Výběr ručky, nový protokol DECT a VoWiFi

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Odpovědět
urbik81
Příspěvky: 40
Registrován: stř 13. úno 2013 7:01:15

Výběr ručky, nový protokol DECT a VoWiFi

Příspěvek od urbik81 »

Dobrý den,

jsem spokojeným uživatelem VoIP telefonu Siemens Gigaset A510 IP, ale zjistil jsem, že by se mi hodily doma minimálně dvě sluchátka (kór teď při trvalé práci z domova).

Začal jsem tedy pátrat v aktuální nabídce telefonů Gigaset, ale narazil jsem na několik problematických míst, se kterými bych se rád podělil zde ve fóru, protože už je třeba někdo z vás řešil.

1. Orientace v označení telefonů Gigaset mi přijde značně chaotická. Jediné, co jsem zatím vyčetl je označení řad A C D E S SL uvedené např. zde - https://www.panatel.cz/obchod/bezdratov ... y-gigaset/
Nepotřebuji žádný HigTech předražený model, přeci jen s tím budu stále jen telefonovat a spíš využívat fičury, které nabízí Odorik díky své ústředně, ale zajímalo mě, jak se za těch pár let změnily funkce telefonu a zda existují nějaké novinky. Bohužel mi přijde, že změny jsou spíš k horšímu.
Např. A510 nabízí 4 barvy podbarvení ČB displeje, které se dají využít (kromě odlišných zvonění) na první pohled k rozlišení skupin volajících - i děti poznají, kdo volá nebo pro koho je hovor určen (rodina, práce, cizí, ...). To však aktuální model A(S)690 a nsátupce A540 ani neumí, protože přešel k inverznímu zobrazení a jednotnému podsvícení. Fajn mi přijdou i funkce nočního klidu či blokování některých volajících i když toto se dá řešit i nastavením přes ústřednu.

2. Říkal jsem si, že by se mi hodila kompatibilita nabíjecích stanic, aby zkrátka každé sluchátko nemělo jen tu svoji a daly se využít všechny v dome, ale i to se zdá být problém.
Např. A510 není s A(S)690 kompatibilní, i když na fotce to tak na první pohled vypadá. Je to záměr výrobce nebo jen nedopatření...nemyslím si.

3. Všiml jsem si, že se objevují i sluchátka s protokolem CAT-iq, které by měly být schopny komunikovat napřímo s některými wifi routery, ale moc informací jsem k tomu nenašel a pokud jsem pochopil správně, jedná se pouze A/VDSL routery. Tedy ty, které jsou připojeny přes telefonní linku a tím pádem využívají i telefonní funkce daného operátora. Kdyžtak mě opravte. Původně jsem si totiž myslel, že wifi router bude komunikovat se sluchátky přes DECT a libovolný VoIP operátor se zadá v nastvení routeru. Za mě tedy zbytečné, tím spíš, pokud už základní stanici A510 IP mám.

PS: Na závěr trochu odbočím. Vzhledem k tomu, že bydlím v oblasti, kde je mizerný mobilní signál, snažím se většinu komunikace přesouvat na internet (proto také Odorik :)) a zaujalo mě, že O2 nedávno po letech se zpožděním přišlo s funkcí VoWiFi (https://www.o2.cz/osobni/vowifi), ale nabídka telefonů, které to umožňují je zatím dost omezená (buď jsou to předražené Samsungy nebo levný ZTE Blade, nic mezi) a ještě je potřeba kompatibilní wifi router - zde nevím, jestli se to dá nastavit na běžném routeru, který zvládá nastavení NATu a nebo musí explicitně podporovat protokol IPSec a funkci NAT Traversal. Budu rád za vysvětlení.

Chtěl bych poprosit vás, kteří řeší podobné problémy nebo již mají vyřešeno o sepsání jejich vlastních zkušeností, tedy např. jak to vyřešili, jakou ručku si zvolili a proč, jaké zajímavé funkce využívají a případně zda mají zkusšenosti také s VoWiFi. Rovněž budu rád i za vysvětlení i mnou uvedených technických nepřesností a napsání souvisejících pro a proti.

Předem díky.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: Výběr ručky, nový protokol DECT a VoWiFi

Příspěvek od Kabek »

Podívejte se na sluchátko Gigaset CL660HX (https://www.gigaset.com/hq_en/gigaset-c ... nthracite/ https://gse.gigaset.com/fileadmin/legac ... _CZ_cs.pdf). Máme je už delší dobu a zcela bez problémů, neporovnatelně kvalitnější jak A510, A540, C530, C610 atd. Je zde na foru k nim více komentářů a myslím, že i spokojených uživatelů.
VoWiFi je otázka mobilních operátorů. Jakási náhrada v místech, kde je mizerný nebo žádný signál GSM nebo LTE. V případě dostupné LTE sítě se hovor "přepne" bez přerušení, ale v místech bez LTE se ukončí. Je podmínka přístroj, který to podporuje! Je to vázané na SIM kartu a s VoIP Odorik to nemá nic společného.
Základna Gigaset A510 IP je plně použitelná pro CL660HX, viz: https://www.gigaset.com/hq_en/cms/servi ... roduct2=11
Některé WiFi routery mají v sobě "ukrytou" DECT základnu, která umí SIP protokol (lze registrovat u Odorika obdobně jako základnu Gigaset). Pak k nim lze přihlásit různá sluchátka, která jsou kompatibilní, např. i to CL660HX (X značí, že je jaksi univerzálnější...). Kompatibilita je dohledatelná na stránkách Gigaset, ale při aktualizaci FW u A510IP se nahraje stejný FW jako pro A540IP, C530 IP: 42.247 (422470000000 / V42.00) . Pak jsou ty základny totožné a rozdíl je pouze v tom potisku "krabice". Možná je jiný procesor, ale to uživatel nemá šanci v provozu poznat...
Tak máte o čem přemýšlet.
Pěkný den!
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Výběr ručky, nový protokol DECT a VoWiFi

Příspěvek od alfi »

O DECTech na routeru jsem slyšel jen v Německu (fritzbox), u nás jsem zatím nepotkal (ale aktivně už nějakou chvíli trh nesleduju, mohlo se to změnit).

VoWifi mají myslím všichni tři velcí operátoři, mj. kvůli němu přestali/nezačali prodávat domácí BTS (viz Vodafone femtocella). Podpora telefonů je slabá, ale na kterémsi Samsungu nám to (přes TM) funguje bez jakékoliv podpory na routeru - stačí dostupná wifi a na telefonu se objeví ikonka :-)

Na nenáročná odchozí volání stačí i VoIP klient v Androidu - ale má to různé mouchy. Od toho, že většinu klientů Google smazal z Play store a jsou tak jen v alternativních obchodech (např. CSipSimple), přes to, že wifi signál nějak nezvládá pohyb (kdykoliv jsem to zkoušel, nesmím udělat ani krok, aby to nevypadávalo) až po různé nekompatibility (jedny bluetooth sluchátka přes CSipSimple mají strašný zvuk, mobilní hovor je ok). S trochou nastavování se dají zprovoznit i příchozí hovory - např. na mobilní číslo dát přesměrování "když nedostupný" na VoIP číslo. Pak nedorazí jen smsky a funguje i v dalekém roamingu :-)

Jako alternativa může fungovat i "bluetooth sluchátko" v některých VoIP telefonech - zkoušel jsem DX800, ale měly by to umět i Yealinky - aneb mobil leží někde na dobrém signálu a hovory jsou přes bluetooth směrovány do VoIP telefonu. (Teď už fakt nevím, jestli ten bluetooth hovor šel udělat i z připojeného DECT sluchátka?). Ale není to zrovna levná hračka :-)

Já teď nejvíc používám mobil vystrčený k oknu na lepší signál a klasické bluetooth sluchátka, pokryje to několik místností, ale ne celý dům.
dj-bobr
Příspěvky: 25
Registrován: úte 17. dub 2012 15:50:37

Re: Výběr ručky, nový protokol DECT a VoWiFi

Příspěvek od dj-bobr »

VoWiFi musí být i zaplé pro konkrétní SIM u T-Mobilu, musí se to explicitně přes operátora nechat aktivovat. Mimochodem lze toto aktivovat u Odoriku? Na telefonu (Samsung S8), se kterým mi s TMO SIM normálně VoWiFi fungovalo, na Odoriku nikoli.
Odpovědět