Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

Své náklady za data pravděpodobně můžete výrazně snížit jen použitím jiného internetového prohlížeče na Vašem chytrém telefonu. I pro stolní počítače lze použít Opera s režimem Turbo.
Pokud většinu dat spotřebujete na webových stránkách a občas Vám nestačí balíček 100 MB/měsíc, s Operou Mini Vám dost možná bude stačit balíček 25 MB. Nebo dokonce dáte přednost účtování po MB, protože i 25 MB bude některé měsíce zbytečně moc.
A nejen to. Jste-li zrovna na místě s horším pokrytím signálem, či jen 2G připojením k internetu, Opera Mini bude fungovat rychleji. A pokud přeci jen balíček vypotřebujete, Opera Mini funguje překvapivě obstojně i s rychlostí internetu 16-20Kbit. Tedy i při aktivované přísné FUP u Odorik balíčků. V roamingu se pak tato zásadní úspora dat bude hodit naprosto každému.

Jak je to možné? Webové stránky se do velké míry skládají z textů, html tagů a javascriptů, které lze velmi dobře komprimovat. Další zátěž jsou zbytečně velké obrázky, flashe, reklamy a jiné velké soubory často pochybné kvality a užitečnosti. Opera mini provede kompresi a optimalizaci přímo na svých serverech a do telefonu se přenáší jen užitečné navíc zkomprimované informace.


Využijete většinu dat jiným způsobem než prohlížením webu? Podělte se o to, jak data používáte a jaké jsou možnosti data šetřit bez toho, abyste museli výrazně měnit své návyky k horšímu. Rozdíl ve spotřebě dat může být u dvou podobných aplikací i desetinásobný. Množství přenesených dat může ovlivnit i nastavení aplikace - např. automaticky nestahovat těla či přílohy velkých emailů. (Stahovat je jen na vyžádání nebo když jste na Wifi - nebo je nestahovat vůbec )
Datově šetrné aplikace se dají rozpoznat jednoduše tak, že jsou použitelné (i když některé mohou být trochu zpomalené na jiných to nelze poznat téměř vůbec) i při aplikovaném FUP na Odorik.cz - tedy i mizerné rychlosti 16-20 kbit/s. Pravděpodobně by asi stálo mít seznam takto datově šetrných aplikací, které můžete v podstatě používat bez obav z velkého účtu za data. I když z dnešního pohledu je rychlost 16-20 kbit/s velmi nízká, pro spoustu použití je dostatečná. Zvláště aplikace využívající API či poskytující např. možnost chatovat tím nemusí vůbec trpět. Ale jen pokud jsou dobře udělány a např. neobsahují zbytečně datově náročnou reklamu ...

Update 27.6.2016 Doporučujeme vypnout přístup na mobilní internet všem aplikacím běžícím na pozadí.

Obrázek
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od xtonda »

Bohužel Opera mini při nastavení savings mode na Extreme má dost problémy s weby jakmile je tam použito nějaké pokročilejší stylování nebo JavaScript. A co mám zkušenost, tak je to horší než to bylo ve verzi se starým vzhledem. Čili jsem skončil u nastavení na ten méně šetřící mód, kde je úspora jen cca 50 - 60 %, což je stále slušné, ale už ne tak bombastické, ale takto má problém s řádově méně weby.

Navíc jak se v Extreme režimu vše dělá na té jejich proxy, včetně zpracování JavaScriptu, tak se může stát, že akce, co by se normálně proběhla na klientu nebo jen způsobila stažení minima dat z nějakého zdroje či dotažení malého resource, způsobí reload celé stránky, takže nakonec ta úspora nemusí být taková jak to vypadá.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od Kristovec »

Kdo má silné nervy může si sehnat nějaký starý mobil,třeba Ericson K750 a tam dát tu Operu Mini,dostane tam starší verzi,kterou takový telefon přijme,a datuje řádově v kB nebo desítkách kB.Ale listování webem vyžaduje nervy jako lana.
Toto lze použít bez nebezpečí zruinování se i v neunijním roamingu.
Záleží tedy asi i na žravosti celého přístroje,nejen samotného prohlížeče.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od xtonda »

Já myslel tu klasickou Android verzi (7.6.4) než přešli na nový vzhled, není už ve store, ale na webu ji ještě mají http://m.opera.com/android/Ow7Good/operamini.apk

Není zase nutné trápit se s tlačítkovým telefonem s QVGA displejem. Provozoval sem Javovou (J2ME) Operu Mini na Windows Mobile prostřednictvím různých pokoutně doinstalovaných běhových prostředí pro J2ME aplikace (na WM bez telefonního modulu nebylo předinstalované), protože nativní se na Windows Mobile s HiRes VGA displejem nechovala dobře. Provozoval jsem J2ME verzi i na desktopu prostřednictvím nástroje Microemulator, když sem kdysi potřeboval hodně šetřit data nebo měl na chalupě jen GPRS. A rozchodil jsem J2ME verzi i na Androidu, ale je to drahně let a hlavně je to nejspíš zbytečné, nemyslím si, že by J2ME v8 nabídla něco zásadního oproti nativním Android verzím.

