Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od osmdesát »

Ušetřit se dá, ale jen u stránek nepoužívajících šifrování, na to je třeba upozornit. Ty šifrované přes kompresní servery nejdou. Vzhledem ke stále se rozmáhající módě provozovat weby nuceně pod https, byť se jedná o obsah s nulovou potřebou jej šifrovat, to může časem být problém.
Nemluvě o tom, že šifrovaný přenos je datově sám o sobě náročnější než ten nešifrovaný.
m142857
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 02. čer 2016 11:39:04

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od m142857 »

Pokud si přepnete z High na Extreme savings, šifrované spojení se s požadovaným web serverem opravdu navazuje ze strojů *.opera-mini.net, a tedy se komprimuje.
Samozřejmě to není vhodné používat, pokud zadáváte/prohlížíte citlivé údaje, třeba internetové bankovnictví.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

m142857 píše:Pokud si přepnete z High na Extreme savings, šifrované spojení se s požadovaným web serverem opravdu navazuje ze strojů *.opera-mini.net, a tedy se komprimuje.
Samozřejmě to není vhodné používat, pokud zadáváte/prohlížíte citlivé údaje, třeba internetové bankovnictví.
No opera mini se jistě neživí tak, že by kradla lidem přihlašovací údaje a prodávala je na černém trhu, nebo jinak zneužívala. Co se týče přenosu dat mezi klientem a servery opera-mini, je tam pravděpodobně jiné, stejně bezpečné, šifrování. Tedy problém je to podle mne spíše hypotetický než skutečný.

I když pravda existují stránky, které v režimu Extreme mají nějaké kosmetické chyby nebo dokonce nejedou vůbec, je jich alespoň v mém případě naprostá menšina. Takovou stránku jsem našel, až když jsem schválně hledal.
90% úspora je docela zázrak a do velké míry řeší problém drahého mobilního internetu v ČR. Tedy alespoň většině běžných uživatelů.

Ze zvědavosti jsem se nyní podíval na mou spotřebu dat tento měsíc:
Máte již aktivní balíček. Z koupených 25 MB dat máte vypotřebováno 286 MB.
Tedy kromě prvních dvou dní v měsíci jsem celou dobu ve FUPu. A s opera mini to v podstatě nejde poznat. V androidu musí být nějaká aplikace záškodník, která tolik dat postahovala. Jdu ji najít a zneškodnit. Jinak by mě dost možná stačilo oněch 25 MB na celý měsíc.

Update: tak záškodník není jediná aplikace, ale v podstatě všechny kromě Opera Mini. Největší záškodník je Skype, který se jen tak sám spouští na pozadí a žere data. Já jej pravidelně zabíjím. Volat při aktivní FUP stejně nejde, tedy jen bezdůvodně žere data bez dovolení... Skype normálně nepoužívám, akorát tento měsíc jsem byl nucen testovat, proto jsem si jej nainstaloval.

U jednotlivých aplikací, co se provinily jsem zapnul "Omezit data aplikaci na pozadí". Uvidím, jestli tohle nechtěné zneužívání mého vlastního FUPu přestane. Je možné, že když těmto nevychovaným aplikacím odříznu data při běhu na pozadí, trochu se uklidní a nebudou mi tolik žrát baterii.

Připadá mi, že většinu dat stažených mobilními zařízeními způsobuje arogance vývojářů android samotného a aplikací pro android, než že by to byla nějaká nutnost dnešní doby.
Přílohy
android_datovi_zaskodnici.png
android_datovi_zaskodnici.png (66.79 KiB) Zobrazeno 6903 x
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od Zedna »

Obchod Google Play se da snadno nastavit:

Pustit aplikaci Google Play, v menu "Nastaveni/Automaticke aktualizace" prepnout volbu:

- neaktualizovat aplikace automaticky
- aktualizovat aplikace automaticky jen prostrednictvim wifi
- aktualizovat aplikace automaticky kdykoliv ==> toto je asi implicitni hodnota ktera zere placena data
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

Zedna píše:Obchod Google Play se da snadno nastavit:

Pustit aplikaci Google Play, v menu "Nastaveni/Automaticke aktualizace" prepnout volbu:

- neaktualizovat aplikace automaticky
- aktualizovat aplikace automaticky jen prostrednictvim wifi
- aktualizovat aplikace automaticky kdykoliv ==> toto je asi implicitni hodnota ktera zere placena data
Díky za tip.
Posílám mé nastavení platné při onom velkém zneužití mých dat. U každé aplikace je napsáno, kolik dat stáhla na pozadí a kolik na popředí.
U Goog Play bylo staženo 15 MB na popředí, tedy ty na popředí jsem asi stáhl já, když jsem myslel, že funguje wifi, ale nefungovalo (můj android se přihlašuje k UPC-wee free místo mé domáci wifi a upc wee-free často nefunguje).

