PSTN over IP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PSTN over IP

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše: Telefon se nabízí pořád a jak je u UPC/VF zvykem, tak cena je systémem turecké tržnice - kdo si co vyhádá, to má :D U mě je to 10.000 minut v rámci ČR a EU (pevná i mobil) za 25 Kč měsíčně, ale samozřejmě podmíněno odběrem netu a TV v rámci jednoho business balíčku.
Tak to se jdu v pondělí také hádat. Neomezené volání sice nepotřebujeme (leda že by za něj také chtěli jen 25 Kč), ale mohli by trochu zlevnit, protože oni jinak plíživě zdražují a už jsou snad dražší než VDSL.
Jinak fakt uvažuji, že bych počkal, až ta smlouva vyprší, a přešel na VDSL.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

U mě tedy zdražení nebylo už dobrých 5 let. Vlastně naposledy bylo, když jsem sám o své vůli nechal zvednou upload z 25 na 40 Mbps a právě při té příležitosti mně nabídli i ten telefon za 25 Kč měsíčně. Každopádně v základu pevná veřejná IPv4 + pár dalších veřejných IPv4 (byť už ne pevných) a v podstatě bezproblémová služba je pro mě tím rozhodujícím faktorem. Pár lidí z mého okolí přešlo od kabelovky na VDSL (hlavně skrz sport), ale žádné nadšení se celkově nekoná. Rychlost netu jako šnek a výpadky také nejsou ničím výjimečným, navíc u O2 pouze neveřejná IPv4 v základu (za pevnou veřejnou IPv4 pak doplatek nehorázných 254 Kč měsíčně) a u T-Mobile sice veřejná IPv4 v základu je, ale nelze mít pevnou, a to ani za příplatek ne.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

JPesak píše:Jde to např. i s dnes už historickou SPA3102
Ještě jeden dotaz - funguje to i mimo vnitřní IP síť? Teď jsem celé problematice věnoval trochu čtení z odkazů na netu, ale vždy šlo u těch FXO gateway pouze o možnost volání ve vnitřní síti, nikoliv odkudkoliv z internetu...
Obrázek
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

Pitomec píše:
JPesak píše:Jde to např. i s dnes už historickou SPA3102
Ještě jeden dotaz - funguje to i mimo vnitřní IP síť? Teď jsem celé problematice věnoval trochu čtení z odkazů na netu, ale vždy šlo u těch FXO gateway pouze o možnost volání ve vnitřní síti, nikoliv odkudkoliv z internetu...
Jde. Buď namapovaný port z veřejné adresy přímo na GW(nedoporučuju), anebo fígl pro GSM bránu u odorika pokud by se povedlo rozchodit, anebo vlastní zařízení které bude viset na veřejné/bude mít namapovaný port ke kreré se ta GW zaregistruje(ta bude klidně za NATem a nemusí být veřejná IP) a registrovat se budete přímo k té ústředně, která Vám bude dělat prostředníka - tedy buď odorik, nebo vlastní zařízení s namapovanými porty.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PSTN over IP

Příspěvek od xsouku04 »

Pitomec píše:
JPesak píše:Jde to např. i s dnes už historickou SPA3102
Ještě jeden dotaz - funguje to i mimo vnitřní IP síť? Teď jsem celé problematice věnoval trochu čtení z odkazů na netu, ale vždy šlo u těch FXO gateway pouze o možnost volání ve vnitřní síti, nikoliv odkudkoliv z internetu...
Ano, může to fungovat odkudkoli. Ta brána se přihlásí na Odorik a na ni se pak dá dovolat přes odorik odkudkoli. Ale pozor na zabezpečení,a by si tak nevolal nějaký útočník z internetu do nějakých hodně drahých destinací. Viz ten návod na GSM bránu. Je to stejné. Kdyžtak s nastavením pomůžu.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

Pokud by šlo o volání z pevné linky UPC, tak tam jsou povolené jenom národní hovory a roaming EU, všechno ostatní je přímo u UPC zablokované. Takže to by mělo (snad) stačit.
Obrázek
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

Pitomec píše:Pokud by šlo o volání z pevné linky UPC, tak tam jsou povolené jenom národní hovory a roaming EU, všechno ostatní je přímo u UPC zablokované. Takže to by mělo (snad) stačit.
Stačit by mohlo ale neriskoval bych. Pokud by jste chtěl používat napřímo, nestačilo by. byly by tam desítky hovorů za minutu během pár dní :-) Ta GW sama na nějaké lepší zabezpečení nemá, a navíc by se z toho žďuchání zvenku hroutila :-( Na tu GW musí mít přístup jen ten nadřazený systé který bezpečnost musí zajistit sám.
Pokud jste z Brna můžu Vám nastavenou SPA půjčit a můžete si to zkusit, myslím že jsem tu na jedné tohle řešení ještě nevymáznul....
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

Zatím jsem odepsal na ten inzerát, tak uvidím, jestli je to ještě k mání a bude mít vůbec smysl se tou SPA3102 zabývat :)
Obrázek
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

Pitomec píše:Zatím jsem odepsal na ten inzerát, tak uvidím, jestli je to ještě k mání a bude mít vůbec smysl se tou SPA3102 zabývat :)
OK, fajn.., uvidíte. Jinak opravdu jsem ji funkční i nastavenou našel, případně se ozvěte.
Odpovědět