D-Link DVG-G1402S - zkušenosti + úvaha NAT x keep-alive

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

D-Link DVG-G1402S - zkušenosti + úvaha NAT x keep-alive

Příspěvek od kapetr »

Možná by pro někoho mohla být užitečná informace, že uvedené zařízení, byť staršího data, s Odorikem zdá se bezproblémově funguje. Zvuk je velmi dobrý.

Je to WiFi router s WAN portem a s funkcí VoIP SIP brány se 2 FXS porty na nichž je možno mít 2 různé účty, byť jen u stejného poskytovatele. Zajímavou f-cí se mi např. zdá být možnost nastavit různá vyzvánění dle čísla volajícího.

Jediný drobný problém, na nějž jsem narazil je absence funkce NAT keep-alive paketů. Tedy je-li např. WAN napojeno do ADSL routeru, také s NATem, tak při výpadku DSL linky (byť do cca 2 minut opět naskočí) telefony nepřijímají příchozí hovory (nedorazí k nim INVITE ani keep-alive p. od Odoriku) do dalšího REGISTER. No - pravda je, že většina nemá tak našpovovaný profil ADSL jako já, který při připojení dalšího uživatele na agresivním páru hned klekne ;-)

Popravdě mě překvapuje, že může existovat VoIP brána bez této f-ce. Vždyť by bez keep-alive f-ce od SIP serveru poskytovatele snad ani za NATem nemohla fungovat ?! Leda s pomocí drasticky sníženého REGISTER intervalu. D-Link ještě umí nastavit interval STUN dotazů, ale ty by mohly funkci keep-alive paketů zastat jen u full-cone NAT a navíc s velmi nepěknou režií.


Řešením pro posichrování "100%" funkčnosti bylo použít ADSL modem v režimu bridge, kdy v tomto případě D-Link pozná výpadek DSL spojení a po jeho obnově m.j. pošle i nový REGISTER.

Pozn.: Přes telnet lze D-Linku dokonce stanovit životnost NAT mapování pro jednotlivé protokoly: ICMP/UDP/TCP/IPsec. Standardně je to 30/60/1200/7200 sekund. Tedy mapování pro UDP vydrží jen minutu.
Jelikož však totéž neumožňuje můj ADSL router, tak nastavení jen na D-Linku při zařazení za další NAT logicky nepomůže. Proto jsem použil na WAN přímý PPPoE.

Viz též: http://www.telefonujeme.cz/about4726.html
Naposledy upravil(a) kapetr dne ned 05. kvě 2013 13:01:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: D-Link DVG-G1402S - zkušenosti + úvaha NAT x keep-alive

Příspěvek od xsouku04 »

Děkuji za přesné odborné vysvětlení, není co vytknout. Snad jen přidám obrázek.

Obrázek

Obecně platí, že je vždy dobré nastavit, aby koncové zařízení posílalo samo keep alive a u nás na Odoriku tohle vypnout, aby se to nedělo zbytečně z obou stran.

Pokud to nastavit nejde, nezbývá než zkrátit registrační interval a vystačit si s méně spolehlivým keep alive, které zasílá odorik. Pokud se ale internet přeruší, bude Vaše linka nedostupná do další registrace.
kapetr
Příspěvky: 224
Registrován: stř 12. říj 2011 7:14:21

Re: D-Link DVG-G1402S - zkušenosti + úvaha NAT x keep-alive

Příspěvek od kapetr »

Děkuji. Sám jsem s nákupem starší brány již párkrát koketoval - ale s obavou, zda bude, či nebude dobře fungovat. No - měl jsem s D-Link-em DVG-G1402S šťastnou ruku a jelikož se občas objevuje např. na Aukru a pod. a tak jsem myslel, že by má zkušenost mohla být někomu k něčemu :-) Spotřebu jsem naměřil 9-10W.
Jen pozn.: oproti obrázku má uvedený model navíc WiFi b/g s odnímatelnou anténou a s podporou WEP i WPA(-PSK).
Odpovědět