Odorik bude virtuální mobilní operátor

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
prcek
Příspěvky: 3
Registrován: úte 12. úno 2013 20:13:31

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od prcek »

Brudracz píše:Bylo by ideální kdyby byl velký internet za bezkonkurenční cenu, aby prostě lidi mohli používat VOIP Odorik na Smartphonech a tam kd eje pomalý net aby si mohli zavolat/napsat skrz sim.
Obávám se že to je přesně to, oč stavající operátoři skutečně nestojí.
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od luky »

včera psali, že v Německu T-mobile zkouší telefonování přes LTE. Popravdě, nevím co je k tomu vede, jestli už mají vyčerpané všechny frekvence?? Ani to pokrytí LTE v Německu není všude... tak nevím, proč to T-mobile zkouší, spíše bych chápal, že to budou zdržovat co to jde
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od v6ak »

Telefonování přes LTE není nutně VoIP. Kdysi se volalo přes NMT (to ještě nebyly SIMky, u nás nabízel jen Eurotel), dnes přes GSM nebo UMTS (neboli 3G) a časem se snad bude volat i přes LTE. LZE nejsou jen rychlejší data (i když to je asi hlavní přínos), to je nový protokol (nebo jak to mám nazvat) pro mobilní služby včetně SMS a hovorů...
luky
Příspěvky: 635
Registrován: sob 24. bře 2012 20:56:12

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od luky »

NMT pamatuju, byla to předčíslí 0601, telefony byly krabice se sluchátky připojenými stočeným drátem. Většinou byly napevno instalované v autě. Zpočátku se ještě platilo i za příchozí hovory. Tuším, časem z toho vznikl Eurotel Tip. Kvalita hlasu nebyla nic moc.
Kdo byl šikovný radioamatér a měl příslušný přijímač mohl ty analogové hovory normálně poslouchat. Tím že hovory jely na "delších" vlnách (nižší frekvence 450MHz) byl i dosah delší (sice nižší energie, ale lepší kopírování terénu) a nebylo třeba tolik vysílačů. Akorát bylo zábavné, jak i z těch ručních krabic nošených na řemenu přes rameno trčívaly pořádné antény.
Naposledy upravil(a) luky dne úte 12. úno 2013 21:17:06, celkem upraveno 1 x.
prcek
Příspěvky: 3
Registrován: úte 12. úno 2013 20:13:31

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od prcek »

v6ak píše:LZE nejsou jen rychlejší data (i když to je asi hlavní přínos), to je nový protokol (nebo jak to mám nazvat) pro mobilní služby včetně SMS a hovorů...
Ne, to neni. V LTE uz klasicke hlasove sluzby (na bazi prepojovanych okruhu) uz vubec nejsou, vse jsou "jenom" data. Jaky model hlasovych sluzeb se tam nakonec ustali, to se teprve uvidi...
v6ak
Příspěvky: 62
Registrován: úte 27. lis 2012 16:58:15

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od v6ak »

Je možný, že to vyškrtli a hlas bude jen jako nějaké rozšíření nebo třeba SIP, ale to nic nemění na motivaci T-Mobile. Pochybuji, že někdo bude připojen z mobilu na LTE a k tomu zvlášť třeba ještě GSM. Neslo by to s sebou náklady jak pro uživatele (baterka...), tak pro operátory.
zajdee
Příspěvky: 21
Registrován: ned 04. lis 2012 11:14:40

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od zajdee »

Testy volání přes LTE mají smysl tam, kde jde o vývoj. V praxi to zatím nikdo koncovým zákazníkům nenabízí.
Problém je dnes v tom, že u hlasových hovorů jste kvůli nedostatečnému LTE pokrytí závislí na starých sítích (GSM, UMTS).
Cíl je takový, aby vše (data, messaging, hlasové služby) dokázala obsloužit LTE síť sama. K tomu slouží VoLTE, tedy rozšířený SIP komunikující se SIPovou (IMS) ústřednou operátora.

V mezidobí je potřeba vyřešit spoustu problémů, kdy LTE neumí hlas (pak se používá CS fallback, tedy přechod do 2G/3G), nebo kdy LTE hlas umí, ale během hovoru přejedete do oblasti, kde je jen 2G/3G (na to se používá SRVCC).

Pardon za offtopic.
mike
Příspěvky: 7
Registrován: stř 13. úno 2013 11:55:06

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od mike »

Doufám, že se nikdo nebude zlobit, ale uvedu tady pro mne cenově zajímavé komplexní řešení
síť T-MOBILE (ale hlavně ne VODAFONE)
odorik mobil - odorik mobil 0,30 (dnes mám podobné řešení, ale na podstatně omezený okruh mobilů)
odorik mobil - ostatni do 1,5 (toto vidím jako hlavní přínos odoriku jako virtuálního operátora, tady platím podstatně více)
odorik mobil - odorik pevna 0,30 (tohle mne napadlo až teď, nevím zda bych využil)
odorik mobil - okolni staty mobil 4,- (používám často, dnes mám cenu 4,60)
data do 300 za 1GB (mám za 250,-)

No uvidíme jak to dopadne,hlavně aby už to bylo a bylo z čeho vybírat :)
sadgwgwgwb

Re: Odorik bude virtuální mobilní operátor

Příspěvek od sadgwgwgwb »

Hm hm hm, to bude dost těžké ale i tak trumfnout Vodafone a jeho ČD tarify, ty prostě nemají žádnou konkurenci a asi ani mít nebudou. Pro neinformované - 70 minut kamkoliv za 88 Kč, a přitom jste pořád jakoby ve Vodafonu ( spravujte si to přes web ). A prosím nepište tu, že to nemusí někomu stačit, 90% populace toto stačí naprosto. ;)
Odpovědět