Telefony Grandstream a BLF občas funguje nespolehlivě

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.

Telefony Grandstream a BLF občas funguje nespolehlivě

Příspěvekod xsouku04 » stř 03. čer 2015 14:26:40

Vypadá to, že Grandstream telefony, co se funkce BLF týče, mají občas špatný den.
Aniž bychom na naší proxy něco měnili, jsou dny, kdy BLF více nefunguje, než funguje. Tedy po restartu vždy nějakou dobu funguje, než se začne blikat špatně.
Používáme hlavně telefony s barevnými displeji GXP21XX, ale problém se zjevně týká i starších verzí s černobílým displejem jako GXP 2124.
Telefon Yealink (Well) SIP-T38G na stejném místě vždy bliká korektně, proto máme podezření spíše na firmware Grandstreamu. Co se týče SIP signalizace, vypadá to, že vše probíhá, jak má, jen ty telefony jaksi neblikají, jak by měly. Abychom Grandstream usvědčili z bugu, nezbývá, než že kromě odchytávaní SIP signalizace, bude nutné telefon i ve stejném čase natáčet kamerou, aby bylo zjevné, že nefunguje, jak má.

Žádný zákazník, co používá funkci BLF s telefony Grandstream, nám žádné potíže nehlásil. Je pravděpodobné, že se buď nevyskytují nebo jsou vzácné. Potíže pozorujeme jen sami na svých telefonech.

Bohužel hlásit nějaké bugy Grandstreamu je náročné, opravám se různě vyhýbají a změny zdržují.
To mne přivádí na myšlenku funkcionalitu dražšího hardwarového telefonu převést na počítač a místo fyzických BLF tlačítek použít BLF tlačítka softwarová na počítači. Zdarma a spolehlivě bez nutnosti se spoléhat na nějaký špatně komunikující moloch.

Objevil jsem nyní nový SIP client pro Windows, který BLF podporuje.
http://tomeko.net/software/SIPclient/

Obrázek

Ideální by ale bylo funkcionalitu rozdělit a pomocí jednoho programu jen hovory "ovládat", ale samotný hovor dělat pomocí jiného programu nebo levného hardwarového telefonu. SIP tohle umožňuje, jen nikdo ještě takový jednoúčelový SIP klient, který by uměl všechno možné kromě samotného telefonování, nenapsal.
Díky tomu, že by pracoval jen se signalizací by mohl být jednodušší, přehlednější a snadněji upravitelný. Mohl by se použít i nějaký vyšší programovací a multiplatformní jazyk jako python nebo java, který jinak na pro zpracování RTP není vhodný, ale pro SIP signalizaci je jeho použití jednodušší a příjemnější, než při použití obvyklého C nebo C++.

Mohl by nabídnout vytáčení hovorů, příjem hovorů (bylo by vidět jméno volajícího), přepojování hovorů a BLF.
U BLF by navíc mohlo být vidět kdo s kým volá, nebo kdo na daném telefonu zrovna vyzvání. Myslím, že se tohle jmenuje BLA a umíto jen opravdu lepší SIP telefony. U příchozích hovorů by bylo vidět, kdo volá, na displeji počítače a mohla by se zavolat i nějaká externí aplikace, která by např. otevřela zákaznickou kartu volající osoby ...
Odchozí hovory by mohl vytáčet stejně, jako to dělá SIPTAPI z outlooku, kdy hovor spojí pomocí okamžitého přepojení na skutečný telefon schopný provádět hovor.

Obrázek


Kdyby chtěl někdo něco takového udělat jako open source diplomovou práci, rádi budeme nápomocni včetně odměny. Myslím že absence podobného programu je největší mezera na současném VoIP trhu.
A model opensource se zde výborně hodí. Autor jistě kromě odměny od nás dostane další zakázky od konkrétních uživatelů jak systém dále vylepšit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6710
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno

Zpět na VoIP Hardware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků