ISDN data over VoIP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Ghostriders
Příspěvky: 4
Registrován: stř 17. bře 2021 9:27:48

ISDN data over VoIP

Příspěvek od Ghostriders »

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda je technicky vůbec možné přenášet data z koncového ISDN zařízení prostřednictvím ISDN brány a VoIP. Aktuálně používám ISDN modem a VoIP bránu Patton SN-DTA/1BIS2V. Zařízení jsou nastavená správně (alespoň podle mého názoru), brána je zerigistrovaná do sítě, signalizace k zařízení funkční, telefonní hovory taktéž. Bohužel datové připojení nejde, důvodem je zpráva, že koncové zařízení detekuje analogovou síť. Pokud vynutím analogový přenos dat z koncového zařízení (modemu), tak se zařízení korektně spojí.

Děkuji všem za případné rady.

Martin
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od xsouku04 »

Přes VoIP je možné faxovat, ale i to může dělat problémy hlavně kvůli intrnetu neideální kvality. Ale fax si vystačí i s rychlostí třeba 13 nebo 26 kbit. Pochybuji, že by šlo stejným způsobem přenést i 64 kbit, které běžně přenáší jedna ISDN přípojka. Myslím, že ISDN neumí zakódovat informace jen tak do zvuku.

Aby to šlo, asi byste potřeboval druhý díl modemu sám u sebe a převod ISDN <-> internet si udělal už u sebe.
Ghostriders
Příspěvky: 4
Registrován: stř 17. bře 2021 9:27:48

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od Ghostriders »

S faxováním ani modemem nemám žádné problémy, analogově jsem schopen dosáhnout rychlosti spojení přes 40 kbit (myšleno modem), pro tyto účely používám Linksys PAP2T-EU. Jde mi právě o ten přenos digitálního kanálu z ISDN, jestli je nějaká možnost ho pomocí VoIP včetně signalizace DSS1 přenášet?
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od xsouku04 »

Ghostriders píše:S faxováním ani modemem nemám žádné problémy, analogově jsem schopen dosáhnout rychlosti spojení přes 40 kbit (myšleno modem), pro tyto účely používám Linksys PAP2T-EU. Jde mi právě o ten přenos digitálního kanálu z ISDN, jestli je nějaká možnost ho pomocí VoIP včetně signalizace DSS1 přenášet?
To by k tomu musel být nějaký zvláštní standart o kterém ale nevím. Do toho zvuku to prostě nelze nacpat. Jde vám o to, že na druhé straně je také nějaké ISDN zařízení s kterým chcete komunikovat, nebo jde o přístup k internetu - kdy 64 kbit bohatě stačí?
Ghostriders
Příspěvky: 4
Registrován: stř 17. bře 2021 9:27:48

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od Ghostriders »

Jde o komunikaci s jiným zařízením (ISDN modemem) na druhém telefonním čísle. Asi jsem se v předchozích příspěvcích nejasně vyjádřil.
Zkrátka mám ISDN modem (digitální) na nějakém telefonním čísle a chci se s ním dovolat na jiné telefonní číslo, kde je též digitální ISDN modem. Nechci volat analogově, i když tato možnost se dá vynutit a funguje, ale chci volat digitálně. Pokud volám digitálně z modemu "A" na modem "B", tak se telefonní číslo správně vytočí, modem na druhé straně odpoví, ale protože se nejedná o digitální kanál (pravděpodobně to způsobuje absence kanálu D, ale to je jenom moje úvaha), tak se spojení ukončí s hlášením "Disconnect Reason is Analog Destination Over a Digital Network Connection". Třeba to technicky vůbec není možné, třeba to chce jinou ISDN bránu a to se právě snažím zjistit.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od xsouku04 »

Ghostriders píše:Jde o komunikaci s jiným zařízením (ISDN modemem) na druhém telefonním čísle. Asi jsem se v předchozích příspěvcích nejasně vyjádřil.
Zkrátka mám ISDN modem (digitální) na nějakém telefonním čísle a chci se s ním dovolat na jiné telefonní číslo, kde je též digitální ISDN modem. Nechci volat analogově, i když tato možnost se dá vynutit a funguje, ale chci volat digitálně. Pokud volám digitálně z modemu "A" na modem "B", tak se telefonní číslo správně vytočí, modem na druhé straně odpoví, ale protože se nejedná o digitální kanál (pravděpodobně to způsobuje absence kanálu D, ale to je jenom moje úvaha), tak se spojení ukončí s hlášením "Disconnect Reason is Analog Destination Over a Digital Network Connection". Třeba to technicky vůbec není možné, třeba to chce jinou ISDN bránu a to se právě snažím zjistit.
Rozumím, nejspíš jde o to využít stávající dráty (dvojlinku) a stávající hardware (ISDN modemy), aby spolu mohli na dálku komunikovat bez nutnosti si platit ISDN přípojky od O2. O podobném použití jsem nikdy neslyšel, nevím, jestli to jde. Kdybych měl hádat, tak spíš si myslím, že to jít nemůže. Ale možná to bude vědět někdo jiný.
Ghostriders
Příspěvky: 4
Registrován: stř 17. bře 2021 9:27:48

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od Ghostriders »

Bohužel se nacházím v lokalitě, kde "pevná linka" a tím pádem i standardní ISDN linka není a pravděpodobně nikdy nebude k dispozici. Takže bez metalických kabelů. Z tohoto důvodu, ale hlavně ze zvědavosti vymýšlím možné varianty přenosu dat (modem <-> modem) prostřednictvím internetu, respektive VoIP. Nejde mi primárně o analogovou komunikaci (převod hlasu na data), tu mám odzkoušenou a plně funkční, ale o digitální ISDN. Ale v podstatě je správné tvrzení "komunikovat na dálku bez nutosti platit ISDN přípojku od O2".

Každopádně děkuji za pomoc a jsem s pozdravem

Martin Růžička
alfi
Příspěvky: 721
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od alfi »

Ghostriders píše:Bohužel se nacházím v lokalitě, kde "pevná linka" a tím pádem i standardní ISDN linka není a pravděpodobně nikdy nebude k dispozici. Takže bez metalických kabelů. Z tohoto důvodu, ale hlavně ze zvědavosti vymýšlím možné varianty přenosu dat (modem <-> modem) prostřednictvím internetu, respektive VoIP. Nejde mi primárně o analogovou komunikaci (převod hlasu na data), tu mám odzkoušenou a plně funkční, ale o digitální ISDN. Ale v podstatě je správné tvrzení "komunikovat na dálku bez nutosti platit ISDN přípojku od O2".
Asi nechápu - máte internet bez drátu a chcete přes něj posílat VoIP s ISDN? A ISDN udělá co - jen jiný internet? :-)
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od JPesak »

Zdravím,
ano, chápu o co Vám jde, ISDN data(64k unrestricted) přes voip je trochu vyšší dívčí, ale jde to. Problém s voipem je ten, že ta signalizace se konvertuje také, a ty modemy ikdyž si chtějí v d-kanále domluvit parametry, pravděpodobně se jim to nepodaří(usuzuji z toho "detekuje analogovou síť") že na druhém konci buď není vůbec v signalizaci požadavek na 64kbit unrestr., ale např. tupě speech, nebo někde vedle parametr který říká:dál to není ISDN(not end to end ISDN, nebo nějak tak, je jich víc...), protože po tom voipu si to neřeknou. Nicméně pokud máte ty pattony jen proti sobě, mohly by to dokázat, to bych zkusil prvně, a pokud to dokážou přímo, až pak bych to zkusil honit přes odorika....

Potom jsou i cesty jak přenést přes voip např celou E1 se vším všudy...BRI asi ne, takto to řeším já, a tam je to transparentní potom..... ale to už jsme někde jinde, záleží jak to je důležité. Předpokládám že máte některé zařízení které na tomto způsobu přenosu trvá. Každopádně v dnešní době obávám se, že už by Vám ani O2 nepomohl, ISDN už neumí pořádně ani on, hned na konci drátů končí na sipu taktéž :-( S12 i EWSD už jsou skoro 99% vypnuté a kvalitní signalizace ani přes "telecom" nemožná.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: ISDN data over VoIP

Příspěvek od Pitomec »

V dnešní době už řešit ISDN nemá význam. Kdysi se tomu věnovala německá fa AGFEO, která něco málo pro "ISDN over IP" dělala, ale je to víc než 10 let stará historie. Pro ukázku jeden manuál, který ještě v archívu existuje: ftp://ftp.agfeo.de/pub/handbuecher/gb_LAN509_0124.pdf
Obrázek
Odpovědět