Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.

Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod ming » pát 14. říj 2016 10:02:58

Nemá někdo praktické zkušenosti a hlavně funkční výsledek? linphonec, apod.

Požadavky: konzolová aplikace / daemon, podpora ALSA, auto-answer

Na fórech něco je, ale nemám čas s tím experimentovat:
http://www.eicss.com/engineer-s-corner/sk400vopdemoforarmlinuxbasedplatformsarmphone
https://github.com/hnesland/aselektriskbureau
http://binerry.de/post/29180946733/raspberry-pi-caller-and-answering-machine
https://logicethos.com/blog/pitelephone-raspberry-pi-retro-dial-phone/
ming
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod RadimK » pát 14. říj 2016 15:13:18

Máte několik možností jak rozjet SIP komunikaci na Pi.
1. nainstalovat si třeba Firefox, zde spustit webovou verzi IP telefonu postavenou na technologii WebSocket a můžete volat, příjimat hovory z Pi, připojené třeba na "nechytré" televize - jednoduché řešení

2. Vzít Raspbian nebo Pidoru a do něj vecpat nějakého open source klienta i když pod linuxem ty klienti za moc nestojí, třeba takové Jitsi je nepoužitelné - tady to vidím jako možné, ale nestabilní řešení

3. Dalo by se do Pi vecpat Android a třeba naší VoIP appku, která by se spouštěla nativně ihned po najetí - lze řešit, ale individuálně

Na RPi jsou normálně k dostání i dotykový 7" displaye, takže tím velmi levně můžete nahradit drahá enterprise řešení, třeba od Cisca. Kolega to taky používá i jako tenký klient. Těch možnosti je strašně moc.
Jo a jinak kluci u nás mají korejský Odroid XU4, kterej má asi 4x vyšší výkon než RPi3, to jen tak pro info :-)
RadimK
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 18:29:30

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod ming » pát 14. říj 2016 16:01:34

ještě vás poprosím o ty praktické zkušenosti ;-)

Jinak, našel jsem ještě projekt DoorPI - primárně dveřní videotelefon
https://github.com/motom001/DoorPi
http://blog.johjoh.de/voip-sip-video-tuersprechstelle-eigenbau-teil-1/
ming
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod RadimK » pát 14. říj 2016 20:41:19

Praktické zkušenosti? Třeba tyto:

1. http://www.phonelix.cz, zde ikonka Zdarma registrace(vpravo nahoře), zaregistrujte se a po registraci si můžete vyzkoušet 60 minut volání zdarma do PTSN z WebTelefonu, který je postaven na WebRTC technologii tj. sputíte jej z chytré televize, ledničky(na konferenci fakt vyzkoušeno), auta nebo z PI. Můžete se představovat Vaším GSM číslem nebo skrytě anebo si třeba hovory z ledničky, PI nahrávat do cloudu. Můžete si připravit hlasový diagram, kde si nastavíte Vaše IVR a hovor Vám bude zvonit na PI anebo třeba i v autě a ještě se bude nahrávat nebo jej můžete třeba na druhým konci světa, třeba zase na ledničce monitorovat a pohlídat si Vašeho zaměstnance a rovnou si přepsat hovor do textu. Zatím z WebPhone(ledničky, auta, PI aj) není podpora video volání....zatím a možná už příští týden tam bude podpora CHATu, postavená na XMPP protokolu tj. P2P, včetně posílání souborů. Vše se trunkuje přes Odorik, tj. nejedna se o nevyžádanou reklamu :-)

2. s jakýmkoli open source řešením budete bojovat, minimálně na úrovni SIP protokolu, jednoduše pod linuxem ty klienti fakt za moc nestojí, prostě je to fakt.....tudy cesta nevede.

3. http://www.phonelix.cz, dole je odkaz na android VoIP klienta, sice to není aktuální verze a budeme to na Google asi příští týden aktualizovat, ale je možné tuto verzi připravit pro PI a to tak, že nativně po najetí PI Vám najede pouze a jenom tato aplikace a voláte, chatujete, posíláte sms, přijímáte hovory, nahráváte do cloudu, představuje te se skrytě nebo jiným číslem apod. Ale to pouze v případě, že by o to fakt byl zájem a reálně by nám někdo ten čas integrace zaplatil.

S ostatním co píšete nemáme praktické zkušenosti.
RadimK
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 18:29:30

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod ming » pát 14. říj 2016 22:36:48

RadimK píše:jednoduše pod linuxem ty klienti fakt za moc nestojí, prostě je to fakt.....tudy cesta nevede.

V tomhle s vámi nesouhlasím. Vždyť celý Odorik je dle mého názoru postaven na linuxu.

RadimK píše:S ostatním co píšete nemáme praktické zkušenosti.

No právě. Je od vás mile, že mi zde popisujete všemožná hypotetická řešení, off-topic, apod., ale já zde čekám konkrétní odpověď na konkrétní otázku - "Má někdo praktické zkušenosti se SIP klientem na RPi?"
ming
 
Příspěvky: 13
Registrován: čtv 11. zář 2014 8:28:19

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod RadimK » sob 15. říj 2016 16:19:18

Vždyť jsem Vám to popisoval, čemu nerorumíte?

1. ANO do PI, pokud s tím máte zkušenost nalejete android a není problém a budete mít plnohodnotného, spolehlivého, nativního SIP klienta, k plné spokojenosti
2. NE pod Pi a linuxem žádného opravdu spolehlivého SIP klienta nerozjedete, existuje spousta různých řešení, ale nenajdete nic opravdu spolehlivého. A pokud si chcete třeba hrát s Jitsi, přeji hodně úspěchů :-) Takže praktické zkušenosti jsou takové, že fakt neexistuje 100% spolehlivé řešení anebo si to řešení budete muset přiohnout.
3. Vykašlete se na SIP klienta pod PI a používejte WebSocket technologii a na Pi můžete z prohlížeče volat kam je libo, stejně tak přijímat hovory odkudkoli a stačí Vám k tomu pouze prohlížeč - bez práce, pravda není to nativní
4. Pokud máte čas, přeji hodně úspěchů s kompilováním a následným trasováním a popisem chyb opensource klientů pod PI, určitě komunita bude vděčná ;-)

Toto nejsou hypotetická řešení, ale realita, ověřeno, vyzkoušeno. Nepleťte jabka s hruškama, tj. na tom na čem jsou postaveny SIP operátoři. Ano na linuxu nad kterým jede sip stack, potažmo, asterisk anebo pouze na kamailio + frontend.
Ale klasický linux SIP klient a ještě integrovaný do Pi je něco jiného. Dobře, tak pravděpodobně k plné spokojenosti rozjedete třeba PJSIP, jenže nad tím si klienta budete muset doprogramovat anebo alespoň "doscriptovat".
RadimK
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 27. pro 2013 18:29:30

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod alfi » úte 18. říj 2016 9:37:07

RadimK píše:2. NE pod Pi a linuxem žádného opravdu spolehlivého SIP klienta nerozjedete, existuje spousta různých řešení, ale nenajdete nic opravdu spolehlivého. A pokud si chcete třeba hrát s Jitsi, přeji hodně úspěchů :-) Takže praktické zkušenosti jsou takové, že fakt neexistuje 100% spolehlivé řešení anebo si to řešení budete muset přiohnout.

Já jsem na PC ani linuxu žádného SIP klienta zatím moc netrápil, ale trochu mě to překvapuje - velká část IP telefonů jsou na linuxu postavené (co vím, Gigaset, Openstage, Well/Yealink..) - opravdu si i velcí výrobci vezmou za základ něco takhle "špatného" a musí dál přiohýbat? Co přesně tam zlobí?
alfi
 
Příspěvky: 398
Registrován: čtv 03. led 2013 16:31:10

Re: Raspberry Pi - SIP klient - praktické zkušenosti?

Příspěvekod xsouku04 » úte 18. říj 2016 9:44:52

Většina opensource SIP klientů pro Linux jsou nekvalitní a zabagované. A to obojí, co se týče SIP signalizace tak kvality samotného zvuku. Výrobci telefonů si ale dělají své vlastní, takže těm to nevadí.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
 
Příspěvky: 6712
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno


Zpět na VoIP Hardware

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník