Šifrované volání přes ZRTP

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8138
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od xsouku04 »

Tomu kdo by byl ochoten vyzkoušet a podělit se o zkušenost (udělat stručný jasný a krátký návod) jak volat v OS Windows šifrovaně s ZRTP. Popřípadě hovor Windows SIP klient <-> csipsimple nabízím odměnu v podobě kreditu na Odorik.cz ve výši stovek korun podle přesnosti a šikovnosti. Nabídka je časově omezená, protože pak to asi budu muset udělat já sám.
Vycházejte prosím z informací v tomto vlákně. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=7&t=793
Zdá se, že ZRTP je jediný způsob jak udělat hovor tak, aby nebylo možné jej odposlouchávat ani u samotné VoIP operátora.
Pro jistotu ještě uvádím, že volání přes ZRTP je možné jen u hovorů v rámci sítě a to pokud budete hovor vytáčet se dvěmi hvězdičkami na začátku. Tedy např. **300116. Tohle je ale možné si uložit do rychlých kontaktů, takže žádné nepohodlí to nepředstavuje.
voipkredit_cz
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. srp 2012 17:09:17

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od voipkredit_cz »

V jakém formátu si představujete návod (text, printscreen, video)

Nyní jsem otestoval 3 windows sip klienty s podporou ZRTP s iPadem, kde mám klienta, který podporuje ZRTP. Jediný Jitsi je schopný pro komunikaci s jinou aplikací, ale byl to trochu horor ho nakonfigurovat a sladit s iPadem.
Ale už vše funguje a hovory už jsou šifrovány. Zatím jsem zkoušel pouze cestu win -> iPad, protože abych mohl použít odchozí šifrování z iPadu, tak je potřeba za 20 EUR dokoupit modul. Příchozí šifrování je již v ceně SIP klienta.
Na iPadu používám Groundwire. Pokud chcete otestovat i odchozí z iPadu, tak není problém dokoupit modul.
Návod ve volné chvilce mohu nějak stvořit.
romanf

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od romanf »

voipkredit_cz píše: Nyní jsem otestoval 3 windows sip klienty s podporou ZRTP
Mohu se zeptat, které jste zkoušel?
voipkredit_cz
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. srp 2012 17:09:17

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od voipkredit_cz »

testoval jsem ve windows XP SP3

Linphone
PhonerLite
Jitsi

na iPadu mám Groundwire.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8138
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od xsouku04 »

Nabídka pořád platí. Můžete to napsat sem do fóru. Lze vkládat i obrázky a rovnou by to mohli komentovat další lidi co to budou zkoušet. Čím se liší Jitsi od Linphone a PhonerLite, že u něj to šlo ?
ZRTP by podle mě mělo být tak jednoduché, že to prostě stačí povolit a hotovo. On si to vykomunikuje sám, předá klíče a začne šifrovat. A nebo taky ne, pokud to nejde. Bohužel můj linphone se kousne ihned po startu PhonerLite jsem zatím nezkoušel.

Jinak je zde ještě jedna zajímavá možnost zphone.
http://zfoneproject.com/prod_zfone.html
Ten funguje jako doplněk v podstatě k libovolném jinému SIP clientu. Odchytne si pakety rtp a zakóduje jej do zrtp.
Je to zatím veřejná beta zdarma, je možné že bude později placený. Ovšem to že je beta neznamená nic o tom jak je ve zkutečnosti stabilní a použitelný, spíše to značí férový přístup vývojářů a vysvětluje to proč je to zdarma.
voipkredit_cz
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. srp 2012 17:09:17

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od voipkredit_cz »

zfone jsem chtěl zkusit, ale nejde mi to stáhnout, hlásí mi to chybu i registrace.

Linphone mi bežel, ale doběhal. Měl problém s fungováním, registrací, tak jsem se ani k vlastnímu testování ZRTP u tohoto software nedostal.
Linphone je také jako aplikace pro iPad, tak opět nefunguje registrace, zkoušel jsem odorik, ha-loo, nonoh, voipbuster a ani jeden účet se nezaregistroval.

Možná ZRTP vypadá jednoduše, ale jelikož se musí domluvit koncové body a schválně jsem proto použil dva různé systémy a různé aplikace, tak se ukázal limit PhonerLite, který nemá problém mezi PhonerLite <=> PhonerLite, ale má problémy s jinými aplikacemi. Nemá moc nastavení.

Jitsi - to je jiná liga u ZRTP. Nikde jinde jsem neviděl více možností pro nastavení. Super, ale těžší na konfiguraci. Rozumí si snad se vším.

Postupně udělám printscreeny pro PhonerLite a Jitsi. U PhonerLite bude spíše ukázka, jak je hovor náhodně šifrován přes ZRTP. U Jitsi udělám návod na použití, protože funguje jak má a je to moje představa pro easy volání s možností šifrování.
Do budoucna by se měli řešit spíše iOS a Android, protože je lepší mít SIP aplikaci podporující ZRTP v mobilu a přes wifi volat na druhý mobil, který má stejnou nebo jinou SIP aplikaci podporující ZRTP. To se dá používat v praxi a přemýšlím, že to i osobně využiji, proto se budu nadále více zajímat o tuto variantu.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8138
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od xsouku04 »

OK. Pro android bych zkusil csipsimple. Je to dobrej software. A chtělo by zkusit jestli si rozumí s Jitsi a PhonerLite a také s twinkle pod linuxem (to je ale spíš úkol pro mne, kdyžtak mohu zavolat). Twinkle je naprosto superovej VoIP SIP klient, bohužel je jen pod Linux což je hrozná škoda. http://www.odorik.cz/w/twinkle

U jitsi by mělo fungovat i šifrované přenášení obrazu z videokamer. (zase jen volání v síti se dvěma hvězdičkama)
voipkredit_cz
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. srp 2012 17:09:17

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od voipkredit_cz »

Nejlepší by se asi bylo domluvit na dnu a čase, zkusit pár hovorů, protože já oplývám windowsXP a iPad. Můžeme zkusit video hovor, ale to mi přijde i ničem. Ale na iPadu mám 3G, tak bych spíše zkusil 3G a ZRTP.
voipkredit_cz
Příspěvky: 9
Registrován: stř 22. srp 2012 17:09:17

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od voipkredit_cz »

Tak jsem na webu našel jednu instalačku Zfone pro windows, které funguje po instalaci.

Testoval jsem hovor
X-lite + Zfone --> Groundwire
Zoiper + Zfone --> Groundwire

Vše na 100%.
Řekl bych, že Zfone je nejlepší řešení, jelikož můžu mít SIP clienta, které ho mám již nainstalovaného a umím ho používat. Člověk se nemusí učit nové věci, aby si občas zašifroval hovor.

Dodatek:
Je tam jedno mínus. Když hovor ukončí Groundwire (user2), tak se hovor neukončí na soft phonu. Pokud hovor nejede přes Zfone, tak se oba soft phony řádně ukončí. Dle toho mi vychází, že inicializaci ukončení hovoru zahodí Zfone.
Proto snižuji hodnocení na 95% funkčnosti.
Návštěvník

Re: Šifrované volání přes ZRTP

Příspěvek od Návštěvník »

Na androidmarketu je nová verze CSipSimple, která už podporuje zrtp. Dříve oficiální verze zrtp nepodporovala, musel se nainstalovat Nightly builds.
Odpovědět