Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.

Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » stř 05. črc 2017 11:37:42

Pokud máte alespoň jednu SIM kartu, na které máte aktivní premium služby (tedy např. premium či platební SMS), bude po první platbě od 1.7.2017 Váš kredit přepnut do režimu víceúčelový kredit. Daňové doklady nebudou vystavovány ihned po zaplacení, ale vždy zpětně za minulý měsíc podle útraty (nejdříve tedy začátkem srpna za měsíc červenec), a to každý měsíc, kdy byl utracen nějaký kredit, z kterého ještě nebylo odvedeno DPH, nebo byla provedena platba. Daňový doklad bude obsahovat i přehled plateb za daný kalendářní měsíc, ze kterých nebylo ještě odvedeno DPH. Jde o to, že z platebních a premium SMS se neodvádí DPH, což není známo v okamžiku zakoupení kreditu, proto se musí daňový doklad vystavovat později, kdy je známá výše DPH.
Daňový doklad bude minimalistický, nebude obsahovat seznam linek ani čísel, jen souhrnné minuty a ceny hovorů v ČR, v roamingu, SMS, MMS, detailní výpis všech položek bude jen výpis premium služeb s nulovým DPH.

Pokud preferujete mít daňový doklad vždy okamžitě po připsání kreditu jako doposud (je to podstatně jednodušší pro Vaši účetní), musíte si premium služby vypnout u všech Vašich SIM. Vypnutí je ale nutné provést dříve, než dojde k první platbě novým způsobem.

Pokud jste již platbu provedli, je třeba o přepnutí zpět požádat ručně emailem a na již provedenou platbu vystavíme daňový doklad dodatečně ručně.

Pokud používáte jen VoIP služby a nemáte u nás SIM, tohle se vás vůbec netýká, je tedy vše postaru.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 10. srp 2017 13:45:01

Podařilo se někomu získat daňový doklad na předplacenku od nějaké velké trojky? Třeba od kaktusu? Zajímala by mne forma dokladu.
Oni s tím začali o něco dříve, ještě než vstoupil zákon v platnost, tedy už by měli doklady běžně vystavovat.
Jde o to, že část útraty daný měsíc se použije kredit, z něhož bylo již DPH odvedeno a na druhou část útraty se DPH odvádí. A to se může změnit třeba i uprostřed hovoru.
Předpokládám, že řešením je shrnout celkovou útratu daný měsíc a pak se přednostně snažit uplatnit kredit z něhož už bylo DPH odvedeno a teprve ze zbytku odvést DPH. Tedy pokud to zrovna nebyla SMS platba, z níž se DPH neodvádí. Něco takového ale účetní neznají - je to novinka - tedy by mne zajímalo, jak se tím poperou.
Doklady tak budou muset sledovat stavy dvou různých kreditů. Víceúčelový a jednoúčelového. DPH se platí jen při útratě víceúčelového kreditu přičemž jednoúčelový kredit se spotřebovává přednostně s výjimkou premium služeb.
Jednoúčelový kredit nikdy nezanikne, do budoucna to budou např. různé bonusy nebo kompenzace od operátora.
Tedy zajímalo by mne, jak se s tím vypořádali jiní.

U nás je navíc komplikace, že některé údaje např. u hovorů v roamingu se schází s velkým zpožděním, tedy je nutné doklad vystavovat na kredit, který byl stržen v daném měsíci bez ohledu na to, kdy byl provolán. (teoreticky mohla být část kreditu utracena v roamingu už měsíc předtím)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod Pitomec » čtv 10. srp 2017 17:21:37

Duben
Přílohy
kaktus.jpg
kaktus.jpg (54.99 KiB) Zobrazeno 5213 krát
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
 
Příspěvky: 2196
Registrován: ned 27. lis 2011 22:26:33
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 10. srp 2017 20:14:30

Díky moc. No to budou mít účetní radost, samé pro ně záhadné položky, žádný stav kreditu na začátku a na konci měsíce, žádný přehled plateb a podobně.

Přijde mi velmi zvláštní, že T-mobile odvádí DPH přesně z 50 Kč, což je nejspíše cena datové balíčku. To je náhodička rovných 50 Kč. To tam nezbyl ani halíř dřívějšího nebo bonusového kreditu? Připadá mi, že si to nějak uměle zjednodušují.

Nikdo se už nikdy nedopočítá toho, jestli je to správně. (Tedy pan Pitomec jako přímý uživatel jediné SIM možná ano, ale nikdo jiný.) Nedovedu si představit, jak by někdo mohl zkontrolovat, jestli se DPH odvedlo správně, protože to nelze jednoznačně spárovat s platbami, stavem kreditu, ani jednotlivými poskytnutými službami.

Ještě by mne zajímalo, jak se tam projeví, pokud někdo převede kredit jinému uživateli. Z takto odvedeného kreditu se zaplatí DPH nebo nikoli? Předpokládám, že Kaktus DPH neodvede. Tedy odvede až v okamžiku, kdy se převedený kreditu utratí za jeho služby.

To ale povede k tomu, že někdo bude hodně platit, ale nedostane vrácené skoro žádné DPH, a jiný, příjemce převedeného kreditu, nebude nikdy platit ale bude si odečítat DPH. Jak to poberou účetní a finanční úřady při kontrole, je mi záhadou. Ale asi si musí zvykat.


Na Odoriku to asi bude muset záviset ještě na tom, jestli se převádí na běžný kredit nebo na kredit, ze kterého ještě není odvedeno DPH.


Jestli máte někdo nějaký jiný obdobný doklad, byl bych moc vděčný, kdybyste jej po zaretušování osobních údajů také zveřejnili.


Hledal jsem na internetu a našel vysvětlení některých pojmů:
https://www.t-mobile.cz/dcpublic/Pruvod ... ovanim.pdf

ZPROSTŘEDKOVANÉ SLUŽBY
Služby, které přes nás poskytuje třetí strana – to jsou všechny ty hlasovací SMS do soutěží, volání na speciálně zpoplatněná čísla apod. A pozor, tyto služby jsou bez DPH.

PLATEBNÍ SLUŽBY
To je podobné jako Zprostředkované služby, akorát, jak už název napovídá, slouží k placení. Tedy třeba různé dárcovské SMS, m-platba nebo SMS platby (například SMS jízdenka). A ani platební služby nepodléhají DPH.

Tedy z pohledu DPH je to stejná kategorie a není třeba ji rozlišovat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » pát 11. srp 2017 13:11:06

Ještě mne napadá, jak tuhle komplikaci obejít, aby vůbec neexistovala. A to tak, že prohlásit, že sice Odorik je předplacená služba ale právě s výjimkou těch premium plateb,u nichž by to bylo o v režimu postpaid. Tedy SMS platba by se, co se týče DPH, mohla projevit vždy až v následujícím daňovém dokladu a mohla by tam být všechny tyto platby detailně rozepsány. Ve skutečnosti by došlo k zmražení kreditu hned, tedy na skutečné účtování by to nemělo vůbec žádný vliv a zůstalo by to jak je to nyní. Ve výjimečném případě, kdyby žádná další platba nebyla (nikoho k tomu nemůžeme nutit), protože by uživatel vše zrušil, bychom vystavili opravný daňový doklad - tedy pokud by to bylo na větší částku a mělo to smysl. Případně bychom těch pár korun co se odvede na DPH navíc nějak oželeli.

Nebo bychom mohli povést kompromis s tím, že bychom vystavovali doklad na součet všech dobitých částek daný měsíc (klidně i několik plateb, které by mohli být na dokladu rozepsány) vždy až nakonci měsíce s tím, že již uskutečněné premium platby za onen měsíc (případně i za minulé měsíce, pokud v něm nebyla žádná platba) by tam byly rozepsány a DPH by se z nich neodvádělo.
Zjevná výhoda pro účetní našich zákazníků, že by mohli spárovat jednotlivé doklady k platbám. A větší část DPH by si mohli odečíst dříve. My bychom měli jistotu že na DPH neodvedeme méně, než je správně, lépe by se to kontrolovalo všem. A stát by měl DPH o něco dříve než si původně plánoval, tedy nejspíš žádnou záminku prudit.

