Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
kparal
Příspěvky: 9
Registrován: ned 23. srp 2015 9:59:47

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od kparal »

Dodnes jsem nevěděl, že se dají hovory nahrávat, a přitom jsem prolezl veškerá nastavení. Může mě někdo navést, kde se to nastavuje?

Jinak co se týká formátu, úplně nejlepší na nízký bitrate je Opus:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Opus_%28k ... %C3%A1t%29
https://en.wikipedia.org/wiki/Opus_%28audio_format%29

Vznikl kombinací SILK (Skype) a Ogg Vorbis přesně pro tyto účely,a je to svobodný standard přijatý jako povinná součást WebRTC, takže jej umí i všechny webové prohlížeče implementující WebRTC (Firefox, Chrome, Opera), plus samozřejmě všechny multimediální přehrávače. Jediné co zatím bohužel chybí je asi kodek ve Windows + IE (možná je ve Win10+Edge, to nevím), ale pokud má člověk buď něco jako VLC nebo Firefox, tak to přehraje.

Pokud zvažujete nabízet více formátů, tak doporučuji MP3 pro maximální kompatibilitu a Opus pro kvalitu (lepší než Ogg, a mnohem lepší než MP3), širokou dostupnost (moderní prohlížeče) a nezatíženost patenty (takže ani uživatelé Linuxových distribucí nemají problém).
buritos
Příspěvky: 3
Registrován: stř 04. kvě 2011 12:51:14

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od buritos »

U nastavení každé linky je kolonka pro vyplnění mailu pro nahrávání hovorů.
Taky jsem to nejdříve přehlédl.
kparal
Příspěvky: 9
Registrován: ned 23. srp 2015 9:59:47

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od kparal »

buritos píše:U nastavení každé linky je kolonka pro vyplnění mailu pro nahrávání hovorů.
Taky jsem to nejdříve přehlédl.
Aha, díky. To je ale v sekci Volání z internetu. Pro normální hovory ze SIM karty Odorik to nefunguje?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od xsouku04 »

kparal píše:
buritos píše:U nastavení každé linky je kolonka pro vyplnění mailu pro nahrávání hovorů.
Taky jsem to nejdříve přehlédl.
Aha, díky. To je ale v sekci Volání z internetu. Pro normální hovory ze SIM karty Odorik to nefunguje?
Prý funguje, pokud máte vyplněný příslušný email na dané lince a během hovoru zadáte *086. Od té chvíle se to začne nahrávat.
Jde to jen u odchozích hovorů. U příchozích to nejde a nepůjde, protože hovor vůbec nejde přes nás.

http://www.odorik.cz/w/specialni_cisla# ... ms_odpoved
EZR
Příspěvky: 6
Registrován: sob 18. črc 2015 9:23:46

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od EZR »

Promiňte, ale OGG je opravdu výrazně kvalitnější (při stejném/nižším datovém toku) než MP3. Jediný problém je vyšší zátěž na CPU při encode/decode...

Jinak +1 za OPUS, na tyhle věci je super (taky je na to dělaný).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od xsouku04 »

EZR píše:Promiňte, ale OGG je opravdu výrazně kvalitnější (při stejném/nižším datovém toku) než MP3. Jediný problém je vyšší zátěž na CPU při encode/decode...

Jinak +1 za OPUS, na tyhle věci je super (taky je na to dělaný).
Nakonec jsme se rozhodli, že bude nejlepší, když si každý bude moci vybrat. Nejen formát, ale též míru komprese.
Možnost nastavit si to přibude u nastavení uživatele, čeká se, až to dodělá do uživatelského rozhraní "Largon".
Uživatelský avatar
Largon
Příspěvky: 448
Registrován: pon 07. lis 2011 10:14:09

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od Largon »

Zdravím, v uživatelském rozhraní (nastavení účtu => uživatelská nastavení) přibyla možnost zvolit si požadovaný formát - MP3, Ogg Vorbis anebo Opus.
v.kopp
Příspěvky: 66
Registrován: ned 28. črc 2013 16:29:17

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od v.kopp »

Largon píše:Zdravím, v uživatelském rozhraní (nastavení účtu => uživatelská nastavení) přibyla možnost zvolit si požadovaný formát - MP3, Ogg Vorbis anebo Opus.
A chodí i formát Opus? Zkusil jsem popořadě toto: "opus kvalitní", "opus nejmenší", "mp3 kvalitní", "mp3 nejmenší". První dva nepřišly ani po půlhodině, další dva přišly ihned.

Velikosti 149kB a 59kB ukazují že i komprese se u MP3 přenastavila. Vytáčel jsem *086800123456, hovor ukončil vždy ve stejném místě (tam co začíná anglicky) - aby šlo porovnat i velikosti souborů.
ID hovorů:
132556154, 132557650 nahrávky Opus nepřišly
132565593, 132566247 nahrávky mp3 přišly
Uživatelský avatar
kovik
Příspěvky: 505
Registrován: stř 16. lis 2011 11:07:52

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od kovik »

Dobry den, zda se, ze v te dobe nam nefungoval smtp server. Prosim zopakujte test. Omlouvame se.
v.kopp
Příspěvky: 66
Registrován: ned 28. črc 2013 16:29:17

Re: Nahrané hovory jako mp3, komprese podle délky

Příspěvek od v.kopp »

kovik píše:Dobry den, zda se, ze v te dobe nam nefungoval smtp server. Prosim zopakujte test. Omlouvame se.
Dnes fungují všechny formáty v obou kvalitách.
Velikosti souborů od 40s záznamu (vyšší kvalita / nižší):
mp3: 146 kB / 59 kB
ogg: 128 kB / 62 kB
opus: 132 kB / 59 kB
Tedy zhruba 10 minut horší kvality nebo 5 minut lepší kvality zabere 1MB.
Pro posouzení kvality ostatních formátů teď nemám kde přehrát. U včerejší mp3 bylo slyšitelné ořezání vyšších frekvencí u vyšší komprese ale i ta byla bezproblémově srozumitelná.
Odpovědět