Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

STP píše:Na Skype jsem už dávno rezignoval, ale je fakt, že jako nouzovka to bylo dokonalé. Škoda.
Ale chtěl jsem se zeptat: Skončil tím pádem také směr Odorik --> Skype?
Ne úplně, ale není to moc spolehlivé. Online jskou pořád skype jména Odorik.cz2 Odorik.cz3 Odorik.cz4 odorik.cz5 a odorik9. Pokud máte trpělivost a budete zkoušet jedno po druhé vždy bude tak jedno dvě fungovat. Předpokládám v opačném směru Odorik --> Skype to je podobné. Pokud hovor vytočíte máte cca 20% procent šanci, že budete spojeni. (pokud je volaný online - samozřejmě)

Právě si s tím hraji a snažím se objevit nějaké zákonitosti té totální nespolehlivosti. Pozoruji Skypy přes vnc u nás na serveru, zajímá mne co tam vyvádí v době kdy mají volat ale nevolají. Na jednom 4smart.cz virtuálu mám vždy 3 běžící skypy přihlášeny na stejné skype jméno. Dva volací co jsou přes API napíchnutý na freeswitch a jeden co běží jen tak naprázdno na pozorování.

A tam zkouším volat a dívám co ty skypy na druhé straně. Je to ale opravdu různorodé. Někdy zvoní jen ten pozorovací, někdy to bez potíží funguje jak má. Jindy sice vidím, že to volá ale záhadně to nikdo nebere (viz obrázek) - API jaksi selže při úkolu příchozí hovor detekovat a vzít? Jindy zase volat nejde, píše to hovor selhal a hovor se nikde neobjeví. A nemůžu si ani zavolat sám z pozorovacího skypu ná svůj desktop doma. "Sorry, call failed."

Problémů je celá řada, není to jediná věc a mění se to v čase. Někdo se nemůže dovolat na Odorik.cz2 ale na Odorik.cz3 ano a někdo jiný ve stejnou dobu to má přesně obráceně. Jako kdyby si s námi Microsoft hrál ruletu.

Co mi ale nejde do hlavy, že při běžném použití koncovými uživateli Skype funguje obstojně dobře. Stále je možné že přijdeme na to co má zásadní vliv na onu nespolehlivost. Nespolehlivé to bude asi vždy, ale nemuselo by to být až tak nespolehlivé, kdy je to úplně na hraně samé použitelnosti. Pokud jste ale někde za těžkým firewallem a nevadí vám zkusit čtyři Skype jména než se dovoláte, není s používáním ani nyní žádný problém.

Také svítá naděje, že obnoví službu Skype connect tak, aby bylo možné přesměrování Skype->SIP. Tedy alespoň mi v tomto duchu odpověděli. https://community.skype.com/t5/Using-Sk ... -p/4409974 Prý přemýšlí a probírají možnosti jak to opravit.
Přílohy
Pozorovací Skype na virtuálu mi oznamuje ze hovor na mé Skype jméno u mne doma na desktopu selhal. Kuriózní je, že mi při tom jednou zazvonil na mobilu a poté opět zmlknul.
Pozorovací Skype na virtuálu mi oznamuje ze hovor na mé Skype jméno u mne doma na desktopu selhal. Kuriózní je, že mi při tom jednou zazvonil na mobilu a poté opět zmlknul.
z_virtualu_volam_sam_sobe.png (99.09 KiB) Zobrazeno 9708 x
Ze svého vlastního skypu volám virtuál, na virtuálu to zvoní to ale API nějak selhává v tom, aby hovor zdvihnulo.
Ze svého vlastního skypu volám virtuál, na virtuálu to zvoní to ale API nějak selhává v tom, aby hovor zdvihnulo.
skype_mod_skypopen.png (26.05 KiB) Zobrazeno 9715 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Microsoft opravil službu Skype connect pro hovory Skype -> SIP tak, aby šla použít i s běžným osobním skype jménem. Zatím jim to ale nějak nefunguje. Máme to aktivní na skype jménu dktestmain, 35 vteřin to falešně zvoní, než to konečně spojí. Jeden by to už zavěsil.
Pokud na tohle skype jméno přesměruji naše hlavní skype jméno odorik.cz, nedovolám se vůbec.

Je ale vysoce pravděpodobné, že si to nějak opraví nebo tato jejich chyba půjde obejít. Otázka samozřejmě je, jak moc to bude spolehlivé, ale určitě by to mělo být použitelné. Tedy služby Skype ->SIP vypadá, že nekončí. Jestli se nám podaří zvýšit spolehlivost služby našeho stávajícího řešení nezbytného pro službu SIP->Skype, uvidíme příští týden.
mufak
Příspěvky: 1
Registrován: pon 20. čer 2016 23:53:15

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od mufak »

Az po aktivovani protokolu SIP a IAX v Pruvodce nastaveni/Volani z Internetu/Nastaveni linky zacal fungovat Odorik. Jinak hlasil time out pri overovani SIPu. ;)
lerakle

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od lerakle »

Vaše nové Skype jméno dktestmain vyzkoušeno....v cca 6h ráno na 2. pokus bylo možné zadat i pin i číslo....prozvonil jsem si svůj mobil a opravdu to vyzvánělo.

Díky moc, že se snažíte službu alespoň nějak zachovat... ta možnost volat skype-odorik-destinace je opravdu skvělá. Kvalita hovoru se mi v minulosti vždy zdála o něco lepší, než když jsem volal přes callback.

Tak mě napadá...není možné, že Microsoft záměrně nechce bez problémů umožnit velkoobjemové množství skype-sip hovorů z jednoho skype účtu?
Ono jedna věc asi je, když je na skype účtu klientů 60 a trochu jiná, když je jich tam 6000

Je ve Vašich silách spravovat těch Skype účtů více?



Ještě taková drobnost, postřehy z cest:

Skype-odorik byla opravdu skvělá možnost, jak se levně dovolat do Čr ze SAE,Ománu a z Egypta. Ve všech těchto zemích sice tamní vlády nařídili Skype zablokovat, ale díky zdarma dostupné VPN aplikaci z googleplay skype bezproblémů běžel.

Cena hovoru byla mnohonásobně nižší a kvalita vyšší (ono by nešlo o těch ,,pár korun" kdyby byl hovor do cca 5 minut....ale když už voláte těch minut 50, tak to je celkem znatelný rozdíl)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Stručně:
Služba volání na naše Skype jména (Odorik.cz, odorik9, odorik.cz2 ...) je do velké míry opět v provozu. Ale nechci to zakřiknout.
O žádných potížích momentálně nevíme.

Podrobně:
Dnes jsem nasadil konečně Microsoftem opět zprovozněnou službu Skype connect, která nyní běží na našich skype jménech paralelně k mod_skypopen.
Ona totiž ani Skype connect se nezdá být moc spolehlivá, dnes měla, vypadá to, několikahodinový výpadek. Ale dohromady to bude snad únosné.

Co zatím nefunguje, je inicializace hovoru přes chat
, není pro nás dostupný spolehlivý způsob.
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od mobilemanic »

Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od Georgius »

Jenom hloupý dotaz - náhodou jsem narazil na https://community.skype.com/t5/Features ... -p/1473619 - to vypadá, že by se skype za určitých okolností mohl chovat jako normální SIP poskytovatel :shock: Nebo to má nějaký klasický M$ háček ?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

Georgius píše:Jenom hloupý dotaz - náhodou jsem narazil na https://community.skype.com/t5/Features ... -p/1473619 - to vypadá, že by se skype za určitých okolností mohl chovat jako normální SIP poskytovatel :shock: Nebo to má nějaký klasický M$ háček ?
Je to součást služby skype connect, kde Skype umožňuje připojení SIP telefonů. Skype zde nabízí služby VoIP operátora, akorát je to předražené s mizernou podporou. Podporu dělají nějací Indové nebo kdo to je, žijící v jiné časové dimenzi. Jsou hrozně slušní, ale ničemu nerozumí. A můžete tak s nimi trávit hodiny na chatu, kdy vás pan Ind bude přesvědčovat, že problém je určitě u vás a to i v případě, že to samozřejmě máte jednoznačné důkaz, že problém je u nich. S tím ale pan Ind nic udělat nedovede.

Skype connect může být užitečný jen v případě Skype to SIP, kdy prostě momentálně neexistuje spolehlivá alternativa. To používáme nyní my. Ostatní služby jsou nesmysl, platí se cca za 6 EUR/měsíc za každý hlasový kanál, pak se platí několik EUR/měsíc za telefonní číslo (služba skype in) a pak ještě musíte platit ne úplně výhodné hovorné. A pokud by jste měl nějaké potíže budete se hodiny trápit s tím Indem, který vás bude velmi taktním a slušným způsobem vodit za nos v kruhu ...

Jinak nová služby Skype for bussines je úplně postavená na SIP, je to vlastně Microsoft Lync přejmenovaný na Skype for bussenis. Se Skypem má společného pramálo, dokonce nejdou volat běžná Skype jména, jen ty spojená s Microsoft účtem (emailem). Ale chybí k tomu jakákoli veřejně přístupná dokumentace (žádnou jsem nenašel) a není kde se ptát, dříve než se k něčemu zavážete. Dávají to do balíčku s Office 365 a platí se licence za každého klienta, minimálně tuším 1,75 EUR/měsíc. Byl jsem o to nucen se zajímat, ale děkuji nechci.
Podle mne Microsoft nemá moc šanci uspět jako VoIP operátor, protože v této branži těžko získá něco jako monopolní postavení. Kdekdo mnohem menší to vede dělat lépe efektivněji.
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od Georgius »

Něco takového jsem tušil. Jenom jsem koketoval s myšleknou videohovorů na Skype přes SIP, takže nic ...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

mobilemanic píše:http://blogs.skype.com/2016/07/08/exciting-news-for-linux-users/

Tak to jsem zvědav, s čím přijdou...
Nová alfa verze skypu pro linux je tu - Skype umírá. https://community.skype.com/t5/Linux/Sk ... -p/4434299

S onou původní verzí to má ale společného pramálo, dokonce ani mezi nimi nejde volat. Nová aplikace je WEBRTC klient.

Cituji zajímavé pasáže.
The new version of Skype for Linux is a brand new client using WebRTC.
Skype for Linux Alpha is not a fully functioning Skype client as of yet.
Very different to the Skype for Linux client you use today.
You will be able to call your friends and family on the latest versions of Skype on Windows, Mac, iOS and Android, but you won’t be able to make or receive calls to and from the previous versions of Skype for Linux (4.3.0.37).
Nový Skype pro Linux je v podstatě jakási webová aplikace, moc to ještě nefunguje a hodně se liší od předešlé verze. Spousta funkcí jako videohovory neumí, volat lze jen s novými Skype klienty pro Windows a MAC. Z nových funkcí má novou sadu ksichtíků :)

Můj názor je takový, že to pohřbívají. Nějaká webová aplikace nemůže mít nikdy všechny výhody starého dobrého Skypu. Hlavní problém je ten, že se spoléhají na webové prohlížeče třetí strany. Navíc si tím Microsoft podřezává vlastní dojnou krávu. Pokud někdy v budoucnu půjde obstojně volat přes webové aplikace, není moc důvod proč volat přes tu Microsoftí - svojí webovou aplikaci na volání bude pak mít kde kdo.

Skype kdysi uspěl, protože měl ve své době jako jediný kvalitního klienta, který prostě fungoval. Nyní všechnu tu práci kterou koupil za miliardy Microsoft zahazuje a začíná od začátku. Veškerou konkurenční výhodu kvalitního klienta tak ztrácí.
Odpovědět