Aktualizaci jen přes wifi jsem měl aktivní a přesto google play takto zlobil.
Přílohy
android_vypnout_data_na_pozadi.png
android_vypnout_data_na_pozadi.png (58.28 KiB) Zobrazeno 6893 x
google_zneuzil_me_data.png
google_zneuzil_me_data.png (77.78 KiB) Zobrazeno 6893 x
Uživatelský avatar
TKlf
Příspěvky: 117
Registrován: ned 16. pro 2012 1:05:17

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od TKlf »

Aplikace Obchod Google Play často aktualizuje sám sebe, nastavením se to nedá ovlivnit. Mám ho přes aplikaci Link2SD odkázán na kartu, tak mám po ránu ve stavové liště, že byla aplikace odkázána. Pochopitelně se aktualizuje sám a na pozadí.

Píší na T9
m142857
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 02. čer 2016 11:39:04

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od m142857 »

taky se hodí vypnout synchronizace (na obr. jsou zapnuté)
Přílohy
Screenshot_20160622-212559_.png
Screenshot_20160622-212559_.png (59.47 KiB) Zobrazeno 6874 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

Bohužel tuhle volbu na stejném místě můj android CyanogenMod nemá.
Uživatelský avatar
TKlf
Příspěvky: 117
Registrován: ned 16. pro 2012 1:05:17

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od TKlf »

Když toto vypnete, tak ale zastavíte úplně všechny synchronizace, poštu, kalendáře....
Nemám Cyanogen, ale tato volba je i v nastavení Přenesena data v rozšířené nabídce zaškrtávací box Automatická synchronizace dat.

Píší na T9
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

TKlf píše:Když toto vypnete, tak ale zastavíte úplně všechny synchronizace, poštu, kalendáře....
Nemám Cyanogen, ale tato volba je i v nastavení Přenesena data v rozšířené nabídce zaškrtávací box Automatická synchronizace dat.

Píší na T9
Děkuji, ani tohle u mne není. Ale perfektně se mi osvědčila volba Omezit data aplikací na pozadí Deaktivuje data na pozadí v mobilních sítích , což je možné nastavovat u jednotlivých aplikací (viz snímek obrazovky výše - velká červená šipka), nebo i globálně pro všechny.

Před zapnutím se objeví varování:
Omezení datových přenosů na pozadí?
Pokud budou dostupné pouze mobilní sítě, může tato funkce způsobit, že aplikace, která data na pozadí vyžadují, nebudou fungovat.
Vhodnější způsoby řízení využití dat naleznete v nastavení aplikace.
[zrušit] [OK]
Tohle lze zapnout úplně u všech aplikací s výjímkou aplikace s názvem OS android.

Tuhle volbu lze zapnout i úplně hromadně pro všechny aplikace. V menu Přenesená data. Pak to napíše tohle varování.
Omezení datových přenosů na pozadí?
Pokud omezíte využití mobilních dat na pozadí, některé aplikace a služby nebudou fungovat, dokud se nepřipojíte k síti Wi-fi.
[zrušit] [OK]
Vypadá to, že já osobně mám vyřešeno. Od žádné aplikace totiž nečekám, aby něco prováděla na pozadí, tedy vždy, když to dělá, je to nehorázné plýtvání daty a baterií.
Je ale otázka, jestli je to univerzální řešení, nebo je to jen nějaká vychytávka svobodné androidí distribuce cyanogenmod, kterou používám. Máte tam také tuhle možnost?

Obávám se, že uživatelé androidu spotřebují velkou část svých dat úplně zbytečně a bez užitku. Je prostě potřeba si to ohlídat. To pak lidé mohou mít pocit, že jim nestačí 300 MB měsíc, ve skutečnosti by jim ale stačilo i 100 MB s velkou rezervou. Asi by to chtělo provádět nějakou osvětu. Ani koupit si balíček 3 GB dat nemusí být vždy řešení (třeba kvůli intenzivnímu používání VoIP, nebo občasné práci na PC, hotspot a podobně), kdy promrhaných 300 MB/měsíc jeho androidem přestává být podstatné. Podstatné je to pro všechny, protože nevyžádané stahování dat na pozadí různými okrajovými aplikacemi výrazně zkracuje výdrž baterie. Místo tří dnů až na necelý den. U každého se problém v plné síle dostaví, když tento člověk vycestuje do zahraničí.
Odpovědět