Volitelně fixed jitter buffer 300 ms pro upload

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
romsur
Příspěvky: 32
Registrován: stř 17. črc 2013 12:27:02
Bydliště: Praha

Re: Adaptivní jitter buffer až 200 ms pro upload

Příspěvek od romsur »

xsouku04 píše:
romsur píše:Dobrý den, jak to vypadalo u hovoru ID 89681465? ....
Hovor je OK, kodek g722.
Podotýkám, že u nás měříme jen upload, tedy to co přijde směrem od telefonu.
Tedy pokud se pakety ztrácí nebo zpožďují směrem k Vám, tak na našich grafech to vidět není.

Hovor byl v síti Odorik z Androidu do Gigaset a510... na obou stranách kodek g722... Jde o to, kdo vytočil číslo a volal? Tedy že na tom Androidu jsem hovor přijmul, tedy to není v tom grafu? Ale pouze pokud bych číslo vytočil já?
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od xtonda »

Průběh hovoru swejziho je hodně zajímavý, postupný nárůst zpoždění až na 8 sekund je šílený, osobně mě překvapuje, že ste to neutli už když to bylo přes 1 s. A podle toho co tu jinde swejzi psal, že má telefon Samsung GT-S5570i Galaxy Mini Plus, bych si vsadil, že je to tím telefonem, protože ten telefon má skutečně naprosto zoufale slabý hardware, dávat Android na něco takhle zoufale slabého by mělo být trestné, rozumné Androidy začínají kolem 5 000 Kč, pokud je to pro někoho moc a chce VoIP, tak udělá daleko lépe koupí něčeho od Nokia s podporou VoIP.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

xtonda: Já právě tomu grafu moc nerozumím, protože po celou dobu hovoru bylo zpoždění stejné (odhaduji tak 1, max 2 vteřiny). Telefon jsem dostal grátis od pojišťovny, jinak bych si ho nepořizoval. Jsem konzerva a preferuji klasický tlačítkový telefon, ale když už mám hračku s androidem, tak si hraju. :)
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od xtonda »

swejzi, pokud si to dostal, tak pak chápu, ale ty limity dané slabým hardware je stejně potřeba si uvědomit. Pokud je to zpoždění v grafu od VoIP klienta směrem k ústředně, tak si nedokážu představit v čem jiném by mohl být problém, než že to ten telefon nestíhá. Možná by pomohlo, kdyby někdo z Odoriku vysvětlil, jak je to zpoždění měřeno.

Jinak zkoušel sem přes *081 testovat zpoždění, jak už sem psal, na Gigasetu A510 je minimální, na Androidu poměrně značné, jak přes Zoiper (IAX i SIP) tak přes Skype, bohužel mě moc nenapadá jak to změřit. Co mě ovšem překvapilo je, že při callbacku klasickým GSM hovorem na tom Androidu bylo to zpoždění jen o málo menší než při použití VoIP. Nemůže při callbacku na straně Odoriku vznikat nějaké zpoždění z důvodu nějakého bufferu?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše: Jinak zkoušel sem přes *081 testovat zpoždění, jak už sem psal, na Gigasetu A510 je minimální, na Androidu poměrně značné, jak přes Zoiper (IAX i SIP) tak přes Skype, bohužel mě moc nenapadá jak to změřit. Co mě ovšem překvapilo je, že při callbacku klasickým GSM hovorem na tom Androidu bylo to zpoždění jen o málo menší než při použití VoIP. Nemůže při callbacku na straně Odoriku vznikat nějaké zpoždění z důvodu nějakého bufferu?
Hovory přes mobil mají značné zpoždění samy o sobě. Ověříte to tak, že si zavoláte někomu, kdo stojí vedle.
Pokud se jedná ale o hovor přes VoIP s kvalitním internetem, zpoždění není velké.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

