Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Volání přes internet pomocí speciálních telefonů nebo adaptérů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8147
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

Od roku 2012 tedy cca 9 let je k mání miniaturní počítač za cenu od 35 dolarů, který má více než dost výkonu, aby mohl dělat pobočkovou ústřednu až pro stovky uživatelů - klapek.
Má minimální spotřebu, což má výhodu třeba v tom, že se obejde bez chlazení, které se tak jako mechanická část nemůže polámat.
V ideálním světě by pak nebylo třeba platit desetisíce korun za podobná zařízení, ale koupit si za cca 1000 Kč s daní tohle zařízení s Linuxem a něj nahrát některý z Asterisků nebo třeba jen Kamailio (zvládne řádově desetinásobný provoz, ale chybí některé funkce jako IVR). Samozřejmě tohle nezvládne každý, ale kdyby byl k dispozici levný a spolehlivý hardware dokoupit si podporu s updatovaným firmwarem by nemuselo být vůbec drahé, mohlo by o být řádově levnější, než je to nyní, bez kompromisů v podobě příplatků za každou funkci navíc.

Obrázek

V čem byla je tedy problém, proč všichni kupují zařízení více jak desetinásobně dražší nebo provozují onu ústřednu raději na běžném počítač?

Problém je v tom, že Raspberry Pi, přestože vydala velké množství verzí svých minipočítačů, stále nutí uživatele používat jako instalační disk SD kartu. Tedy takovou tu paměťovou kartu, co se např. dává do foťáku nebo jako další karta pro fotky na mobil. Proč to dělá? Je to jednoduché, efektní, levné a umožňuje dát nižší cenu na onen minipočítač řádově o 10 dolarů.(u větších kapacit i více).
A také to, že použiji běžnou paměťovou kartu, nahraji si na ni svůj image a rázem mám hotovo, vypadá efektně.

Problém ale je v tom, že SD karta je stavěná na občasné ukládání fotek, nějakých nahrávek, videí nebo i filmů, ale není stavěná k tomu, aby nahradila běžný disk. Pokud ji používáme jako běžný disk, je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později jednoho dne přestane fungovat, nebo v horším případě nám začnou záhadné problémy. Hodně záleží na kvalitě karty, způsobu použití (kolik drobných zápisů na kartu děláme) a také na tom jak často dojde neplánovanému výpadku elektřiny. Běžná karta umí zapisovat jen velké bloky dat a pokud během zápisu dojde k výpadku napájení, hrozí nejen ztráta onoho souboru, do kterého jsme prováděli zápis, ale mnohem více dat, nebo se může poškodit SD karta celá. Tento miniaturní počítač bude tedy spolehlivě fungovat jen nějaké měsíce, maximálně roky v závislosti na štěstí a způsobu použití. Existuje způsob, jak tohle nějak obejít? Ano ale jsou to nechutné a ne úplně dokonalé kompromisy:
  • Použít speciální edici SD karet, které se prodávají jako industrial. Jsou někdy i mnohonásobně dražší a většinou nezbývá než věřit či doufat, že vydrží déle.
  • Přidat k Raspbery baterii a dobíjení baterie, aby nemohlo dojít k nečekanému výpadku elektřiny. K poškození SD karty nebo dat na ní uložení dochází především při nedokončeném zápisu. Běžná SD karta také zapisuje v hodně velkých blocích, tedy pravděpodobnost problému kvůli výpadku elektřiny je podstatná. Zvláště při nešikovné manipulaci koncovým uživatelem. Přidání baterie je ale stále polovičaté řešení, co pomůže jen částečně až zdvojnásobí celkovou cenu. Baterie je další prvek s omezenou životností.
  • Omezit množství zápisů. Zápisy na SD kartu provádět třeba jen jednou za hodinu, nebo jednou denně. To vyžaduje ale zpravidla větší zásahy do operačního systému, které ale nejsou triviální a totálně se tak ztrácí elegance, kdy ono zařízení funguje stejně jako běžný počítač.
  • Z karty jen číst a zápisy provádět jen online nebo někam do lokální sítě. Slyšel jsem ale i takové názory, že SD karty nemají rády ani příliš časté čtení. Nevím ale, jestli je na tom něco pravdy, nebo je to nějaká povídačka.
  • Startovat systém z lokální počítačové síě a SD kartu tam vůbec nedávat. Tohle jediné je 100% spolehlivé řešení, problém ale je, že pro mnohé použití je to neproveditelné.
  • Používat běžný disk přes USB. Problém ale bývá v tom, že bootovat z tohoto disku vyžaduje speciální zásahy a nelze se spolehnout na to, že to půjde s každou novou verzí. Připojit USB disk vypadá fušersky a v případě použití USB 2.0, je to hodně pomalé. V případě USB 3.0 se ztrácí v nejlepším případě cca 20% rychlosti disku.
Bohužel tak Raspberry zůstává jen nespolehlivou hračkou a nasadit jej k něčemu opravdu užitečnému je přinejmenším problematické. Přesto má Raspberry Pi po světě miliony fandů, kteří totálně žerou oficiální PR Raspberry pi foundejšn a v praxi hodně obtížnou použitelnst si nepřipouštějí. Když dochází faktické argumenty, řeknou že je to především zařízení na vyuku, kde dlouhodobá spolehlivost není zásadní.
Přitom ale řešení je velmi jednoduché. Místo nevhodně SD karty použít eMMC paměti, která se používá v mobilních telefonech. Můj 8 let starý mobilní telefon (Samung Galaxy 4) i tablet (Nexus 7) mi stále bezvadně fungují každodennímu používání navzdory.
Další a ještě lepší možnost je přidat M.2 slot. Pak by bylo možné používat naprosto běžné levné disky. Je s podivem, že Raspberry Pi nabízí tolik variant, ale žádný model pro koncové uživatele nemá M.2 slot, SATA konektor nebo alespoň eMMC paměť. Fanoušci trapte se!

Existuje Raspberry varianta prý určené pro průmysl, který eMMC nabízí, protože na průmysl přihlouplé PR nefunguje a Raspberry bez eMMC odmítá kupovat. Ty se prodávají ve formě tzv compute modulu, který ale nemůže fungovat samostatně - musí k němu koupit nebo vyrobit ještě základní deska. Tyto moduly ale její fanoušci, zdá se, nekupují, je proto obtížněji k sehnání, nyní se na ně např čeká až půl roku a je třeba navíc koupit k ní další desku, takže se ztrácí ona jednoduchost a elegance.
Nicméně je to řešení. Kupte si cumpute module s třeba 32 GB eMMC a k tomu třeba tuhle miniaturní základní desku CM4-IO-BASE-B a jako bonus můžete z druhé strany připojit miniatury M.2 disk !

ObrázekObrázek

Možná se bude prodávat i deska se SATA konektory. Nebo si můžete vyrobit SATA konektory připojením SATA řadiče do PCIe slotu. Bohužel si nejspíš budete muset vyrobit krabičku a nemáte jistotu, že se vám příště podaří koupit to stejné v požadovaném množství... Veškerá elegance je tedy pryč.

Existuje nějaká alternativa k Raspberry PI ?
Po počátečním úspěchu Raspberry Pi se snažili Číňani projekt napodobit. Bohužel zkopírovali i chybu s SD kartou a třeba nevhodný napájecí konektor pro větší proudy (pokud používáte disky), také přidali nějaké své nedokonalosti a mouchy navíc. Banana Pi, Orange Pi a podobně nyní zdá se skomírají, protože je nepohání pochybný PR jako u Raspberry Pi a nyní též kvůli nedostatku chipů.

Jaké je tedy řešení?
Naštěstí existují i podobné projekty u který není možné říci, že jsou kopií Raspberry, protože jsou prostě lepší. Mají eMMC nebo běžné SATA konektory.

