Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
vts
Příspěvky: 8
Registrován: stř 28. lis 2012 20:55:33

Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od vts »

Ahoj,
přestěhovali jsme se a nemáme tu signál na mobil, tak jsem oprášil starý účet u Odoriku a sháním bezdrátový VoIP telefon.
Co mě lehce překvapilo při vybírání je, že v roce 2021 je stále u VoIP standardem nešifrovaná komunikace a za TLS & SRTP si člověk musí připlatit.
Takže i když DECT telefony stojí jen lehce přes tisícovku, s šífrováním jsem u nás našel jen Yealink za tři a půl tisíce, případně levnější Grandstream DP715 za cca 2000 Kč, který ale nesklízí zrovna nadšené recenze.
Máte nějaké jiné tipy, co koupit se šifrováním, aby to nebylo třikrát dražší, než bez? Objednání ze zahraničí není problém, pokud to bude dávat smysl s poštovným.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od xsouku04 »

Špatné by také nemuselo být si pořídit adaptér a pak obyčejný analogový DECT. A to hlavně v případě, že vám stačí jen jedna linka (nebo maximálně dvě), je to dobré řešení. Na kvalitě zvuku to rozhodně nepoznáte, to spíš záleží na telefonu. Je možné připojit i stolní analogový telefon, kdyby bylo potřeba. Možné je připojit více telefonů paralelně.

Jinak o ničem dalším nevím.
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od jlo »

Takhle se to těžko doporučuje. Myslím, že zásadní otázka je, co je vaším cílem: jaké úrovně zabezpečení potřebujete dosáhnout / proti čemu se potřebujete chránit. Proti Velkému Bratru? Proti obchodním konkurentům? Proti puberťákům skenujícím nezabezpečenou vesnickou wifi? To má zcela zásadní vliv na to, jaké zařízení si můžete vybrat...
Obecně ale lze říct, že pokud pro zabezpečené hovory chcete používat hw telefon, zařízení, na které se lze spolehnout, nebudou levná (koupit si něco takového na neznámém čínském e-shopu, snad s výjimkou té ochrany proti puberťákům, a to ještě jen omezeně, jistě doporučit nelze). Ptal jsem se – ze zvědavosti – bývalého kolegy a ujistil mne, že za opravdu bezpečný telefon (TLS & SRTP samozřejmě obecně nestačí) ty ceny jsou občas obdobné jako uvádíte, ale v dolarech. A to se pak promítá dál, i do cen méně sofistikovaných zařízení...
Když byste se spokojil s běžícím PC (+sluchátka s mikrofonem), dostal byste se cenově úplně jinam – ale chápu, že za jistých okolností to může být nepohodlné.
vts
Příspěvky: 8
Registrován: stř 28. lis 2012 20:55:33

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od vts »

xsouku04 píše:adaptér a pak obyčejný analogový DECT.
Díky za odpověď, taky mě to napadlo, ale na ceny jsem ještě nekoukal. Ideálně jsem teda chtěl telefon co bude umět přijímat SMS, ale není to úplně podmínkou.
jlo píše:jaké úrovně zabezpečení potřebujete dosáhnout
Možná je trochu profesní deformace (jsem síťař), ale z principu nechci, aby má nešifrovaná hlasová data putovala po Internetu. Nejde mi o sofistikovanou ochranu proti cílenému útoku, spíš o ty "puberťáky na vesnici", co natipují heslo k WiFi a pustí Wireshark, případně znuděného technika u providera.
Chápu, že jde o půl cesty, protože šifrování je k Odoriku a co se děje dál je mimo moji kontrolu, ale alespoň tak.
Počítač nebo mobil s aplikací je řešení, ale mnohem méně pohodlné, zejména pro příchozí hovory. Ale je fakt, že mi tu běží nějaké stroje 24/7, zkusím pohledat, jestli by to nešlo nějak rozumně zbastlit.
Každopádně díky za odpověď.
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od jlo »

vts píše: Možná je trochu profesní deformace (jsem síťař), ale z principu nechci, aby má nešifrovaná hlasová data putovala po Internetu.
Zcela rozumím... :)
vts píše: Nejde mi o sofistikovanou ochranu proti cílenému útoku, spíš o ty "puberťáky na vesnici", co natipují heslo k WiFi a pustí Wireshark, případně znuděného technika u providera.
No, v takovém případě by nějaký ten telefon z čínského e-shopu možná i stačil... Pokud se vám nepodaří na síti objevit návod na jeho crack (to bych samozřejmě zkusil), nejspíš se to nepodaří ani těm puberťákům; a jaké backdoory tam reálně jsou nebo nejsou, vás pak až tolik nezajímá...
vts píše: Počítač nebo mobil s aplikací je řešení, ale mnohem méně pohodlné, zejména pro příchozí hovory. Ale je fakt, že mi tu běží nějaké stroje 24/7, zkusím pohledat, jestli by to nešlo nějak rozumně zbastlit.
Hm, pokud byste měl k dispozici mobil, který byste pro to mohl vyčlenit a nevadila by vám konstatně běžící wifina (leckomu vadí), přijde mi to jako hodně dobré řešení. Přenosné to je, přiloží se to k uchu stejně jako DECT a může to mít i sluchátka do uší... Zprávy to přijímá taky. csipsimple, baresip, ev. Lumicall na Androidu, Acrobits Softphone, případně Zoiper Premium na iphone a můžete si (pro čistý VOIP mimo VTS) dopřát i ZRTP :)
Jeden můj bývalý kolega má takto na chalupě jako telefon starý desktop :)
Uživatelský avatar
Pitomec
Příspěvky: 2580
Registrován: ned 27. lis 2011 21:26:33
Bydliště: Brno

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od Pitomec »

Umět by to měl i WiFi telefon Grandstream WP810. Sice stojí 2500 Kč, ale zase nepotřebuje extra základnu, vystačí si s běžnou WiFi a/b/g/n
Obrázek
5uch
Příspěvky: 453
Registrován: stř 21. lis 2012 4:01:18

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od 5uch »

Počítač nebo mobil s aplikací je řešení, ale mnohem méně pohodlné, zejména pro příchozí hovory.
Pokud jde o chytrý telefon s aplikací (osobní zkušenost s CSipSimple)...:
  • Na odchozí hovory funguje spolehlivě
  • Na příchozí hovory - záleží na tom, jak moc je agresivní uspávání aplikací běžících na pozadí. Může se stát, že budete nedostupný, protože aplikace bude uspaná a nevšimne si příchozího hovoru.
  • Další věc je kvalita hovoru - na méně výkonném mobilu (Honor 6x), který má občas tendenci lagovat, jsem párkrát zaznamenal stížnost protistrany na přerušovaný zvuk. Na mé straně byl zvuk OK.
  • Aplikace CSipSimple běžící na pozadí zvyšuje spotřebu baterie (sám telefon na ni upozorňuje).
Nicméně aplikace je snadné a bezplatné řešení (pokud už máte mobil s Androidem). Vyzkoušet, a když nebude vyhovovat, pak zkoušet jiná řešení.
VOX 802 -> Odorik byla jasná volba
jlo
Příspěvky: 147
Registrován: pon 08. dub 2013 12:32:18

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od jlo »

Pro takovéhle použití bych prostě pro příslušnou aplikaci zakázal uspávání (doufám, že to jde – sám nepoužívám smartphony), nebo ji prostě nechal běžet stále na popředí (to musí jít určitě) - vždyť ten telefon k ničemu jinému nemá sloužit. A protože bude většinu času ležet na místě, jednoduše bych ho nechal stále napojený na elektrickou síť. (Otázku, zdali konstatní dobíjení nezkrátí životnost akumulátoru, bych neřešil, ostatně to závisí na nabíječce.)

Hlavní problém by byl myslím výběr aplikace – co tak vidím ve svém okolí, tak co telefon, to jiné optimální řešení... U iphonů je ta roztříštěnost menší, ale i tak.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od alfi »

Levných VoIP DECTů vůbec moc není. Gigaset v consumer verzi TLS zatím úspěšně ignoruje (nejnovější je TLSv1.2 pro provisioning https://teamwork.gigaset.com/gigawiki/d ... 510+IP+PRO), vyšší verze už jsou zase mimo cenou. Podpora TLS u Yealinku je hodně dobrá (sám používám), ostatní značky mně moc nezaujaly cenou ani provedením (ale už je to pár let, co jsem to zkoumal naposledy). TLS pro TCP signalizaci by se dalo zapnout i u sebe na lepším routeru, ale nebude to šifrovat samotný hovor :)
vts
Příspěvky: 8
Registrován: stř 28. lis 2012 20:55:33

Re: Jaký dostupný bezdrátový VoIP telefon s šifrováním

Příspěvek od vts »

Ještě jednou díky všem za rady!

Nakonec jsem koupil Yealink W52P za nějakých 2600 Kč a právě se mi ho podařilo zprovoznit.

Háčky na cestě k úspěšné registraci s TLS a SRTP:
- V sekci Account -> Register je nutné vyplnit stejné uživatelské jméno v Register Name i User Name. Pokud je v jednom z nich něco jiného, telefon se nezaregistruje.
- TLS se nastavuje na podstránce Register, SRTP na podstránce Advanced.
- SRTP z nějakého důvodu nefunguje při volbě Optional, je potřeba se nedržet při zdi a nastavit rovnou Compulsory. Jinak budete dostávat 488 Not acceptable here a budete si marně hrát s kodeky.

Mimochodem, zatím jsem nouzově používal Zoiper a taky to šlo - jen příchozí hovory samozřejmě špatné, protože bych musel mít non-stop zapnutou WiFi, což se dost podepíše na baterii.
Odpovědět