PSTN over IP

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

Vedle ve vlákně se probírá ISDN over IP, tak jestli má někdo zkušenost s PSTN over IP, tedy přes FXO gateway, tak budu rád, když se podělí. Sám bych to využil u klasické pevné linky s neomezeným voláním, kterou bych si tak "prodloužil" přes net kam potřebuji. Zcela dostačuje jednolinková nebo dvojlinková verze. V prodeji jsou čtyřlinkové, ale ty už stojí kolem 5000 Kč, což je zbytečnost. Jinak by samozřejmě bylo fajn, pokud by to celé fungovalo nejenom ve vnitřní IP sítí nebo přes VPN, ale kdekoliv přes net (nejspíš jenom na veřejných IPv4 adresách, možná výhradně pevných, ale to není problém).
Přílohy
mceclip0.png
mceclip0.png (89.15 KiB) Zobrazeno 3533 x
Obrázek
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

Zdravím,
škoda že už neběží telefonujeme.cz, tam se to řešilo několikrát. Jde to např. i s dnes už historickou SPA3102, jediný problém obecně s těmito levnými bránami je to, že budete řešit echo. Na tom 2 drátu se to bude odrážet a tyhle sipury tu eliminaci moc nedokážou. takže na hraní OK, bude to chodit, ale pro alespoň trochu vyšší komfort to není. Nevím jak teď, ale když si u O2 objednáte voip neomezené volání, není možné vydolovat z telefonu co dodají sip údaje, to by pak bylo daleko čistější. Kdysi se to řešilo v začástcích, a nevím jestli se někomu povedlo, a od O2 už HTS sipový ekvivalent nikde v dosahu na prozkoumání nemám. Jinak kolik za to teď chtějí s neomezeným voláním? Nevyjde líp neomezená SIM?
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

U mě to není O2, ale VF (dříve UPC) a bohužel kdysi fungoval UPC Telefon i jako aplikace v Androidu a šlo volat nejenom z pevné jako takové, ale kdekoliv přes net. Pak asi někdo v UPC zjistil, že se to nevyplácí, tak aplikaci zrušili (a VF ji bude sotva obnovovat, ten potřebuje prodávat hovory na svých mobilních tarifech).
Obrázek
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

ok, takže to není klasika HTS...předpokládám tedy že do toho UPC modemu se k nějakým údajům o sip registraci nedostanete. Pokud ne tak předpoklad je tedy nějakou tu FXO GW(spa prípadně jinou) a potom nějakou intelineci nad tím, k čemu si zaregistrujete tuhle GW a zároveň SIP aplikaci např. v mobilu, nebo HW IP telefon v jiné lokaci. Ale na kvalitě ten analogový kousek bohužel poznáte, ikdyž tím že to bude tak metr, možná to nebude tak hrozné...chce to otestovat....jedna SPA3102 je teď na sbazaru za 300,- s nastavením té spa případně pomůžu
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

Pokud by šlo u analogu třeba o šum, ten by až tak nevadil. Ale jestli je tam výrazné echo, pak je to řešení samozřejmě o ničem. Ještě pouvažuji, jestli se tím vůbec zabývat. Kdyby něco, tak se ozvu a zatím dík za pomoc :)
Obrázek
pali
Příspěvky: 100
Registrován: čtv 08. srp 2019 20:20:55

Re: PSTN over IP

Příspěvek od pali »

EuroDOCSIS štandardne používa NCS protokol pre VOIP zabalený do EuroPacketCable a to na oddelenej dátovej vrstve. Čo viem, tak ex-UPC EuroDOCSIS sieť používa namiesto NCS protokolu na signalizáciu hovorov SIP protokol. Je to ale stále na oddelenej EuroPacketCable dátovej vrstve, takže aj keby niekto nejak vytiahol prihlasovacie údaje k SIP z modemu, tak cez modemový internet/ethernet port sa k SIP serveru ex-UPC siete pripojiť nedá. VOIP traffic z DOCSIS siete je routovaný iba do vnútornej eMTA časti toho DOCSIS modemu a z tamaď je vyvedený iba cez vnútornú ATA bránu na analógové RJ11 porty.

Dáva Vodafone na DOCSIS ex-UPC sieti stále telefónne služby? A koľko stoja tie "neobmedzené volania"?

Ozvena a podobné neduhy sa dajú riešiť aj softwarovými filtrami.
Kabek
Příspěvky: 644
Registrován: čtv 03. led 2013 19:44:30

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Kabek »

Přesně jak píše "pali"! Ještě v době UPC jsem to řešil. Nic rozumného jsem nenašel, je tam RJ11 analog a tím to končí.
Pokud chce někdo tuto analogovou linku dostat dále bez použití "drátů" v rámci bytu/domu + zahrady, pak je nejjednodušší řešení bezdrátový analogový telefon popřípadě s použitím opakovače (repeater). Např. základna Gigaset IP, která má i analogový vstup a lze její dosah prodloužit právě pomocí opakovače (Repeater Gigaset 2.0), který se dá občas na bazoši koupit za rozumnou cenu (cca 600 Kč).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8157
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: PSTN over IP

Příspěvek od xsouku04 »

JPesak píše:Zdravím,
škoda že už neběží telefonujeme.cz, tam se to řešilo několikrát. Jde to např. i s dnes už historickou SPA3102, jediný problém obecně s těmito levnými bránami je to, že budete řešit echo. Na tom 2 drátu se to bude odrážet a tyhle sipury tu eliminaci moc nedokážou. takže na hraní OK, bude to chodit, ale pro alespoň trochu vyšší komfort to není. Nevím jak teď, ale když si u O2 objednáte voip neomezené volání, není možné vydolovat z telefonu co dodají sip údaje, to by pak bylo daleko čistější. Kdysi se to řešilo v začástcích, a nevím jestli se někomu povedlo, a od O2 už HTS sipový ekvivalent nikde v dosahu na prozkoumání nemám. Jinak kolik za to teď chtějí s neomezeným voláním? Nevyjde líp neomezená SIM?
Já mám s FXO zkušenost jen v kombinaci s analogovu GSM bránou. Tam jsem problém s echem nikdy nenarazil. Pravda, SPA3102 jsem nikdy nezkoušel. I dnes existují nová zařízení s FXO.
Např. https://www.czc.cz/grandstream-ht813-te ... 71/produkt Možná by ale šlo koupit něco bazarového za pár kaček.

Říkám si ale, že Grandstream má často problém odladit běžný VoIP telefon, jak asi dopadlo ladění takové specialitky? Rozhodně není jistota, že to bude fungovat dobře. Jinak, co se používání týče, problém s tím není, lze to dělat pomocí odorik jako přes GSM bránu. Návod zde. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=4364 Tedy nepotřebujete vlastní sip server, abyste se dovolal na vlastní FXO bráno odkudkoli. Jen je třeba si dát pozor na bezpečnost, protože UPC určitě nebude počítat s tím, že vám tam mohl volat někdo třetí z internetu do aleluja na hodně drahé destinace.

Jinak telefonujeme.cz původní majtel svého času dražil. V té době už to bylo do velké míry mrtvé, šlo spíše jen o historii. Chtěl jsem jej koupit, abychom jej mohli zachovat, ale někdo pořád přihazoval. Skončilo to, myslím, na cca 130 tisíci korunách, kdy už jsem nepřihodil, tak to vyhrál někdo jiný. Prý už ale také přihazovat neplánoval. Proč to za tolik peněz koupil a nyní to vypnul, nechápu. Rozhodně to nebyl původní záměr.
JPesak
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. lis 2015 18:21:08

Re: PSTN over IP

Příspěvek od JPesak »

xsouku04 píše: Já mám z FXO zkušenost jen v kombinaci s analogovu GSM bránou. Tam jsem problém s echem nikdy nenarazil. Pravda SPA3102 jsem nikdy nezkoušel. I dnes existují nová zařízení s FXO.
Např. https://www.czc.cz/grandstream-ht813-te ... 71/produkt Možná by ale šlo koupit něco bazarového za pár kaček.

Říkám si ale že Grandstream má často problém odladit běžný VoIP telefon, jak asi dopadlo ladění takové specialitky? Rozhodně není jistota, že to bude fungovat dobře. Jinak co se používání týče problém s tím není, lze to dělat pomocí odorik jako přes GSM bránu . Návod zde. http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=14&t=4364 Tedy nepotřebujete vlastní sip server, aby jste se dovolal na vlastní FXO bráno odkudkoli. Jen je třeba si dát pozor na bezpečnost, protože UPC určitě nebude počítat s tím, že vám tam mohl volat někdo třetí z internetu do aleluja na hodně drahé destinace.

Jinak telefonujeme.cz původní majtel svého času dražil. V té době už to bylo do velké míry mrtvé, šlo spíše jen o historii. Chtěl jsem jej koupit, abychom jej mohli zachovat, ale někdo pořád přihazoval. Skončilo to myslím na cca 130 tisíci korunách, kdy už jsem nepřihodil, tak to vyhrál někdo jiný. Prý už ale také přihazovat neplánoval. Proč to za tolik peněz koupil a nyní ty vypnul nechápu. Rozhodně to nebyl původní záměr.
U GSM bran možná o něco lepší, tam to zase zprzní ve většině případů GSM kodek:-(
Jak jsou na tom jiné GW hlavně ty nové nevím, ale SPA je stále i po letech díky možností nastavení dobrá volba.
Různé welly, právě gs a podobné moc rád nemám. Tuhle dobu "analogovou" jsem už dávno právě kvůli kvalitě opustil. GSM minimálně přes BRI nebo SIP, ty gw už jsou dnes také za pár korun.
Jde to udělat pořádně přes dospělácké cisco, kde je přizpůsobení na daleko lepší úrovni ale tam už k tomu ústřednu nutně potřebujete.Mám takto pár UEček kde nebylo už rentabilní dávat CAS.....FXO dovnitř, FXS ven....a normální volající nepozná, a je to levnější než vyhazovat celou ústřednu a pro opa se tváří jako voip. Ale pro tento případ kanón na vrabce :-) U té sipury to asi půjde i přes Vás po odzkoušení kvality rozchodit. Jsme to i spolu řešili, pro někoho bez ústředny je to dobrá fičurka :-) Ale jen pokud po tom nechcete nějaké speciálky.

Díky za info o telefonujeme, moc provoz tam už nebyl, ale dost informací ze začátků voipu u nás. Škoda.
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2581
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: PSTN over IP

Příspěvek od Pitomec »

pali píše:EuroDOCSIS štandardne používa NCS protokol pre VOIP zabalený do EuroPacketCable a to na oddelenej dátovej vrstve. Čo viem, tak ex-UPC EuroDOCSIS sieť používa namiesto NCS protokolu na signalizáciu hovorov SIP protokol. Je to ale stále na oddelenej EuroPacketCable dátovej vrstve, takže aj keby niekto nejak vytiahol prihlasovacie údaje k SIP z modemu, tak cez modemový internet/ethernet port sa k SIP serveru ex-UPC siete pripojiť nedá. VOIP traffic z DOCSIS siete je routovaný iba do vnútornej eMTA časti toho DOCSIS modemu a z tamaď je vyvedený iba cez vnútornú ATA bránu na analógové RJ11 porty.

Dáva Vodafone na DOCSIS ex-UPC sieti stále telefónne služby? A koľko stoja tie "neobmedzené volania"?

Ozvena a podobné neduhy sa dajú riešiť aj softwarovými filtrami.
Telefon se nabízí pořád a jak je u UPC/VF zvykem, tak cena je systémem turecké tržnice - kdo si co vyhádá, to má :D U mě je to 10.000 minut v rámci ČR a EU (pevná i mobil) za 25 Kč měsíčně, ale samozřejmě podmíněno odběrem netu a TV v rámci jednoho business balíčku.
Obrázek
Odpovědět