Dveřníky - intercom a VoIP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.

Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » úte 17. zář 2019 11:04:00

VoIP je možné velmi prakticky použít i pro otvírání domovních dveří. hlavní výhoda je, že si můžete zvonění nasměrovat, kam je libo, včetně mobilního telefonu, odkud lze i dveře otevřít. Osobně mám zkušenost s úspěšným pokrytím celé nové ulice, kde každý vchod má desítky uživatelů, počet zvonků na jeden dveřník není omezen.
Použity byly dveřníky 2N, které lze skládat jako stavebnici podle toho, kolik zvonků či jiných prvků potřebujete.
https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/interk ... s-ip-verso
Výhoda 2N dveřníku je, že u každého tlačítka lze nastavit až tři telefonní čísla, která jsou vytáčena paralelně. Možné je vytáčet i SIP uri viz přiložený obrázek, jak provést nastavení u zvonku číslo 3.
Možnost vytáčet paralelně více čísel a možnost vytáčet SIP uri je velmi podstatná a zvýší spolehlivost. Můžete totiž volat VoIP telefony v lokální síti a tedy vše funguje i v případě výpadku internetu nebo služeb Odorik.cz. Málo dokumentovaná možnost volat SIP uri se hodí i s využitím Odoriku. Každý byt nebo kancelář, pokud má zájem, si zřídí vlastní SIP uri u Odoriku a na něj se pošle hovor ve 2N dveřníku. To má zásadní výhodu v tom, že uživatel může využít veškeré možnosti paralelního zvonění na Odorik.cz a za dosměrování hovorů si platí sám ze svého kreditu. Běžně tak není třeba měnit nastavení 2N dveřníku, k němuž má přístup jen správce, protože nastavení si mění na Odoriku.

V dané lokalitě jsme použili víceportové Grandstream adaptéry https://www.odorik.cz/obchod/kategorie/ ... am-gxw4224. Konfigurace a správa je tedy snadná i v případě desítek zvonků na vchod. Do každého bytu pak vede jen obyčejná "pevná linka". Obyvatel pak dostal jeden obyčejný analogový bezdrátový telefon, který si snadno může nahradit jiným (kdyby nevyhovoval nebo se časem pokazil), nebo paralelně připojit telefonů více. Dveře se otvírají zmáčknutím 00. (jak toho docílit viz obrázek s nastavením). Pokud někdo zdvihne sluchátko, pomocí auto off-hook dial se sluchátko automaticky spojí s dveřníkem a je též možné otevřít dveře pomocí 00.

Pokud má dotyčný zájem, může si pořídit SIP videotelefon, má pak možnost zvonícího nejen slyšet ale i vidět, a to v některých případech dokonce ještě v době zvonění (podporují některé modely grandstream videotelefonu).
Pořizovat si SIP videotelefon může být ale zbytečně drahé a problémové, protože kameru na 2N dveřníku je možné vystavit na webu (je třeba to povolit viz obrázek), a tak je možné se podívat z každého tabletu, chytrého telefonu nebo počítače, kdože to je u dveří. Ostatně to by bylo možné, i pokud by se jednalo o úplně jinou web kameru, která není součástí dveřníku. Rozdělit hovor a video mi přijde rozumné, protože video není naprosto nezbytné a hovory jsou pak spolehlivější.

Obrázek

Vše funguje dobře již více let. Jednotlivé prvky stavebnice si lze prohlédnout včetně orientačních cen např. zde https://www.stasanet.cz/2N-Systemy/Helios-IP-Vario/ ,Jediný "problém" je cenová politika 2N, kdy 2N SIP dveřníky jsou dost drahé. Zvláště pokud by se měl použít třeba jen pro rodinný dům, tedy cena za jeden "zvonek" bude potom hodně vysoká.

Hledám proto nějakou jednoduchou a spolehlivou náhradu. Dobře by mohl posloužit i analogový dveřník + adaptér. Analogové dveřníky jsou levnější, nemohou mít kameru (tu je ale možné umístit jinam nezávisle), ale co se týče spolehlivosti a kvality zvuku, mohou na tom být stejně nebo lépe. Technický problém je ale to, že nevím o žádném adaptéru, co by umožňoval paralelní zvonění na více jak jedno číslo/SIP uri. Tedy buď musíte vše prohnat přes odorik a riskujete výpadek v případě problému s internetem nebo pokud by měl odorik výpadek a nebo hovor pošlete na lokální ip adresu a port, pak přijdete o možnost si hovor nechat paralelně zvonit jak doma tak na mobilním telefonu. Zkoušel jsem hledat analogové dveřníky v Číně na aliexpressu a alibabě, ale nic jsem nenašel. Prodává je ale třeba také 2N a to levněji či jiní výrobci a to levněji než SIP dveřníky.

Zajímavou možností též může být použít dveřník, který nepoužívá VoIP ale klasickou SIM mobilního operátora. To by mělo být výrazně spolehlivější než spolehlivost pevného internetu na některých místech, navíc není potřeba vést internetové připojení až ke dveřníku, stačí elektřina. Na alibaba.com jsem našel tohle, https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 15c1Zmne9I , i když cena vypadá až podezřele nízká, minimální odběr 10 a zjevně drahé poštovné. Hovor pak můžete směrovat na konkrétní mobilní telefon, nebo též na nějaké číslo u Odorik.cz, kde opět můžete využít paralelní zvonění. Čistě teoreticky by mohl být dveřník i na baterie a aktivovat se až v době, kdy někdo zmáčkne zvonek. Pak by mohl na jednu baterii vydržet i déle než rok. To ale výrobce nejspíše nenapadlo a tak dost možná vyžadují neustále napájení.

Nemáte někdo zkušenost s jiným zajímavým a spolehlivým řešením?
Přílohy
bez_hvezdicky_pri_otvirani_dveri.png
bez_hvezdicky_pri_otvirani_dveri.png (49.68 KiB) Zobrazeno 1543 krát
2n_dvernik_povolit_tcp_pristup_ke_kamere_bez_jmena_a_hesla.png
2n_dvernik_povolit_tcp_pristup_ke_kamere_bez_jmena_a_hesla.png (81.13 KiB) Zobrazeno 1543 krát
nastaveni_dvernku_2n.png
nastaveni_dvernku_2n.png (69.33 KiB) Zobrazeno 1543 krát
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7073
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » úte 01. říj 2019 12:57:59

2N IP verso sice vypadá pěkně, ale je to dost drahé. Připlácíte si tam za jakoukoli maličkost třeba i montážní krabičku. A to ještě čekám, čím mě výrobce překvapí, že je třeba dokoupit zvlášť.
Uvažuji spíše o analogové variantě.
2N analog uni. Výhoda je, že stačí dva dráty stejně jako na obyčejný hloupí zvonek (možnost využití stávajícího vedení), napájení není nutné.
http://www.isccz.eu/2n-analog-uni-dvern ... 26893.html

Update: Soudruzi v 2N udělali jednu nepěknou a celkem zásadní chybu, že šroubek, kterým se jistí ono zvonkové tlačítko vypadá jako samotné tlačítko. Nově příchozí tak nejdříve mačká na šroubek než jej napadne (pokud je to vůbec napadne) zmáčknout na samotný popisek. Aby se většině návštěvníků podařilo zazvonit napoprvé, budu muset šroubek něčím přelepit. Není to poprvé co mám pocit, že v 2N pracují úplně marní technici.

Obrázek

K tomu si koupím dvouportový VoIP adaptér. Problém je s paralelním zvoněním, žádný běžný adaptér neumí současně volat na více SIP uri. To hodlám vyřešit přinstalováním malé aplikace na router, kde miniaturní aplikace hovor forkne a vytvoří paralelní zvonění jak v lokální síti (na vyžadovaný počet telefonů) tak na odorik sip uri na veřejném internetu (pokud bude funkční internet).
Openwrt má na Kamailio i asterisk balíčky, tedy měla by to být věc jednoduchá. Kdyby se router pokazil, je možné překonfigurovat adaptér tak, aby to zvonilo na jediný telefon lokálně a to i bez internetu. Pokud bude mít adaptér pevnou ip adresu (případně i telefon, kde to má vyzvánět), bude to fungovat i bez routeru a internetu.


Analogové telefonní dveřníky zdá se je možné koupit za babku, i když nic jiného než tohle jsem nenašel.

https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 6b50rMkfFm

Předpokládám ale, že kvalita provedení i zvuku bude výrazně horší než dveřníku od 2N. Ale předpokládám že analogový 2N dveřník by mohl fungovat i 20 let a více. Přecijen se tam používá dlouhodobě odzkoušená a přitom velmi jednoduchá a spolehlivá technologie - analogový telefon.

Analogové telefony ve formě domovních zvonků vyrábí také Tesla Stropkov. http://www.teslastropkov.cz/katalog/ddz ... -KARAT.htm
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7073
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » stř 02. říj 2019 9:41:08

Existují ještě další český výrobce dveřníků. https://www.alphatechtechnologies.cz/
Z pohledu do návodů a dokumentace se zdá být technicky velmi na výši, webové rozhraní a možnosti nastavení se zdají být pro technika podstatně přívětivější než u dveřníků 2N.
Jedno tlačítko umožňují směrovat hovor až na 5 telefonních čísel/SIP uri včetně např. časového nastavení. Vypadá to, že staví na opensource a používají knihovny od linphone.

Manuál, kde jsem byl velice nadšen možnostmi a přehledností nastavení, je možné prohlédnout zde: https://www.alphatechtechnologies.cz/so ... manual.pdf

Cenová politika je, zdá se, podobná jako u 2N, ale pokud nabízené možnosti využijete ve své firmě, nepřijde mi to špatné. Nastavování 2N zařízení je totiž utrpení hodné noname čínských výrobců, kde je ale cena několikanásobně nižší.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7073
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » úte 19. lis 2019 10:52:16

Narazil jsem ještě na jeden dveřník, který stojí za zmínku. Vypadá to, že čínská firma Niteray vyrábí kromě VoIP telefonů i několik modelů dveřníků.
Ten, co má jedno tlačítko a umí jen volat a otvírat dveře, stojí cca 150 USD. Model, co umí navíc otvírat pomocí čipů a klávesnice, stojí 165 USD. Problém je, že ten lepší model je určen
pro použití uvnitř budovy, je tedy otázka, jak dlouho vydrží fungovat ve venkovních podmínkách. Typické použití asi bude pohyb lidí po fabrice.
https://www.aliexpress.com/item/1584631 ... 7754aa0150
Možnosti nastavení jsou velmi slušné. Neumí sice volat na více čísel zároveň, ale možná by zvládla volat jiné sip uri v případě výpadku prvního (výpadek internetu)- musel bych vyzkoušet.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7073
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod xsouku04 » pát 22. lis 2019 17:35:12

Rozhodnuto. Doma budeme mít 2N Analog Uni.
Důvodem je robusnější provedení a předpokládaná delší životnost. Umí volat i náhradní číslo, pokud první má obsazovací či jiný nespojovací tón, což by mohlo i ošetřit nedostupnost internetu a volat na SIP uri v lokální síti.
Narazil jsem na následující problémy:

  • Grandstream HT704, s kterým se to snažím nastavit. zdá se. neumí volat lokálně na IP adresu pomocí call feauture *47. Má ale nastavení secondary outbond proxy, které se použije právě tehdy, pokud není spojení s hlavním outbond proxy sip.odorik.cz. Tohle secondary outbond proxy může být adresa gigasetu. S tím ale souvisí další problém.
  • Gigaset používá pro všechny registrované linky jediný port. Aby bylo možné na něj poslat hovor v lokální síti, je podstatná nejen IP adresa a port ale i telefonní číslo, neboli ta část SIP uri před zavináčem. Aby gigaset hovor přijmul a věděl, na kterém sluchátku zvonit, je nutné mu poslat i jedno z čísel, které zná. Tohle adaptéry grandstream neumí.
Z toho plyne, že je dobré se vyhnout grandstreamu, protože může mít bug s voláním v rámci lokální sítě, a i pokud nemá, nefunguje s gigasetama, protože není možné zadat telefonní číslo co má volat.

Úspěšné nastavení se SAP112 s 2N Analog Uni. Návod.

Nastavování 2N Analog Uni probíhá přes hlasové menu. Zavoláte na linku na které 2N Analog Uni je, zadáte defaultní heslo *12345* a poté můžete nastavovat jednotlivé volby. Nastavování je ale nepřehledné a ne moc uživatelsky přívětivé, proto lze doporučit nastavit jen zkrácené volby, které v dialplánu SPA112 převedete na konkrétní číslo, sip jméno nebo sip uri. Každé tlačítko může mít až 6 čísel, pokud s nelze volat na první číslo (2N Analog Uni detekuje obsazeno), volá se další číslo. Lze tak jako první volat SIP jméno na Odoriku a využít tak paralelní zvonění a směrování i na mobil a pokud to selže, protože nejde internet nebo odorik, jako druhý případně třetí pokus volat SIP uri v lokální síti. Tedy např. k tomu určenou linku na gigasetu, která může zvonit na všech sluchátkách. Nebo analogovou linku na které je připojeno více analogových nahlas zvonících telefonů.
Na prvním tlačítku jsem nastavil, aby to volalo čísla 11 jako náhradní 12, na druhém tlačítku nastavím čísla 21 a jako náhradní 22.
Do dialplánu pro první tlačítko přidám: <11:moje_dvere_sip_jmeno_tlacitko_1>S0|<12:748483>S0<:@192.168.0.211:6023>
To znamená že číslo 11 bude nahrazeno SIP jménem a číslo 12 bude nahrazeno SIP uri 748483@192.168.0.211:6023 - hovor na gigaset v místní síti.
Aby hovor při výpadku internetu netimeoutoval zbytečně dlouho, je třeba změnit hloupě defaultně nastavené SIP timery při kterých to defaultně hnije 32 sekund. Nastavuje se to v Voice -> SIP -> SIP Timer Values (sec). Je možné to změnit např na 3 vteřiny. Pokud se hovor nespojí z důvodu nefungujícího internetu, SPA112 defaultně pípá, jako že voláte neexistující číslo. To 2N Analog Uni nedovede detekovat. Řešením je tento tón změnit na tón obsazeno. Nastavuje se to ve Voice -> Regional -> Reorder Tone: nastavím na stejnou hodnotu jako busy, tedy 425@-19;60(.330/.330/1). 2N Analog Uni také neumí detekovat český oznamovací tón a tedy po skončení hovoru včas zavěsit, je tedy třeba mít oznamovací tón nastavený na americký. Tedy položku Dialtone např. na 350@-19,440@-19;2(.1/.1/1+2);10(*/0/1+2).
Pro otvírání dveří pomocí zadání číselného kódu a čipu jsem objednal z 9 USD tohle https://www.aliexpress.com/item/3291517 ... 4c4dQWoZo6 . (je to spíš ochrana proti nechtěnému zabouchnutí dveří nebo pro spíše krátkodobé využití když je někdo doma) Je to tak levné, že i kdyby to mělo fungovat jen 5 let stále se to vyplatí. Naproti tomu dveřník 2N odhaduji na životnost 20+ let, stejně jako jiné kvalitnější domovní sluchátko.

Update: Tak radost byla předčasná. Nejsem schopen donutit dveřník, aby zvonil déle jak pět zazvonění než zkusí volat na záložní číslo. Nastavení sice na to má, ale ignoruje jej. Vypadá to, že dobře funguje jen ta základní funkce volat jediné číslo. Tak jsem si na svém openwrt routeru spustil Kamailio, které paralelní zvonění a odolnost proti výpadku internetu zaručí.

Instalace proběhne pomocí příkazu
Kód: Vybrat vše
opkg install kamailio5  kamailio5-mod-corex kamailio5-mod-counters kamailio5-mod-kex kamailio5-mod-pv  kamailio5-mod-rr kamailio5-mod-sanity kamailio5-mod-siputils kamailio5-mod-sl kamailio5-mod-textops kamailio5-mod-tm kamailio5-mod-tmx kamailio5-mod-maxfwd kamailio5-mod-jsonrpcs kamailio5-mod-ctl kamailio5-mod-cfg-rpc kamailio5-mod-acc kamailio5-mod-xlog


Následně nakopíruji konfigurák do /etc/kamailio a je hotovo. SIP proxy používám jako outbond proxy, kdy vlastně vše včetně keep alive přeposílá na sip.odorik.cz jako by tam nebyla. Dobře fungují i příchozí hovory. Jen pokud se volají vybraná čísla (v příkladu 1 nebo 2) tak se vytvoří "lokální paralelní zvonění" a kromě sip jména na odoriku se volají vypsané SIP uri různých lokálních telefonů.Tedy místní telefony budou zvnonit i kdyby nešel internet. Dobré je, že lokální SIP proxy neobsahuje žádná SIP hesla, transparetně jen přeposílá signalizaci, není tedy žádným bezpečnostním rizikem. Přeposílá jen signalizaci, tedy stačí na to router za pár stovek. https://www.aliexpress.com/item/3282716 ... 4c4dIWpMgU Poprvé jsem něco nasazoval na openwrt a byl jsem mile potěšen.

Následujicí řádky includnu na konec default routy:
Kód: Vybrat vše
# pokud je jako proxy na SIP zarezeni vyplneno sip.odorik.cz a nase proxy jen jako outbound proxy,
# nasledujici radky mohou byt zakomentovany
# $rd="sip.odorik.cz"; # remote domena - kam poslat hovor
# $rp="5060"; # remote port - na jaky port poslat hovor

# vetveni podle toho kam se vola rU - remote user
switch($rU){
   case "1": # voano 1 - zmacknuto prvni tlacitko
     $var(volame)="breclav1"; # sip jmeno na odoriku
     append_branch("sip:407786@192.168.0.218:5061"); # spa112
     # append_branch("sip:748483@192.168.0.211:6023"); # gigaset
     break;
   case "2": # volano 2 - zmacknute druhe tlacitko
     $var(volame)="breclav2";
     append_branch("sip:407786@192.168.0.218:5061"); # spa112
     # append_branch("sip:748483@192.168.0.211:6023"); # gigaset
     break;
   case "748480":  # pokud je to linka naseho dverniku, bude to nejspis prichozi hovor, povolime
     route(RELAY);
     exit;
   default: # pokud telefon vola neco jineho  mohu to bud dovolit
     route(RELAY);
     # nebo zakazat (podle toho co zapoznamkuji)
     # sl_send_reply("404", "Not found - tohle volat nemate");
    exit;
}
 $rU= $var(volame); # remote user - kam volame - sip jmeno
# abychom mohli volat na sip.odorik.cz bez jmena a hesla, musime skrit linku z ktere vola dvernik
 $fU= $var(volame);
 remove_hf("Remote-Party-Id");
 remove_hf("P-Preferred-Identity");
 remove_hf("Contact");
 append_hf("Contact: <sip:$var(volame)@$si:$sp;ob>\r\n");
 route(RELAY);
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 7073
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Re: Dveřníky - intercom a VoIP

Příspěvekod vlk » stř 15. dub 2020 8:58:28

Tohle vlákno sleduji. Zaujalo mě hned v prvním příspěvku: " hlavní výhoda je, že si můžete zvonění nasměrovat, kam je libo, včetně mobilního telefonu, odkud lze i dveře otevřít."
Snížilo obavu, že by to znamenalo tahat kabely po celém bytovém domě: "2N analog uni. Výhoda je, že stačí dva dráty stejně jako na obyčejný hloupí zvonek (možnost využití stávajícího vedení), napájení není nutné."
Ale pak zchlazeno tím, že "Update: Tak radost byla předčasná. Nejsem schopen donutit dveřník, aby zvonil déle jak pět zazvonění než zkusí volat na záložní číslo."
A nedávno jsem dostal motivaci řešení vymyslet, protože ze záhadných důvodů pár dní nešli zvonky Tesla Stropkov, vypadalo to na výměnu celé desky a pak stejně záhadně zase začali jít. Konkrétně Tesla GUARD 2-BUS 3 tlačítka 4FN23039 přestal jít, ke kterému je přídavný modul na 10 čísel, který pravděpodobně za nefunkčnost nemohl.

Nicméně z firmy 2N mě odbyli odpovědí: "je mi líto, ale naše IP interkomy vyžadují připojení do Ethernetu – strukturovaná kabeláž cat. 5 a vyšší." "naše IP interkomy nemají zabudovanou Wifi – to by jste ho musel napojit na router."

Vaše řešení přes 2N analog uni se vám podařilo zprovoznit bez Ethernetu na obyčejných dvou linek?

Rád bych byl připraven až definitivně zvonky přestanou fungovat, aby ho relativně rychle byl schopen nahradit novým řešením, které pokud možno nebude znamenat změny uvnitř domu a hlavně v jednotlivých bytech a současně umožní pro zájemce rozšířit funkčnost zvonků o volání, přesměrování atp.
vlk
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned 29. pro 2013 20:04:40


Zpět na VoIP Hardware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků