SPA2102 - zapojení za router

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
evian
Příspěvky: 12
Registrován: pon 30. bře 2015 19:30:30

SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od evian »

Dobrý den,

současně do Sipury přivádím internet hned od poskytovatele, z ní pak teprve dále do routeru. Brána mi běží v režimu bridge, přes který ale propustí max 16Mb. Nyní mi byla navýšena rychlost internetu, tudíž už nestíhá. Je možnost adaptér zapojit až za router? Bude to takto fungovat? Případně jak router nastavit pro bezproblémové hovory. Má s tímto někdo zkušenost?

Díky za pomoc;)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od xsouku04 »

Pokud na SPA2102 používám DHCP, pravděpodobně to stačí jen přepojit a rovnou to bude fungovat.
Pokud má pevnou ip adresu, je třeba ji změnit na adresu ve vnitřní síti, nebo zapnout DHCP.

Zkoušel jste přepojit bez jakékoli změny?
Dostanete se na webové stránky sipury?

Její ip adresu zjistíte, když na telefonu vytočíte **** 110#, tu pak zadáte do prohlížeče. Tam bude veškeré nastavení přehledně vidět.
evian
Příspěvky: 12
Registrován: pon 30. bře 2015 19:30:30

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od evian »

Ještě jsem to nikterak nezkoušel. Jak budu mít čas a budu doma, pustím se do toho a dám vědět... jen mne tak předběžně zajímalo s čím mohu počítat.

Zatím díky
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od 5uch »

Routery integrované s telefonním adaptérem (TA) jsou podle mne jen "do počtu" - řešení pro lidi, co mají na internet kabelem připojen jen jeden počítač a teď chtějí zapojit i telefonní adaptér. Místo aby museli kupovat a připojovat další dvě krabičky (tel. adaptér a router), tak připojí jen jednu. Ušetří místo, zásuvku, proud a pár korun na rozdílu cen TA+router vs. vše v jednom. Bohužel ale nemají plnohodnotný router.

Měl jsem takové řešení dva v jednom od Zyxelu a byly s tím dost velké trable. Teď je ten Zyxel za plnohodnotným routerem s wifi (takže se využívá jen jako TA) a zdá se to být méně problematické.

Obecně bych řekl, že není důvod nemít TA připojený až za routerem.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
jan.hradil
Příspěvky: 51
Registrován: stř 03. dub 2013 22:13:31

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od jan.hradil »

Jeden důvod by byl: QoS, tj. prioritizace VoIP paketů. Rozumné QoS jsem u routerů dříve neviděl, ale teď se superrychlým připojením to možná přestává dávat smysl, protože nejužší místo . Ale vzpomínám si, že bez QoS si telefonisti ztěžovali na koktání, když se něco stahovalo, tak mám SPA3102 jako první stroj (směrem z internetu).
v.kopp
Příspěvky: 66
Registrován: ned 28. črc 2013 16:29:17

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od v.kopp »

Asi také bude záviset na tom o jaký router půjde.
My máme Sipura 2102 za routerem Asus wl-5006 premium.
Nějaké problémy jsme s telefonováním měli ale nastavení jitter buffer 300 ms problémy zcela odstranilo.
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... 1&start=60
Netvrdím že to musí (možná ani nemůže) souviset s umístěním ra routerem - píši hlavně jako námět co také možno dělat při případných problémech s kvalitou hovoru.
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od 5uch »

jan.hradil píše:Jeden důvod by byl: QoS, tj. prioritizace VoIP paketů.
Máte pravdu, na QoS jsem zapomněl. Nevím, jak dobře řešené je na SPAxxxx.
Mám pocit, že běžný (byť i technicky zdatnější) uživatel může mít problém korektně to nastavit. Spousta různých voleb bez bližšího vysvětlení... a nakonec to v domácích podmínkách ani nelze otestovat, zda se nějakou změnou dosáhlo změny k lepšímu nebo horšímu.

Ten Zyxel měl jednoduché QoS (ve smyslu nechat VoIP jako prioritu) ale hlavní problém u něj byl s propustností "Keep Alive" - docela často a náhodně (třeba i několikrát za den, někdy jen jednou za týden) se stávalo, že se na něj nedalo dovolat, přitom ven volat šlo.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
evian
Příspěvky: 12
Registrován: pon 30. bře 2015 19:30:30

Re: SPA2102 - zapojení za router

Příspěvek od evian »

Bránu sem před přepojením nastavil na adresu ve vnitřní síti routeru, povolil přístup přes WAN a překlopil zpět do bridge. Současně sem jí na routeru nastavil statickou IP a hurá, zdá se, že to šlape. Do administrace se dostanu, brána se v pořádku přihlásí na sip server. Uskutečnill sem i několik zkušebních hovorů a myslím, že bez problému. Na routeru sem Sipuře přidělil minimální garantovanou rychlost internetu, tak snad hovory nebudou sekané např. při současném stahování nebo sledování iptv. Snad to bude dělat dobrotu. Díky :-)
Odpovědět