Tady je možné manuálně si zvolit edici a stáhnout si zvolenou Operu Mini
http://www.opera.com/mobile/download/versions/ Ta co nemá v závorce platformu je J2ME

EDIT: Jinak Operu Mini už tolik nepoužívám, co mám šestipalcový telefon s LTE a za 1.5 GB dat platím 100 - 150 Kč radši použiji normální prohlížeč, ono totiž než to ta Opera proxy sežvýká chvíli trvá a na rychlém připojení to spíš zdržuje.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

Můžete prosím uvést příklad hodně navštěvované stránky, která s Opera Mini v režimu extreme nefunguje? Já jsem zatím na žádnou nenarazil. Jistě existují, třeba https://www.odorik.cz/aw/, ale ta není hojně navštěvovaná a je to jen doplněk.
Předpokládám, že typicky u hodně navštěvovaných stránek jako facebook.com (sám nenavštěvuji), které mají spoustu moderny a věci, které by se mohli polámat, se opera Mini přizpůsobí, takže fungují bez potíží.
Pravda pokud jsem na cestách, věci jako vyhledávání v Googlu (pokud to momentálně nepotřebuji) nedělám, protože je to mnohem méně efektivnější než u počítače. Se čtením článků na internetu Opera Mini potíže nemívá.
Update: Tak jsem našel. Třeba http://www.Ifon.cz . "Extrémní" nefunguje, "Vysoká" funguje. Stačí přepnout.
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od xtonda »

http://www.csas.cz a přitom je to retro design z roku 2010.

Nejenže to aktuální Opera Mini v Extreme nedá

Obrázek

nasere, že ta stará to dává

Obrázek
5uch
Příspěvky: 456
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Šetřete daty s Opera Mini - uštřit se dá až 90%

Příspěvek od 5uch »

Používám JAVA Operu Mini s vypnutými obrázky v obyčejných telefonech (Sony Ericsson C702 a Nokia 6303).

S předplacenkou Oskartou (1 MB = 1 Kč) měsíční útrata 10 - 20 Kč i při intenzivnějším víkendovém surfování.

xsouku04:
Facebook funguje dobře, na mobilní telefony s Javou dorazí upravená verze, která je datově nenáročná - žádné nekonečné rolování, ale naopak více krátkých stránek s pár příspěvky v diskusích...
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
vlk
Příspěvky: 180
Registrován: ned 29. pro 2013 19:04:40

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od vlk »

xsouku04 píše:Pravděpodobně by asi stálo mít seznam takto datově šetrných aplikací, které můžete v podstatě používat bez obav z velkého účtu za data. I když z dnešního pohledu je rychlost 16-20 kbit/s velmi nízká, pro spoustu použití je dostatečná. Zvláště aplikace využívající API či poskytující např. možnost chatovat tím nemusí vůbec trpět. Ale jen pokud jsou dobře udělány a např. neobsahují zbytečně datově náročnou reklamu ...
Dle mě stálo, ideálně tvořit na nějaké wiki. Zde je můj seznam aplikací, které jedou, i když jsem za FUPem:
Aladin, Pumpdroid, Swarm, Nevolejte, MHDroid a další, ale ty bych tipoval.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od xsouku04 »

vlk píše:
xsouku04 píše:Pravděpodobně by asi stálo mít seznam takto datově šetrných aplikací, které můžete v podstatě používat bez obav z velkého účtu za data. I když z dnešního pohledu je rychlost 16-20 kbit/s velmi nízká, pro spoustu použití je dostatečná. Zvláště aplikace využívající API či poskytující např. možnost chatovat tím nemusí vůbec trpět. Ale jen pokud jsou dobře udělány a např. neobsahují zbytečně datově náročnou reklamu ...
Dle mě stálo, ideálně tvořit na nějaké wiki. Zde je můj seznam aplikací, které jedou, i když jsem za FUPem:
Aladin, Pumpdroid, Swarm, Nevolejte, MHDroid a další, ale ty bych tipoval.
Jo, stálo by to zato. Nejen, že jedou i s FUP, ale i bez FUP jsou minimálně datově náročné, tedy lze je doporučit každému. Já mohu přidat mapy.cz - u nich si můžu stáhnout mapy, tedy internet na běžnou orientaci nepotřebuji. Pokud chci plánovat trasu, měřit vzdálenost a podobně, již internet potřebuji, ale funguje to i s FUP bez problémů.

Nebo spíš na tohle téma zavést další vlákno, aby tam mohli přispívat jednotliví uživatelé.
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: Šetřete daty s Opera Mini - ušetřit se dá až 90%

Příspěvek od Zedna »

Dulezite doporuceni krome pouzivani Opera Mini je take preferovani webu zacinajicich "m." misto "www.", tedy upravenych pro mobilni zarizeni.
Tyto stranky jsou samy o sobe datove mene narocne a v te Opere Mini pak jeste lepe.
Odpovědět