ODROID-HC4 4GByte RAM
ObrázekObrázekObrázek

Možné připojit 2 SATA disky běžné nebo velikosti pro notebook. Ideální je třeba použít starší disk s upgradovaného notebooku, protože disky pro notebook mají i menší spotřebu. Deska obsahuje 8MB paměti SPI odkud se načte Petitboot, který umí nejen nabootovat téměř libovolný linux (a některý android) ze všech nalezených disků a oblastí, ale dokonce umožňuje zahájit síťovou instalaci jedné z cca pěti distribucí linuxu (Ubuntu, Debian ,...) rovnou z internetu ! Jedná se o běžnou instalaci v textovém režimu, tedy možné je nastavovat vše, jak jste zvyklí, včetně výběru a přerozdělení disku (úložiště).
Postup instlace je tedy podstatně jednodušší než u Raspberry PI. Je třeba v petitboot menu vybrat "Exit to shell". Tam je dobré nejprve provést aktualizaci petitboot. To provedete napsáním pb-update , bude to chvíli trvat, po dokončení jsem provedl restart. Update je dobré provést, aby to vidělo i všechny nověji přidané distribuce k instalaci. Pro zahájení instalace opět zvolíte "Exit to shell" a tam napíšete netboot_default a "exit". Poté v základním menu přibude nabídka linuxových distribucí pro instalaci přímo z internetu. Poté, co si nějakou vyberete, začne instalace přesně, jak jste již zvyklí. Instruktážní video s celým postupem instalace https://www.youtube.com/watch?v=ugDcoqfb4Xw&t=177s

Lze požít jako NAS, server i třeba telefonní ústřednu až pro 500 uživatelů.
Koupit lze https://rpishop.cz/odroid/3535-odroid-h ... pleje.html na 1925 Kč vč DPH. Nebo za 69 USD + poštovné 25 USD + DPH v Jižní Korei. https://www.hardkernel.com/shop/odroid-hc4/ Potřebujete už jen zdroj, případně HDMI 2.0 kabel. Pokud objednáváte z Koree na fyzickou osobu a ne na firmu plátce DPH, budou chtít za proclení (odvedení DPH) cca 800 Kč poplatek + samotné DPH. Pokud by to bylo na firmu plátce DPH, prý si nic neúčtují, celní deklaraci provedou zdarma, firma si přizná a "odvede" DPH sama (ve skutečnosti to vrátí) a clo se neplatí. Je to DHL a doručení trvá cca týden.

ODROID-N2+ 4GByte RAM
Obrázek]Obrázek
Tento model je nejvýkonnější, má cca dvojnásobný výkon oproti Raspbery pi 4, tedy konečně jej lze používat i jako běžný počítač (Raspberry tohle slibuje už 8 let a teprve nyní to pomalu začíná být pravda) a možné je vložit extra zakoupenou eMMC paměť s kapacitou až 128 GB. Další disky je možné připojit přes USB 3.0 SATA adaptéry. Díky Petiboot je možné startovat téměř libovolný linuxový systém z jakéhokoli úložiště (eMMC, SD karta, SATA disk přes USB 3.0 adaptér) nebo zahájit novou instalaci přímo z internetu vybrané linuxové distribuce. Korejská cena je USD 85 https://www.hardkernel.com/shop/odroid- ... yte-ram-2/ . Nutný je zdroj a pro spolehlivé fungování eMMC modul (45 USD 128 GB, menší kapacita stojí méně). V ČR je to dost předražené, zjevně jsou zde všichni zblblí do Raspberry PI s polovičním výkonem a nespolehlivou SD kartou.

Obrázek
Odroidi mají až dvojnásobný výkon oproti nejnovější Raspberry PI 4.

Problémy společné u všech těchto minipočítačů
Pokud byste chtěli použít tyto počítače jako obyčejný počítač, hlavní překážka je chybějící nebo nedostatečná hardwrová grafická akcelerace. Tak přestože Android jede bez sebemenšího škobrtnutí i v rozlišení 4K, u Linuxu to zdaleka nemusí platit. Naštěstí nejnovější linuxová jádra mají již docela obstojnou hardwarovou akceleraci pro ODROID-HC4 ( je třeba nepoužít doporučovanou Linux distribuci, ale nějakou z nejnovějších kvůli verzi jádra - instalaci lze provést přímo z "biosu" Petiboot), takže lze obstojně použít i 4K rozlišení pro běžnou práci. Prostě hardwarová akcelerace youtube videí na desktopu není stále samozřejmost, v Linuxu obzvlášť. S rozlišením 4K jako by nikdo nepočítal. Mě osobně spíše než výkon omezují hlavně ty 4 GB paměti. Hold budu se muset po sobě naučit zavírat okna.

Hardwarová akcelerace s novějším kernelem se podstatně zlepšila https://www.youtube.com/watch?v=J9EuXwx ... RA&index=1 Já jsem instaloval Ubuntu 2.10 (která vyjde za pár dní) přímo z petitboot a pro fungování akcelerace nebylo třeba dělat vůbec nic. (snad možná kromě nastavení firefoxu a Chromia)
Díky lépe fungující grafice je nyní i přehrávání youtube videí plynulejší, i když hardwarový dekoding stále nepoužívají. V ukázce mají FullHD rozlišení, tam procesor stačí dekódovat, u 4K monitoru už mírně nestíhá, ale to nestíhá ani můj stolní počítač s i3.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od alfi »

Trochu moc informací najednou, příspěvek začíná Asteriskem a končí chybějící HW akcelerací (pro Asterisk? :-) ). Kdo chce si cestu nebo model najde - bootovat jde z SD karty a OS provozovat z USB, ten compute module, Odroid.. jsou i další mini PC, které nejsou nějak zásadně dražší (https://www.czc.cz/mini-pc/produkty) - aneb každý si může vybrat, co si koupí a co mu vyhovuje a je jen dobře, že minimální cena takových zařízení klesla až na stokoruny :)
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8147
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše:Trochu moc informací najednou, příspěvek začíná Asteriskem a končí chybějící HW akcelerací (pro Asterisk? :-) ). Kdo chce si cestu nebo model najde - bootovat jde z SD karty a OS provozovat z USB, ten compute module, Odroid.. jsou i další mini PC, které nejsou nějak zásadně dražší (https://www.czc.cz/mini-pc/produkty) - aneb každý si může vybrat, co si koupí a co mu vyhovuje a je jen dobře, že minimální cena takových zařízení klesla až na stokoruny :)
Pro Asterisk nepotřebujete hardwarovou akceleraci. To se týká, pokud byste chtěli použít tento minipočítač jako běžný pracovní počítač. Hardwarovou akcelaraci potřebujete, aby se vše vykreslilo rozumně rychle, aby šlo plynule scrolovat a zbyl vám procesorový výkon i na jiné věci. Hlavní problém je v tom, že výrobci chipů nemají zájem, aby vznikly dobré ovladače pro Linux. Výkon zpravidla bývá dostatečný, protože mobilní telefony dnes mívají lepší rozlišení než stolní počítače, ale hardwarová akcelerace je nutná.

Co se týče nabídky minipočítačů. Ty se dělí podle použitého procesoru na x86 (Intel a jen výjimečně nyní kvalitnější nedostatkové AMD) - tam je nabídka dobrá, lze použít běžné disky a paměti. Problém je ale, že stojí 3000 Kč a více a nejsou ale moc energeticky úsporné na to, aby vám běžely 24/7.
A pak je zde druhá kategorie a to jsou ARM architektura - procesory, co se používají do mobilů a tabletů. Energetická úspornost je zpravidla několikanásobně lepší a lze mít i modely s cenou pod 1000 Kč. V této kategorii je běžně známé a používané jen Raspberry PI. Přestože je Raspberry oblíbené kvůli svému dobrému ale zavádějícímu PR ,v praxi jako profi řešení lze použít jen stěží. Výjimka je jen ten compute module, o kterém se málo ví, a skoro nikdo jej nekupuje.
Ostatní zařízení na bázi ARM pro Linux se téměř neprodávají a z těch, co se dají sehnatte module[/i], o kterém se málo ví, a skoro nikdo jej nekupuje.
Ostatní zařízení na bázi ARM pro Linux se téměř neprodávají a z těch, co se dají sehnat, trpí velká část taktéž problémem SD karty.

Proč je to takto důležité, abych o tom psal? Je to budoucnost. Je jen otázka času, kdy ARM či jiná architektura na dobro překoná x86, což bude znamenat velkou úsporu elektřiny a nové možnosti. Problém je v tom, že je hrozně málo těch co si troufnou říci, že král je nahý. Také je málo těch, kteří jsou ochotni si kupovat počítače bez x86. Je to začarovaný kruh.
Jediný průkopník je nyní Apple, který se svým novým ARM procesorem dosahuje podobného výkonu jako nejlepší Intel procesory, ale jen se zlomkem spotřeby elektřiny. Proto má nový notebook od Apple výkon jako nejlepší jednoprocesorový počítač, přitom ale vydrží na jedno nabití a na malou a lehkou baterii fungovat celý den! https://www.alza.cz/macbook-air-13-m1-2020?dq=6243357 Kdybyste chtěli počítač se stejným výkonem a výdrží baterie s Intel procesorem, tak zaplatíte více než dvojnásobek a bude to těžké hovado se supervelkou baterií. A to Apple nepatří zrovna k levným značkám!
Zdá se, že příkladem od Apple nyní se ledy konečně trochu hnuly a mnozí významní, i když hloupí lidé, co normálně svou arogancí brání pokroku, konečně pochopili, že budoucnost je v něčem jiném než x86 architektuře. Problém, proč pokrok osobních počítačů stagnuje, je také to, že Windows neumí snadno přejít na jinou architekturu a také to, že nefunguje úplně optimálně s lepším rozlišením než fullHD. Mít před sebou 4K monitor je obrovská výhoda. Ale zaspal hardware a zaspaly i operační systémy, a tak se 4K monitorů k PC moc neprodá.

Není vám divné, proč váš mobil za cca 5000 Kč má lepší rozlišení, podobné množství RAM paměti a subjektivně lepší výkon, než nový počítač za 10 tisíc? A přitom na jedno nabití miniaturní baterie vydrží fungovat téměř celý den?

Dnes je moderní psát o IOT, v praxi je ale hrozně málo použitelných zařízení za rozumnou cenu na kterých by bylo možné vyvinout něco, co se široce ujme a co zvládlo bez poruchy fungovat deset a více let! Připadá mi, že většina lidí je zblblých nějakým nesmyslným PR a vývoj bohužel určují do velké míry nějací přihlouplí PR manažeři.

Tohle povídání jsem napsal, protože, zdá se, že ledy se hnuly a lze nyní pořídit levné zařízení s nízkou spotřebou, které snese profi zatížení v provozu firmy.
Zároveň je možné za cca 2000 Kč pořídit i stolní počítač pro běžné použití s velmi nízkou spotřebou a bez Intelu.
Tomm
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 17. led 2013 17:54:44

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od Tomm »

Problem je cena, reseni jsou... za ty penize si koupim V2000 s ECC a s vicemene bezproblemovym behem se zatim mohou ARMy a RISC jit zahrabat...

2018 https://socionextus.com/pressreleases/l ... -96boards/
2021 https://www.sifive.com/boards/hifive-unmatched
...
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od alfi »

Mně to vysvětlovat nemusíte, já to dobře znám, různých malin nebo jiných malých krabiček s linuxem mám doma možná i přes 10 (a až na jednu SD kartu, kde se zbláznilo logování, zatím všechny jedou už min. 3-5 let :) Dřív teda odcházejí jejich spínané zdroje). Asterisk, desktop nebo low power jsou různé požadavky a pro každý se hodí jiný HW - a dneska stejně vyjde nejlíp hostovaný virtuální hw. IOT je úplně jiné téma - víc než samotný řídící hw je důležitější, co a jak se k němu připojí, různí výrobci, standardy, víc či míň uzavřená či předražená řešení s kdovíjakou security podporou za dalších 10 let...
ARM a Linux+Android už myslím dávno vyhrály nad x86 a windows - min. do počtu zařízení i uživatelů už jich je výrazně víc, i když uživatelé často netuší, kde všude dneska Linux kolem sebe mají :)
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od michaels »

Rock 3A vypadá jako RPi, stojí stejně, ale umí připojit SSD a napájet se přes síť
https://www.zive.cz/clanky/rock-3a-vypa ... fault.aspx
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8147
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

michaels píše:Rock 3A vypadá jako RPi, stojí stejně, ale umí připojit SSD a napájet se přes síť
https://www.zive.cz/clanky/rock-3a-vypa ... fault.aspx
No super. Na něco takového čekám od roku 2013.

Mám jen strach, aby to nebylo těžko dostupné kvůli nedostatku čipů. Je teď špatná doba přijít s něčím takovým.
Zde to nabízí variantu 4 GB za 55 USD + 12 USD poštovné do ČR.

https://shop.allnetchina.cn/products/rock-3a

Snad Číňani konečně pochopili, že není nutné se opičit po Raspberry PI a vymýšlet různé nedokonalé klony s přídavkem PI, když je tak snadné být lepší.

Je tam vše, co by někdo mohl potřebovat. Je tam 16 MB SPI paměti, takže je možné tam dát něco jako Petitboot. Což znamená, že naprostou svobodu, spuštění čehokoli kdekoli, instalaci jen vybráním v menu, snadný update firmwaru, přetaktování/podtatkování (kvůli spotřebě) a podobně. Prostě možný podstatně lepší komfort a uživatelská přívětivost, než na co jsme zvyklí u dnešních počítačů.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8147
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

