Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše:
xsouku04 píše:Že někomu funguje SD karta třeba 3 nebo i 5 let není moc argument proč bojkotovat eMMC, SATA nebo M.2 jak to Raspberry foundation do teď dělala.
Taky nechápu, proč nemají aspoň jednu verzi s eMMC. Na druhou stranu, na hraní si s tím je možnost vytáhnout SD kartu do PC a opravit nebo přečíst logy vynikající :-) Když se blbě umrtví eMMC, už to nemusí jit opravit.

Nj, IP telefony nebo routery fungujou klidně 10 let a více, na druhou stranu už jsou dávno výrobcem nepodporované a v podstatě všechny z pohledu security děravé = do internetu už by být neměly připojeny, protože dřív nebo později je někdo zneužije :-(
Že může být občas nutné dát SD kartu do počítače a něco tam opravit, nebo nahrát nový systém, bych považoval za podstatný problém a ne výhodu. Přirozenější je, aby se zařízení umělo updatovat nebo opravit samo, nebo s pomocí technika na dálku a uživatel to nemusel rozdělávat a manipulovat s malou SD kartou.
SD karta může být dobrá jako přídavná paměť ale ne na systém.

Přijde mi to krásná ukázka toho, jak Raspberry foundation je schopno z podstatné nevýhody, která brání širšímu nasazení, udělat ještě výhodu díky pochybnému PR.

Levné řešení přitom existuje, většina modelů Odroid má malou SPI paměť 8 MB, kde sídlí mini Linux, díky kterému mohu nejen v menu vybrat, z čeho chci nabootovat, ale mohu též provést opravy nebo automatizovaně novou instalaci, BFU stačí, aby opsal URL z kterého se provede Netboot, a poté je možné naprosto cokoli včetně vzdálené opravy technikem.
Čínský Rock 3A má dokonce 16 MB SPI, takže nemusíte tolik šetřit místem a dělat tak těžké kompromisy.

Celá údržba, nastavování a oprava či update firmware zařízení lze centrálně automatizovat - říká se tomu provisioning. Prostě zařízení se při restartu vždy podívá na svoji vlastní ULR, jestli právě ono nemá něco provést (třeba spustit life systém z internetu, přes který se dá systém opravit) a podle toho pokračuje.

Dokonce i připojit zařízení přes USB je stále podstatně lepší než nechat zákazníka manipulovat s SD kartou.

Samozřejmě že mít možnost vyměnit eMMC a nahrát tam něco na počítači je dobrá věc. Ale jako hlavní způsob je to často hodně nepraktické.

Chystám se o tom napsat článek na root.cz. Tam by to snad mohlo mít lepší hlavu a patu než zde moje ne moc souvislé výplody na fóru. V každém případě děkuji za reakce.
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše: Že může být občas nutné dát SD kartu do počítače a něco tam opravit, nebo nahrát nový systém. bych považoval za podstatný problém a ne výhodu. Přirozenější je, aby se zařízení umělo updatovat nebo opravit samo, nebo s pomocí technika na dálku a uživatel to nemusel rozdělávat a manipulovat s malou SD kartou.
SD karta může být dobrá jako přídavná paměť ale ne na systém.
Na vedlejší kartě může být záloha, stačí uživatelsky, vč. BFU, vyměnit a jede se dál :) Provisioning je fajn, ale musí fungovat síť, nejde přes wifi, dneska už by to mělo být přes https, což zase vyžaduje reálný čas a ověřování certifikátu/klíčů.. pak provisioning, když selže-nejde, nastupujou varianty tftp nebo usb, dřív taky sériový kabel, nainstalovat ovladače do win, linux, mac, pokud se teda potkají podporované verze.. v tom mi pořád ta vytahovací karta přijde praktičtější-univerzálnější pro všechny. Různých tftp, ovladačů ke kabelům i udržování provisioningu jsem si užil dost :)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud se staráte o pár kousků, které jsou vám přístupné, je provisioning samozřejmě komplikace a manipulace s sd kartami nevadí. Pokud by ale chtěl někdo rozjet větší projekt se stovkami či tisíci či desetitisící instalacemi různě po světě, navíc často u BFU, je automatická aktualizace, oprava a diagnostika na dálku téměř nutností k úspěchu. A spolehlivost samozřejmě také.
Když prodávám a nastavuji třeba 30 telefonů pro jednoho zákazníka, je to práce na celý den. A už v těchto počtech to provisioning urychlí a navíc, kdyby se potřebovalo něco změnit, stačí to provést na jediném místě. Je třeba používat https a před použitím https si aktualizovat čas pomocí ntp.

Zákazník chce zařízení, které pomocí wizardu jednou nastaví a pak už ideálně nic nemusí řešit. A jedině takové zařízení se může masově ujmout třeba jako hlídač teplot a kotle, alarm s kamerou, otevírač závory s kamerou, telefonní ústředna, otevírač domovních dveří a další.

Jen takové spolehlivě fungující projekty, co nemají problém se škálovatelností a BFU, se mohou široce ujmout a něco změnit. To by na oplátku mohla znamenat další snížené ceny takových zařízení a např. i android by se mohl v budoucnu stát přívětivější k takovému nasazení.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

Tak jsem to vše, co je zde napsané, sesumíroval a vyšel na to téma článek na rootu. https://www.root.cz/clanky/jednodeskove ... ehlivosti/
Odpovědět