xtonda píše:Průběh hovoru swejziho je hodně zajímavý, postupný nárůst zpoždění až na 8 sekund je šílený, osobně mě překvapuje, že ste to neutli už když to bylo přes 1 s. A podle toho co tu jinde swejzi psal, že má telefon Samsung GT-S5570i Galaxy Mini Plus, bych si vsadil, že je to tím telefonem, protože ten telefon má skutečně naprosto zoufale slabý hardware, dávat Android na něco takhle zoufale slabého by mělo být trestné, rozumné Androidy začínají kolem 5 000 Kč, pokud je to pro někoho moc a chce VoIP, tak udělá daleko lépe koupí něčeho od Nokia s podporou VoIP.
Kodek gsm patří k těm méně náročným kodekům na procesor. Ale tak je zjevné, že v tomto případě problém nebyl na straně internetu, ale někde android telefonu. Třeba chybné časování a pod. Doporučuji změnu kodeku.

Co se týče interpretace grafu. Každá tečka představuje 20 paketů. Barva znamená, kolik z těch 20 paketů se ztratilo. Zelená znamená, že se neztratilo nic. Viz legenda pod grafem.
Čmouha znamená jitter - rozptyl.
Jde o to, že hlasových paketů je obrovské množství a i kdyby měl každý paket v grafu vlastní tečku nebylo by to moc přehledné. Že navíc občas nějaká tečka chybí, by nebylo moc vidět.
Jinými slovy, na graf se dá pohlížet intuitivně.
Prkny
Příspěvky: 22
Registrován: úte 02. črc 2013 14:10:50

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od Prkny »

Dobrý den, není někde napsaný návod jak nastavit CSIPsimple s portem 6699 ?
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od ViR »

Prkny píše:Dobrý den, není někde napsaný návod jak nastavit CSIPsimple s portem 6699 ?
Já jen v levém dolním rohu klepl na symbol klíčku, po otevření seznamu účtů podržel prst na odoričím účtu, klepl na "Vybrat průvodce", zvolil "Advanced", otevřel odoričí účet tímto průvodcem a u položek "Server" a "Proxy" změnil "sip.odorik.cz" na "sip.odorik.cz:6699", uložil a aktivoval. A funguje mi to.
swejzi
Příspěvky: 79
Registrován: ned 08. čer 2014 16:54:12

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od swejzi »

Zdravím,
poprosil bych ještě o prověření hovoru č. 90360301. Bylo voláno přes 3G síť T-Mobile, tentokrát s kodekem speex. Výpadky minimální, zpoždění tipuji na max. 2 vteřiny.
díky
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Adaptivní jitter buffer až 500 ms pro upload

Příspěvek od xsouku04 »

swejzi píše:Zdravím,
poprosil bych ještě o prověření hovoru č. 90360301. Bylo voláno přes 3G síť T-Mobile, tentokrát s kodekem speex. Výpadky minimální, zpoždění tipuji na max. 2 vteřiny.
díky
Graf přikládám.
Ztrátovost je 0,64 % tedy celkem ok, a běžný jitter se do 500 ms vejde.
To, že to jde trochu do kopce, předpokládám, asi není / nemusí být způsobeno internetem a možná to ani není na slyšitelnou závadu při hovoru. Tedy může to být potíž s časováním a tak. Důležité je především to, že náhlé výkyvy nepřesahují 500 ms, tedy jitter buffer to může z větší části pokrýt.

Zvyšovalo se zpoždění hovoru během hovoru?

2 s je docela dost. To by být nemělo.

Spodní obrázek jsou pakety v kodeku SPEEX tak, jak přišly od Vás k nám, horní obrázek jsou poté, co byly u nás na ústředně, byl aplikován jitter buffer 500 ms a došlo k transkódování na ALAW.

Bohužel to ale vypadá, jako kdyby jitter buffer 500 ms nějak nezafungoval. Protože obě větve vypadají zhruba stejně roztřeseně. I tak ale podle spočítaného MOS vypadá použitelně.

Tedy vypadá to, že to musíme zkoumat dál.
Přílohy
OK_alaw.png
OK_alaw.png (20.27 KiB) Zobrazeno 9444 x
graf zpoždění paketů po překódování na alaw
graf zpoždění paketů po překódování na alaw
OK_speex.png (20.4 KiB) Zobrazeno 9444 x
Odpovědět