Nutné a jediné omezení by ale muselo být v tom, že by nešlo převádět kredit těm, co mají aktivní premium věci. Protože z tohoto kreditu už bylo DPH odvedeno a nevíme jakou část dotyčný utratí běžným způsobem a jakou část na premium věcech.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » pát 18. srp 2017 13:50:30

Tak jsme nakonec víceúčelový kredit zavrhli, je to cesta pekel jak pro zákazníky tak pro nás, protože to nelze kontrolovat. A co nelze kontrolovat je dříve nebo později špatně.
Nakonec jsou pro ty co používají premium SMS jen dvě drobné změny oproti tomu jak to bývalo dříve:
  • Premium služby jsou prostě na Odoriku postpaid a objeví se vždy v následujícím daňovém dokladu, i když kredit je stržen (účetním by se mohlo lépe líbit zablokován) ihned jako doposud.
  • Daňový doklad se nevystaví v okamžiku platby, ale vždy souhrnně pro celý měsíc na začátku dalšího měsíce. Zaúčtované premium SMS od za celé odbobí od vystavení minulého dokladu, nebo od aktivace premium SMS služby.

Viz ukázka dokladu v příloze. Tedy docílili jsme toho, že správně fakturujeme DPH u premium služeb (0% DPH), přitom vše zůstává jednoduché jako doposud. Doklad je možné spárovat s jednou čí více platbami daný měsíc. Navíc dokladů je vždy stejně nebo méně jako plateb.
Přílohy
premium_sms_doklad.png
premium_sms_doklad.png (38.57 KiB) Zobrazeno 5021 krát
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod alfi » úte 22. srp 2017 12:20:37

Zajímavé, ale vypadá to použitelně :-)
Předpokládám, že vystavení dokladu zpětně umožňuje až nová úprava v zákoně o DPH (která mj. tohle podivné pravidlo zavedla):
(2) Je-li před uskutečněním zdanitelného plnění přijata úplata, vzniká povinnost přiznat daň z přijaté částky ke dni přijetí úplaty. To neplatí, není-li zdanitelné plnění ke dni přijetí úplaty známo dostatečně určitě.

jinak byste museli vystavovat doklad už po přijetí platby?

Ještě to může být zábavné, když si někdo dobije kredit třeba na rok nebo i déle dopředu - a pak bude dlouho čekat na daňové doklady..
(8) Je-li poskytováno zdanitelné plnění s místem plnění v tuzemsku po dobu delší než 12 měsíců, považuje se zdanitelné plnění za uskutečněné nejpozději posledním dnem každého kalendářního roku následujícího po kalendářním roce, ve kterém bylo poskytování tohoto plnění započato. ....

Ale zjevně to naši slavní zákonodárci nemají úplně domyšlené, protože splnit obojí současně nejspíš moc nejde :-)
alfi
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 03. led 2013 16:31:10

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod mil2house » čtv 25. bře 2021 12:28:31

Dobrý den.

Bylo by možné vystavit souhrnný dokladna konci roku za celý rok, pro daňové přiznání? Teď to musím posílat za každý měsíc a účetní s tím bude mít také více práce.

Díky za odpověď. :)
mil2house
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 01. pro 2011 9:55:15

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod xsouku04 » čtv 25. bře 2021 21:54:37

mil2house píše:Dobrý den.

Bylo by možné vystavit souhrnný dokladna konci roku za celý rok, pro daňové přiznání? Teď to musím posílat za každý měsíc a účetní s tím bude mít také více práce.

Díky za odpověď. :)

No ty doklady už byly jednou vystaveny, DPH odvedena, tak to nejde měnit. Stát nemá rád roční doklady, hrozně špatně by nesl, že by DPH dostal trochu později.
Co byste ale možná mohl, je posčítat jednotlivé daňové doklady bokem a do účetnictví dát jen součet jako jednu položku. Ale ještě jsou tam ty jednotlivé platby, takže nevím.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7308
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Premium služby mění vystavování daňových dokladů

Příspěvekod mil2house » pát 26. bře 2021 10:59:06

Máte pravdu, díky za odpověď. :)

Jen pro příklad, proč mě to napadlo. Internetový provider vystavuje roční fakturu. Ale je fakt, že to je předplaceno předem a měsíční platby jsou stejné.

Díky a hezký den!
mil2house
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 01. pro 2011 9:55:15


Zpět na Novinky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků