Dveřníky - intercom a VoIP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.

Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » úte 17. zář 2019 11:04:00

VoIP je možné velmi prakticky použít i pro otvírání domovních dveří. hlavní výhoda je, že si můžete zvonění nasměrovat, kam je libo, včetně mobilního telefonu, odkud lze i dveře otevřít. Osobně mám zkušenost s úspěšným pokrytím celé nové ulice, kde každý vchod má desítky uživatelů, počet zvonků na jeden dveřník není omezen.
Použity byly dveřníky 2N, které lze skládat jako stavebnici podle toho, kolik zvonků či jiných prvků potřebujete.
https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/interk ... s-ip-verso
Výhoda 2N dveřníku je, že u každého tlačítka lze nastavit až tři telefonní čísla, která jsou vytáčena paralelně. Možné je vytáčet i SIP uri viz přiložený obrázek, jak provést nastavení u zvonku číslo 3.
Možnost vytáčet paralelně více čísel a možnost vytáčet SIP uri je velmi podstatná a zvýší spolehlivost. Můžete totiž volat VoIP telefony v lokální síti a tedy vše funguje i v případě výpadku internetu nebo služeb Odorik.cz. Málo dokumentovaná možnost volat SIP uri se hodí i s využitím Odoriku. Každý byt nebo kancelář, pokud má zájem, si zřídí vlastní SIP uri u Odoriku a na něj se pošle hovor ve 2N dveřníku. To má zásadní výhodu v tom, že uživatel může využít veškeré možnosti paralelního zvonění na Odorik.cz a za dosměrování hovorů si platí sám ze svého kreditu. Běžně tak není třeba měnit nastavení 2N dveřníku, k němuž má přístup jen správce, protože nastavení si mění na Odoriku.

V dané lokalitě jsme použili víceportové Grandstream adaptéry https://www.odorik.cz/obchod/kategorie/ ... am-gxw4224. Konfigurace a správa je tedy snadná i v případě desítek zvonků na vchod. Do každého bytu pak vede jen obyčejná "pevná linka". Obyvatel pak dostal jeden obyčejný analogový bezdrátový telefon, který si snadno může nahradit jiným (kdyby nevyhovoval nebo se časem pokazil), nebo paralelně připojit telefonů více. Dveře se otvírají zmáčknutím 00. (jak toho docílit viz obrázek s nastavením). Pokud někdo zdvihne sluchátko, pomocí auto off-hook dial se sluchátko automaticky spojí s dveřníkem a je též možné otevřít dveře pomocí 00.

Pokud má dotyčný zájem, může si pořídit SIP videotelefon, má pak možnost zvonícího nejen slyšet ale i vidět, a to v některých případech dokonce ještě v době zvonění (podporují některé modely grandstream videotelefonu).
Pořizovat si SIP videotelefon může být ale zbytečně drahé a problémové, protože kameru na 2N dveřníku je možné vystavit na webu (je třeba to povolit viz obrázek), a tak je možné se podívat z každého tabletu, chytrého telefonu nebo počítače, kdože to je u dveří. Ostatně to by bylo možné, i pokud by se jednalo o úplně jinou web kameru, která není součástí dveřníku. Rozdělit hovor a video mi přijde rozumné, protože video není naprosto nezbytné a hovory jsou pak spolehlivější.

Obrázek

Vše funguje dobře již více let. Jednotlivé prvky stavebnice si lze prohlédnout včetně orientačních cen např. zde https://www.stasanet.cz/2N-Systemy/Helios-IP-Vario/ ,Jediný "problém" je cenová politika 2N, kdy 2N SIP dveřníky jsou dost drahé. Zvláště pokud by se měl použít třeba jen pro rodinný dům, tedy cena za jeden "zvonek" bude potom hodně vysoká.

Hledám proto nějakou jednoduchou a spolehlivou náhradu. Dobře by mohl posloužit i analogový dveřník + adaptér. Analogové dveřníky jsou levnější, nemohou mít kameru (tu je ale možné umístit jinam nezávisle), ale co se týče spolehlivosti a kvality zvuku, mohou na tom být stejně nebo lépe. Technický problém je ale to, že nevím o žádném adaptéru, co by umožňoval paralelní zvonění na více jak jedno číslo/SIP uri. Tedy buď musíte vše prohnat přes odorik a riskujete výpadek v případě problému s internetem nebo pokud by měl odorik výpadek a nebo hovor pošlete na lokální ip adresu a port, pak přijdete o možnost si hovor nechat paralelně zvonit jak doma tak na mobilním telefonu. Zkoušel jsem hledat analogové dveřníky v Číně na aliexpressu a alibabě, ale nic jsem nenašel. Prodává je ale třeba také 2N a to levněji či jiní výrobci a to levněji než SIP dveřníky.

Zajímavou možností též může být použít dveřník, který nepoužívá VoIP ale klasickou SIM mobilního operátora. To by mělo být výrazně spolehlivější než spolehlivost pevného internetu na některých místech, navíc není potřeba vést internetové připojení až ke dveřníku, stačí elektřina. Na alibaba.com jsem našel tohle, https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 15c1Zmne9I , i když cena vypadá až podezřele nízká, minimální odběr 10 a zjevně drahé poštovné. Hovor pak můžete směrovat na konkrétní mobilní telefon, nebo též na nějaké číslo u Odorik.cz, kde opět můžete využít paralelní zvonění. Čistě teoreticky by mohl být dveřník i na baterie a aktivovat se až v době, kdy někdo zmáčkne zvonek. Pak by mohl na jednu baterii vydržet i déle než rok. To ale výrobce nejspíše nenapadlo a tak dost možná vyžadují neustále napájení.

Nemáte někdo zkušenost s jiným zajímavým a spolehlivým řešením?
Přílohy
bez_hvezdicky_pri_otvirani_dveri.png
bez_hvezdicky_pri_otvirani_dveri.png (49.68 KiB) Zobrazeno 308 krát
2n_dvernik_povolit_tcp_pristup_ke_kamere_bez_jmena_a_hesla.png
2n_dvernik_povolit_tcp_pristup_ke_kamere_bez_jmena_a_hesla.png (81.13 KiB) Zobrazeno 308 krát
nastaveni_dvernku_2n.png
nastaveni_dvernku_2n.png (69.33 KiB) Zobrazeno 308 krát
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6937
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » úte 01. říj 2019 12:57:59

2N IP verso sice vypadá pěkně, ale je to dost drahé. Připlácíte si tam za jakoukoli maličkost třeba i montážní krabičku. A to ještě čekám, čím mě výrobce překvapí, že je třeba dokoupit zvlášť.
Uvažuji spíše o analogové variantě.
2N analog uni. Výhoda je, že stačí dva dráty stejně jako na obyčejný hloupí zvonek (možnost využití stávajícího vedení), napájení není nutné.
http://www.isccz.eu/2n-analog-uni-dvern ... 26893.html

Obrázek

K tomu si koupím dvouportový VoIP adaptér. Problém je s paralelním zvoněním, žádný běžný adaptér neumí současně volat na více SIP uri. To hodlám vyřešit přinstalováním malé aplikace na router, kde miniaturní aplikace hovor forkne a vytvoří paralelní zvonění jak v lokální síti (na vyžadovaný počet telefonů) tak na odorik sip uri na veřejném internetu (pokud bude funkční internet).
Openwrt má na Kamailio i asterisk balíčky, tedy měla by to být věc jednoduchá. Kdyby se router pokazil, je možné překonfigurovat adaptér tak, aby to zvonilo na jediný telefon lokálně a to i bez internetu. Pokud bude mít adaptér pevnou ip adresu (případně i telefon, kde to má vyzvánět), bude to fungovat i bez routeru a internetu.


Analogové telefonní dveřníky zdá se je možné koupit za babku, i když nic jiného než tohle jsem nenašel.

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 6b50rMkfFm

Předpokládám ale, že kvalita provedení i zvuku bude výrazně horší než dveřníku od 2N. Ale předpokládám že analogový 2N dveřník by mohl fungovat i 20 let a více. Přecijen se tam používá dlouhodobě odzkoušená a přitom velmi jednoduchá a spolehlivá technologie - analogový telefon.

Analogové telefony ve formě domovních zvonků vyrábí také Tesla Stropkov. http://www.teslastropkov.cz/katalog/ddz ... -KARAT.htm
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6937
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » stř 02. říj 2019 9:41:08

Existují ještě další český výrobce dveřníků. https://www.alphatechtechnologies.cz/
Z pohledu do návodů a dokumentace se zdá být technicky velmi na výši, webové rozhraní a možnosti nastavení se zdají být pro technika podstatně přívětivější než u dveřníků 2N.
Jedno tlačítko umožňují směrovat hovor až na 5 telefonních čísel/SIP uri včetně např. časového nastavení. Vypadá to, že staví na opensource a používají knihovny od linphone.

Manuál, kde jsem byl velice nadšen možnostmi a přehledností nastavení, je možné prohlédnout zde: https://www.alphatechtechnologies.cz/so ... manual.pdf

Cenová politika je, zdá se, podobná jako u 2N, ale pokud nabízené možnosti využijete ve své firmě, nepřijde mi to špatné. Nastavování 2N zařízení je totiž utrpení hodné noname čínských výrobců, kde je ale cena několikanásobně nižší.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6937
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno


Zpět na VoIP Hardware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník