Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volbou?

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od Kabek »

Je zcela lhostejné, zda se impulzy "vyrábí" v rotační číselnici nebo v elektronické. Ta elektronická je jen jistě stabilnější a poměr s délkou impulzu není ovlivnitelný lidským činitelem - zpomalování (zrychlování) chodu rotační číselnice. Ve Vašem případě ještě jde o to, zda přepínač druhu volby v tom telefonu byl funkční, zda došlo opravdu ke změně volby z tónové na impulzní.

Jen by mne zajímalo, o jakou bránu šlo a hlavně jaký je v ní FW, neboť brána Well ATA172 (nikoli "plus") s posledním FW už impulzní volbu neumí stejně jako ATA 172plus.

Díky za odpověď - upřesnění!
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od alfi »

máte pravdu, tohle bylo ještě s původním fw (ten má dost mizerné číslování a tu verzi už asi nedohledám, rozhodně vypadá takhle http://www.joyce.cz/files/technicka-pod ... /index.htm). novější, který už vypadá stejně jako ATA172plus (http://www.joyce.cz/files/technicka-pod ... /index.htm) pulsní volbu opravdu možná neumí. jestli jde dodatečně downgradovat - žádná úžasná vlastnost navíc tam není - a s vypnutým WAN portem pro administraci bych to klidně provozoval i na starém fw :-)
mike488
Příspěvky: 1
Registrován: pon 02. úno 2015 13:46:21

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od mike488 »

Zdravím,
potřeboval bych poradit s nastavením VOiP brány Grandstream HT-502. Potřebuji zprovoznit starý číselníkový telefon, ale za boha se mi jej nedaří zprovoznit. Tón do sluchátka jde, ale telefon nevyzvání a nejde z něho volat. Nevytočí se hovor.
Vypadá to, že v ústředně je nastavená tónová volba, ale nikde jsem nenašel jak ji změnit.
Proto chci poprosit o radu Vás. Píšete že vám staré telefony fungují s touto bránou...
Díky moc za jakoukoli radu
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od utx »

Kdysi se vyráběly (dokonce i v ČSSR v Tesle) integrované obvody na detekci a konverzi pulsní volby. Možná se ještě někomu válí na skladě.

Jen tak mimochodem, většina ústředen uměla detekovat až 16 pulsů (těm byly přiřazeny kódy A B C D E F). Některé staré číselníky šly přetočit, a pak vygenerovaly nejméně 11 pulzů. Takže přetočení by znamenalo *, a tlačítko Flash by se dalo přeprogramovat na # (nebo naopak). Navíc je samozřejmě možnost pulsní volbu provádět klepáním do vidlice.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od Kabek »

utx píše:Jen tak mimochodem, většina ústředen uměla detekovat až 16 pulsů (těm byly přiřazeny kódy A B C D E F). Některé staré číselníky šly přetočit, a pak vygenerovaly nejméně 11 pulzů. Takže přetočení by znamenalo *, a tlačítko Flash by se dalo přeprogramovat na # (nebo naopak). Navíc je samozřejmě možnost pulsní volbu provádět klepáním do vidlice.
To není pravda!
Číselnice, která byla zdrojem pulzů, vysílala pro 1 jeden pulz a postupně pro 0 deset pulzů, přičemž byl definován poměr pulzů rozepnutí/sepnutí 3:2. Nic víc. Když poslala jedenáct pulzů, pak byla vadná!!! * a # v dobách voličových ústředen nikdo neznal. Tyto znaky a další ( např. ABCD, které jsou účastníkům k dispozici u některých systémů - Alcatel) přišly s tónovou volbou.
Tlačítko FLASH je vlastně náhrada za zemnící tlačítko, které se u starých pobočkových (podnikových) ústředen využívalo pro "zpětný dotaz" - přepojování. V minulosti se dalo u telefonního přístroje nadefinovat jako zemnící tlačítko (telefon byl připojen třídrátově!) nebo jako zdroj definované délky pulzu cca (100 - 600 ms). Toto tlačítko nevysílá žádný tón.
Ano, lze rukou "naklepat" na vidlici impulzní volbu, ale chce to cit, zručnost a v neposlední řadě velkou dávku šikovnosti. Není vůbec jednoduché "naklepat" zcela přesně počet pulzů a dodržet při tom i rychlost a poměr (0 za 1 sec.). Představte si, jak "klepáte" číslo mobilu: 799795043... Při každé chybě voláte jinam a zjistíte to, až po přihlášení volaného nebo se nedovoláte, což je z hlediska peněz asi lepší.

Byl systém, kde servisáci, nikoliv účastník (!), měli zkušební telefonní přístroje, které uměly vysílat 12 pulzů, ale to se v praxi u nás neujalo. Číselnice byla vybavena tlačítkem, které blokovalo vnitřní zkratovací kontakt, jež normálně zabraňoval právě vyslání 11. a 12. pulzu. Ty pulzy tam byly konstrukčně kvůli synchronizační mezeře, aby nedošlo ke komolení volby u krátkých čísel (např 111). Už je to dávno a asi nemá cenu se tím zde podrobně zabývat.
utx
Příspěvky: 123
Registrován: pon 27. kvě 2013 23:10:42

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od utx »

Kabek píše:Číselnice, která byla zdrojem pulzů, vysílala pro 1 jeden pulz a postupně pro 0 deset pulzů, přičemž byl definován poměr pulzů rozepnutí/sepnutí 3:2. Nic víc. Když poslala jedenáct pulzů, pak byla vadná!!!
Vytočení 0 nevyžadovalo celých 360°. Měl jsem číselnici, kde bylo možné nulu podtočit pod doraz, a tím docílit 11. puls. (Pravda, možná byla číselnice vadná. Vzpomínám si, že ke konci života točila špatná čísla.)
Kabek píše:* a # v dobách voličových ústředen nikdo neznal.
Myslel jsem to tak, že by se někdo v přístroji povrtal, a změnil funkci Flash na #, nebo postavil chytrou převodní krabičku.
Kabek píše:Byl systém, kde servisáci, nikoliv účastník (!), měli zkušební telefonní přístroje, které uměly vysílat 12 pulzů, ale to se v praxi u nás neujalo.
Kdysi mi známý předváděl, jak pomoci vyklepání 11 pulsů do vidlice šlo v ústředně aktivovat různé zajímavé funkce. Takže asi někde nasazené byly.
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od dj-bobr »

Vyklepáním dvanácti pulzů jsem na analogové ústředně získal tón podobný americkému oznamovacímu a běžel takový "echotest" s latencí cca 200ms. Jakmile nastalo "velké přečíslování" a z 29xxxx se stalo 2492xxxx, tento fígl přestal fungovat.. (co si tak pamatuju z CZFree a co je mi povědomý utxův nick, myslím, že jsme byli na stejné konkrétní ústředně)
leonell
Příspěvky: 22
Registrován: pon 08. dub 2013 11:28:58

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od leonell »

Ahoj,
jenom dávám na vědomí, že o víkendu jsem úspěšně vyzkoušel GrandStream HT-502 se starým telefonem s pulsním vytáčením, viz příloha.
Nic speciálního jsem nenastavoval, postupoval jsem podle návodů zde a vše šlapalo na prvý pokus.
Úspěšně jsem volal na několik čísel a několik hovorů i přijal, kvalita slušná.
Vytáčení na rotační číselnici jsem si po 20 letech pěkně užil :)
Přílohy
Setkání generací
Setkání generací
ht502-pulsni.jpg (40.07 KiB) Zobrazeno 7511 x
Georgius
Příspěvky: 223
Registrován: pon 22. črc 2013 16:07:46

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od Georgius »

Mám starou Teslu a musím říci, že asi bude ještě někde po těch 25+ letech zapadlý prach, prostě "cvaká" míň pulzů než by měla (typicky "1" ve zkrácené volbě vytáčím třeba na třikrát, místo "13" to zavolá "12" a tak podobně). Zkusím se dokopat k rozebrání a vyčištění - mám taky 502ku a asi to nic jiného nemůže být ?
TomK
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02. říj 2013 11:40:38

Re: Lze do VoIP adapteru zapojit starý telefon s pulsní volb

Příspěvek od TomK »

Alternativní způsob řešení:
Narazil jsem na tel. s rotačním číselníkem, který však umí i tónovku.
V nabíce http://www.officesystem.cz, cena rozumná, 500+DPH.

http://www.swissvoice.net/eu/products/p ... -20-2.html

Nevýhoda: neumí CLIP (resp. umí, ale nezobrazuje. :D )
Odpovědět