Stránka 1 z 7

Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: stř 31. kvě 2017 13:24:18
od xsouku04
Od 15.6.2017 zakazuje evropská regulace účtování roamingových příplatků v rámci první roamingové zóny.
U Odoriku tato regulace nepřímo ovlivní náš ceník více.

Pozitivní změny pro zákazníka:
1) Snížíme cenu za MB v ČR za měřená data ze současných 1 Kč na 0.69 Kč, v roamingu pak budeme účtovat jen 0,25 Kč/MB. Tedy pro více lidí bude výhodnější nepoužívat žádné balíčky. Pokud jste v roamingu, budou téměř vždy výhodnější měřená data než data v rámci balíčku.
2) Pokud máte koupený nějaký datový balíček pro ČR, data budou čerpána dle nařízení EU z balíčku pro ČR - bohužel pro Odorik (taková data musí zaplatit Odorik znovu a prodělat na tom) a většinou i pro zákazníka Odoriku - roamingová data jsou zpravidla levnější než data v ČR, proto není výhodné používat datový balíček pro ČR. Budeme nabízet i speciální roamingový balíček za nižší cenu (Velikost 100MB, 500MB a 1 GB), který půjde kombinovat s balíčkem pro ČR. Po vyčerpání balíčku pro ČR bude zpravidla výhodnější se přepnout na účtování po MB. Pokud jste v roamingu, bude ohledně dat zpravidla nejlepší nemít žádný balíček a využít nízkou cenu měřených dat.
3) Příchozí hovory v roamingu jsou bez poplatku - bohužel tohle bude Odorik.cz také dotovat - uvidíme, jestli to bude udržitelné.
4) Cena odchozích hovorů v roamingu při hovorech v rámci EU bude stejná jako v ČR do cizí sítě, tedy 1,49 Kč/min.
5) Cena odchozích SMS v rámci EU bude jako doposud nižší než v ČR, tedy jen 1 Kč/SMS vč. DPH.
6) Cena MMS v roamingu v rámci 1. zóny nově velmi nízká jen 0,50 Kč/MMS. Připomínám, že pomocí MMS lze odeslat na email včetně zvukové či obrázkové přílohy.
Negativní změny pro zákazníka:
Datový balíček 10 GB bude od 1.7.2017 nabízen jen v rámci nového tarifu "velká data", kde nebude funkční datový roaming. Odchozí MMS v roamingu u tarifu "velká data" budou stát jen 0,30 Kč/MMS.

Připravujeme:
Speciální tarif určený pro ty, kteří jsou dlouhodobě mimo ČR. Bude nastaven tak, aby Odorik.cz na takových zákaznících netratil - tedy např. u příchozích hovorů bude účtován poplatek 0.32 Kč/min. Data budou stát v EU (kromě ČR) taktéž 0,25 Kč/MB. Jako výhodu budou mít zákazníci levnější odchozí SMS v roamingu. Jen 0.35 Kč/SMS a 0.30 Kč/MMS. Zákazník nebude sledován a nebude vyzýván ke sjednání nápravy a odcestování do ČR, jak to bude běžné u jiných tarifů, v případě že jejich uživatel více času v roamingu než v ČR.

Ve zkratce: Od 15.6.2017 budou s Odorikem v EU roamingu stejné nebo nižší ceny než v ČR. V roamingu je nejvýhodnější používat měřená data místo datových balíčků, měřená data jsou v Roamingu totiž výrazně levnější než než v ČR.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: stř 31. kvě 2017 13:40:08
od jadu
Dobrý den,

cena 0,69 Kč/MB bude platit už od 1.6.? Jde mi o to, zda mám zrušit balíček na příští měsíc. Projeví se tato sleva také v ceně balíčků?

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: stř 31. kvě 2017 14:39:18
od xsouku04
jadu píše:Dobrý den,

cena 0,69 Kč/MB bude platit už od 1.6.? Jde mi o to, zda mám zrušit balíček na příští měsíc. Projeví se tato sleva také v ceně balíčků?


Dobrá, cenu za data účtovaná po MB snížíme už od zítřka tedy 1.6. Cena balíčků se bohužel nezmění s těmi máme nyní díky nucenému dotování v roamingu náklady navíc.

Pokud uvažujete o možnosti zrušit si balíček a platit dle spotřebovaných dat, doporučuji si projít návod Data pod kontrolou.
Hlavně doporučuji zakázat data na pozadí aplikacím, u kterých to nemá nějaký užitečný význam. Poblázněná aplikace může za noc postahovat na pozadí i stovky MB, je to sice vzácné, ale jsou známy takové případy.

Před cestou do zahraničí doporučuji stáhnout si mapové podklady ze země, kterou hodláte navštívit. Je to nejen levnější, ale i spolehlivější. Např. aplikace mapy.cz.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: čtv 01. čer 2017 6:53:57
od jadu
Myslím, že balíček 25MB bez změny ceny je asi nekonkurenceschopný. Pořídí si ho asi jen ten, kdo chce mít co nejlevněji pomalý internet zdarma po vyčerpání. Díval jsem se do ceníku a tam Vaše avizované změny nejsou ještě promítnuty.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: čtv 01. čer 2017 9:34:43
od xsouku04
jadu píše:Myslím, že balíček 25MB bez změny ceny je asi nekonkurenceschopný. Pořídí si ho asi jen ten, kdo chce mít co nejlevněji pomalý internet zdarma po vyčerpání. Díval jsem se do ceníku a tam Vaše avizované změny nejsou ještě promítnuty.


Balíček 25 MB má stále význam v tom, že vás žádná záškodnická android aplikace nemůže připravit o větší částky. Prostě ji zpomalí FUP a hotovo. Tedy je to vhodné pro méně zkušené uživatele nebo třeba pro děti.
I ten pomalý internet zdarma po vyčerpáni FUP není špatný. S opera mini lze slušně prohlížet web a spousta dalších aplikací, co používá API, funguje také. Lze čekat, že různé chatovací aplikace fungují také a dobře a na tom je dnes často závislá právě dnešní mládež.

Cenu jsme snížili proto, aby bylo snadnější nepoužívat žádný datový balíček hlavně v měsíci, kdy potřebujete více dat v roamingu, kde to vyjde bez balíčku levněji téměř vždy. Pokud před odjezdem nebo po příjezdu (do konce měsíce) spotřebujete nějaké data i v ČR, bude to levnější. Pokud totiž použijete datový balíček pro ČR v zahraničí, Odorik na tom výrazně prodělá, protože díky regulaci nesmí nic extra účtovat, přitom to ale musí sám platit.

Jinak O2 si díky rušení roamingu natolik rozvrtal své systémy, že mu už několik dní údajně nefunguje roaming vůbec. Sice se snaží naznačovat, že to možná nějaký útočník, já ale spíše věřím tomu, že to má na svědomí nějaký najatý "specialista" a jeho podřízení s platem nad 100 tisíc Kč, který se už několik dní docela potí. Tedy by se možná dalo říci, že O2 přímo sponzoruje vlastní destrukční hackery.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: čtv 01. čer 2017 9:58:29
od aplet
O2 má nejhorší internet a nejhorší služby.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: pát 02. čer 2017 0:34:11
od 5icz
Mne prijde jako nesmysl, ze by virtualni operator musel dotovat prichozi hovory v roamingu. Argument znel, ze velky operator na tom nebude tratit, protoze i do jeho site prijizdeji roamovat navstevnici, ale tenhle argument vubec neplati pro virtualy. Jsem zvedavy, kdy tohle nekdo zazaluje jako nefer soutez.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: pát 02. čer 2017 8:44:27
od HonzaD
Mně vůbec tohle nařízení připadne zcestné, zvlášť pokud jsem si tady přečetl jak to vlastně přesně je. Dokázal bych pochopit, kdyby EU stanovila nějaké maximální ceny za data nebo volání pro koncové zákazníky, ale takhle mi to nedává smysl. Vždyť v každé zemi tu službu poskytuje jiný operátor, který má jiné náklady, tak přece nemůžu chtít aby mi účtoval stejně jako můj operátor. To je jak kdyby někdo nařídil, že Brňák musí platit za MHD ve Vídni stejnou částku jako doma v Brně bez ohledu na to, jaké náklady a zisk z toho kdo má nebo nemá.

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: pát 02. čer 2017 8:50:50
od x591
Hmm, tak to moc radost nemam (vetsinu casu pouzivam 10 GB datovy plan - realna spotreba cca 4 - 6.5 GB, a jeste pomerne casto cestuji). Takze otazky

1. Jak budu muset resit zmenu datovych planu? I.e. budu na 10 GB planu, co budu muset udelat pred prejezdem hranic/pristani, atp.?
2. Co kdyz to budu resit 3x behem kratke doby?
3. Planuje se nejake zlevneni 10 GB planu (klidne bez roamingu)?

Re: Změny kvůli regulaci "roaming jako doma"

PříspěvekNapsal: pát 02. čer 2017 9:25:03
od mobilemanic
Já si také myslím, že je to na stížnost k ČTU, jak se k tomu postaví... Přece EU nemůže nutit virtuála prodávat něco zadarmo, když to musí nakupovat za peníze...