Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Příspěvek od xsouku04 »

Osobně odhaduji, že průměrně až polovina všech přenesených dat na telefonech Android je přenesena zbytečně a bez užitku. Může to být ale i více.
Pokud chytré funkce androidu používáte jen občas, nebo jste po většinu času na Wi-fi, pravděpodobně si vystačíte jen s daty v řádech desítek MB/měsíc.
Ale to vše jen v případě, že Vám na pozadí neběží aplikace "záškodník", která bezdůvodně využívá vaše data bez zjevného užitku.

K zamyšlení mne přiměla vlastní zkušenost tento měsíc, kdy má celková spotřeba dat byla 286 MB, přitom účelně bylo použito jen cca 10 MB dat. 10 MB totiž využila aplikace Opera mini, kterou používám poměrně často k procházení webu. Zbytek dat spotřebovali běžné aplikace na pozadí, které jsem vědomě vůbec nepoužíval a jejich služby nepotřeboval.

O možnostech vhodného nastavení, které má podobnému plýtvání daty zabránit, jsem se podělil v návodu na wiki.
http://www.odorik.cz/w/android:data_pod_kontrolou

Podle mého názoru jsou aplikace nekontrolovatelně a někdy i skrytě běžící na pozadí hlavní současný nedostatek androidu. Android totiž neobsahuje dostatečné nástroje, jak špatně chovající se aplikace na pozadí rozpoznat a umravnit. Mé poznatky proto shrnuji v druhé části návodu.
chronos
Příspěvky: 6
Registrován: úte 29. lis 2011 17:23:50

Re: Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Příspěvek od chronos »

Dík za rady.

Stejné postupy používám taktéž a také si myslím, že by toto měl Android řešit víc do detailu. Hlavně mě tam irituje spotřeba dat toho procesu Android, u kterého člověk vůbec neví odkud to tahá nebo kam to posílá data. Ale na druhou stranu nutno uznat, že ostatní systémy jako Linux, Windows či Mac toto také neumí nějak podrobně měřit a analyzovat. Windows má nějaké měření aktuální spotřeby paměti, zatížení disku, síťových přenosů, ale nějaké kumulativní hodnoty přenosů za měsíc nebo odhad spotřeby baterie aplikacemi nemá. A jiné mobilní OS jsme neviděl, ale hádám, že to tam nebude o moc lepší. Plus Android je určený pro dosti široké spektrum uživatelů a každý další jemnější měření samo o sobě vede k větší spotřebě baterie a více zabrané paměti což pro základní modely telefonů s 512 MB operační paměti a p procesory nemusí být žádoucí.

Jinak ještě se mi osvědčila jedna věc pro snížení objemu přenášených dat a to u aplikací, které používám a nepomůže u nich blokování přenosů na pozadí a nechci blokovat přenosy na popředí. Část přenosů je způsobeno načítáním reklam. Příkladem budiž aplikace IDOS, která od nedávna existuje jako placená bez reklam a jako zdarma s reklamou. Pomocí aplikace AdAway https://f-droid.org/repository/browse/?fdid=org.adaway lze zablokovat reklamy celkem efektivně. Samotná aplikace nemůže být přítomna v Google Play kvůli rozporu s podmínkami Play storu. Ovšem pokud má někdo rootnutý telefon, tak použití aplikace je snadné a nevede v zásadě ke zvýšení zátěže telefonu, protože samotná aplikace jen nastaví jednorázově blokující pravidla v iptables.

Další kapitola jsou ještě Google Services, které udržují nějaké stavové informace s Googlem a jsou vyžadovány pro běh Play storu. Bohužel ne vše se dá rozumně zablokovat.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Příspěvek od MaT »

Chronos: Pokud jde o Linux, tak tam nástrojů na sledování síťového provozu je spousta - iptraf, nettop, různé nástroje založené na mrtg. Stačí si vybrat. Na ladění spotřeby na notebooku používám powertop.

Ta aplikace AdAway, na kterou odkazujete - v popisu nic o iptables nevidím, píšou tam jen o tom, že to upravuje soubor hosts. To je přeci jenom trochu rozdíl...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Příspěvek od xsouku04 »

MaT píše:Chronos: Pokud jde o Linux, tak tam nástrojů na sledování síťového provozu je spousta - iptraf, nettop, různé nástroje založené na mrtg. Stačí si vybrat. Na ladění spotřeby na notebooku používám powertop.
V Linuxu jsem ještě nikdy nebyl nucen zkoumat chování jednotlivých aplikací, zde aplikace obvykle "nezlobí". Na cestách používám především Operu v režimu Turbo.
Ale existuje nějaký nástroj, který ukazuje přenesená data podle aplikací? Tedy ne ten obvyklý podle ip adres a portů?
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Mějte svá data na Android telefonu pod kontrolou

Příspěvek od MaT »

No po pravdě řečeno - v Linuxu mě sledování přenosu po jednotlivých aplikacích až tak netrápí - nějak jsem měl vždycky pocit, že po síti komunikují jen aplikace, o kterých vím a cíleně si je spustím: Jabber klient - ten mi obvykle běží pořád, ale přenosy minimální, prohlížeč - tam je to jasné, poštovní klient. A jinak leda když bych něco stahoval (wget, curl), někam se připojoval (ssh, vnc). Tam pokud mě přenos zajímal, tak jsem si pustil něco, co sledovalo celkové přenosy a bylo mi jasné, která aplikace zrovna "přenáší".

Ale jestli chcete něco, co by to sledovalo opravdu po aplikacích, zkuste se podívat po balíčku nethogs. Jak jsem teď zjistil, v Debianu to mám nainstalované a ani jsem o tom nevěděl. :-)
Odpovědět