Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Návstevnik píše:Sama se mi vrací do púvodních nastavení,třeba přístup.
Tohle nepozoruji. Vrací se při jaké příležitosti. Restartu telefonu, nebo vytažení baterky ?
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Při výměnách SIM karet,testuji s více.Takže po skončení pokusů by to mělo být se stabilní SIM v pořádku.
Nacpal jsem tam i Vaši Java aplikaci,kdybych nebyl na 3G,pracuje,zdá se,dobře,hovor i odeslání SMS v pořádku.
Cumlá dost baterii,ale to asi částečně i ty pokusy.
V práci otestuji jeho 3G citlivost,jsme mimo město a signál je buď slabý,nebo žádný,takže i proto ta aplikace.
Ale ten zvuk stojí za to,z reproduktorku není tak zkreslený,jako E52.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Tak jsem ho vyzkousel i v práci,slaby nebo az zádny UMTS/HSDPA signál.
Zdá se,ze má trochu vetsí citlivost,tedy - snese i slabsí signál.Má E52 nemela na míste zvaném
Vintírov,Velkolom Jirí,satny,ani cárecku,303 v prvním patre saten dala trhany hovor
na kontrolu kreditu,a i UMTS tam 1 az 2 cárecky melo.Jen data nic.
Hovory jsem samozrejme nastavil na Pouze internetová volání,data pak na Pouze 3G.
A zjistil jsem,ze i pres GSM/UMTS je volání asi cistsí,nez u E52.
Je mozné,ze 303 urcili tzv. fajnsmekrum.Totiz,s rozumnymi cenami muze byt i telefonování
pozitkem.
Dodatek - ta data nic,to uz bylo na zastávce,tedy o 5 metru níze,nez mám satnu.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

Další dvě věci na něm musím ocenit - možnost posílat Flash SMS,tedy - na display,a tlačítko na zamykání klávesnice,tu tak zamknu ihned jediným stiskem,na E52 potřebuji dvě tlačítka.
Nechám si ho,hlavně kvůli Hi - Fi pojetí,a zaměření na int.volání.
Oceňuji možnost vyzkoušení,jinak bych ho možná ani nebyl objednal.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Díky za reporty. Myslím že je to ve své cenové kategorii docela dobrý telefon. Symbian mi vůbec nechybí snad jen postrádám skype, ale na ten se dá volat pomocí rychlých kontaktů přes SIP.

Hlavní výhoda je poměrně jednoduché ovládání, doba než si na telefon zvyknete je krátká, max. několik hodin.

Pokud potřebujete odpovídat na maily, nebo si prohlížet webové stránky za pochodu, asi bude lepší si ještě navíc koupit tablet. Pokud máte tablet a telefon zvlášť, můžete ještě během toho surfování i telefonovat:) Pokud Vaše maily a stránky většinou počkají až dojdete do kanceláře (doporučuji), tak vám tento telefon může bohatě stačit.

Plánujeme pořídit jeden kus telefonu na půjčování na pobočku do Brna a jeden kus do Prahy, na zálohu a drobné půjčovné. S tím, že to bude používaný kousek a pokud by to poté dotyčný chtěl koupit, dostane jiný ještě originál zabalený.
Ono totiž není od věci si vyzkoušet, jestli někomu sedí/nesedí styl ovládání a jestli v lokalitách kde se daný pohybuje má dostatečně kvalitní 3G/Wifi signál k běžnému používání. Já se pohybuji v Brně a mám vodafon. Volat přes 3G se kvalitně nedá v jedoucí MHD (trolejbus, tramvaj, autobus) nebo uprostřed velkých budov (je třeba jít k oknu), jinak je to v podstatě vždy OK.

Chcete-li telefon půjčit v Brně pište na brno(zavinac)odorik.cz, jestli v Praze na Praha(zavinac)odorik.cz .
Pokud nejste z Brna ani z Prahy nezbývá než se jej normálně koupit a kdyby se nelíbil tak do 14 dní vrátit. Půjčení vás pak bude stát dvojí poštovné.

Jinak bych ještě rád upozornil na projekt http://www.phonecopy.com/ - je to český a velmi vydařený projekt. Pozoruji jej už nějakou dobu. I když možná nevypadá na první pohled nějak extra přitažlivě, nenašel jsem funkčně lepší (a to i když porovnávám např. s ovi od nokie) a to nemluvím o tom, že je to zdarma a v češtině.
Umožňuje zálohovat, kontakty, údaje v kalendáři, poznámky a pod. z telefonu a navíc je synchronizovat mezi více různými telefony. Podporuje obrovské množství různých telefonů. Vyberete svůj on vám napíše instrukce jak jej nastavit.
Je to tedy způsob jak do nového telefonu snadno dostat všechny kontakty a jiné uložené údaje.
Se svými kontakty a poznámkami v mobilu také můžete pracovat pohodlně na počítači a pak změny synchronizovat třeba do všech telefonů během chvilky.
Kristovec
Příspěvky: 1527
Registrován: ned 07. srp 2011 18:03:28

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Kristovec »

8-) 8-) Testuji ho také poslechem ;telefonního; rádia Evangeliumsrundfunk Wetzlar,
,vysílajícího, na tel.čísle 0049931663992843,a v jiných jazycích na 0049644120816xx,třeba špan. - 24,takto:hovor na pevné číslo zde,a zadání vlastního poslechového čísla.
Opět,porovnávám jakost zvuku s E52,a zde i s tou androiďáckou Galaxií,a jinými.
303 i zde se mi zdá nejlepší,míval jsem 5530 Xpress Music,ale za 303 bych ho nedal.Asi to opravdu nejlépe vystihne výraz Hi - Fi.
Takže nelituji,a jsem spokojen.Ješte jedno přirovnání - jakost poslechu rádií v FM pásmu,tedy VKV,a v AM pásmech DV,SV a KV.
Tak asi tolik,myslím,že to stačí.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Včera mne napadlo, že když si platím balíček internetu na své simkartě v telefonu asha 303, mohlo by se občas hodit na chvíli připojit i notebook. Připojil jsem tedy telefon nokia usb kabelem k notebooku, kde mám nainstalovaný archlinux a na nokii vybral režim "Nokia suite". A světe div se, telefon se v Linuxu začal tvářit jako by byl USB modem na simkartu a po dvou kliknutí fungoval internet !!! Pingy jen kolem 40 ms.

Nadšen z této dobré zprávy, zkusil jsem to stejné pod Windows XP. Tam to ale tak jednoduché není. Windows mě jen chvíli vodilo za nos, že hledá ovladače a stejně nic nenašlo. Možná to u Windows 7 bude přecejen snadnější.

Stáhnul jsem ze stránek vícejazyčný nokia NOKIA PC Suite a nainstaloval. Potíže s ovladači se tím hned nevyřešili, Windows dělal potíže ještě tak půl hodiny, PC suite hlásil úspěšné propojení s telefonem jen občas a do toho windows pořád otravavoli s tím, že chtějí najít ovladač, nebo že zařízení nebude fungovat správně.
Začal jsem tedy instalovat ještě program NOKIA Suit, což je něco jiného. Údajně na rozdíl od NOKIA PC Suit je propojen s ovi. To je ale myslím nežádoucí, protože lepší a svobodnější alternativa k ovi je český projekt http://www.phonecopy.com , instalace selhala, protože došlo místo na disku. (Program říká, že bych měl mít 2G prostoru, je to nezkutečně zbytečně nenažrané)

Zdá se ale že mé trable s ovladači nějak zmizely. Nokia PC suite je jinak přehledný a funguje jak by se čekalo. Umožní zálohování a pohodlnou editaci kontaktů, synchronizaci s outlookem, dokonce zařazování kontaktů do skupin a další zjevně užitečné funkce jako procházení a editaci poznámek v kalendáří, výpis a odesílání sms zpráv a pod., které jiným způsobem jsou přístupné. Umožňuje i připojit notebook k internetu pomocí mobilního telefonu.

Mimo jiné mně začal hlásit, že existuje i novější verze firmwaru pro můj mobilní telefon. V telefonu byla verze 13.xx a program mi nabízel upgrade na verzi 14.38. Opakovaně se to ale nedařilo. Až nakonec jsem skončil ve stavu, kdy po zapnutí telefonu na bílém displeji bylo jen černě napsáno "testing mode". Program konstatoval, že upgrade telefonu se nedaří. Telefon uživilo až vytáhnutí baterie. Po nastartování se ale ptal na datum a byl přepnut v angličtině. Upgrade tímto divným způsobem zdařil, ale v telefonu zmizela možnost si nastavit češtinu. Klávesnice ztratila české znaky a místo toho začali fungovat přehlasovaná písmenka podle potisku. Všechny jiná uložená data a programy ale zůstaly. I když mám jako jazyk zvolenou angličtinu, stále ale fungují ony klávesy s přehlasovanými písmenky o které nestojím. Mám totiž telefon z neoficiální distribuce, pokud si koupíte telefon od nás stát se to nemůže.
Telefon jsem kupoval na http://www.mobilsezarukou.cz, protože oficiální distribuce v té době ještě nebyla v ČR k dispozici a já chtěl telefon už testovat. Jsem zvědav jak se na to budou tvářit až budu požadovat minimálně návod jak telefon uvést do žádoucího stavu. Možná budou považovat způsob jak tam nahrát češtinu jako jejich hlavní know how a odmítat to prozradit a tak nezbude než telefon poslat nebo si to od někoho nechat nahrát za úplatu :)

