Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud chcete volat ze skrytého čísla, nově můžete z jakéhokoli VoIP telefonu vytočit *31*volane_cislo nebo
#31#volane_cislo.
Ze simkarty odorik funguje možnost #31#volane_cislo též.

Funguje volání se skrytým číslem jak v síti odorik tak jinam. Zatím jsme to netestovali při volání do zahraničí.

Prefix je popsán na stránce se speciálními čísly: http://www.odorik.cz/w/specialni_cisla

Jiná možnost je nastavit skryté číslo na Vašem VoIP telefonu.

Upozornění:
Pokud ale někoho hodláte přes skryté číslo otravovat, vězte, že na tohle se mlčenlivost operátorů nevztahuje. Tedy obtěžovaný má právo se dozvědět, z jakého čísla je obtěžován, a to i bez toho, aby to musel řešit přes policii. "Soudcem" se stává v tomto případě operátor, ten rozhodne, jestli hovory budí znaky obtěžování nebo nikoli, aby mohl obtěžovanému prozradit číslo obtěžujícího, a pokud obtěžovaný má zájem, může si stěžovat na ČTÚ a obtěžující dostává případnou pokutu od ČTÚ.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od Pitomec »

Hmm, ale to je pak funkce skrytého čísla úplně mimo, když to můj operátor stejně předá dál a je jenom na libovůli operátora přejímajícího, jestli to svému klientovi pustí nebo ne... Správně by to už od Odoriku mělo jít bez identifikace (samozřejmě mimo volání na tísňové linky).
Obrázek
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od mobilemanic »

Pitomec: kde čtete, že to funguje takto?
tom_speedy
Příspěvky: 71
Registrován: stř 10. říj 2012 17:02:51

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od tom_speedy »

Nevím jestli to je vlastnost nebo chybka:

Zkoušel jsem to ze svého čísla na mobil TM a mužský hlas mi řehl, že "anonymní volání je blokováno...." Podíval jsem se na svojí linku ZE které jsem chtěl volat a měl jsem zatrženo aby nepřijímala skrytá PŘÍCHOZÍ hovory. Tak jsem to odškrtl a funguje.

Takže pozor to jestli uděláte skrytý odchozí hovor ovlivňuje to, zda máte povoleny skryté příchozí hovory.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od Pitomec »

mobilemanic píše:Pitomec: kde čtete, že to funguje takto?
Tady:

"Upozornění:
Pokud ale někoho hodláte přes skryté číslo otravovat, vězte, že na tohle se mlčenlivost operátorů nevztahuje. Tedy obtěžovaný má právo se dozvědět, z jakého čísla je obtěžován, a to i bez toho, aby to musel řešit přes policii. "Soudcem" se stává v tomto případě operátor, ten rozhodne, jestli hovory budí znaky obtěžování nebo nikoli, aby mohl obtěžovanému prozradit číslo obtěžujícího, a pokud obtěžovaný má zájem, může si stěžovat na ČTÚ a obtěžující dostává případnou pokutu od ČTÚ.
"

Protože pokud by to tak nebylo, tak se obtěžovaný nemá šanci vůbec dozvědět, od kterého operátora to obtěžující volání přichází. A navíc si operátoři platí za hovory, takže nějakou identifikaci čísel mezi sebou mít musí.
Obrázek
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od mobilemanic »

Pitomec píše:Tady:
A jo, to se asi tak dá pochopit...
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od kovik »

tom_speedy píše:Nevím jestli to je vlastnost nebo chybka:

Zkoušel jsem to ze svého čísla na mobil TM a mužský hlas mi řehl, že "anonymní volání je blokováno...." Podíval jsem se na svojí linku ZE které jsem chtěl volat a měl jsem zatrženo aby nepřijímala skrytá PŘÍCHOZÍ hovory. Tak jsem to odškrtl a funguje.

Takže pozor to jestli uděláte skrytý odchozí hovor ovlivňuje to, zda máte povoleny skryté příchozí hovory.
To bude chyba, opravim. Diky.
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od kovik »

Dobry den,
tak je to opravene.
helmut.niederman
Příspěvky: 1012
Registrován: stř 10. črc 2013 21:40:28

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od helmut.niederman »

Hm, pamatuji si, jak ještě nedávno se za tuto službu muselo krvavě platit. To bylo v době EuroTelu, Paegasu, byly to velké pálky. Mám dojem, že na Slovensku to bylo opačně, zákazník musel zaplatit peníze operátorovi, aby mu ukázal telefonní číslo volajícího CLIP. Jinak to už je historie. :)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nová možnost jak volat ze skrytého čísla - CLIR

Příspěvek od Pitomec »

U EuroTelu to stálo 4 stovky a v ceně bylo i nezveřejnění v telefonním seznamu (který stejně nikdy nebyl vydán).
Obrázek
Odpovědět