lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Podrobnější technické novinky a vůbec novinky a postřehy z VoIP.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

Nově pokud vám volá telefonní číslo, které máte uložené v rychlých kontaktech, uvidíte na displeji VoIP telefonu jméno volajícího. Kromě jména je vidět i číslo pod kterým je v rychlých kontaktech položka uložena. Např. "99.Mamka prace" . Háčky a čárky jsou odstraněny, azbuka převedena na latinku.

Pokud jméno uložené nemáte, vidíte kromě čísla volajícího i poslední tři číslice geografického čísla na které je voláno. Např. "608424631>858" v mém konkrétním případě značí, že je voláno z mobilního telefonu +420608424631 na číslo 539085858. Z čísla 539085858 jsou ale zobrazeny jen poslední tři číslice. Předchozí číslice jsou u pobočky v jednom kraji vždy stejné a celé číslo by se na displej nevešlo. I pokud máte různá čísla, je málo pravděpodobné, že jsou právě poslední číslice stejná.

Některé telefony, jako např. cisco SPA 504G kromě čísla volajícího a jména volajícího zobrazují i celé veřejné číslo na které je voláno. Pokud tedy dočasně vyřizujete telefony jak za technickou podporu i pro účetní oddělení, vždy vidíte na jaké číslo volající volá a můžete se podle toho tvářit. Číslo je označeno na disleji telefonu jako via, latinksy cesta. Funguje to díky nově přidávané SIP hlavičce Diversion, kterou ale bohužel podporuje menšina telefonů.
(Odbočka pro lidi s vlastní Asterisk ústřednou: U jednoho našeho zákazníka s asteriskem se nejspíše projevil bug a to tím, že přestalo fungovat volání na uri ve tvari sip:@cislo_linky. Asterisk se zjevě z hlavičky Diversion pomát a na žádost o hovor vůbec neodpovídal. O jiných potížích nevíme, řešením může být vypsat celé číslo tedy sip:cele_verezjne_cuslo@cislo_linky kdy se bug uvnitř jisté verze asterisku neuplatní)

Nově je též možné pro různá veřejná telefonní čísla nastavit různé vyzvánění a to i v případě, že je hovor přesměrován z vícero veřejných čísel na tutéž linku v síti. Podle zvuku vyzvánění tak okamžitě poznáte na jakou linku se zákazník snaží dovolat. Více na toto téma je zde http://www.odorik.cz/w/alert-info:ruzna_zvoneni a zde http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=7&t=662

Číslo volajícího na SIP uri: sip:cislo@sip.odorik.cz by nyní mělo správně zobrazovat na FritzBox ADSL modemu a ATA adaptéru. Informace o tom, že se jedná o hovor na uri by měla být zřejmá ze jména volajícího.

Kromě IVR menu jsou tak hotové všechny základní funkce pobočkové ústředny vhodné pro firemní zákazníky včetně přepojování hovorů a hlasové schránky. Máte-li hovorů více, můžete využít bohaté možnosti paralelního zvonění včetně zpožděného paralelního zvonění. Nestihne-li hovor nikdo vyřídit, můžete hovor zdvihnout hlasová schránka, která se zákazníkovi omluví. O hovoru který dlouho zvonil a nikdo nevyřídil se dozvíte emailem spolu s případným vzkazem od zákazníka v podobě mp3. Kontaktovat zákazníka pak můžete jakmile bude některý s telefonistů k dispozici. Žádné nepříjemné a drahé čekání ve frontě hovorů !!!

Všechny naše řešení jsou stavěny tak, aby byla dobře škálovatelná, tedy snesla velké množství hovorů a uživatelů !
Přílohy
Telefon well T20 má příchozí hovor.  Volá číslo 539085858, které není uloženo v rychlých kontaktech. Je voláno na naše telefonní číslo končící trojčíslím 016
Telefon well T20 má příchozí hovor. Volá číslo 539085858, které není uloženo v rychlých kontaktech. Je voláno na naše telefonní číslo končící trojčíslím 016
Well_prichozi_hovor.png (43.75 KiB) Zobrazeno 9214 x
Telefon Cisco spa504G . Voláno je na číslo 533533016 z čísla 910801438, které je v rychlých kontaktech (rychlých volbách) u nás na webu uloženo s názvem "822testpetr" na pozici 25.
Telefon Cisco spa504G . Voláno je na číslo 533533016 z čísla 910801438, které je v rychlých kontaktech (rychlých volbách) u nás na webu uloženo s názvem "822testpetr" na pozici 25.
cisco_spa504G_zvonici_hovor.png (92.19 KiB) Zobrazeno 9214 x
Jan Telefonistan

Re: Na telefonu lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od Jan Telefonistan »

Teda panove, to alert-info je uzasna vec a ve wiki perfektne zdokumentovana. Radost s Vama telefonovat, diky! :D
xsouku04 píše:Z čísla 539085858 jsou ale zobrazeny jen poslední tři číslice. Předchozí číslice jsou u pobočky v jednom kraji vždy stejné a celé číslo by se na displej nevešlo. I pokud máte různá čísla, je málo pravděpodobné, že jsou právě poslední číslice stejná.
No ta pravdepodobnost zas tak mala nebude, resp. ja jsem asi zase ta vyjimka potvrzujici pravidlo, protoze u mikrotecha i u Vas mam prave ta posledni 3 cisla stejna, takze z toho poznam kulovy (predtim jsem diky _uri jsem vedel, ze mi volaj na stare cislo), ale ted zas diky alert-info aspon poznam, jestli to je ke me nebo do skupiny a to je to, co se mi libi nejvic :mrgreen:
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Na telefonu lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

To že v případě volání na URI na geografické nebo nomadické číslo zmizne informace o tom, že původce je URI je chyba. To opravíme. Správně by se měla v calleridname přidat předpona uri_ tedy na displeji by mělo být např: uri_MujBlabol_z_from>006 kde Mujblabol z from bude většinou právě telefonní číslo.
Přílohy
Zatím to dobře funguje jen pokud volám na uri na čísla v síti co začíná *.
Zatím to dobře funguje jen pokud volám na uri na čísla v síti co začíná *.
from_uri.png (69.31 KiB) Zobrazeno 9253 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

Tak by to mělo být opraveno. Hovory z uri mají ve jménu volajícího vždy přidáno uri_ čímž poznáme, že číslu volajícího není možná 100% důvěřovat. Nicméně i tak číslo můžeme volat zpět.
Uživatelský avatar
okindl
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. dub 2012 21:17:34
Bydliště: Nad Šárkou 132

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od okindl »

No je to jistě krok vpřed ale, Já bych potřeboval aby se mi zobrazovalo číslo volajícího (odorik i jiný operátor) zobrazovalo ve formátu +420123456789. Díky tomu to rozpozná můj tel seznam v mobilu a já vím kdo mi volá. Prosím tedy o nějaké přenastavení.
Ados

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od Ados »

To ja jsem z toho zase nejak vydesenej. Vubec nevim, ktera bije. Koukal jsem i na Wiki. Ja take jenom chci, aby kdyz mi nekdo vola, se zobrazilo jen jeho cislo a pokud bude ulozen v seznamu IP telefonu, tak plus jeho jmeno.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

Ados píše:To ja jsem z toho zase nejak vydesenej. Vubec nevim, ktera bije. Koukal jsem i na Wiki. Ja take jenom chci, aby kdyz mi nekdo vola, se zobrazilo jen jeho cislo a pokud bude ulozen v seznamu IP telefonu, tak plus jeho jmeno.
To co chcete funguje beze změny. Jeho jméno uvidíte navíc i v případě, že jej máte uloženo v rychlých kontaktech. Nicméně seznam v IP telefonu má přednost. Změny jsou užitečné především pro firemní zákazníky, většina běžných uživatelů si žádných změn ani nevšimne.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

okindl píše:No je to jistě krok vpřed ale, Já bych potřeboval aby se mi zobrazovalo číslo volajícího (odorik i jiný operátor) zobrazovalo ve formátu +420123456789. Díky tomu to rozpozná můj tel seznam v mobilu a já vím kdo mi volá. Prosím tedy o nějaké přenastavení.
Aha o tom jsem uvažoval. Problém je, že většina VoIP telefonů má na to moc malý displej, takže je lepší národní hovory (tedy v rámci ČR) zobrazovat jen jako devítimístné číslice. Jediným řešením by mohlo být, aby si to mohl uživatel sám nastavit, jak si to přeje právě on na dané lince. Např. moje nokia ASHA 303 s tím problém nemá, takže zjevně záleží ještě na telefonu. Co přesně používáte ?
Uživatelský avatar
okindl
Příspěvky: 37
Registrován: pát 13. dub 2012 21:17:34
Bydliště: Nad Šárkou 132

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od okindl »

Mám Nokia E52. Používám toho klienta co je v návodu na Vašich stránkách. Moje číslo odorik je: +420 211 221 835. Standardně mi od Vás chodí tato identifikace: (příklad) sip:XXXXXXXXX@YY.YY.YY.YY atd. X - číslo kdo mi volá a Y - ip adresa. Pokud použiji v nastavení v telefonu - IGNORING DOMAIN PART zobrazí se jen číslo 9místné - tedy bez mezinárodní předvolby. Bohužel to nestačí aby tel. seznam v telefonu podle něj rozpoznal uložený kontakt.
Telefonicky jsem to řešil s p.Kovaříkem a ten dokázal nějak nastavit zasílání čísla tak aby mi to vyhovovalo, tedy +420123456789 (nezbytné je i to plus na začátku). Pracovalo to tahle cca 2 hodiny kdy, to p.Kovařík musel vrátit zpět, protože o ovlivňovalo jiné uživatele. (bližší info p.Kovařík)
Tímto prosím jestli by to nešlo nastavit tak aby se mi posílalo to číslo ve formátu +420123456789.
Děkuji
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: lepší přehled o tom kdo volá a kam volá

Příspěvek od xsouku04 »

okindl píše:Mám Nokia E52. Používám toho klienta co je v návodu na Vašich stránkách. Moje číslo odorik je: +420 211 221 835. Standardně mi od Vás chodí tato identifikace: (příklad) sip:XXXXXXXXX@YY.YY.YY.YY atd. X - číslo kdo mi volá a Y - ip adresa. Pokud použiji v nastavení v telefonu - IGNORING DOMAIN PART zobrazí se jen číslo 9místné - tedy bez mezinárodní předvolby. Bohužel to nestačí aby tel. seznam v telefonu podle něj rozpoznal uložený kontakt.
Telefonicky jsem to řešil s p.Kovaříkem a ten dokázal nějak nastavit zasílání čísla tak aby mi to vyhovovalo, tedy +420123456789 (nezbytné je i to plus na začátku). Pracovalo to tahle cca 2 hodiny kdy, to p.Kovařík musel vrátit zpět, protože o ovlivňovalo jiné uživatele. (bližší info p.Kovařík)
Tímto prosím jestli by to nešlo nastavit tak aby se mi posílalo to číslo ve formátu +420123456789.
Děkuji
Problém je, že většina VoIP telefonů má na to moc malý displej, takže 9 číslic se tam vejde ale číslo ve tvaru +420608424631 už nikoli, chybí právě nejdůležitější poslední číslice. Např. moje nokia ASHA 303 s tím problém nemá, takže zjevně záleží ještě na telefonu. Pokud potřebujete být dlouze na příjmu doporučuji si nějaký VoIP telefon, protože E52 hrozně ubývá baterka, pokud je na příjmu.
Jediným řešením by mohlo být, aby si to mohl uživatel sám nastavit, jak si to přeje právě on na dané lince. Vzhledem k tomu že E52 je výběhový typ považuji to nyní za zbytečné. Dělá to ještě někomu ?
Odpovědět