a závěr ? :
  • Nekupujte nokia Asha 303 telefon od prodejce, který vám výslovně nepotvrdí, že telefon má českou klávesinici a pochází z české distribuce. Pokud koupíte telefon od nějaké pochybného prodejce jako třeba alza.cz (zdroj na heureka.cz je uvdeno, že Nemusí pocházet z ofic. české distribuce na tento údaj ale není vždy plný spolehnutí, někteří prodejci to mohou "zapomenout" uvést), který prodává telefony určené pro jiný než český trh, mohou být potíže se zárukou, budou potíže s klávesnicí a mohou být potíže s upgradem firmware telefonu.
  • Mikro usb kabel na propojení telefonu s počítačem je užitečný. Mimo jiné je možné přes něj i nabíjet telefon.
    Bohužel nebývá ale běžně součástí dodávky pro ČR, budeme jej nabízet v našem eshopu za 50 Kč a automaticky nabízet k telefonu. USB kabel vám též umožní připojit telefon v režimu "externí disk", kdy na něja snadno můžete nahrávat písničky a stahovat fotky a filmečky. Alternativně je možné telefon propojit i přes bluetooth, pokud je i na notebooku přítomný.
    Pokud máte Windows a chvíli času, instalaci Nokia PC Suite doporučuji. Nepředpokládám, že potíže co jsem zaznamenal já nejsou běžné, očekávám, že pokud by instalace byla na Windows 7, proběhlo by vše bez potíží.
  • Přestože můj "zážitek" vypadá asi dost děsivě, předpokládám, že ani jeden z těchto problémů bych nezaznamenal pokud bych měl Windows 7 a telefon určený pro ČR. V našem eshopu prodáváme jen telefony učené pro ČR. http://www.odorik.cz/obchod/kategorie/m ... a-303-asha
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2582
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od Pitomec »

xsouku04 píše:Nadšen z této dobré zprávy, zkusil jsem to stejné pod Windows XP. Tam to ale tak jednoduché není. Windows mě jen chvíli vodilo za nos, že hledá ovladače a stejně nic nenašlo. Možná to u Windows 7 bude přecejen snadnější.

Stáhnul jsem ze stránek vícejazyčný nokia NOKIA PC Suite a nainstaloval. Potíže s ovladači se tím hned nevyřešili, Windows dělal potíže ještě tak půl hodiny, PC suite hlásil úspěšné propojení s telefonem jen občas a do toho windows pořád otravavoli s tím, že chtějí najít ovladač, nebo že zařízení nebude fungovat správně.
Mám takový tušení, že zrovna pod XP se musí napřed nainstalovat SW a pak teprve připojovat zařízení :)
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Vypadá to, že u telefonů ze šedého dovozu si lze správný firmware stáhnout pomocí Navifirm a nahrát jej pomocí programu Phoenix jak popsáno zde http://forum.mobilmania.cz/viewtopic.ph ... &t=1142869. Zatím se mi ale do toho nechce takže si asi budu muset nějakou dobu vystačit s anglickým menu a německou klávesnicí :(.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Nový tel. Nokia Asha 303 otestován s Odorik.cz

Příspěvek od xsouku04 »

Youtube filmeček na téma běžné denní používání asha 303.


Pokud vás zajímá jakým způsobem lze docílit tohle nastavení, podívejte se na youtube film ukazující celý proces nastavení (odkaz níže).
Film je lepší sledovat přímo na youtube, protože se tam můžete snadno navigovat pomocí stopáže v popisu filmečku.
Vzhlédnout tak můžete jen části, co vás zajímají.
http://www.youtube.com/watch?v=1hT_V6ReHKc
Odpovědět