Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Aktualizace kde dni 22.06.2016
K dnešnímu dni, je je již služba opět v provozu. S výjimkou hovorů objednávaných přes Skype chat. Pokud ale máte možnost, doporučujeme se používání Skype stejně vyhnout, nebo mít v záloze jiný způsob volání. Pro PC např. Odorik.exe (pokud máte sluchátka s mikrofonem a není problém v kvalitě vstupu pro mikrofonem kvalitou hovoru se odorik.exe neliší), pro mobil Zoiper nebo CSIPsimple. Kroky Microsoftu vlastnící Skype se zdají být nepředvídatelné. Viz celé vlákno níže.

Aktualizace ke dni 10.06.2016

Od 7.6.2016 díky změnám které Microsoft provedl se službou Skype (zrušení managed Skype jmen) funguje volání ze Skypu na odorik (a do světa) velmi nespolehlivě nebo vůbec. Prosím použijte jiný způsob volání.

Skype jméno „Odorik.cz“ je nyní vypnuto, Skype jména odorik9, odorik.cz2, odorik.cz3 a odorik.cz3 sice fungují, ale bývá obtížné se na ně dovolat, pokud se vám daří na nějaké ze skype jmen dovolat, hovor bude pravděpodobně bez potíží. Objednávání zpětného volání přes skype chat nefunguje vůbec.


Nyní původní příspěvek:

Dnes v noci Microsoft zablokoval používání Skype klienta Skype for Asterisk, který jsme léta využívali. Po půlnoci se odmítá přihlásit s hláškou špatné jméno a heslo. To je pro Microsoft, zdá se, běžný způsob, jak odstřihnout nepohodlné starší verze svých Skype klientů, které nehodlá podporovat.

V současné chvíli je skype jméno Odorik.cz Odorik9 již opět online s využitím náhradního řešení, může mít ale občas obsazeno. Zatím ale nefunguje, zdá se, volání bez zadávání pinu a zpětné volání objednávané přes skype chat. Také zatím nefungují hovory SIP na Skype. Pracujeme na zprovoznění veškeré funkcionality.

Připomínám, že volání přes Skype je spíše nouzovka a je lepší se nespoléhat na funkčnost softwaru a systému třetí strany, pokud je pro vás dostupný jiný způsob, jak hovor uskutečnit.

Update 08.06.2016: Online jsou nyní všechny naše skype jména. Odorik.cz, Odorik9, Odorik.cz2, Odorik.cz3, Odorik.cz4 . Dovolatelná jsou ale střídavě. Dovolatelná skype jména se mění v čase a vliv má též to z jakého skype jména voláte. Tedy např mne fungují 2 skype jména kolegovi jiné dvě ...

Ještě je zde možnost nakoupit službu Skype connect, tam to ale zdá se také nefunguje úplně hladce, alespoň s našim účtem.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype dočasná omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Se Skypem to vypadá špatně.
Desktopová aplikace pro Linux, kterou požívá naše náhradní řešení, se při větším počtu hovorů chová nestabilně, na rozdíl od stavu před třemi lety.
Tedy alespoň s našimi stávajícími skype jmény. Nestabilně v tom smyslu, že nechce volat, jen zvoní a zvoní, nebo napíše, že hovor selhal. Pokud se hovor spojí, je v dobré kvalitě a bez potíží.

Skype donedávna měl tři druhy skype jmen.

Obyčejná, skype managed (pro zmatení zákazníka též nazývaná dříve business-account) a Skype pro business. (tyhle mají formát emailu)

Microsoft právě "Skype managed" jména z neznámých důvodů zrušil a udělal z nich obyčejná. Podle odezvy na jejich fóru tím naštval velkou část firemních zákazníků, protože ti ztrácí nad svými léta používanými skype jmény (na které jsou naučeni jejich zákazníci) kontrolu. Skype jména začnou patřit jejich uživatelům, kteří si kdykoli mohou změnit heslo i email bez jakékoli verifikace. Vypadá to tedy tak, že kdokoli si sedne k vašemu počítači na 5 minut, může Vám Vaše Skype jméno ukrást. Vypadá to, že rozhodnutí Skype managed jména zrušit zde bylo proto, aby podpořilo jejich novou dražší službu Skype pro business, která je dražší, jiná, nedodělaná a Skype managed nedovede plně nahradit. Navíc neexistuje snadný způsob jak přejít, protože přijdete o všechna dosavadní skype jména.

Managed Skype jména se lišila od běžných skype jmen jen tím, že šlo s nimi pracovat centrálně a převádět kredit jednotlivým uživatelům a zpět, resetovat hesla, nastavovat přesměrování centrálně. Obyčejným Skype jménům lze ve stejném stále existujícím rozhraní zvaném Skype manager jen přidávat kredit. Vše ostatní si musí uživatelé nastavovat sami, skype jméno se stává majetkem jeho uživatele v danou chvíli.

Pak je zde něco, co se jmenuje Skype connect, což sice slibuje propojení Skypu se SIPem za cca 5 EUR/měsíc/kanál propojení skype účtu se SIP, ale zapomněli napsat, že takto to funguje jen se Managed Skype skype jmény, která právě zrušili.

Služba, kterou se nyní Microsoft snaží propagovat, se jmenuje Skype pro business, u které se platí 1,70 Eur/měsíc, nebo mají různé balíčky, kde si to koupíte s office365. Podstatné ale je, že na Skype pro business nelze převést obyčejné existující skype jméno. Nové Skype jméno bude ve tvaru emailu, tedy pokud byste se rozhodli pro přechod, musíte změnit skype jména celé firmě. Tedy lidé, co využívali rušenou službu managed skype, nemají možnost přechodu, ale musí to prostě zabalit. Po přechodu také musíte používat speciálního Skype klienta. A je zde problém, že se vám dovolají jen někteří uživatelé běžného skype. Obyčejná Skype jména, se kterými komunikujete ze skypu pro business ,musí být nalinkovaná na Microsoft účet. Skype pro business se zdá být v mnohém nedodělán oproti službě, kterou se Microsoft rozhodl nyní zrušit.

Instrukce na téma nucený přechod ze Skype Managed Accounts na obyčejné.

Otázka ale je, zda má vůbec smysl se takto nespolehlivou a podivně komplikovanou službu snažit propojit s Odorikem?

Připadá mi, že Microsoft pracuje na úplném zničení Skypu podobně, jak to bylo se zničením Nokie. Zatímco jiní VoIP klienti dozrávají, aplikace Skype molochovatí a jako služba vymýšlí nesmyslné komplikace pro své uživatele...

Nebo mám zde nějakou nepřesnost a situace není tak špatná, jak se na první pohled zdá?

Update: Tak poté, co jsem strávil více jak 2 hodiny na chatu s nejspíš nějakou Indkou (hodně pomalá ale fakt se snažila), nová informace je ta, že Skype connect je nyní úplně zbytečná předražená služba. Platí se u ní cca 5 EUR/měsíc za kanál + 5 EUR/měsíc za číslo pro příchozí hovory (nepovinné) + hovorné. Ale skype na SIP si už pomocí Skype connect nasměrovat nemůžete, to šlo opravdu jen s tím typem skype jména, které právě zrušili. Tedy informace zde je v podstatě lživá.
Položil jsem otázku na jejich fóru.
O fórum se někdo opravdu stará a snaží se odpovídat a vylepšovat návody. Pokud ale nemůže odpovědět nic pozitivního (musel by odpovědět ve stylu, ano je to logický nesmysl, který škodí všem a nikomu nepomůže, ale já jako řadový zaměstnanec s tím nic neudělám - to by ho ale ukamenovali), na dotaz obvykle nikdo neodpoví. Tedy lze očekávat, že pokud mi do týdne nikdo neodpoví s nějakým návrhem, řešení neexistuje.
Skype můžete integrovat do stávajícího telefonního systému a snadno přijímat hovory Skype prostřednictvím telefonů v kanceláři a zároveň volat za nízké sazby.
Není to pravda. Hovory na Skype nelze integrovat se stávající PBX, Skype jen nabízí běžné služby SIP VoIP operátora, ale to podstatně dráž, než je v branži zvykem.
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Skype na SIP a SIP na Skype dočasná omezení

Příspěvek od jadu »

Dobrý den,
nevím, co je cílem MS, ale vím, že moje dcera několik měsíců úspěšně používala Skype-Odorik propojení, když byla v Anglii ve škole a SIP klienta nemohla použít kvůli velmi striktnímu firewallu a jediné, co prošlo, byl Skype. Takže volala po Anglii přes Skype->Odorik->anglické číslo. Ušetřilo to mnoho peněz a bylo to skvělé. Takže bych se přimlouval za zachování funkcionality, pokud to bude možné, protože se to může někdy dost hodit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsme dnes prováděli nějaké testy. A zjistili jsme, že když má Skype pro Linux zhruba 1 příchozí hovor za minutu (v našem případě byly vždy zmeškané, občas zvonili i tři lidé současně) od různých lidí, cca do dvaceti minut se z toho totálně kousne tak, že do velké míry přestane být schopen úplně reagovat a má potíže i překreslováním svého okna. Je to pak jen mrtvý žrout systémových prostředků.
Aby opět fungoval, aspoň těch dvacet minut, je dobré mu po vypnutí (spíše zabití) promazat veškeré soubory, které si předtím uložil. (tedy adresář ~/Skype/skype_jmeno ). Pak zvládne zase jakžtakž fungovat dalších 20 minut.
Úplné kousnutí není jediný problém, který pozorujeme, ale ten nejzávažnější.
Nyní pracujeme na automatickém restartu po dvaceti minutách, samozřejmě pokud neprobíhá hovor. Ale nikdy to asi nebude spolehlivá služba. Hold práce Microsoftu, Skype dnes nemá rád, když se moc volá... Při těch pokusech se mi kousl i skype na Androidu, který jsem měl jen na pár pokusných testovacích hovorů. Mám tam teď okno s neexistujícím probíhajícím hovorem, které nejde zavřít. Skype umírá....
Frante

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od Frante »

Zdravim,

znamena to tedy, ze pokud nekdo vola moje Odorik nomandicke cislo, ktere je presmerovano na Skype, nebude to fungovat?

Cislo jsem zkousel volat, prozvanelo, ale Skype mi volani nezobrazil.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Frante píše:Zdravim,

znamena to tedy, ze pokud nekdo vola moje Odorik nomandicke cislo, ktere je presmerovano na Skype, nebude to fungovat?

Cislo jsem zkousel volat, prozvanelo, ale Skype mi volani nezobrazil.
Funguje to nyní nespolehlivě, záleží jestli je hovor směrován přes zrovna kousnutý skype, nebo skype který ještě zrovna žije.
Po té co doděláme ono automatické restartování se to předpokládám výrazně zlepší, ale žádné dobré vyhlídky co se skypu týče do budoucna nejsou.
Není dobré se na to spoléhat.
Stepijana
Příspěvky: 58
Registrován: sob 24. lis 2012 10:40:01

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od Stepijana »

Mám za to že kdokoliv se pustí s MS do spolupráce, spláče nad výdělkem. Cokoliv mám jméno microstoft nebo O2 nebrat.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od mobilemanic »

xsouku04: opačného směru (příchozí hovor na vlastní Skype jméno, tedy ty virtuální instance linuxových Skype klientů) se to týká také nebo tam je to zatím OK?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše:xsouku04: opačného směru (příchozí hovor na vlastní Skype jméno, tedy ty virtuální instance linuxových Skype klientů) se to týká také nebo tam je to zatím OK?
No Skype pro asterisk se již nepřihlásí a zrušili i možnost platit za službu SIP <-> Skype přímo Skypu.
Tedy jediné co zbývá je ona virtualizace Skypů - používáme mod_skypopen pro freeswitch. To používáme úspěšně již roky právě pro tu naši službu Vaše Skype jméno na SIP a nikdo si neztěžuje. Když jsme s tím přišli bylo to opravdu spolehlivé. Léta plynou a Microsoft przní a nyní když jsme to potřebovali nasadit i pro naše hlavní skype jména, najednou se to nečekaně ukáže jako nespolehlivé.
No buď to nikdo moc nepoužívá či neřeší a nebo to běžným uživatelům ze záhadných důvodů funguje podstatně lépe. Může to být prostě tím, že Skype nemá rád větší zátěž. Když máte na svém Skypu 200 kontaktů z toho 20 online a volají většinou jen čtyři lidé, to ještě unese. Ještě lépe pokud si zřídíte nové skype jméno, které jen přesměrujete na své vlastní. Tam kontakty skype neřeší vůbec, jen občas přesměruje hovor od několika lidí, kteří Vám volají.
Ale pokud máte 5000 kontaktů a z toho 500 online a ještě do toho každou chvíli někdo jiný volá, které dost možná ani není v kontaktech, může to být podstatně horší.

Dnes jsme přidali další nové Skype jméno a já se na něj stejně několik hodin nemohl dovolat. Nyní to zase pro změnu jde.
Vypadá to, že je to celé na zrušení. Ale jestli je zde nějaký uživatel byl bych rád kdyby se podělil.


Skype jméno Odorik.cz jsme dnes večer úplně vypnuli, abychom volajícím nedávali zbytečně marnou naději. Takhle můžu nahrát nějaké povídání jako voicemail hlášku a poradit alternativy.
Dnes za půl dne mělo skype jméno Odorik.cz jen 30 spojených hovorů přitom pokusů bylo jistě více než 500 dost možná i přes 1000 jak to lidé z koušeli pořád dokola. Restartování a promazávání paměti každých 22 minut nepomohlo. I když na desktopu to pomáhá ... Je to tedy záhada.


Ostatní naše Skype jména mají poměr podstatně lepší. Např. Odorik9 měl 70 hovorů (často pěkně dlouhé) a pokusů bylo předpokládám jen ve stovkách. Ostatní tedy zatím necháváme. Odorik.cz2, Odorik.cz3, Odorik.cz4

V každém případě to vypadá, že služby Skype to SIP a obráceně nemají budoucnost. Už jen proto, že chování Microsoftu je nepředvídatelné.


Ještě jedna zajímavost:
Když jsem zkoušel spustit skype jméno Odorik.cz (na něm je 6667 kontaktů) na svém notebooku pod Windows 10 (novější verze), skype startoval cca čtvrt hodinu, kdy vůbec nereagoval. Pak tak nějak velmi zpomaleně a pochybně po většinu času fungoval. Úplně a trvale se nekousl ale ani za další hodinu ...
No kdyby to nebyl postarší noutebook, ale nový počítač, asi by to bylo lepší ...

Závěr pro dnešek: Restart po dvaceti minutách situaci nelepší. Skype pod virtuálem funguje z neznámých důvodů o poznání hůře než na linuxovém desktopu, ale i na Desktopu pod větší zátěží vydrží jen omezenou dobu, než se nenávratně kousne.
cz-helper
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 20. pro 2012 12:22:30

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od cz-helper »

Zdravim,
priznam se, ze jsem jiz nejakou dobu nesledoval zmeny ve vztahu skype a SIP, ale mam pocit, ze urcita cesta by mela byt stale k dispozici... :-)
  • Skype Connect
    Sveho casu se nabizel "Skype Connect", ktery se resil skrze "Skype Manager". Jedna(lo) se o zluzbu, kdy se dalo zaplatit mesicne podle hovorovych kanalu. Webove stranky jsou stale online a neni tam ani zminka o ukonceni sluzby...
    https://www.skype.com/en/features/skype-connect/
  • LYNC / Skype for business / Office 365
    Zaroven Microsoft nabizel SIP v ramci LYNC serveru, ktery opustil smerem k Skype business. Ruku v ruce nabizi Microsoft svuj produkt Office 365, kde se okrajove objevuji take zminky ohledne SIPu. Nevim ovsem v jake mire to nabizeji... Hledal jsem jen narychlo, abych mohl neco odkazat a nasel jsem napriklad tuto zminku:
    https://support.office.com/en-us/articl ... 6b2432fdbf
Mam pocit ze Microsoft se nesnazi odriznout SIP jako takovy, ale snazi se ho jednoduse zpoplatnit, pokud ma fungovat ve spojeni se SKYPEm :( .
Odpovědět