Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

cz-helper píše:Zdravim,
priznam se, ze jsem jiz nejakou dobu nesledoval zmeny ve vztahu skype a SIP, ale mam pocit, ze urcita cesta by mela byt stale k dispozici... :-)
  • Skype Connect
    Sveho casu se nabizel "Skype Connect", ktery se resil skrze "Skype Manager". Jedna(lo) se o zluzbu, kdy se dalo zaplatit mesicne podle hovorovych kanalu. Webove stranky jsou stale online a neni tam ani zminka o ukonceni sluzby...
    https://www.skype.com/en/features/skype-connect/
  • LYNC / Skype for business / Office 365
    Zaroven Microsoft nabizel SIP v ramci LYNC serveru, ktery opustil smerem k Skype business. Ruku v ruce nabizi Microsoft svuj produkt Office 365, kde se okrajove objevuji take zminky ohledne SIPu. Nevim ovsem v jake mire to nabizeji... Hledal jsem jen narychlo, abych mohl neco odkazat a nasel jsem napriklad tuto zminku:
    https://support.office.com/en-us/articl ... 6b2432fdbf
Mam pocit ze Microsoft se nesnazi odriznout SIP jako takovy, ale snazi se ho jednoduse zpoplatnit, pokud ma fungovat ve spojeni se SKYPEm :( .
Děkuji za tipy. "Sykpe Connect" jsem zkoušel. Zaplatil jsem na měsíc pět kanálů za cca 25 EUR, abych zjistil, že na SIP je možné přesměrovat jen jeden typ skype jmen "managed skype", který ale právě zrušili. Samotnou službu skype connect nezrušili, ale službu skype connect nyní degradovali na službu předraženého VoIP operátora, kde se platí 5 EUR měsíčně za kanál, 5 EUR za číslo (pokud chceme příchozí hovory) + hovorné (nic moc ceny a podmínky). Tedy opravdu není důvod,aby Skype connect dnes někdo používal, protože v podstatě od každého lokálního SIP providera dostane lepší podmínky a servis včetně drobností jako tísňová volání. Propojení se skype jmény to prostě nově už neumí. Můj dotaz na tohle téma: https://community.skype.com/t5/Using-Sk ... -p/4409974

Zrušení managed skype jmen podle toho co jsem načetl různě na fórech se zdá být arogantní, asociální a nelogické rozhodnutí Micorosftu, na kterém prodělají všichni kterých se to týká, včetně Microsoftu samotného. Firmám o více lidech často nezbývá než používání skypu na firemní komunikaci prostě zabalit, protože přechod na Skype pro business/lync je problematický z více různých důvodů, které jsem popsal v předchozích příspěvcích.


Co se týče druhého bodu. Vypadá to, že tudy by mohla vést cesta. Hlavní problém ale vidím v tom,že služba skype for bussines/Lync má jiný typ skype jmen na který, podle toho co jsem našel se nemůže dovolat každý, ale jen ten kdo si nalinkoval svoje jména na Microsoft účet. https://support.skype.com/en/faq/FA1231 ... from-skype Jestli je to pravda, nebo to lze obejít nevím, na internetu nacházím převážně jen marketingové bláboly Microsoftu, z kterých se mi zatím nedaří zjistit nic přesného a určitého na tohle téma.
Na můj opakovaný dotaz jestli je možné přesměrovat obyčejné osobní skype jména na skype pro business nikdo neodpověděl. Ani na fóru: https://community.skype.com/t5/Using-Sk ... -p/4410220 Nezbývá asi nic jiného než to zkusit. Ještě mohu se zkusit obrátit na podporu skype pro business/lync.


Vypadá to, že skype for business není P2P síť, ale je založen na SIPu. A Microsoftem doporučovaný postup jak přejít na Skype for business je, si zaregistrovat nové skype jméno ve formě emailu, ručně si přidat všechny existující kontakty (otázka je jestli to vůbec jde když se lidi přidávají podle emailu, spousta lidí nadává, že to dá moc práce a vaše kontakty jsou z toho zmatení, protože nechápou proč si je přidáváte, když už je tam jednou máte) a staré skype jméno přestat používat (do nebe volající hloupost).

Naděje také vkládám trochu do možnosti, že by se podařila zvýšit spolehlivost skypopen, který používáme léta, ale nyní se ze záhadných důvodů ukazuje jako nespolehlivý.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od Kristovec »

Je to tak,ani z Androidího Skypu si necvrnknu.Divil jsem se,že to neběhá.Tak jsem Skype vymazal a dal tam CSIPSIMPLE.
Škoda,připadalo mi,že Skype má lepší zvuk.
I na Nokiu si občas zavzpomínám,mám 311 Asha.
Ach jo, časy se mění ! :(
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od enigmatic »

Dobrá tedy. Mnoho lidí zatím nepochopilo, že se nám dá na pevnou linku dovolat skrze Skype. Co mám tedy těm pár lidem nainstalovat na počítač aby nám mohli volat na pevnou bez toho abych díky tomu kupoval další linku a cpal tam svůj PIN?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

enigmatic píše:Dobrá tedy. Mnoho lidí zatím nepochopilo, že se nám dá na pevnou linku dovolat skrze Skype. Co mám tedy těm pár lidem nainstalovat na počítač aby nám mohli volat na pevnou bez toho abych díky tomu kupoval další linku a cpal tam svůj PIN?
Dobrý dotaz. Dejme tomu že máte nějaké známé, kteří Odorik nechtějí, ale chtěli by vám občas mít možnost zdarma zavolat ze svého počítače na Váš domácí VoIP telefon.

Tedy jedná se o obyčejné volání na SIP URI. Možností je více, ale nejlépe asi vypadá program microsip. Je malý, má dobrou kvalitu zvuku, žádné efekty, ale funguje dobře. A nemusíte jej ani instalovat když nechcete, stačí rozbalit zip a spustit. (portable verze)
Nastavení viz obrázek.
Obrázek

Podle obrázku se nastavují jen dvě položky - ty s hvězdičkou. Jméno pod kterým bude volající viděn a doména sip.odorik.cz .
Volat můžete jakékoli číslo nebo SIP jméno v síti odorik. Hovor je samozřejmě zdarma. Definovat si můžete i vlastní SIP jméno, ve kterém můžete nastavit libovolné paralelní vyzvánění - tedy třeba i na mobil na své náklady. Volat vám na něj pak může kdokoli, komu jej prozradíte.

Přidal jsem popis této docela dobré možnosti do našeho návodu na microsip.

Použít takový microsip je vlastně podstatně jednodušší než Skype. A nebude na Vás vyskakovat reklama. Největší "nevýhoda" je, že si musíte sami šoupnout (pozor správným směrem) se šoupátkem nastavujícím citlivost mikrofonu. Popřípadě ručně zapnout vyrušení echa (netestoval jsem) nebo ještě lépe pořídit sluchátka s mikrofonem (doporučuji v každém případě i kdyby jste volali ze Skypu).
Jo a pokud by dotyční chtěli dělat někdy v budoucnu i placené hovory, stačí doplnit sip proxy (také sip.odorik.cz) a místo pepa vyplnit číslo linky. A samozřejmě SIP heslo.

Prográmek microsip umí i chatování, je vidět status online/offline Vašich kontaktů na Odorik.cz a podporuje i videohovory (pořádně jsme netestovali ale neměl by být problém). Tedy snad by mohl někomu i nahradit Skype. Ale to je spíše taková kuriozita i když pro použití v rámci firmy to nemusí být špatná volba. Telefonie a "skypování" v jednom řešení.
Uživatelský avatar
enigmatic
Příspěvky: 194
Registrován: stř 31. říj 2012 13:29:52

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od enigmatic »

To je dokonalé a víc než dostačující. Moc děkuji.
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od jadu »

Skype má tu výhodu, že se dostane přes firewall a jede třeba přes port 80. SIP klienti mají u striktních fw utrum.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

jadu píše:Skype má tu výhodu, že se dostane přes firewall a jede třeba přes port 80. SIP klienti mají u striktních fw utrum.
Proti hyperaktivním firewalům doporučuji používat port 443, na něm se běžně používá https, tedy zkoušet jej blokovat nebo šmírovat je velmi vzácné.

Signalizace SIPu může také použít také port 443 a dokonce i TCP nebo i šifrovaný TLS. Tedy zaregistrovat se půjde určitě. Ale dost možná nebude nic slyšet, pokud se všechny ostatní porty jsou blokovány.

