Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
mira
Příspěvky: 53
Registrován: pát 11. led 2013 19:01:39

Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od mira »

Zdravím,

konečně bych chtěl převést firmu o pár linkách na VoIP a řeším, zda vyměnit celé přístroje nebo použít telefonní adaptéry. Všude používáme bezdrátové přístroje od Panasonicu a a Siemensu, které jsou ale analogové. Jaké jsou výhody/nevýhody levnějšího řešení (využití adaptérů). Fungují např. zrychlené volby apod.? Díky
Uživatelský avatar
Eshop
Příspěvky: 31
Registrován: pon 20. úno 2012 13:50:51

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od Eshop »

Dobrý den,
Stačilo by Vaše stávající analogové telefony připojit k adapteru. Byla by to nejlevnější varianta a zrychlené volby by samozřejmě fungovaly.
Pokud bezdrátové telefony používají DECT, šlo by je připojit např. k základně siemens gigaset a510ip, ale v tomto případě by mohly být současně jen 2 hovory voip. a cenově by to nevycházelo nejlíp.
Doporučil bych adaptery Grandstream GXW 4004 nebo GXW 4008. Pokud by stačily 2 linky tak cisco spa 112, kde můžete očekávat velkou spolehlivost zařízení.
http://eshop.odorik.cz/
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od Kabek »

Rozhodnete-li se pro adaptéry (VoIP brány), pak budete dále používat stávající telefony - uživatelé je mají "zmáknuté", nemusí se nic nového učit.... Jestliže je u nich nyní funkční CLIP (identifikace volajícího), pak to bude stále funkční. Rovněž náklady na "změnu" budou nižší.
Já osobně mohu s čistým svědomím doporučit bránu Well ATA172, které skoro rok používáme. Ano, byly problémy, ale to bylo ne v bráně jako takové, ale v naší nezkušenosti atd. Tato brána "umí" až pět SIP účtů (čísel - provozovatelů) na jednom portu, na druhém rovněž nezávisle na sobě. To v současnosti jiná neumí (z těch cenově srovnatelných).
Její cena se pohybuje kolem 1000 Kč (internetový obchod), což při dvou portech (dva nezávislé body pro analogové tel. př.) je náklad cca 500 Kč na jeden telefon. Nic víc, nic míň! VoIP Siemens je na jeden telefon o cca 1000 Kč dražší.....

Brána jako taková má 140 pozic pro rychlé volby (je to společné pro oba telefonní porty), plus k tomu 99 pozic Odorik a k tomu ještě paměť těch telefonů..... Velice dobře a jednoduše se dá nastavit dial plán. Je to menu možná přívětivější jak u Cisca (Linksys).

Koukně te zde: http://www.joyce.cz/files/technicka-pod ... /index.htm

http://translate.google.cz/translate?hl ... CDAQ7gEwAA

Zde je popis: http://eshop.novacom.cz/well-ata172-plu ... 57243.aspx
mira
Příspěvky: 53
Registrován: pát 11. led 2013 19:01:39

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od mira »

OK, děkuji za tipy. Takže se rozhodnu mezi Well ATA172 a Cisco SPA 112 (pokud se nepletu tak rozdíl proti 122 je jen v absenci routeru).
Na provozovnu, kde je potřeba jen jeden přístroj koupím nový A510 IP, protože se mi zdá nižší pravděpodobnost poroduchy, než řešení přes adaptér + analog, ale tam kde se používá sluchátek více pořídím tedy adaptéry.

Ještě se hloupě zeptám na jednu věc, jak je to s přepojením hovoru u analogového telefonu na adaptéru? Co když mi bude třeba zákazník volat a já ho potřebuji přepojit na jiný přístroj, není v tom u adaptérů problém, resp. jaký je pak postup?
odorik_brno
Příspěvky: 44
Registrován: ned 20. led 2013 18:11:03

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od odorik_brno »

Telefon A volá telefon B (1)
-B přijme hovor a řekne „moment přepojím“. Zmáčkne tlačítka * * nebo TRANSFER/XFER/FLASH/R a volajícímu začne hrát hudba.
-Uživatel telefonu B vytočí telefonní číslo telefonu C.(2)
-Uživatel telefonu C přijme hovor a hovoří s uživatelem B, který představí uživatele A a oznámí v jaké záležitosti si přeje uživatel A hovořit.
-Uživatel B zavěsí, čímž dojde k transferu. (3) (U VoIP telefonů může být třeba před zavěšením zmáčknout tlačítko transfer.)
http://www.odorik.cz/w/prepojovani
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od Pitomec »

mira píše:OK, děkuji za tipy. Takže se rozhodnu mezi Well ATA172 a Cisco SPA 112 (pokud se nepletu tak rozdíl proti 122 je jen v absenci routeru).
Na provozovnu, kde je potřeba jen jeden přístroj koupím nový A510 IP, protože se mi zdá nižší pravděpodobnost poroduchy, než řešení přes adaptér + analog, ale tam kde se používá sluchátek více pořídím tedy adaptéry.

Ještě se hloupě zeptám na jednu věc, jak je to s přepojením hovoru u analogového telefonu na adaptéru? Co když mi bude třeba zákazník volat a já ho potřebuji přepojit na jiný přístroj, není v tom u adaptérů problém, resp. jaký je pak postup?
Není lepší rovnou pořídit zařízení od Odoriku GXW 4004 nebo GXW 4008, jak bylo napsáno výše?
Obrázek
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od xsouku04 »

Rozhodnutí je každého věc. Musím ale napsat že řešení s adaptérem na analogovou linku + běžné starší analogové telefony není rozhodně více poruchové než např. A 510 IP. Analogová linka je lety prověřená věc a žádné zhoršení kvality není slyšet. Pokud máte již hotové rozvody analogových linek a nějaké ty analogové telefony rozhodně bych to preferoval.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od Kabek »

Ta VoIP brána má na výstupu pro analog stejné parametry jako analogová telefonní ústředna - délka telefonního vedení (kabelu) od VoIP brány k telefonnímu přístroji může být klidně 5 km!!!!! Nevím, kolik telefonů tam máte, ale buď si pořídíte např. bránu s více analogovými porty (4 nebo 8), což v přepočtu výjde dráže, nebo více bran. Všechny brány můžete mít v jednom místě, kde je internet, a dále vede jen telefonní linka (dvoudrát) jako ke stávajícím telefonům.
Když "odejde" A 510 IP, tak jste bez telefonu... Když odejde brána, tak číslo přihlásíte u druhé brány (v případě Well ATA172 máte u každého portu k dispozici 5 SIP účtů, což Cisco/Linksys nemá) analog zapojíte v nouzi paralelně a zatím telefonujete - příchozí čísla jsou funkční stále a odchod také. Při poruše telefonu vždy se něco najde, co se zatím zapojí, nebo se koupí např. Panasonic za cca 300 Kč (v akci). (více Vám mohu říci na *685016 - nastavení, zkušenosti atd.)

Ještě poznámka k telefonům:

Porovnal jsem dosah Siemens a Panasonic. Analog Panasonic KX-TG6611 má z nich největší dosah a i kvalitou hlasu je jeden z nejlepších!!! V kombinaci s bránou - super! Má i takovou vychytávku - lze zadat konkrétní čísla, která nezvoní - neotravují.....

Popis brány (anglický): http://www.joyce.cz/files/technicka-pod ... l-v300.pdf (starší český - mnoho je společného): http://www.joyce.cz/files/technicka-pod ... al-v17.pdf
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od alfi »

spolehlivosti brány vs. telefon bych se taky nebál. na druhou stranu ip telefony mají taky své výhody - a záleží na vás, co vám přijde zajímavější :-)
- analogové telefony mají pomalejší vytáčení - než vypípají tónovou volbu. IP telefon v podstatě hned zvoní, podobně jako mobil na pevnou.
- telefon má obvykle propracovanější menu (je vidět, s kým dělám konferenci, jakž takž intuitivní menu pro přepojování nebo přesměrování hovorů, místo mačkání flash a kódů..), ty lepší ukážou i přesměrované hovory apod.
- až na pár vyjímek umí připravit jeden společný online telefonní seznam pro firmu, ve kterém všechny telefony můžou vyhledávat, dohledávají jména pro příchozí hovory... (gigaset dohledává jméno i ve veřejných zlatých stránkach, bohužel jen těch zahraničních). u lepších telefonů přip. i další online aplikace (využití vidím spíš těch firemních, než veřejných. třeba v místech, kde vůbec nejsou PC, ale jen telefony)
- dá se využít kodek G722 (rozdíl je fakt poznat, podobně jako u mobilů s HD voice)
- naopak vyžadují ethernet kabel až na stůl, příp. také napájení nebo PoE a jsou teda dražší.
mira
Příspěvky: 53
Registrován: pát 11. led 2013 19:01:39

Re: Telefonní adaptéry nebo nové IP Telefony?

Příspěvek od mira »

Děkuji za rady a názory. Ještě to uvedu na pravou míru. Grandstream 4004 nebo 8 se mi nevyplatí, protože nepoužíváme tolik linek v jednom místě. Resp. v jednom ano, ale tam už mám 2 IP telefony používané. Linky budou rozmístěny následovně:

A. pobočka: 5 linek, 5 přístrojů (4 základny + 1 přídavné sluchátko) - z toho 2 již IP telefony
B. pobočka: 2 linky, 3 přístroje (2 základny + 1 přídavné sluchátko), vše analog.
C. pobočka: 1 linka - analog

Vyřeším to tedy zřejmě následovně:
A: 2-porotvý adaptér, za který připojím současné analogy
B: stejně jako A
C: koupím nový IP telefon

Ještě jste tu řešili kabely, zda jsou rozvedené telefonní či ne. Na všech místech jsou UTP kabely, klasické telefonní nikde, takže je mi celkem jedno, zda na konec cvaknu RJ-45 či 11. Jedine co musím v případě použití analogových telefonu udělat je, že v rozvaděči spojím UTP napřímo od adaptéru aby to nešlo přes switche, ale kabelů mám ve zdech připraven dostatek.
Odpovědět