USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
ViR
Příspěvky: 1327
Registrován: sob 30. črc 2011 10:50:06

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od ViR »

No, u Sipur (alespoň těch původních a nefalšovaných) bylo v podstatě úplně jedno, jaké FW mají. Všechny prostě fungovaly plus minus podobně. A jen výjimečně se objevil nějaký ten bug. A pokud člověk poznal SPA 1000 nebo SPA 2000, tak celkem bez problémů nastavil třeba SPA 2102 či SPA 941, protože ta filozofie byla a je pořád stejná.

U značky Well to bývalo (když jsem o ni ještě jakž takž jevil zájem) tak, že člověk musel znát vždy nejen konkrétní typ, ale detailně i konkrétní FW, protože rozdíly v jednotlivých verzích byly často fatální. Navíc, nebylo až tak výjimečné že první verze FW měla závady A, B a C, druhá odstranila závadu A, ale neodstranila B a C a třetí sice odstranila B a C, ovšem vrátila se závada A a přibyla závada D. No, to je podle mne docela mrtvičný stav...

Jinak samozřejmě, zlepšuje se průměrná úroveň všech VoIP zařízení, včetně neznačkových "rýžových krabiček" či těch s "pseudo" značkou obchodníka (oproti tovární známce). A mnohé z nic už dokonce dosáhly úrovně spolehlivosti, jakou měly osvědčené značky (Linksys, Snom, Patton atd.) třeba v letech 2006 - 2007, čili relativně dobré :-).

Ale přeci jen mi to přijde jako nikoli to "pravé ořechové".
Andrej

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od Andrej »

Panove, pro IP-telefonovani opravdu nic nepsiho nenajdete, ale at Vam nenapadne polouchat pres toto hudbu: http://www.pahom.tode.cz/sources/9-sj-588.html
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8156
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od xsouku04 »

Andrej píše:Panove, pro IP-telefonovani opravdu nic nepsiho nenajdete, ale at Vam nenapadne polouchat pres toto hudbu: http://www.pahom.tode.cz/sources/9-sj-588.html
To je ale ten úplně nejlevnější model, který bych nedoporučoval ani pro VoIP, protože vstup pro mikrofon není moc kvalitní. (výstup by pro potřeby telefonování měl stačit) Pokud si trochu připlaťíte mohlo by to být lepší. A usb zvukové karty existují i v profi provedení :)
Možná je ten důvod proč je to tak levné je, že číňani prostě neplatí poplatky za ty okopírovaný chipy co tam používají ? Nechápu jinak tak propastný rozdíl v cenách.
GeBu
Příspěvky: 553
Registrován: sob 12. úno 2011 23:14:28

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od GeBu »

Nemáte někdo zkušenost s VoIP a se sluchátky bezdrátovými (za nějakou dobrou cenu)?
Andrej

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od Andrej »

Podobnou zkusenost nemam, ale z technicke strany nevidel by zadny problem.
Kabek

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od Kabek »

Ruda píše:
Máme už dost všech těl wellů a jiných nonamů
...

Well je také noname? Podle stránek Welltech by měla být firma Welltech Technology Co. docela solidní firma. Já používám Well ATA 172 teď s firmware v.3.00, který vyšel v lednu letošního roku a jsem s ním spokojený. Umožňuje dost prvků konfigurovat (jistě ne tolik, jalo Linksys) a 2x5 poskytovatelů Voip. Je pravda, že na počátku v době firmwarů verze 1.03-1.07 problémy byly, ale ty se vyřešily a od v.1.10 problémy nepozoruji. Líbí se mi, že na tom stále pracují a téměř každý rok vydávají nový firmware s novými vlastnostmi. Snad mi ještě dlouho vydrží. Používám také originál Sipuru 2102 a zde jsem musel již vyměňovat zdroj. Nic není dokonalé.

Mám v provozu již čtyři brány Well ATA 172 s "Firmware Version: Sun Nov 14 14:56:23 2010 (S2_V2_04) ", což je předposlední verze, také již 2x5 SIP účtů.
Other setting:
Voice QoS (Diff-Serv): 46, SIP QoS (Diff-Serv): 46, SIP Expire Time: 3600 s., Send Keep Alives Packet: zapnuto, Keep Alives Period: 15s., Jitter Buffer: 3 (packets), SIP server type: Asterisk

Tóny české, dial plan bez problémů (je vhodné ho definovat), NAT zapnutý, codec: G.729, G.711 a-law, G.711 u-law, délka paketů 20 ms, voice VAD vypnutý.
To podstatné - u Odoriku a IPVOX bez problémů to chodí, Mikrotech občas "trhá" slova. Jsem přesvědčen, že tam je problém na jejich straně. Stejný problém máme i na naší Asterisk ústředně, která je připojena také na Mikrotech. PING je samozřejmě v pohodě - mezi námi a Mikrotechem. Zkoušeli jsme z jedné brány souběžné dva hovory, jeden přes Odorik a druhý Mikrotech, do stejného bodu (druhá brána) a výsledek (?) - Odorik super, bez problémů, Mikrotech občas "koktá - trhá slabiky, slova. IPVOX je občas přetížený, ale spojený hovor je také OK.

Závěr ať si každý udělá sám...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8156
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od xsouku04 »

Založil jsem well ATA 172 wiki stránku:
http://www.odorik.cz/w/well_ata_172

Obrázek

Je fakt, že je tady dlouho a zdá se být stabilní. A ve své cenové kategorii je unikátní routerem (doporučuji jen pro velmi nenáročné uživatele, kteří vědí co dělají) a též možností registrace k vícero různým voip operátorům.
Kabek

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od Kabek »

Ještě poznámka k té bráně Well ata172. Máte-li u tefonu registrováno více čísel (SIP účtů) a např. první z nich není z nějakých důvodů aktuálně registrováno, pak brána zcela automaticky při odchozím volání využije první následující registrovaný účet. Lze pomocí prefixu pro jednotlivá volání určit použité číslo (účet) nebo nastavit trvalé přepnutí na konkrétní SIP účet.
Kabek

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od Kabek »

Dobrý den!

Ještě doplnění k původnímu nastavení..."Mám v provozu již čtyři brány Well ATA 172 s "Firmware Version: Sun Nov 14 14:56:23 2010 (S2_V2_04) ", což je předposlední verze, také již 2x5 SIP účtů.
Other setting:
Voice QoS (Diff-Serv): 46, SIP QoS (Diff-Serv): 46, SIP Expire Time: 3600 s., Send Keep Alives Packet: zapnuto, Keep Alives Period: 15s., Jitter Buffer: 3 (packets), SIP server type: Asterisk

Tóny české, dial plan bez problémů (je vhodné ho definovat), NAT zapnutý, codec: G.729, G.711 a-law, G.711 u-law, délka paketů 20 ms, voice VAD vypnutý."...


Protože jsem zjistil, že v některých sítích není podporováno QoS, tak jsem odzkoušel jiné nastavení, které, k našemu překvapení, chodí zcela perfektně:
Voice QoS (Diff-Serv): 00 (!) SIP QoS (Diff-Serv): 00 (!) Jitter Buffer: 0 (!) codec POUZE G.711 a-law RTP port: 0, ale potom je třeba definovat rozsah portů: např. 16386 - 16600, ostatní zůstává stejné. Je to odzkoušeno u Odorik a IPVOX.

Dnes již na většině sítích je dostatečná rychlost, aby byl nastaven jen codec G.711a....

Přeji všem hodně spokojenosti při používání VoIP.....
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8156
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: USB zvuková karta za 70 Kč - řešení potíží se zvukem

Příspěvek od xsouku04 »

Nově prodávaný Well ATA 172 s firmware starým cca dva roky (to tam dodávají) má potíže přenášet číslo volajícího na starší bezdrátový telefon. Nahrání nového firmware to vyřešilo.
Odpovědět