Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od v6ak »

Omlouvám se, že reaguju až teď, nenastavil jsem si upozornění na nové zprávy mailem.

Nainstalovanou verzi mám 1.1a, tento měsíc jsem se pokoušel nainstalovat verze 1.3b a dnes 1.4b. Tady jsou hashe (doplněné o datum stažení a verzi):
$ md5sum Odorik*
245abcf3fbc6bd73fc74eb4df1d1ca8d Odorik.apk -- - staženo 2013-07-30 13:39, verze 1.1a
1d5a25349c43fe0449a78bdb51c8bea6 Odorik_2.apk -- staženo 2013-10-15 10:26, verze 1.3b
e30491b5c9b2f5e6cb918f20382e740d Odorik_3.apk -- staženo 2013-10-21 08:43, verze 1.4b
Pro ověření, že mám nainstalovanou skutečně zmíněnou 1.1a:
# md5sum /data/app/cz.odorik.androidcallback-1.apk
245abcf3fbc6bd73fc74eb4df1d1ca8d /data/app/cz.odorik.androidcallback-1.apk
Napsalo mi to chybu v podpisu.

Pokoušel jsem se instalovat i z Google Play. V telefonu tlačítko pro instalaci nebylo. Z webu jsem instalaci spustil, dostal jsem hlášku "App ist bereits vorhanden." (aplikace již existuje). To asi bude problém s číslem verze.

Zajímavé řádky z logcat | grep -i odor:
W/PackageManager( 3472): New package has a different signature: cz.odorik.androidcallback
E/Finsky (14490): [1] InstallerImpl.requestInstall: Skipping attempt to download cz.odorik.androidcallback version 1 over version 1
D/Finsky (14490): [1] AppActionAnalyzer.<init>: cz.odorik.androidcallback is installed but certificate mistmatch
(Ostatní řádky jsou od ActivityManager, nic zajímavého.)

Mohl bych přiložit i screenshot, ale je to asi zbytečný, když logcat je dostatečně výmluvný.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od 4smart.cz »

v6ak
Aplikaci z telefonu odinstalujte a následně nainstalujte z Google Play Store poslední verzi.
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od v6ak »

Jasný, to bude fungovat (ačkoli tím ztratím nastavení), protože tím obejdu systém podpisů na Androidu. Spíš mě zajímá, jestli se měnil podpis, nebo čím to vlastně je.

Jinak zkoušel jsem i OdorAK. Bohužel jej asi nelze použít s jiným dialerem apod. (Například kliknu na webu na telefonní číslo a chci callback.) Takže pro mě zatím vyhrává kombinace Odorik.cz + Coolback + Groundwire. (Dvě aplikace na callback, abych měl callback na dvě různá čísla.)
tonda
Příspěvky: 53
Registrován: úte 19. bře 2013 22:03:29

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od tonda »

v6ak píše:Jinak zkoušel jsem i OdorAK. Bohužel jej asi nelze použít s jiným dialerem apod. (Například kliknu na webu na telefonní číslo a chci callback.)
Zkuste nastavit v OdorAKu mód na např. CallBack a pak vytočit pomocí GSM z libovolného dialeru.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od 4smart.cz »

v6ak píše:Jasný, to bude fungovat (ačkoli tím ztratím nastavení), protože tím obejdu systém podpisů na Androidu. Spíš mě zajímá, jestli se měnil podpis, nebo čím to vlastně je.
Prvním podepsaným apk souborem je až verze 1.4b a to protože Google Play Store to vyžaduje. Předchozí verze podepsané nejsou, protože jsme je distribuovali jen přes náš webový server.
Může to být tím, že všechny verze do 1.4b mají stejný versionCode a Váše zařízení nad apk soubory provádí nějaký kontrolní součet, který se ale verze od verze liší.
Proto dělá problémy. Od verze 1.4b (první umístěné v Play Store) se již bude versionCode s každou další verzí inkrementovat a tím bude možné aplikaci normálně aktualizovat bez ztráty nastavení.

J.M.
4smart.cz
Administrátor
Příspěvky: 1373
Registrován: úte 12. říj 2010 9:16:11
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od 4smart.cz »

Dobrý den,

chtěl bych zde nyní vyzvat uživatele aplikace Odorik callback ke zpětné vazbě ve věci dalšího vývoje této aplikace pro OS Android.
Existuje nyní více směrů, kterými se může vývoj aplikace ubírat.

Nové funkce
Do aplikace bych navrhoval začlenit nové funkce, které implementuje již OdorAK.

* Jde o režim aplikace "přímé volání", kdy aplikace přímo přes GSM zahájí volání. Nejde tedy v žádném smyslu o callback.

* Dále by navazujícím dalším novým režimem mohlo být "přesměrování a volání", kdy aplikace nejprve nastaví přes API podmíněné přesměrování na vaše veřejné, zvlášť vyčleněné telefonní číslo Odorik (zadané v mezinár. tvaru)
a následně volá toto zvláštní číslo. Odorik potom přesměruje hovor podle tohoto dočasného nastavení tam, kam chcete opravdu volat. Na rozdíl od OdorAKu by bylo možné u Odorik Calllback povolit/zakázat rozpoznávání, zda volané telefonní číslo je v rozsahu čísel odorik.cz nebo není. A pokud v rozsahu telefonních čísel odorik.cz je, pak by k přesměrování před voláním nedocházelo.

* S výše zmíněnou funkcí "přesměrování a volání" by do nastavení aplikace přibyla možnost ovlivnit chování aplikace v případě nedostupnosti datového připojení. Nedostupnost dat znamená nemožnost nastavit přesměrování. Jako možné chování při nedostupnosti datového připojení by šlo nastavit A) přímé volání B) callback přes SMS C) Zobrazit upozornění. Toto nastavení by tedy rozhodlo o chování aplikace v případě nedostupnosti připojení k internetu.


Integrace aplikace jako výchozího dialeru v tel. zařízení
Dále se zamýšlím nad možností integrace aplikace jako výchozího dialeru v Androidu (po vzoru OdorAKu). V tuto chvíli myslím, že vzhledem k rozdílným přístupům obou aplikací by použití Odorik callback jako vých. dialeru nepřineslo nic podstatného. Narážím na možnost nastavit v Androidu výchozí chování - tedy spustit vždy Odorik Callback pro činnost vytočení tel. čísla, viz obrázek.

default_action
default_action
2013-10-22 08.53.35.png (280.92 KiB) Zobrazeno 6804 x

Prakticky by tedy stačilo vybrat v telefonu obvyklým způsobem volaný kontakt nebo zadat číslo, tapnout na zelené sluchátko (tak jak jste zvyklí), následně Android zobrazí dialog viz obrázek. Zde lze zatrhnout "Použít jako výchozí nastavení pro tuto činnost" a vybrat Odorik callback. Od tohoto okamžiku bude aplikace Odorik callback po vytočení čísla vždy rozhodovat o způsobu navázání hovorů (callback, přímé volání, ..) bez zobrazení předešlého dialogu. Vrátit se přitom k původnímu nastavení bude snadné, stačí v nastavení zařízení vybrat aplikace, najít Odorik callback a tapnutím na tlačítko "Vymazat výchozí nastavení" zrušit použití Odorik callback jako aplikace, která rozhoduje o ustanovení hovoru ve Vašem telefonu po vytočení kontaktu. Myslím, že integrace aplikace jako výchozího dialeru do telefonu po vzoru OdorAKu nemusí každému vyhovovat.

Uvítám Vaše poznámky, názory a návrhy.
J.M.
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od v6ak »

Aha, díky za vysvětlení Myslel jsem, že Android ale nedovoluje nepodepsané aplikace. Nicméně to je jasně důvod, proč nelze ověřit podpis.

K námětům na vylepšení:

Za sebe mohu říct, že mi přijde zbytečné psát vlastní dialer. Seznam kontaktů používám stejný, takže budu rád používat ten dialer, na který jsem zvyklý. S otevřeným telefonem budu psát jméno, se zavřeným telefonem budu psát na virtuální klávesnici číslice (ve stylu T9). Mám rád některá gesta, která mi dialer nabízí. To nesplňuje zdaleka každý dialer. Hlavně, když se pustíte do tvorby vlastního dialeru, bude IMHO těžké se zavděčit všem.

Navíc je to celkem k ničemu i ve chvíli, kdy řeším více cest volání. Když mám dobré internetové připojení, používám SIP (Groundwire), s horším signálem radši použiju callback (Odorik.cz nebo Coolback - podle toho, na které číslo chci vést ten zpětný hovor). Aby ten dialer byl pro mě použitelný, musel by nabízet i volání přes nějakou další aplikaci třetí strany (např. Groundwire).

Jak jsem naznačil, chybí mi možnost mít více čísel pro callback. Ale to asi bude minoritní požadavek, navíc asi nebude tak triviální to udělat vhodným způsobem (nechci zvolit v jednom kroku, že chci volat callbackem přes Odorik.cz, a ve druhém kroku zpětné číslo, chci obojí v jednom kroku). Takže čekám, že toho se asi nedočkám. Pokud by se ale našli další uživatelé, kteří by toto využili, můžu se o tom rozepsat.

Ocenil bych, kdyby aplikace Odorik.cz zvládla při callbacku si vytáhnout telefonní číslo ze SIMky, která je v telefonu. S tím, že když vyměním SIM, změní se i to číslo.

Byl bych rád i za historii hovorů.

Občas bych uvítal možnost volat callbackem na SIP nebo Skype. To se teď musí řešit přes rychlé volby, což není praktické.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od helmut.niederman »

Prosím vás, jak děláte ty screenshoty toho telefonu ? Poraďte mi ?
Uživatelský avatar
blayen
Příspěvky: 67
Registrován: stř 18. zář 2013 9:50:38
Bydliště: Liberec

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od blayen »

některý telefony to uměj, na některejch to jde dodat aplikací, a na tohle ukazování aplikace je nejjednodušší emulátor na PC kterej stejně při vývoji aplikace používáte na testování.. ;-) Třeba taková Cyanogenmod ROM to umí v základu (je na to klávesová zkratka) ;)
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Vlastní aplikace na zpětné volání z OS Android

Příspěvek od v6ak »

Někde je to ve vypínačovém menu. Od ICS lze vypínač + snížit hlasitost. Nebo lze povolit ladění a z počítače přes Android SDK (pomocí ddms).
Odpovědět