Zachránit Vás může IAX.
IAX používá jediný port a můžete použít iax.odorik.cz:443. Jediný problém by mohl být, že na firewalu portu 443 by bylo povoleno jen TCP, UDP zakázáno. Předpokládám ale že šance jsou tak na 50 na 50. Pokud to není žádný profi firwall, šance jsou i lepší. Totiž telefonovat přes TCP protokol je logický nesmysl (jediný ztracený paket znamená pětivteřinový výpadek), proto to běžně ani nejde.

Otázka je jak to řeší skype, jestli v nouzi umí telefonovat i přes TCP nebo víceméně jen spoléhá na to, že správcové sítě jsou břídilové a nechávají otevřené UDP na portech 80 a 443.

Kdyby selhal IAX, tak já osobně to obcházím použitím VPN na portu 443 protokol TCP. Na to jsou všechny běžně používané firewally krátké. Rázem pak funguje úplně vše. Nejen SIP.

Se Skypem je to samozřejmě jednodušší. Skype má ještě další dvě výhody. Dovede si automaticky regulovat citlivost mikrofonu a má v sobě zvukové filtry pro odstranění šumů a ruchů a má dobré automatické rušení ozvěny. Pokud tedy voláte přes Skype z notebooku bez sluchátek s mikrofonem, může být kvalita přes Skype díky těmto věcem ještě obstojná, ale "kvalita" z jiného programu už neúnosná. Tyto dobré zvukové filtry jsou jedním z hlavních triumfů Skypu a hlavní důvod proč se rozšířil a dovoluje aby skype používali i BFU bez sluchátek s mikrofonem a nekvalitním vstupem pro mikrofon. Jeho opěvované peer 2 peer schopnosti nejsou tak klíčové a jsou a vždy byly zveličované.
jadu
Příspěvky: 145
Registrován: pon 09. úno 2015 13:35:30

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od jadu »

To se ale dostáváme mimo schopnosti běžného uživatele. Člověk s notebookem někde připojeným možná zvládne PPTP, ale nezvládne instalaci nestandardní VPNky, navíc na druhém konci také musí být něco, co ji umí přijmout. Také to předpokládá počítač a ne třeba jen telefon se SIP (respektive Skype) klientem. Možná by to někdo bral jako zajímavý technický úkol, ale většina chce prostě telefonovat a to právě spojení Skype->Odorik umožňuje. Viděl jsem situaci, že na jedné síti se ven dostal jen a pouze Skype. Žádný jiný 'běžný' komunikační program neměl šanci; ještě WhatsUp byl schopen psát, ale nikoliv telefonovat. Skype volal i s videokonferencí.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od xsouku04 »

jadu píše:To se ale dostáváme mimo schopnosti běžného uživatele. Člověk s notebookem někde připojeným možná zvládne PPTP, ale nezvládne instalaci nestandardní VPNky, navíc na druhém konci také musí být něco, co ji umí přijmout. Také to předpokládá počítač a ne třeba jen telefon se SIP (respektive Skype) klientem. Možná by to někdo bral jako zajímavý technický úkol, ale většina chce prostě telefonovat a to právě spojení Skype->Odorik umožňuje. Viděl jsem situaci, že na jedné síti se ven dostal jen a pouze Skype. Žádný jiný 'běžný' komunikační program neměl šanci; ještě WhatsUp byl schopen psát, ale nikoliv telefonovat. Skype volal i s videokonferencí.
Ano co jsem napsal zní hrozně složitě a vědecky. Pokud ale řeknu, zkuste IAX na iax.odorik.cz:443 a máte i v případě těžkého firewallu více jak 50% šanci že to bude fungovat bez potíží, už to nezní tak hrozně.
STP
Příspěvky: 34
Registrován: ned 06. říj 2013 21:59:27

Re: Skype na SIP a SIP na Skype - omezení

Příspěvek od STP »

Na Skype jsem už dávno rezignoval, ale je fakt, že jako nouzovka to bylo dokonalé. Škoda.
Ale chtěl jsem se zeptat: Skončil tím pádem také směr Odorik --> Skype?
Odpovědět