Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Hovi
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2015 0:44:59

Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od Hovi »

Dobrý den,

v současné době řeší pro prarodiče zrušení pevné od O2 a převedení stávajícího čísla k Odoříku.

Nemáte někdo prosím funkční nastavení pro SIP pro Cisco 7961G? Pokud by existoval firmware v češtině, bylo by to plus.

Testoval jsem dva poslední firmwary 9.2.1 a 9.3.1SR4, CallManger tuším verze 9.0. Nejdřív se mi nedařilo ani správně složit konfigurační soubor SEP_mac_.cnf.xml. Když jsem potom předělal funkční vzor, končím na neúspěšné registraci a telefon se mi nehlásí na svojí IP (web rozhraní), takže ani nevím, jaká se vlastně stala závada.

Nemá někdo zkušenosti nebo nejlíp blbovzdornej návod. Malou gramotností v tomhle směru disponuju, ale tomuhle konkrétnímu kusu je to evidentně málo.




Díky

Petr
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od Kabek »

Když ten telefon chcete registrovat na Odorik, umí to SIP protokol? Nebo máte vlastní síť a z ní přechod na SIP - Odorik?
Hovi
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2015 0:44:59

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od Hovi »

Telefon chci registrovat přímo na Odořík, SIP umí, vycházel jsem z následujícího návodu:
http://eric.lubow.org/2007/system-admin ... -asterisk/

Pokud je někde zakopanej pes a s tímhle telefonem to fungovat nebude, jednoduše rodičům pořídim ten správnej.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od michaels »

C7961 (a Cisco telefony obecně) neumí SIP nebo SCCP (specifický protokol Cisca) najednou. Pokud byl telefon dříve provozován na CallManageru bude mít fw v názvu sccp a SIP neumí.
Aby uměl SIP, je třeba updatovat firmware na sip - např. cmterm-7941_7961-sip.9-4-2-1.zip
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od Kabek »

Výběr dobrých a odzkoušených telefonů je rozmanitý. Záleží, co od toho člověk očekává a požaduje. I na bazarech se dá koupit za slušnou cenu dobrý telefon, např. http://mobil.bazos.cz/inzerat/44862026/ ... TGP500.php

Ten se musí ale trochu přenastavit, což je zde u Odorika dobře popsáno. Poslední FW 22.88, jež se dá do něj nahrát, je spolehlivý a bezproblémový. Už jsem jich zapojil moc a všechny jsou OK.
Přeji dobré pořízení!
Hovi
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 16. dub 2015 0:44:59

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od Hovi »

michaels - díky, vypadá to, že by to mohla být cesta, používám firmware cmterm-7941_7961-sip.9-3-1SR4-1.zip novější jsem volně nesehnal a účet na Cisco web nemám. Co mi chybí je správné nastavení, bohužel s nahráním configu se mi odmlčí web rozhraní a nedokážu se podívat, jaká chyba při registraci vznikla. Ještě zkusím, jestli neseženu funkční nastavení pro VoIP operátora a kdyžtak se podívám po jiném zařízení. Když koukám do dostupných položek v menu, obecný SIP je nastavený jak jsem chtěl, ale u linek vidím jen jméno a zkratku.

Kabek - díky za tip, ale potřebuju pevnej telefon, naši "mobil" nechtějí a konkrétně 7961 měla mamka v práci je na něj zvyklá. Osobně mám doma Well ST100, kterej mě pravidelně děsí, když ho zapomenu mimo základnu, on se po pár dnech vybije nejlíp uprostřed noci se s ohlušující fanfárou vypíná.
mik
Příspěvky: 29
Registrován: stř 28. pro 2011 14:01:44

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od mik »

Taky jsem kdysi bojoval s převodem 7940 a 7960 ze SCCP na SIP. Pořádný návod nebyl, takže jsem postupně prozkoušel všechny možnosti až se to chytilo.
Ve finále bylo řešení v zavedení ne uplně nejnovejššího FW. Postup byl upravit konfigurační CNF soubory a pak je přes TFTP je nahrát do telefonu.
javeline
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. zář 2015 21:50:57

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od javeline »

Ahoj všem dokola,
mám 7941 a chtěl bych jej připojit k odorikovi.

- Technicky jsem zvládl proces flashování
- podařilo se mi připojit tu mrchu (CISCO) k mému asterisku myslím v. 1.3, proti 1.8.3 - ani ránu...

Předřečníci (MIK) zmínili úspěch s 7940. Prosím aby zveřejnili konfiguráky pro inspiraci (samozřejmě vymaskujte osobní informace).
Prosím včetně verze CISCO SIP FW a hrubého popisu síťové konfigurace (jestli za NAT, jestli forwarduje SIP či RDP porty, jestli má CISCO veřejnou IP atd...)

Mezi 7940/60 a 7941/61 je drobný rozdíl nicméně obsah konfiguráku 7940 by měl pomoci dost. Odorik zveřejňuje stav zařízení, takže to debugování je snadnější než u jiných VOIP operátorů.

Nějaký čas jsem té mrše (CIsco) již věnoval a sám sepíšu také svůj know how detailněji, pokud teda uspěji.
Zlaté Linksysy, ty se nastaví a jedou. Nicméně vyhodit to Cisco je škoda. HW je dobrý a mohl by ještě nějaký benefit přinést, třeba pra-/rodičům.
Jen ten firmware je nedostatečně zdokumentovaný a rozjetí je těžký boj.

Dík za případný úspěšný konfigurák (SEP*.xml a XMLDefault.xml pro 41/61. Pro 40/60 jsou ty soubory ne XML ale logický obsah by měl být stejný )

Javeline
mik
Příspěvky: 29
Registrován: stř 28. pro 2011 14:01:44

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od mik »

Rozběhal jsem to po několika pokusech až s image P0S3-08-11-00.
Již několik let to běží na 4 telefonech. Za celou dobu se vyskytly jen 2 problémy, kdy telefony "přestaly" bezdůvodu fungovat a bylo je potřeba znova přehrát.

Poznámky:
IP je tam natvrdo (81.31.45.51), ale může být i "sip.odorik.cz", ve starších verzích image to nefungovalo, tak jsem to nechal takto
SIP-MAC.cnf - MAC nahradit za MAC adresu telefonu (bez té pomlčky)
phone_label - nelze měnit v telefonu, změna je možná jen opětovným přeflešováním
logo_url - jakýkoliv BMP obrázek, 8bit, velikost 90x56px
reboot na modelech 79xx : najednou zmáčknout hvezdička + 6 + Settings
Pokud nepůjde registrovat, odemknout nastavení (3) Network settings přes heslo CISCO a zkontrolovat/editovat dle nastavení sítě
(5) IP
(6) Subnet
(9) Default router
(14) DNS
popř. stačí (30) DHCP Enabled

Video - How to convert Cisco CP-7960G VoIP Phone to SIP and back to SCCP
https://www.youtube.com/watch?v=690-4S2CS5U

Mik
Přílohy
cisco7960.zip
(1.08 KiB) Staženo 391 x
javeline
Příspěvky: 4
Registrován: stř 23. zář 2015 21:50:57

Re: Cisco 7961G jako domácí VoIP zařízení

Příspěvek od javeline »

Díky Miku, že jsi se ozval.
A dík za přiložené konfiguráky.
Právě s registrací Cisca k Odorik ústředně čekám největší problém. I té mé (testovací) konfiguraci Cisco proti lokálnímu asterisku (v 1.8.3)
CISCO bylo schopno volat ven, ale nebylo dosažitelné (vázne SIP registrace v ústředně).

Něco jsem načetl a prý nikdo s tou kombinací neuspěl.

Nemám přesně stejnou POS verzi, jako Ty (hw: Ty 7960,já 7941), zkusím nejbližší příbuznou.

Už jen obstarat Cisco SIP FW je dost ořech, oficiální download jde jen pro registrované zákazníky Cisco.
Ucelený balík SIP FW pro 7941 jsem těžce sháněl po inetu.
Kdo hledá, možná najde.
Malý kopaneček pro mně podobné - mrkněte k "bratrům" na východ... Najdete FW a také dost příspěvků na fórech.


Dost obecných rečí, jdu to zkusit... To bude zase "porod", zlatý linksysy s jejich web ksichtem a debug options...

Příjemný den

Javeline
Odpovědět