Roaming - na co si dát pozor

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.

Roaming - na co si dát pozor

Příspěvekod xsouku04 » čtv 20. čer 2019 11:30:51

Jelikož je léto doba dovolených, připomínáme, na co si dát pozor.
  • Jste-li zákazníky Odoriku, je třeba mít pro plnohodnotný roaming podepsán dodatek ke smlouvě a roaming aktivovaný ještě předtím, než vyjedete na cestu. Bohužel to není automaticky.
  • V zahraničí platí české datové balíčky a za cenu do cizí sítě (Odorik 1.49 Kč/min) můžete volat kamkoli v EU. Pokud budete běžně volat do jiné země, než ve které jste, doporučujeme u Odorik.cz zapnout roaming svět. Ale pozor, pokud budete volat do země mimo EU, hovor bude účtován jako 2. nebo 3. zóna, což je velmi drahé. V takovém případě raději volejte přes internet nebo zpětným volání.
  • Pro pobyt v první zóně roamingu doporučujeme u Odorik účtování po MB, u Odorik.cz je cena za přenesená data nižší v roamingu než v ČR - 0,25 Kč/MB.
  • Pozor, abyste nechytili signál z 2. nebo 3. zóny, pokud jste u moře (velká loď co pluje poblíž) nebo u hranic. Pokud se pohybujete v oblastech, kde by se to mohlo stát, raději si operátora vyberte ručně - budete na něj zamčeni. Nezapomeňte potom opět přepnout na automatiku, protože po návratu do ČR byste jinak byli bez signálu. Nechtěné přepnutí se na operátora ze zóny 2 nebo 3 je nebezpečné hlavně u příchozích hovorů, kde nemáte moc času to zkontrolovat.
  • Pokud roaming nefunguje, zkuste operátora vybrat ručně. Zkuste i takového, který se tváří je že je zamknut, někdy se tím odemče. Nezapomeňte ale později tohle zrušit a přepnout opět na automatiku, protože jinak byste byli po opuštění země bez signálu.
  • Nezapomeňte si před cestou zkontrolovat výši kreditu a pro jistotu si dobít vyšší částku. Nikdy nevíte, co se stane, a jestli nebudete potřebovat více telefonovat. To především platí při cestách do 2. a 3. zóny.

Většina výše uvedeného je obecné, když se něco týká jen Odoriku, je to zmíněno.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7092
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Roaming - na co si dát pozor

Příspěvekod Matous KH » pát 21. čer 2019 10:43:58

Tak pokud budu volat třeba ze Slovenska do USA, tak mi nebude účtováno jako 2kč/min + cena hovoru do USA ?
Matous KH
 

Re: Roaming - na co si dát pozor

Příspěvekod xsouku04 » sob 22. čer 2019 20:00:29

Matous KH píše:Tak pokud budu volat třeba ze Slovenska do USA, tak mi nebude účtováno jako 2kč/min + cena hovoru do USA ?

Právě že ne, bude účtována cena hovorů v zóně 2, tedy neskutečná pálka. Hovor nejde přes naši ústřednu, ale jde přímo ze Slovenska do USA.
V takovém případě je třeba použít volání z internetu nebo zpětné volání. To pak hovor jde přes Odorik za běžné Odorik ceny, které jsou řádově levnější.

Bohužel média byla plná povídaček tom, že nyní v roamingu voláme za stejné ceny jako doma, ale není to v tomto případě vůbec pravda. Bohužel je to nad rozlišovací schopnosti většiny novinářů. V roamingu také neplatí zvýhodněné volání v síti. Pokud máte VPN volání zdarma, nebo za nižší cenu, v roamingu se neuplatní.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7092
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Roaming - na co si dát pozor

Příspěvekod Kristovec » sob 22. čer 2019 20:31:17

Je nějaká naděje,všeobecně,že by se ceny mimounijního roamu dostaly na lidskou úroveň?
O2.sk nabízí z 2.pásma - např. Ukrajina,v balíčku Světový roaming 0,50 Eur/min. V zoufalství to lze využít.
A 50 MB za 5 Eur.
Kristovec
 
Příspěvky: 1346
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Roaming - na co si dát pozor

Příspěvekod xsouku04 » sob 22. čer 2019 21:15:58

Kristovec píše:Je nějaká naděje,všeobecně,že by se ceny mimounijního roamu dostaly na lidskou úroveň?
O2.sk nabízí z 2.pásma - např. Ukrajina,v balíčku Světový roaming 0,50 Eur/min. V zoufalství to lze využít.
A 50 MB za 5 Eur.

Kdysi dávno byly ceny, které si mezi sebou mobilní operátoři účtovali (za odchozí hovory a SMS), opravdu přemrštěné. Nyní si ale většinou účtují docela rozumné ceny, zamrzly jen ceny pro koncové zákazníky. S výjimkou speciálních neveřejných tarifů, kde už jsou také rozumné.

Velkobochodní ceny lze bezpečně určit právě podle těch nejvýhodnějších nabídek na trhu. Pokud někdo dovede prodávat např. roamingová data v půlce světa za cenu do 2 centů za MB, je jasné, že ostatní si mastí kapsu. Jsou ale i země, kde i ti nejlevnější jsou drazí.
Co se týče příchozích hovorů, tak to funguje tak, že SIM v roamingu dostane dočasně místní číslo, na které se hovory dosměrovávají. Tedy náklady příchozích hovorů jsou tedy zřejmé - cena hovoru do dané země.
Doporučuji si pořídit místní SIM a tam si příchozí hovory přesměrovat např. pomocí Odoriku. Pokud často měníte zemi, ale hodně často cestujete, může mít smysl si pořídit nějakou SIM se speciálně výhodným roaming - speciální nabídka na roaming.
https://prepaid-data-sim-card.fandom.com/wiki/


Co se týče mezinárodních roamingovýc karet, nedávno jsem narazil na https://1nce.com/en/pricing/ - 10 EUR , životnost 10 let. Ceny ve většině zemí světa 1-2 centy/ MB. O tom, jak a jestli spotřebovaná data zaokrouhlují, nepíší, z toho bych soudil, že tam tam nějaké nevýhodné zaokrouhlování bude. I tak to může být ale dobré. Volat nelze, SMS lze jen přijímat.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7092
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno


Zpět na Novinky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků