Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od xsouku04 »

Update 17.05.2016 pro ty kterým se to nechce celé číst, protože text uváděný v původním příspěvku je zbytečně zavádějící a na pravou míru je uveden až v diskuzi pod: Lenova jsou kompatibliní s naprostou většinou sluchátek s mikrofonem pro mobilní telefony co jsou dnes v prodeji. Jen některé starší (např. Nokia) nebo hloupé telefony i když mají stejný 3.5 konektor mohou mít prohozeny dva dráty (mikrofon a zem), tedy nefunguje mikrofon.

Novější notebooky Thinkpad nemají konektory pro běžná sluchátka s mikrofonem běžně používané pro počítače. Místo dvou 3.5 konektorů má jen jeden 3.5 konektor, kterým se připojují jak sluchátka tak mikrofon.
Napadlo mne použít sluchátka s mikrofonem od telefonu Nokia, to ale nefunguje. Lenovo chce být s většinou telefonů na trhu nekompatibilní a prohodily zem s mikrofonem.
Jak že to vlastně soudruzi v Lenovou vymysleli, bylo na internetu poměrně těžké najít.
Proto se chci podělit.
Cituji z tohoto zdroje (mezitím se situace změnila v tom smyslu, že poduvně přehozené zapojení od iPhone se stalo standardem):
In my T410 the 4-pin Audio pinning is (counted from Tip):

left ear - right ear - Gnd - Mic



So the MIC is on the most far outer end. Usual Plugs have their body there. It makes the wiring rather difficult. Because shielded cable outer shield can't go on that usual position but shall go on the 3rd ring from tip.



This kind of silly cabling is also used from iPhone. The Nokia pinning is different and has the more logical pinning left - right - Mic - Gnd. So you cant use Nokia or Video camcorder adapters on the Lenovo or iPhone 4-pin audio jack.



For a pure headset that doesn't matter at all, as the ground on the 3-pin plug covers both MIC and GND positions.
Tedy sluchátka s mikrofonem u Lenova mají stejně nelogické zapojení jako u iPhone od nějž to po roce 2012 převzala většina ostatních chytrých telefonů, které se chtěli Iphonu podobat. A je následující (počítáno od špičky kolíku). Levé sluchátko, pravé sluchátko, země, mikrofon.

Všechny ostatní telefony to mají takto Starší telefony a některé hloupé telefony: Levé sluchátko, pravé sluchátko, mikrofon, země. Je to logické zapojení podle starého dobrého zvyku dávat zem na kostru.
Pokud máte ale jen samotná sluchátka bez mikrofonu, fungují vám všude, protože plošky pro zem a mikrofon jsou slité v jednu.

Obrázek



Pokud byste chtěli použít sluchátka s mikrofonem, co máte k telefonu, i na běžném stolním počítači, návod pro sluchátka s mikrofon od iPhone je zde - https://www.splitbrain.org/blog/2010-12 ... et_on_a_pc

Abych mohl použít miniaturní sluchátka s mikrofonem pro mobil i u normální počítače, objednal jsem si tento adaptér. http://www.aliexpress.com/item/10pcs-lo ... 35838.html

Pokud si hodláte koupit nějaký notebook, velmi dobrou zkušenost mám s koupí kvalitních notebooku Lenovo z druhé ruky. Totiž kdejaká velká banka, co neví co s penězi, mění dobře fungující notebooky už třeba po třech letech. A použitý notebook Lenovo za cenu 6000 - 10000 tisíc Kč má naprosto dostatečný výkon, navíc velmi kvalitní provedení a náhradní díly k dispozici. A nikdy nemá potíže s Linuxem.
MaT
Příspěvky: 364
Registrován: pát 29. bře 2013 14:35:14

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od MaT »

No zrovna T410 vlastním, už asi 3,5 roku a oproti předchozí R61 docela drží. :-)

S tím mikrofonem mi to až tak nevadilo - on totiž přímo notebook má mikrofon - taková dírka někde poblíž klávesnice. Tak jsem používal normální sluchátka a celkem to šlo. Na případné zpětné vazbě se podle mě hlavně podílí to, když místo sluchátek jsou použity reproduktory. Ale jestli je mikrofon blíž u úst (na sluchátkách), nebo do něj člověk mluví třeba z 15 cm (u klávesnice), to už moc velký kvalitativní rozdíl nebyl.

Ale jinak souhlasím v tom, že je to docela bordel a že je škoda, že se výrobci nedomluvili a neudělali na toto nějaký standard. Jinak klasický stereo JACK 3,5 mm takovým standardem už dlouho je...

A jen bych ještě doplnil, že zdaleka ne každý notebook Lenovo je Thinkpad. Notebooky mimo řadu Thinkpad zdaleka takové držáky být nemusí. Navíc i ona řada Thinkpad se v posledních letech různě drobí - třeba táta měl Thinkpad Edge a už je pomalu také na odpis a při tom vypadal celkem pevně. Prostě pokud Thinkpad, tak řady T a X (a možná ještě nějaké - teď už je ani nestíhám všechny sledovat - ale obecně je prostě rozdíl, jestli je to Thinkpad za 30 tisíc a víc, nebo jestli je to něco, co má sice taky v názvu ThinkPad, ale stojí to třeba 10-20 tisíc). Já to viděl i na té svojí R61 - tam prostě spodní šasi praskalo, pak časem praskla i základní deska. Prostě Rková řada tehdy neměla rollcage v dolní části a ve víku (mám pocit, že snad jen ve víku).
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od mobilemanic »

Já jen dodám, že mám originální sluchátka Lenovo ThinkPad a jsem rád, že mi s iPhonem fungují... Takže i když (elektro)logicky blbě, tak za "standard" považuji spíše toto než opačně..
Zivan
Příspěvky: 79
Registrován: stř 21. pro 2011 15:28:51

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od Zivan »

xsouku04: Tohle jsem pred lety resil u noveho Thinkpadu X220. A myslim si, ze zapojeni OMTP mela Nokia a dalsi vyrobci u starsich telefonu a u novejsich (2012) presli na CTIA jako ma napr. iPhone. Takze dvoje sluchatka Nokia mohou mit jine zapojeni. A Lenova to zapojeni maji tak, jak to maji aktualne asi vsichni.

Tady dole je napr. starsi seznam mobilu podle typu zapojeni:
http://in-ear.cz/2010/05/nekompatibilni ... -a-iphone/

MaT: Dneska uz se setri na vsem, takze kdyz se zactes do anglickych diskusi, tak zjistis, ze i ty Thinkpady za 30 tisic a vic jsou v nekterych ohledech vetsi kramy, nez levne notebooky za 15 tisic :( U Edge "20" rady pry byla chyba a hromadne umiraly desky. A Lenovo je menilo za stejne vadne tak dlouho, doku neskoncila zaruka. Lonske rady Thinkpadu Edge pry mely podobny problem...
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od xsouku04 »

Zivan píše:xsouku04: Tohle jsem pred lety resil u noveho Thinkpadu X220. A myslim si, ze zapojeni OMTP mela Nokia a dalsi vyrobci u starsich telefonu a u novejsich (2012) presli na CTIA jako ma napr. iPhone. Takze dvoje sluchatka Nokia mohou mit jine zapojeni. A Lenova to zapojeni maji tak, jak to maji aktualne asi vsichni.

Tady dole je napr. starsi seznam mobilu podle typu zapojeni:
http://in-ear.cz/2010/05/nekompatibilni ... -a-iphone/
Vypadá to tak, děkuji za upozoronění. Zkusil jsem použít sluchátka od té mé starší Nokie se Samsung galaxy S4 a mikrofon opravdu nefungoval. Tedy lze říci, že naprosté většině lidí budou fungovat s notebookem Lenovo sluchátka s mikrofonem, která dostali ke svému mobilnímu telefonu.

Důvod, proč prodávající rozlišují, jestli jsou sluchátka pro Iphone, Samsung, nebo jiný telefon, je nejspíš v tom, aby fungovaly ovládací prvky, které s Lenovo stejně fungovat nebudou. Tedy se dá říci, že s Lenovou fungují jakákoli sluchátka iPhone i naprostá většina ostatních, kromě starších telefonů či současných hloupých telefonů.

Je to trochu kuriozita v tom, že iPhone schválně prohodil dva dráty, aby byl nekompatibilní s ostatními sluchátky s mikrofonem a nakonec se z toho nesmyslu stal standard.
U Lenova to už žádný naschvál nebyl, prostě použil standardní konektor kompatibilní s naprostou většinou sluchátek.
amperecz
Příspěvky: 17
Registrován: sob 22. pro 2012 1:12:04

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od amperecz »

Lenovo používá standard CTIA, který je dnes drtivě nejrozšířenější. najdete jej na 99% dnešních sluchátek a na 90% mobilů. (staré nokie jsou jednou z mála vyjímek).

jakákoli dnes prodávaná sluchátka budou s konektorem na Thinkpadu kompatibilní.


více viz můj (starší) článek: http://in-ear.cz/2010/05/nekompatibilni ... -a-iphone/


Adam, in-ear.com
headphone experts
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od xsouku04 »

Cisco SPA504G či Linksys SPA94X a podobně, které mají konektor 2,5 mm Jack a ještě další zapojení, což jim umožňuje to že sluchátka jsou mono. http://pinoutsguide.com/HeadsetsHeadpho ... nout.shtml Tedy běžnou redukcí si nepomůžu, abych mohl použít sluchátka od mobilu.

Myslíte že impedance by souhlasila, pokud bych si dal tu práci a napájel správný konektor správně?

Objednal jsem si tohle.
http://www.aliexpress.com/item/Pana-s-o ... 47555.html
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od xsouku04 »

Tak mi dnes došla sluchátka pro iPhone http://www.aliexpress.com/item/Free-Shi ... 80420.html
S Lenovem T420 i T410 ale fungují špatně, citlivost mikrofonu je nedostatečná. Když citlivost zesílím v pavucontrol, je tam zase moc šumu. A musím mluvit přímo do mikrofonu. Tedy kvalita toho, jak mne slyší protistrana je podstatně horší než z integrovaného mikrofonu, do kterého mluvím z dálky.
Že by nějaká jiná impedance? Nebo vadný kus?
mobilemanic
Příspěvky: 486
Registrován: čtv 10. říj 2013 10:20:15

Re: Sluchátka s mikrofonem pro notebooky Lenovo Thinkpad

Příspěvek od mobilemanic »

xsouku04: Je to šmejdská čínská napodobenina originálních sluchátek - koupil jsem kdysi úplně stejná a také mikrofon téměř nefungoval.. Je to prostě šmejd...

Stejná sluchátka (ale originál Apple) byla naopak úplně v pořádku a fungují všude kde jsem je zkoušel bez problémů...
Odpovědět