Fritzbox 7312 - nedostupnost

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

Experimentuji s DSL/VOIP adaptérem Fritzbox 7312. Mám jej do internetu připojený přes LAN-zdířku, na něj napojený standardní PTSN telefon. Do Odoriku se přihlásí v pořádku, chvíli je dovolatelný, po pár minutách "ohluchne". V rozhraní odoriku je zobrazeno, že je přihlášen, v konfiguračním rozhraní Fritzboxu to přihlášenost hlásí také. Odchozí hovory dělat lze.
Zkoušel jsem nastavovat ve Fritzboxu asi (je to německy) něco jako oživovací pakety (keep-alive), ty to normálně v nastaveném intervalu odesílá, ale odpověď zpět nepřichází. Nastavení keep-alivu ze strany Odoriku také nefunguje. Zajímavé je také to, že použiji-li jiný port, např. 6699, příchozí nedostupnost je okamžitá, při portu 5060 to aspoň chvíli dostupné je.
Přes tentýž internet připojený tlf. Grandstream nemá s vnější dostupností problém ani po dlouhé době od přihlášení, bez ohledu na nastavený port.
Nastavit tam toho moc nejde, co se týká chování voipu, tak nevím, jestli má cenu s tím laborovat, nebo to rovnou zahodit?

V přílohách ukázky mého nastavení. Pochopil jsem správně, že na druhém obrázku dole volba "Portweiterleitung des internet-routers..." by mohla být něco jako oživovací pakety, nebo je to něco jiného (neb portweiterleitung znamená přesměrování portu, což je divné)?
01.png
01.png (19.89 KiB) Zobrazeno 6698 x
02.png
02.png (19.99 KiB) Zobrazeno 6698 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od xsouku04 »

Můžete poslat id hovoru, kde to selhalo. Podívám se, jestli neuvidím něco podezřelého. Včetně toho, jak probíhá registrace na oné lince. Jestli se Fritz nespoléhá na něco jako STUN, místo aby korektně dělal keep alive.
Taky takový fritz máme v Praze ve stejném režimu a žádné potíže jsem nezaznamenal. Ale možná je to tím, že máme od UPC veřejnou ip adresu.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

205614756 - nedostupné - nastaven keep-alive ze strany Odoriku, "portweiterleitung" na Fricboxu vypnut.
205633973 - nedostupné - nastaven keep-alive ze strany Odoriku + "portweiterleitung" Fricboxu zapnut na každé 2 min.
205617780 - ještě dostupné - nastaven keep-alive ze strany Odoriku + "portweiterleitung" Fricboxu zapnut na každých 30 sek.

Zdá se, že pokud na Fritzboxu nastavím "portweiterleitung" na dobu kratší než 2 min. a zároveň u odoriku zapnu Nat keep-alive, drží se to prostupné. Ale nevím to jistě, musím to ještě ověřit.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

Ještě mě napadlo, jestli to nemůže být proto, že Fritzbox používá UDP. TCP tam bohužel nelze nastavit (aspoň jsem na tuhle volbu nikde nenarazil).
Jak říkám, ty možnosti nastavení jsou tam omezené.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

205911973 - nedostupné - vypnut keep-alive ze strany Odoriku + "portweiterleitung" Fricboxu zapnut na každou 1 minutu.
Včera se to při tomto nastavení drželo celý večer, dnes to nejde. Možná pomohlo prozvonění krátce po přihlášení tomu, že to pak bylo prostupné stále, nevím. Dnes jsem po přihlášení neprozváněl, nechal to tak půl hodiny, pak prozvonil, ale telefon nezvzvonil.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od xsouku04 »

Vzpomněl jsem si, že už to tu kdosi v minulosti řešil. Přečtěte si to zde:
http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... t=10#p8223

Radí FBeditoru (Fritzbox editoru, který umožní nastavit i parametry skryté z webového rozhraní) expiraci na jednu minutu místo defaultní 30 minut.

Má fritz veřejnou ip adresu? Tváří se jako že ano, ale možná je to jen přetvářka pomocí technologie STUN.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

Ne, veřejnou ip tam nemám.
Po několika dnech testování jsem dospěl k tomu, že nastavení "portweiterleitung" na 1 min. i při vypnutém keep-alivu ze strany Odoriku zajistí jakž takž stabilní spojení. I když zpočátku jsem měl dojem, že ten portweiterleitung nefungoval vůbec, proto jsem koneckonců založil toto vlákno. Asi jen došlo k nepříznivé shodě nějakých okolností.
Podle tohoto příspěvku http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f= ... =20#p15137 by to portweiterleitung, což v angličtině bude znít port forwarding, mělo být vlastně keep-alive.
Ale ten FB edit vyzkouším, třeba tam najdu věci, které se mi budou hodit k doladění požadovaného chování.

Ano, exspirace sezení je 30 minut, ale to s mým problémem asi nemá nic společného. Kdybych nastavil 1 minutu, docházelo by k přihlašování každou minutu, což nepotřebujeme. My přece potřebujeme pouze udržovat otevřené spojení, což zajistí ten keep-alive, který je datově i serverově méně náročný než přeregistrace.
Problém by mohl nastat při náhodném výpadku spojení, které fritzbox nezaznamená. Pak se čeká v nejnepříznivějším případě těch 30 minut na znovunavázání.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od xsouku04 »

Ano, provádět registraci každou minutu není optimální. Přenese se tím zbytečně více dat a zatěžuje to více jak ono zařízení tak sip proxy sip.odorik.cz. Pokud je to ale jediný způsob, jak u méně obvyklých zařízení dosáhnout dobé spolehlivosti příchozích hovorů, (což je ale jen výjimečně, normálně to opravdu není potřeba - nepotřebují to Grandstreamy, Cisca ani Gigasety), tak nám to nevadí.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Fritzbox 7312 - nedostupnost

Příspěvek od osmdesát »

Ještě k tomu "portweiterleitungu" - když jsem koukal na tok dat z/do Fritze, zjistil jsem, že ten portweiterleitung probíhá tak, že pouze odešle jeden paket, ale zpět se už nic nevrátí. Jinými slovy on to pošle a nečeká na odpověď. Proto nemá přehled o tom, je-li spojení skutečně ještě průchozí, či nikoliv. Toto chování moc nechápu. On to asi nebude klasický keep-alive, protože ten vždy čeká odpověď. Asi to bude něco, co má za úkol nutit router, k němuž je Fritz připojen, udržovat propojení (portforwarding) ven. A jako vedlejší jev to funguje i jako keep-alive, ale bez zpětné kontroly.
Odpovědět