SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.

SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » úte 21. bře 2017 15:39:28

Týká se to od 1.4.2017 všech zákazníků Odorik, kteří mají alespoň na jedné SIM povoleny premium služby jako SMS platby, či dárcovské SMS.

Od 1.4.2017 platí totiž novela zákona o DPH. Pokud není předem známo za jaké služby bude kredit utracen ( hlavně sazba DPH a ten, kdo ji má odvést), doklad se má vystavit až po spotřebování kreditu, nikoli hned při platbě, což byla dříve povinnost.
U zákazníků, kteří mají na Odorik.cz tuto službu aktivní, se nebudou daňové doklady vystavovat ihned po zaplacení, ale po útratě vždy na začátku následujícího měsíce za celý minulý měsíc. Jde o to, že DPH se při platbě třetím stranám neodvádí a není možné to vědět předem, ale jen zpětně. Tito zákazníci budou mít tzv. "víceúčelový kredit", oproti tomu všichni ostatní zákazníci budou mít "jednoúčelový kredit", který lze utratit jen na Odorik.cz. U jednoúčelového kreditu bude DPH odvedeno a daňový doklad vystaven jako doposud ihned po zaplacení.
Kdo má SIM s aktivní platebními SMS a nevyhovuje mu, že bude dostávat daňový doklad každý měsíc zpětně bez ohledu na to, jestli daný měsíc zaplatil (pokud si dáváte doklady do účetnictví, mít každý měsíc doklad na nízkou částku může být velmi obtěžující), má možnost si SMS platby do konce měsíce března vypnout u všech jeho SIM karet. Pozdější zablokování premium služeb nebude již mít na způsob vystavování dokladů vliv.
Naproti tomu, pokud by někdo chtěl premium služby nově používat (nebo se jeho účetní bude více líbit daňový doklad s rozepsanou útratou), bude moci dobrovolně přejít na nový způsob vyúčtování a teprve poté si premium služby povolit/zakázat na jednotlivých SIM dle libosti.

Omezení, pravděpodobně jen dočasné, se bude též týkat převodu kreditu mezi různými typy kreditu, proto doporučuji kredit popřevádět ještě tento měsíc..


Update 29.03.2017: Tak jsem se dnes dozvěděl, že novela s novým paragrafem 20a nebude platit od 1.4.2017, protože senát jej vrátil zpět 8.3.2017 s pozměňovacími návrhy. Odkdy bude tedy platit (pokud vůbec) se stále neví, posunut už byl jednou, původně měl platit od 1.1.2017. Tedy na Odorik.cz zavedení změn zatím odkládáme.


Obdobné změny provádí i Vodafone.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6564
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Komplikace při vystavování daňových dokladů od 1.4.2016

Příspěvekod mymartin » úte 21. bře 2017 19:40:18

Rok neaktuální zpráva Obrázek
Od 1.4.2016 nebo od 1.4.2017 Obrázek
mymartin
 
Příspěvky: 87
Registrován: čtv 11. úno 2016 23:36:45

Re: Komplikace při vystavování daňových dokladů od 1.4.2016

Příspěvekod xsouku04 » úte 21. bře 2017 21:29:32

mymartin píše:Rok neaktuální zpráva Obrázek
Od 1.4.2016 nebo od 1.4.2017 Obrázek

Děkuji, od 1.4.2017, už jsem to opravil.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6564
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Komplikace při vystavování daňových dokladů od 1.4.2017

Příspěvekod aplet » stř 22. bře 2017 10:28:29

jak vidět buzerace státu.
aplet
 
Příspěvky: 279
Registrován: úte 08. led 2013 0:31:17

Re: Komplikace při vystavování daňových dokladů od 1.4.2017

Příspěvekod xsouku04 » stř 22. bře 2017 12:26:35

Tak je rozhodnuto. Změna se na Odorik.cz bude týkat zatím jen těch účtů, co mají aktivní alespoň jednu SIM s aktivními premium službami třetích stran jako SMS platby či dárcovské SMS. Tedy u naprosté většiny zákazníků zůstane od 1.4.2017 vše při starém.
Poté, co se nový způsob otestuje, si jej budou moci dobrovolně zvolit i ostatní, pokud budou mít zájem.
Jeví se to jako jediný bezproblémový způsob akceptovatelný pro všechny, abychom se vyhnuli vystavování obrovskému množství daňových dokladů na absurdně nízké částky jako 10 Kč každý měsíc.

Původní text před editací novinky:
Pokud jsou Vaše měsíční provolávky nízké a dáváte si daňový doklad do účetnictví, doporučujeme si dobít kredit ještě do konce března na nějakou dobu dopředu. Budete tak mít jen jeden doklad a DPH si budete moci odečíst ihned.


Ze současného stavu, kdy jsou mobilní operátoři povinni doklad vystavit ihned při platbě, účetní operátorů bolí hlava a zjevně si proto ztěžují. Mají totiž neřešitelný problém s tím, že z dárcovských SMS se DPH neplatí a z SMS plateb DPH odvádět nemají, i když doklad už vystavili. Např. u SMS jízdenky má DPH platit dopravní podnik a to navíc v jiné výši.

Nově tedy dovoluje zákon o DPH vystavit doklad až po spotřebě, kdy je jasné, za co byl kredit utracen a výše DPH, která byla odvedena.

Např. Vodafone to řeší tak, že bude daňové doklady vystavovat jen těm, co si o to předem požádají a nechají ověřit totožnost. Ostatním zákazníkům doklady zjevně plánuje zpětně odmítnout vystavit, protože zjednodušené daňové doklady zjevně Vodafone vůbec vystavovat nenapadlo. Doklady bude vystavovat, předpokládám, každý měsíc, čímž může méně volající zákazníky obtěžovat větším množstvím dokladů na nízké částky. Navíc je zde problém párovat platby s doklady, protože ty nesedí.

https://www.vodafone.cz/pece/osobni-a-f ... o-kreditu/


Jak to bude na Odorik.cz? Nechceme naše méně volající zákazníky obtěžovat tím, že bychom jim každý měsíc vystavovali daňový doklad na několik desítek korun. Takový doklad totiž nelze uplatnit, protože jeho správné zaúčtování je často dražší než provolaná částka. Možnosti stále prověřujeme. Nejraději bychom doklad vystavovali až v okamžiku, kdy se provolá celá dobitá částka, nejpozději však na konci roku. To by znamenalo maximálně jeden daňový doklad za rok zbytečně navíc. Je ale možné, že by se pak finanční úřad cítil ukřivděn, že DPH dostane trochu později, tedy není zjevně, jestli to jde a do jaké míry.

Volitelně bychom chtěli povolit i čtvrtletní zúčtovací období. Vhodné především pro čtvrtletní plátce DPH, kteří nevolají mnoho. Ale opět je zde hypotetický problém na finančním úřadě, že by někomu mohlo vadit, že peníze z DHP dostane trochu později.

Jiná možnost je u lidí, co SMS platby a DMS nepotřebují, zůstat u starého způsobu, nový způsob zavést jen u těch, co SMS platby mají povoleny. Tedy podobně jako u Vodafonu by si zákazník zvolil, jestli jeho kredit má být víceúčelový nebo jednoúčelový. U jednoúčelového kreditu by to bylo postaru, u víceúčelového doklady zpětně měsíčně. Vodafone o tom píše:
Přeplacený jednoúčelový kredit, tj. kredit použitelný pouze na úhradu služeb Vodafone ČR a nikoliv na služby třetích stran, bude i po 1. 4. 2017 podléhat zdanění (uplatnění DPH) při úhradě jeho nákupu. Daňový doklad bude jako dosud vystaven při této úhradě (a nikoliv při jeho čerpání na konkrétní službu Vodafone ČR).


V každém případě doporučuje si méně volajícím zákazníkům dobít ještě tento měsíc, kdy je vše ještě postaru a daňový doklad si mohou celý uplatnit okamžitě.

Pro více volající zákazníky, co dobíjí každý měsíc nebo častěji, je změna spíše výhodou.

Máte-li nějaké nápady či návrhy, podělte se prosím.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6564
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod Pitomec » stř 22. bře 2017 17:03:28

Něco tady nechápu - daňový doklad přece potřebuje pouze ten, kdo je podnikatel/firma a plátce DPH. Všem ostatním stačí obyčejné potvrzení o přijaté platbě a jestli si pak z toho Odorik odvede DPH hned nebo později, to už je dotyčnému neplátci úplně ukradené. Takže změna by se měla týkat pouze zákazníků-plátců DPH s povolenými SMS, ne?
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 1919
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod vlk » čtv 23. bře 2017 8:34:23

Kdyby to šlo nastavit ročně a ideálně hned, bylo by to skvělý jak pro podnikatele i nepodnikatele, měli by přehled kolik provolali za rok.

Kdyby se dalo nastavit, že má být doklad zvlášt pro tyto čísla a pro jiné taky zvlášť, ušetřilo by mě to každoroční lezení na web a vyjíždění spotřeb za uplynulý rok pro každé číslo, ať už pro účetnictví nebo jen pro vyrovnání v rámci rodiny.
Prostě by mi rovnou dorazil daňový doklad, kde bych viděl spotřebu.

Snad nebude nutné implementovat čtvrtletní nebo dokonce měsíční doklady - to by byla fakt otrava :cry:
vlk
 
Příspěvky: 119
Registrován: ned 29. pro 2013 20:04:40

Re: SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 23. bře 2017 9:53:02

Pitomec píše:Něco tady nechápu - daňový doklad přece potřebuje pouze ten, kdo je podnikatel/firma a plátce DPH. Všem ostatním stačí obyčejné potvrzení o přijaté platbě a jestli si pak z toho Odorik odvede DPH hned nebo později, to už je dotyčnému neplátci úplně ukradené. Takže změna by se měla týkat pouze zákazníků-plátců DPH s povolenými SMS, ne?


Zde je několik problémů. My o uživatelích informace nesbíráme - tedy spíše sbíráme jen ty, které jsou opravdu k něčemu potřeba, ctíme jejich soukromí, jak je to je možné. Tedy nevíme, kdo je firma a plátce DPH a chtěl by si dát účet do nákladů. Doklady vystavujeme raději všem, a kdo chce, může si doklad uplatnit.
Kdybychom to změnili, bylo by to nepohodlné pro ty, co jsou na náš stávající způsob zvyklí.

Nevystavovat daňové doklady je asi možné, když se k tomu rozhodl Vodafone. Jak ale budeme prokazovat výši odvedené DPH každý měsíc? To by prostě bylo nezkontrolovatelné, a proto by nám teoreticky mohl finanční úřad dělat problémy. kdyby se tak rozhodl. Takhle je možné namátkově zkontrolovat libovolného zákazníka, který si to jistě sám namátkově zkontroluje a případnou nesrovnalost nahlásí. A že onen doklad je zahrnut mezi všemi přiznanými, může zkontrolovat finančák. Nevystavovat doklady je podle mne neprůkazné. Sám moc nevěřím tomu, že bych zadal nějaký SQL dotaz, vyjelo z toho nějaké číslo a podle toho bych zaplatil DPH - to moc nevěřím, že by to bylo správně.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6564
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 23. bře 2017 10:06:29

vlk píše:Kdyby to šlo nastavit ročně a ideálně hned, bylo by to skvělý jak pro podnikatele i nepodnikatele, měli by přehled kolik provolali za rok.

Kdyby se dalo nastavit, že má být doklad zvlášt pro tyto čísla a pro jiné taky zvlášť, ušetřilo by mě to každoroční lezení na web a vyjíždění spotřeb za uplynulý rok pro každé číslo, ať už pro účetnictví nebo jen pro vyrovnání v rámci rodiny.
Prostě by mi rovnou dorazil daňový doklad, kde bych viděl spotřebu.

Snad nebude nutné implementovat čtvrtletní nebo dokonce měsíční doklady - to by byla fakt otrava :cry:

Souhlasím, že pro všechny méně volající by vystavování dokladů ročně bylo ideální. Jak pro nás tak pro zákazníky.
Ten, komu by se to ale nemuselo líbit, je stát. Dostal by velkou část DPH odvedenu až na konci roku. Ale on je zvyklý od nás každý měsíc kasírovat cca 400 tisíc a najednou by začal dostávat výrazně méně a vždy na konci podstatně větší částku. To by bylo jistě divné. Dostat peníze až na konci roku stát obecně špatně nese, vymýšlí komplikace jako zálohy na daň, měsíční plátce, nebo platba DPH byť jen ze zálohy tak, jako je to např u vyúčtování elektřiny nebo plynu. Předpokládám, že by se náš postup snažili zpochybnit a vyměřit nám za to penále. I když podle mého názoru neprávem.
Je zvláštní, že v telekomunikacích mají tendenci všichni vystavovat daňové doklady měsíčně, a to i kdyby to mělo být jen na 5 Kč. Ale to je spíže zkostnatělost a nepružnost než nutnost.

To řešení, pro které jsme se rozhodli, by mělo vyhovovat úplně všem. Stát dostane DPH co nejdříve a zákazníci v naprosté většině nebudou obtěžování daňovými doklady na 5 Kč. (pokud má někdo aktivní SIM je obvyklý minimální účet 21 Kč, naše SIM v naprosté většině mají nepodnikatelé)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6564
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: SMS platby mění způsob vystavování daňových dokladů

Příspěvekod Pitomec » úte 28. bře 2017 18:14:51

Není zde: http://www.odorik.cz/w/viceucelovy_kredit chyba? Nemělo tam být spíš napsáno "Přechod z režimu víceúčelový → jednoúčelový kredit je tedy dobrovolný, nicméně opačný směr nebude běžně umožněn."?
Přílohy
kredit.jpg
kredit.jpg (58.05 KiB) Zobrazeno 3072 krát
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 1919
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Novinky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků