Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8160
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od xsouku04 »

Mé sluchátko Siemens A510H má poměrně mizernou výdrž vložené originální nabíjecí baterie 2 krát Ni-MH 550mA. Je to tak, abych jej každý den dával do nabíječky, jinak hrozí chcípnutí během hovoru. Myslíte, že pomůže baterii vyměnit za nějakou s vyšší kapacitou, nebo je chyba ve sluchátku? Dovede sluchátko vyšší kapacitu baterie využít?
Také mám starší sluchátko Panasonic, které má též baterii AAA s kapacitou 550 mA, které je také připojeno k základně Gigaset, to ale vydrží několikanásobně déle.
Máte s tím někdo zkušenost, nebo nezbývá než udělat nějaké měřené experimenty?

Nové baterie s kapacitou 1800mAh je možné koupit za cca dolar i s poštovným.

http://www.aliexpress.com/item/2pc-AAA- ... 52602.html

Pokud se ale začtu pořádně, zjistím, že 1800mAh je jen čínská reklamština, skutečná kapacita je cca 300 mAh. Upozorňují na to v textu i níže v hodnocení. Tedy raději si trochu připlatím a raději ani z Číny objednávat nebudu.

Jsem ale zvědav, jestli výměna bude mít nějaký vliv, a nebo opět jen soudruzi v Německu udělali někde zásadní školáckou chybu při návrhu jejich Siemens Gigaset sluchátka. Myslím, že už jsem s tím kdysi experimentoval a tohle byl můj závěr. Nejsem si ale jist, jestli jsem neudělal nějakou chybu já.


Zde je starší fórum na tohle téma.
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... 2&start=10

Zde jsem objevil kapacitu 550 mAh prý speciálně pro DECT telefony.
http://www.softcom.cz/eshop/panasonic-e ... 51529.html
Že se ale baterie samovolně nevybije po dobu pěti let od nabití, ale zrovna DECT nevyužijí. Otázka tedy, jestli sluchátka Siemens Gigaset dovedou využít i vyšší kapacitu než 550 mAh, stále zůstává. A asi nezbude než experimentovat.

A zde jsou další AAA speciálně pro DECT telefony s kapacitou 650 mAh
https://www.alza.cz/gp-recyko-hr03-aaa- ... d=18844763

Vypadá to tak, že kapacita nad 1000 mAh u AAA baterií existuje jen jako forma pochybné reklamštiny u neznačkových baterií pochybných výrobců.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od Pitomec »

Do sluchátka od A580 IP jsem strčil dobíjecí GP 850mA a v pohodě. Jinak sluchátko mám v nabíječce pořád (pokud zrovna nevolám).

http://www.tipa.eu/cz/baterie-aaar03-na ... /d-129566/
Obrázek
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od xtonda »

Vzhledem k tomu, že baterky jsou v telefonu zapojeny v sérii a takto i nabíjeny a vzhledem k režimu dobíjení ve sluchátku prostě po čase umřou, já sem je nedávno po cca dvou letech v A510 taky měnil, dal sem tam ty Eneloop lite.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od MaT »

Mám novější gigaset (pořád zapomínám přesný typ, asi C610IP, ale prostě něco s tím barevným displejem, na 6 SIP účtů) a občas mě ty baterie také trápily. A to tak, že telefon skoro pořád na nabíječce, pak ho vezmu a po třeba 15 minutách hovoru se najednou vypne a že prý baterie prázdná. Původní jsem nejdřív také vyměnil za nějaké "1800 mAh" z Číny. Asi rok nebo dva byl myslím zase pokoj. Jestli to vydrželo déle než ty původní nevím, nebylo jak vyzkoušet. Ale zase tak moc během dne nelefonuji, spíš je to tak, že občas může být nějaký hodinový hovor třeba. A pak zase zpátky na nabíječku. No a když to tu hodinu nevydrží (a dřív vím, že vydrželo), tak mě to štvalo...

Nakonec jsem dospěl také k Eneloop. Nemají možná takové kapacity (ale můžete zkusit Eneloop Pro - jsou také AAA a pak mají asi 900 mAh). Ale o kapacitu mi zase tolik nejde - jestli to vydrží třeba 3 nebo 5 hodin hovoru, to už je mi asi jedno.

Ale i s Eneloopy jsem se jednu dobu setkával s tím, že ačkoliv se tvářily, že jsou nabité, tak telefon po pár minutách kiksnul. Někdy pomohlo to, že jsem je dal do chytré nabíječky, která má i různé "refresh" režimy - že třeba akumulátor vybije a pak nabije a tohle zopakuje 3x. Taky jsem měl ale někdy pocit, že nepomohlo ani toto. Ale teď posledních pár měsíců je celkem klid (a jsou tam pořád ty samé Eneloopy). Tak nevím.

Pořád nevím, jak bych případně ověřil, jestli není něco shnilého v tom telefonu - třeba indikace toho, jak moc je baterie dobitá, nabíjení samotné...
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od Kabek »

Má-li baterie větší kapacitu a k tomu obdobnou charakteristiku (průběh) vybíjení, pak samozřejmě v daném spotřebiči při srovnatelných provozních poměrech (odběrech proudu) vydrží bez dobíjení déle.
Ta sluchátka (Gigaset, Panasonic apod.) při nabíjení zcela jistě hlídají napěťovou hladinu, kdy si "myslí", že je baterie nabitá. Pochybuji, že by hlídala napěťový zlom, který nastává při plném nabití na plnou kapacitu. Baterie s větší kapacitou se bude akorát déle nabíjet.
Jestliže především při hovoru baterie "náhle" odejde, pak je zpravidla problém v samotné baterii (bateriích). Stačí, aby jedné z nich (jsou v sérii) začala klesat kapacita. V ten moment je je třeba vyjmout a alespoň změřit jejich napětí, nejlépe pod zátěží nebo, a to je "prasárna", změřit krátce (!) zkratový proud vhodným ampérmetrem (rozsah cca do 10 A), ale pozor - teoreticky by baterie mohla explodovat.
Pak je ještě jedna alternativa, co to může způsobit. Oxidace kontaktů! Kontakty ve sluchátku opatrně mechanicky očistit, aby otěr nepadal do sluchátka! Někdy stačí obyčejná guma na gumování (čistá, bez stop tuhy!!!) a s ní je přegumovat. Ale ten přístup.... Stejně tak kontakty baterie před vložením se dají tou gumou úspěšně očistit (jsou viditelně lesklejší). Tato metoda například je vyzkoušená na dekódovacích kartách v satelitních přijímačích.
Také může nastat problém s kapacitou baterií při teplotách kolem 5*C a méně. Po ohřátí se zase proberou....
Je asi lepší koupit kvalitní baterie jednou za dva roky (i později), jak levné, ale každý rok i dříve. (např. http://www.next-g.cz/baterie-pro-telefo ... 5aaab.html nebo http://baterie-nabijeci.heureka.cz/bate ... e/#section)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od Pitomec »

Přesně tak, při ceně kolem 120Kč za 2 kusy není opravdu problém ty baterie každé 2 roky měnit.
Obrázek
xtonda
Příspěvky: 769
Registrován: čtv 08. zář 2011 14:38:19

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od xtonda »

Pokud je baterka zdravá, tak pro použití v DECT handsetu bohatě stačí těch 550 mAh. A režim používání v DECT handsetu baterky prostě ničí (nabíjení v sérii, nedělají se plné cykly), takže je zbytečný kupovat drahý vysokokapacitní, stačí kvalitní 500 mAh jako Eneloop lite, ty Panasonic HHR-65AAAB by musely bejt fakt zázračný aby se za tu víc než trojnásobnou cenu vyplatily.

Navíc fyziku/chemii nelze ošálit, baterky s extrémně vysokou kapacitou mají ošizené izolační vrstvy, mají větší samovybíjení, častějc sou zmetky.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od Kabek »

Tím, že se nedělají "plné cykly", se baterie neníčí.

Citace z článku:

A tady se právě dostáváme k důležitému momentu. Hovořili jsme o úplných cyklech nabití/vybití, což znamená vždy úplné nabití následované úplným vybitím. Každý jistě nějak intuitivně cítí, že vybije-li článek dvakrát po sobě vždy jenom z poloviny, jedná se o dva poloviční cykly, které jsou z hlediska životnosti adekvátní jednomu cyklu úplnému. Ve skutečnosti je ale situace mnohem příznivější. Vybíjíme-li články pouze na polovinu jejich kapacity, maximální možný počet cyklů vzroste nikoliv na dvojnásobek, ale více než na dvojnásobek. Je-li maximálně možný počet úplných cyklů článku (životnost) např. 500 až 1000, pak při pravidelném vybíjení pouze 25% jeho náboje vzroste tento počet téměř desetkrát (nikoliv pouze 4x). Tohoto faktu je využíváno např. při nasazení nabíjecích článků na družicích, kde jsou už svojí kapacitou navrženy tak, aby se při každém cyklu vybilo pouze asi 10% jejich kapacity, čímž maximální počet cyklů naroste na desítky tisíc a tím se mnohonásobně prodlouží jejich životnost. Ono taky měnit baterky na oběžné dráze není až tak úplně jednoduchá záležitost.

Koho to zajímá, tak doporučuji zajívavé a poučné čtení: http://www.skyfly.cz/pristroj/baterky02.htm
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od alfi »

Sluchátko to využít to určitě dokáže = reálnou kapacitu nemá šanci nijak poznat. Já jsem ve většine sluchátek viděl od výroby 700-800 mAh, čínským nad 1000 mAh taky moc nevěřím :-) Jen pozor na typ, nabíjení obvykle počítá s NiMH, tj. cokoliv jiného nemusí fungovat. A taky potvrzuju, že po cca 2-3 letech je potřeba baterky vyměnit, zvlášť pro delší hovory.
Pokud by to byl nějaký zásadní problém, dá se pořídit taky sluchátko Gigaset C620H, které používá AA baterky = kapacita až cca do 2500-2800 mAh.
ktjunior
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 05. lis 2015 11:30:27

Re: Siemens gigaset - AAA nabíjecí baterie a jejich výdrž

Příspěvek od ktjunior »

Gigaset C530, 3mesice stary. S originalnimi nabijecimi bateriemi, dava se nabit do stanice cca 1x tydne a mezitim se provola cca 200-300min. Uz jsem se parkrat spalil koupi velmi vyhodnych nabijecich baterii z Ciny za dolar.
Odpovědět