alfi píše:Mně to vysvětlovat nemusíte, já to dobře znám, různých malin nebo jiných malých krabiček s linuxem mám doma možná i přes 10 (a až na jednu SD kartu, kde se zbláznilo logování, zatím všechny jedou už min. 3-5 let :) Dřív teda odcházejí jejich spínané zdroje). Asterisk, desktop nebo low power jsou různé požadavky a pro každý se hodí jiný HW - a dneska stejně vyjde nejlíp hostovaný virtuální hw. IOT je úplně jiné téma - víc než samotný řídící hw je důležitější, co a jak se k němu připojí, různí výrobci, standardy, víc či míň uzavřená či předražená řešení s kdovíjakou security podporou za dalších 10 let...
ARM a Linux+Android už myslím dávno vyhrály nad x86 a windows - min. do počtu zařízení i uživatelů už jich je výrazně víc, i když uživatelé často netuší, kde všude dneska Linux kolem sebe mají :)
Že někomu funguje SD karta třeba 3 nebo i 5 let, není moc argument, proč bojkotovat eMMC, SATA nebo M.2, jak to Raspberry foundation do teď dělala. Dokonce ze svého debianu i odstranila ovladače na nativní SATA, aby někdo, kdo použije Compute module, to neměl jednoduché a musel si i kompilovat vlastní kernel. Naštěstí to už opravili. Samozřejmě těch věcí, co se může pokazit, je mnohem více a snažit se nahradit disk SD kartou je do očí bijící slabé místo. Zvláště, když si to nedovolí žádný výrobce mobilního telefonu a ani toho nejlevnějšího routeru. Pokud bych měl na Raspberry založit nějaký profi výrobek, co se ujme a může trochu změnit svět k lepšímu, půjde to snadno dělat v malém i ve velkém, potřebuji aby to bylo levné a spolehlivé tak, jak jsou zákazníci zvyklí, alespoň u těch nejlevnějších routerů. Prostě potřebuji průměrnou dobu bez poruchy 10 a více let.
Vemte si, že i obyčejné VoIP adaptéry a VoIP telefony vyrobené třeba v roce 2008 jsou běžně stále v provozu a i po 13 letech vykazují jen o něco málo věší poruchovost než ty nové. Ano často je může odrovnat zdroj.
Aby někdo mohl použít k tomu, že na tom postaví třeba domovní otvírač dveří s podporou VoIP, nebo domovní alarm, co hlídá kdeco. Potřebuje minimální spolehlivost obyčejného routeru, ale také aby to bylo levné a elegantní, jinak nemá smysl to ani zkoušet.
Nebo něco ve stylu Alza boxů. Když se Alze pokazil Alzabox před vánoci v Břeclavi, neustále neúspěšně bootoval, nejspíš odešel disk (nebyla to náhodou SD karta?). A v Alze týden problém popírali, další týden netušili, co mají dělat, třetí týden se teprve začalo něco dít, zakázali další objednávky a stornovali již provedené. Dělalo to na mne dojem, že ten Alzabox jim vůbec nepatří, jen se tak jmenuje. Výpadek trval měsíc a předpokládám, že přímé škody byly v řádech desetisíců, nemluvě o pošramocené pověsti a času, který musel někdo strávit tím, že ručně hledal, stornoval objednávky a vysvětloval to naštvaným zákazníkům... Troufám si odhadnout, že celková ztráta včetně nákladů na opravu, by mohla být klidně i sto tisíc korun.
Chci tím říci, že každý výpadek může být neskutečně drahý a nelze nabízet profi nespolehlivé řešení a očekávat, že se ujme ve velkém. Jo a musí to být i blbuvzdorné. SD karty nesnáší nečekané výpadky elektřiny během zápisu, který ale navíc probíhá po velkých blocích a hodně dlouho. Pokud by nějaký zákazník zařízení třeba na noc vypínal, sníží průměrnou životnost SD karty opět několikanásobně. Možná ji odrovná dokonce dříve, než to začne naostro používat a že to mezitím celkem bezdůvodně třicetkrát restartoval vytažením ze zásuvky se chlubit nebude. Nemluvě o tom, že SD karta se nemusí stát plně nebootovatelnou, ale jen začít způsobovat různé záhadně se projevující potíže, s kterými můžete na podpoře trávit celé dny...
Výsledek bude, že počet instalací bude omezený, celý projekt se smrskne akorát na pěkné propagační fotky a pak to zabalíte.

Častý argument zastánců Raspberry bývá to, že je určený k výuce. Ano, na to něco zkoušet SD karta opravdu stačí. Ale je trestuhodné učit dělat studenty něco špatně.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8147
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od xsouku04 »

Tomm píše:Problem je cena, reseni jsou... za ty penize si koupim V2000 s ECC a s vicemene bezproblemovym behem se zatim mohou ARMy a RISC jit zahrabat...

2018 https://socionextus.com/pressreleases/l ... -96boards/
2021 https://www.sifive.com/boards/hifive-unmatched
...
Je to bohužel tak. Ale doufám, že se to v následujících deseti letech změní a Intel architektura půjde do muzea jako brzda pokroku na přelomu tisíceletí. Všimněte si těch chybějících nebo miniaturních chladičů.
alfi
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 03. led 2013 15:31:10

Re: Vlastní pobočková ústředna pomocí Raspbery PI - varování

Příspěvek od alfi »

xsouku04 píše:Že někomu funguje SD karta třeba 3 nebo i 5 let není moc argument proč bojkotovat eMMC, SATA nebo M.2 jak to Raspberry foundation do teď dělala.
Taky nechápu, proč nemají aspoň jednu verzi s eMMC. Na druhou stranu, na hraní si s tím je možnost vytáhnout SD kartu do PC a opravit nebo přečíst logy vynikající :-) Když se blbě umrtví eMMC, už to nemusí jit opravit.

Nj, IP telefony nebo routery fungujou klidně 10 let a více, na druhou stranu už jsou dávno výrobcem nepodporované a v podstatě všechny z pohledu security děravé = do internetu už by být neměly připojeny, protože dřív nebo později je někdo zneužije :-(
Odpovědět