Deutsche Telekom Speedport W 723V

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od osmdesát »

Dostalo se mi do rukou toto zařízení - DSL wifi router Speedport W 723V s vestavěným voip klientem a možností připojení USB modemu.
Možnost připojit USB modem a telefonovat přes voip pomocí normálního telefonu mě zaujala.
Nejspíš to bude podporovat různé ty Huaweie alias web'n'walky, jenže nevím, který typ (stačí 3G) by to mohlo podporovat, nikde jsem nenašel seznam podporovaných modemů. USB 3G modemy, které jsem doma našel, to nezná (nejsou to Huaweje), jedíný Huawei, který tu mám, bohužel umí jen 2G (K2540). Ale router tento modem rozpoznal a připojil. Jenže nastal ten problém, že mě to do internetu nepustilo (zobrazila se pouze stránka O2 odpojeno), nejspíš proto, že operátor O2 chce zadat APN ("internet"). V konfiguraci routeru ale APN pro modem nelze nikde zadat.
Myslím si, že i jakýkoliv kompatibilní 3G modem by dopadl stejně, proto by mě zajímalo, zda neexistuje možnost nějak do modemu APN nahrát natrvalo. Normálně se APN posílá AT příkazem, ale ani možnost zadat inicializační příkaz pro modem v nastavení není, vlastně tam není žádné nastavení pro modem, jen možnost zadat PIN sim karty.
Nemáte někdo nějakou zkušenost tady s tímhle?
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od alfi »

Jako první mě napadlo zkusit tam dohrát openwrt či něco podobného. Mezi podporovanými není (https://wiki.openwrt.org/toh/t-com/spw723vtypb), ale je tam návod na spuštění servisního menu - třeba půjde APN nastavit tam? :-)
TomK
Příspěvky: 47
Registrován: stř 02. říj 2013 11:40:38

Re: Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od TomK »

Alle von AVM hergestellten Speedports sind Derivate der Fritzbox-Modelle 7170, 7270 und 7390 mit hinzugefügten oder entfernten Funktionen (zdroj: wiki)

Takže hledal bych návody pro Fritzbox, který je daleko rozšířenější. Možná se tam bude dát nahrát firmware z Fritzboxu, který není upraven pro potřeby konkrétního operátora.
Druhá možnost je otevřít si telnet/SSH spojení a podívat se tomu na zoubek, APN bude v nějakém konfiguračním souboru.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od osmdesát »

Připojit se přes Telnet a vyhrabat konfiguraci bych viděl jako reálnou možnost. Alternativní FW tam nahrávat nechci, když se něco vyhnojí, budu z toho mít cihlu. Můj speedport w 723v vyrobil Arcadyan, nikoliv AVM, takže tudy cesta také nepovede.
Jinak zkoušel jsem tam dát simku Odoriku (tedy T-Mobilu) a zde se připojení chytlo. Myslíte, že je to tím, že T-M APN nevyžaduje, nebo tím, že jej ignoruje? Pochybuji, že stejný APN používal T_M v Německu. U nás je to tuším "internet.t-mobile.cz".
Pořád je totiž ve hře možnost přehrát "Dashboard" daného USB modemu, v němž jsou uloženy nastavovací údaje konkrétního operátora včetně APN. Pokud je Speedport nemění, je tu šance, že by to mohlo fungovat.
Tím se dostávám k poslednímu problému, a to, jaký zvolit USB modem? Pokud vyjdu z toho, že Speedport w 723v byl vyroben r. 2011, pak nejjistější cestou bude volba USB modemu, který byl před tímto rokem vyroben a zároveň jej T-Mobile nabízel jako Web'n'walk klacík. Dohledat tyto informace je také těžké, jediný mnou nalezený přístroj, který by splnil tyto podmínky, je Huawei E173.
Je tu sice možnost, že další aktualizace FW přinášely podporu novějších USB klacíků, ale ta ve změnovém seznamu zmíněna není, takže s tím počítat moc nelze.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od osmdesát »

Podařilo se mi tedy připojit na terminál, ale nevím, co dál.
Výpis menu:

[VR9 Boot]:!

Enter Administrator Mode !

======================
Upload to Flash
[E] Erase Flash
[G] Run Runtime Code
[M] Upload to Memory
[R] Read from Memory
[W] Write to Memory
[Y] Go to Memory
[A] Set MAC Address
[#] Set Serial Number
[V] Set Board Version
[O] Set COSIC OSCTrim Options
[N] Set DECT RFPI Num
[H] Set Options
[D] Clear DDR Param
[C] Set Default Password
[K] Run Mini Kernel
[P] Print Boot Params
[0] Primary = Image 0
[1] Primary = Image 1
======================

Zadal jsem set option, kde bych snad mohl najít nějaké nastavení apn a chce to tohle:
Enter Boot Option (FE-DF-00-F8-B8-58):

Tomuhle nerozumím, je to příliš stručné a uživatelsky nepřívětivé. Žádné manuály, nikde žádné informace.
osmdesát
Příspěvky: 168
Registrován: úte 19. srp 2014 14:24:46

Re: Deutsche Telekom Speedport W 723V

Příspěvek od osmdesát »

Shrnu pokračování anabáze s tímhle aparátem:
Dumpnul jsem přes UART obsah konfiguračního souboru, našel v něm řetězec obsahující APN, po jeho úpravě a přeflešování ho samozřejmě odmítl načíst, protože checksum error, zjistil jsem, že bude zkomprimovaný nějakou neznámou kompresí, ale nezjistil jsem, jakou.
Pořídil jsem si tedy pro odzkoušení sim Kaktusu, což je T-Mobile, připojení k internetu už fungovalo, APN se mu líbilo, tedy může tento router své německé matce vydělávat peníze i zde v česku.
Zadal jsem ve webovém rozhraní sip účet. Možnosti nastavení jsou tam velmi sporé - tel. číslo, už. jméno, heslo, server, port, toť vše. Router se ale nedokázal vůbec k sip účtu přihlásit. Řekl k tomu jen to, že přihlášení selhalo. U Odoriku nebyl vůbec zaznamenán jediný pokus o přihlášení. Informace tedy žádné, ale myslím si, že přes USB modem se to asi nechce k Voipu přihlásit.
Tak jsem přes ethernetovou zásuvku ke Speedportu připojil FritzBox s Voip adaptérem. Přihlášení na sip proběhlo v pořádku, chvíli byl dostupný, pak ale "odpadl", i když mám odzkoušeno, že přes mobilní připojení funguje (předtím byl připojen k PC se sdílením internetového připojení) - řešeno zde http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=15&t=4156.
Ve výpise ve Speedportu jsem zjistil, že usb modem se vždy po několika minutách samovolně odpojuje a znova připojuje. Dělá to nejspíš speedport sám, asi podle toho, jestli se něco žádá z internetu. Přitom každou minutu Fritzbox posílá udržovací pakety. Odpojení internetového připojení modemu ale znamená ztrátu spojení pro fritzbox. Toto chování nelze opět nijak v nastavení ovlivnit. Přes DSL by to možná mohlo být lepší.
Na základě výše uvedených neřešitelných potíží jsem došel k závěru, že absolutně nemá význam se tímto přístrojem zabývat, pokud jej chci používat pro IP telefonii přes USB modem a je v něm stávající firmware Deutsche Telekomu, v němž nelze navíc prakticky nic nastavit.
Hardwarově se ale jeví schopně, takže pokud by existoval alternativní firmware, mohl by být slušně použitelný.
Odpovědět