Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od xsouku04 »

Mezi bankami Air Bank, Banka CREDITAS, České spořitelny, Raiffeisenbank a Komerční bankou lze provést okamžitý převod. Odorik má účet u Raiffeisenbank číslo 292920/5500, takže klienti těchto bank to mohou začít využívat.
Dle článku by do konce roku měla přibýt ČSOB a Moneta.
Časem budeme moci zrušit náš účet u ČS a ČSOB protože účet/platební tlačítko u těchto bank je drahé trápení.


Testovali jsem převod z Komerční Banky do Raiffeisenbanky a zpět a proběhlo to okamžitě a bez příplatku. V KB je nutné vybrat položku "okamžitá platba", jinak se defaultně vybere běžná.

Citace ze zprávičky Komerční banky
1. 10. 2019
Vážení klienti,
ode dneška můžete nejen přijímat, ale i zadávat okamžité platby do Air Bank, Banky CREDITAS, České spořitelny a Raiffeisenbank z vašich korunových běžných účtů. Peníze připíšeme na účet příjemce během několika sekund, a to v kteroukoliv denní či noční hodinu, bez ohledu na pracovní či nepracovní den nebo státní svátek. Více na http://www.kb.cz/okamzite-platby.
Komerční banka
U České spořitelny, zdá se, není třeba dělat nic, jen provést běžnou platbu pomocí George - převod "okamžité platby" je za stejnou cenu jako běžný převod . https://www.csas.cz/cs/o-nas/pro-media/ ... atky-navic Při testu trvalo připsání kreditu večer na účet odoriku 12 minut.
forum-user-UDFENS
Příspěvky: 155
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Re: Okamžitý mezibaní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od forum-user-UDFENS »

Děkuji za otestování. Nevíte zda tyto nebo jiné banky působící na území ČR podporují tímto způsobem také mezinárodní platby?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okamžitý mezibaní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od xsouku04 »

forum-user-UDFENS píše:Děkuji za otestování. Nevíte zda tyto nebo jiné banky působící na území ČR podporují tímto způsobem také mezinárodní platby?
Mezibankovní transakce zaúčtovává ČNB, dělá to sice nepřetržite, ale z nějakého pro mne neznámého důvodu má nesmyslně vysoké poplatky během dne, proto většina bank zasílá platby v noci nebo dopoledne, kdy je to levnější. Proto platba zpravidla nedorazí tentýž den.
Nový systém je ale stavěn tak, aby k převodu došlo ihned, zřejmě včetně poplatkové politiky, tedy okamžitý převod podporují všichni, kdo se do nového systému zapojí.

Co konkrétně zdržuje platby v rámci EU, netuším, ale je běžné, že pokud zaplatíme dopoledne, peníze jsou na účtu v zahraničí ještě týž den.

V každém případě možnost zaplatit okamžitě a jinak než přes platební kartu je velké pozitivum pro všechny eshopy. A urychlí se tak kde co.
forum-user-UDFENS
Příspěvky: 155
Registrován: pon 22. říj 2012 22:25:36

Re: Okamžitý mezibaní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od forum-user-UDFENS »

xsouku04 píše:
forum-user-UDFENS píše:Děkuji za otestování. Nevíte zda tyto nebo jiné banky působící na území ČR podporují tímto způsobem také mezinárodní platby?
Mezibankovní transakce zaúčtovává ČNB, dělá to sice nepřetržite, ale z nějakého pro mne neznámého důvodu má nesmyslně vysoké poplatky během dne, proto většina bank zasílá platby v noci nebo dopoledne, kdy je to levnější. Proto platba zpravidla nedorazí tentýž den.
Nový systém je ale stavěn tak, aby k převodu došlo ihned, zřejmě včetně poplatkové politiky, tedy okamžitý převod podporují všichni, kdo se do nového systému zapojí.

Co konkrétně zdržuje platby v rámci EU, netuším, ale je běžné, že pokud zaplatíme dopoledne, peníze jsou na účtu v zahraničí ještě týž den.

V každém případě možnost zaplatit okamžitě a jinak než přes platební kartu je velké pozitivum pro všechny eshopy. A urychlí se tak kde co.
Souhlasím. Pro slušné firmy je to jako dar z nebes. Zažil jsem za život tři firmy, které byli zlikvidovány jen na "pozdních platbách" i když pozdní nebyli (byli zlikvidovány dřív, než bylo dodáno i "pozdní" potvrzení od banky).
Mezinárodní platby by řešili i život ohrožující situace, kde v současné době okamžitý převod lze přes různé společnosti jako Western Union kde takový převod stojí kolem tisícovky. Nejvyšší suma co jsem zažil za okamžitý převod peněz do 50ti tisíc korun bylo 150 tisíc. A ta částka byla kvůli trojfazovemu ověření.
A co se týká mě tak jsem nemohl podnikat v zahraničí, protože jsem prodával software za paušální poplatek 90 Kč a měl jsem státem znemožněno používat cokoliv jiného než bankovní účet. Kde příchozí platby do ČR byli a někde ještě jsou za 290,- Kč/platba.
Teď nedávno Moneta zrušila poplatek za příchozí platby ze zahraničí úplně takže bych konečně mohl svůj software prodávat i do zahraničí ale už mi to stát zlikvidoval úplně že to nemůžu prodávat ani v ČR a nikomu. Takže teď můžu akorát tak chodit po ulici, počítat mrtvoly a sledovat jak i policie na to kašle a na free WiFi psát tyhle vzkazy na tom co mi zbylo.

Jinak stejně je zvláštní, že platby bank jdou přes ČNB když banky s financemi ani nepracují. To s čím banky pracují a jak se i evidují tyto ústavy jsou kredity. Tzv.: kreditový ústav (včetně toho pod jakým názvem a zařazením se prodávají scripty pro banky pro jejich správu na jednotlivých pobočkách až po centrálu, například nové banky v PHP jazyku, starší banky v Javě, apod.). Finance pokud jsou nějaké (například výplaty firem, převoz do bankomatů, aj.) tak se s nimi nepracuje jako s penězi (bankovky a mince) ale jako s majetkem, stejně jako je tomu se zbožím v hypermarketu a mimo něj (dodej zboží, reklamace zboží, inventura zboží, apod.). Dokonce se k tomu používá i stejný software pro skladové hospodářství (a účetní software zmiňovat nebudu, protože těch je pár a je vcelku logické, když se počítají peníze ve směru k finančnímu úřadu tak že je zpracovává ten). Dříve se s bankovkami zacházelo jinak. Co tam ČNB dělá dnes opravdu netuším. Jsou tam zbytečně. Kontrolu má dělat finanční úřad. ČNB má dnes dělat jiné věci mimo jiné kontrolovat i ten finanční úřad. Měli by si aktualizovat zákon.
Je to podobné jako by všechno zboží od lokálních menších farmářů muselo jít nejprve na ministerstvo zemědělství kde by udělali rozbor toho co má jít na pult zákazníkům a než by to schválili tak by se zboží zkazilo, oni by to odsouhlasili, že je to v pořádku a člověk by pak na tržnici koupil vše zkažené ale bylo by vše v pořádku podle zákona a ignoroval by se právě ten prvek škody z prodlení na základě toho, že je to z důvodu ochrany spotřebitele. Bohužel v jiných věcech než v tom příkladu to stále takto funguje jako v tom příkladu ohledně mnohem důležitějších hodnot než jsou potraviny akorát to není tak vidět (osobní dlouholetá zkušenost a ještě jsou na to úřady a úředníci patřičně hrdí a někteří lidé i mrtví).

Omlouvám se za překlepy ale jsem dlouhodobě nucen některými lidmi ze směrů politiky v Liberci blokován používat mou klávesnici a musím používat i proti své vůli klávesnici, která nemá ani v náznaku jakoukoliv ISO standarizaci. Děkuji za pochopení a absenci reakcí hejterů napadání za to kde mám jaký překlep. Také se omlouvám zda tento příspěvek zde bude dvakrát a vícekrát, protože jsem blokován v přístupu k mému internetu těmi samými lidmi a držen na internetu, který je pomalý a vypadává takže se příspěvek pošle někdy i 5x za sebou aniž bych ho já 5x zveřejňoval. JEŠTĚ JEDNOU PŘEDEM DĚKUJI ZA POCHOPENÍ!
Uživatelský avatar
Zedna
Příspěvky: 736
Registrován: stř 04. dub 2012 0:57:53

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od Zedna »

Jen doplnim informace:

Aktualni seznam zapojenych bank je zde:
https://www.cnb.cz/export/sites/cnb/cs/ ... platby.pdf
0100 Komerční banka, a.s.
0800 Česká spořitelna, a.s.
2250 Banka CREDITAS a.s.
3030 Air Bank a.s.
5500 Raiffeisenbank a.s.
6000 PPF banka a.s.
Nove je tam PPF (/6000), ale v seznamu jsou ti, kteri rychle platby prijimaji (nemusi je umet odesilat).

Jak jiz bylo receno, do konce roku by mely pribyt Moneta a CSOB/PS.
Na prelomu roku, spise vsak zacatkem roku 2020 pribudou: mBank, Equa, FIO.
Pozdeji v roce 2020 pak UCB, Hello, Oberbank.
Expobank zatim planuji jen prijem (nekdy v roce 2020).
Sberbank a Trinity zatim nejiste.
Tyto banky se vyjadrily, ze okamzite platby VUBEC neplanuji: ING, J&T, Wüstenrot (nemaji totiz klasicke bezne ucty).

EDIT:
Jedina Air bank si za okamzitou platbu uctuje priplatek 1Kc u maleho tarifu,
vsechny ostatni banky to maji za stejnou cenu jako klasicky prevod (tedy bez priplatku).

Zdroj:
https://www.penize.cz/bezne-ucty/408360 ... zuji-banky
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od Kristovec »

Testnul jsem to včera večer z Air do Vaší RB,došlo až dnes kolem 9. :evil:
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od xsouku04 »

Kristovec píše:Testnul jsem to včera večer z Air do Vaší RB,došlo až dnes kolem 9. :evil:
U Airbank je třeba zaškrtnout, že chcete platbu odeslat jako okamžitou.
https://www.airbank.cz/novinky/klienti- ... te-platby/
U některých tarifů je to zpoplatněno poplatkem 1 Kč.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od Kristovec »

xsouku04 píše:
Kristovec píše:Testnul jsem to včera večer z Air do Vaší RB,došlo až dnes kolem 9. :evil:
U Airbank je třeba zaškrtnout, že chcete platbu odeslat jako okamžitou.
https://www.airbank.cz/novinky/klienti- ... te-platby/
U některých tarifů je to zpoplatněno poplatkem 1 Kč.
Aha.Tak zkusím,ppdívám se pozorněji.Díky.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od Kristovec »

Jo,já jsem to poslal z appky.Takže musím na web.
Kristovec
Příspěvky: 1526
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Okamžitý mezibankovní převod už podporuje cca 1/5 bank

Příspěvek od Kristovec »

Vyzkoušeno z webu Air na RB,ani ne minuta a je zaplaceno.
Ale z appky Air to zatím nejde,musí se do IB.
Odpovědět