na mobilu Opera mini s úsporným režimem, za půl dne brouzdání a čtení na internetu spotřebuji něco jako 30 MB. A i jiné aplikace jsou řádově úspornější než na PC.
Já věřím, že Egypt blokuje internet, aby místní operátoři měli větší zisky hlavně z mezinárodních hovorů. Bezpečnost je jen zástěrka, teroristi si mohou jen chatovat, což neblokují. A co jsem četl, všichni blokování popírají.
Informace o cenách a možnostech koupení SIM v Egyptě. https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/Egypt SIM možné koupit přímo na letišti a mají i balíčky až do 40 GB za cca 500 Kč + 30% daň. https://www.xe.com/currencyconverter/co ... EGP&To=CZK . VPN, zdá se, by mohlo být řešení jak obejít šmírování a blokování.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7106
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod simunekj » sob 08. čer 2019 21:35:19

Dobrý den,
Patrně se stahovaly na pozadí nějaké aktualizace a pod. Pokud to byly win10, tak tam se dá někde ve vlastnostech připojení nastavit, že se jedná o placené připojení a stahování aktualizací na pozadí se tím výrazně omezí.
simunekj
 

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod Toyotak » ned 09. čer 2019 7:24:53

Já jsem tento týden úspěšně provedl dva hovory přes CSipSimple Odorik a bez nějakého štelování portů a hovor byl krásně čistý. Karta místního Vodafone.
Toyotak
 

Re: Blokování internetu/VoIP v Egyptě

Příspěvekod Jirka9090 » pon 19. srp 2019 18:07:59

Jsem prave v Egypte, mam mistni sim Etisalat, funguje telefonovani (voip) pres Viber i přes WhatsApp
Jirka9090
 


Zpět na Novinky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků