Jak správně používat kodeky

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
chrml
Příspěvky: 38
Registrován: pon 06. led 2014 15:06:26

Jak správně používat kodeky

Příspěvek od chrml »

Dobrý den,
rád bych se zeptal, jak mít správně nastavené kodeky v SW telefonech (např. gs wave, zoiper, csipsimple) a na webu pro danou linku.
1. Je lepší mít na obou stranách povolen pouze jeden kodek, nebo více? Na základě jakých kritérií se přepíná mezi kodeky, pokud je jich povoleno více? To řeší klient (sw telefon) nebo ústředna/Odorik?
2. Jak se to chová, když má protistrana povolený pouze jiný a jak když je stejný. Liší se to nějak, když volám mimo síť (na normální mobil)? Má "transkódování" vliv na plynulost a kvalitu hovoru?
3. Je nějaký kodek, který je méně náročnější na HW a hodí se pro pomalé telefony, nebo který lépe zvládá "ozvěnu a ruchy z okolí"?

Já sám bych používal PCMA na wifi a na mobilních datech G729...ale pokud budu třeba na horší wifi, rád bych, aby se automaticky použil druhý povolený, méně náročný kodek...Tak jsem si pro wifi povolil v sw telefonu tyto dva kodeky a dal PCMA na první místo v seznamu...Ale když mám povolených více kodeků, tak ve výpisu hovorů vidím kodek "MULTI", tak nevím, který se opravdu použil.

Díky za informace. :)
Jirka
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně používat kodeky

Příspěvek od xsouku04 »

Dnes je to jednodušší. Pro nejlepší kvalitu je nejlepší používat kodek ALAW = G711A = PCMA. Je to jeden kodek, co má více názvů.
Protože ten používají mobilní operátoři pro spojování hovorů mezi sebou, žádnou lepší kvalitu už docílit nejde.

Pokud voláte přes měřená mobilní data, nejlepší je použít kodek G729, nebo jiný komprimovaný kodek jako GSM, speex, ilbc. Protože těch dat spotřebujete zhruba 1/3.
Jestli je tato komprimace na kvalitě poznat, nezáleží jen na kvalitě samotného kodeku, ale také na kvalitě implementace. Pokud je vše uděláno dobře, nemusíte být rozdíl schopni ani snadno rozpoznat. Ale implementace nebývá úplně ideální a nekvalita se sčítá, tedy komprimovaný kodek lze doporučit jen u měřených připojení k internetu. Pokud ale z mobilu voláte jen přes wifi, lze doporučit jen nekomprimovaný - je nejméně náročný a nejkvalitnější.

Pokud si budete volat s někým, kdo tento komprimovaný kodek neumí, naše ústředna transkóduje.


Poslední kategorie kodeků jsou wideband kodeky a video kodeky. Tedy "lepší kvalita", kterou ale neumí běžné mobily. Smysl to tedy má, jen pokud si voláte v síti. A je třeba volat speciálním způsobem na linku v síti se dvěma hvězdičkami na začátku. Tedy např. **300116. V tom případě naše ústředna do použitých kodeků vůbec nezasahuje a je možné použít libovolný audio nebo video kodek, na kterém se domluví koncová zařízení podle toho jak jsou nastavená.
Aby to s jistotou fungovalo, je dobré mít v obou zařízeních onen wideband kodek na prvním místě (ale na odoriku pak můžete g722 zakázat), protože pro volání na mobily je to nevyužitelné. Doporučuji si dát ono číslo se dvěma hvězdičkami na začátku do rychlých kontaktů, aby se na to nemuselo myslet.

Každé zařízení má povolené kodeky a pořadí svojí preference. Pořadí u nás na ústředně je alaw, g729, ulaw, speex, gsm, ilbc, g722, silk8.
Pořadí měnit nelze, ale lze některé z těch kodeků zakázat/povolit na jednotlivých linkách.
Pokud mají obě strany povoleny více než jeden společný kodek, nelze použitý kodek ze signalizace s jistotou určit. Teda tohle je praxe. Proto je u těchto hovorů ono MULTI. Lze to ale rozpoznat z RTP paketů, tedy samotného zvuku, což ale ve výpise hovorů na Odorik.cz není. Někdy píše použitý kodek přímo VoIP telefonu. Proto to MULTI.

Pokud je ale wifi špatná, otázka je, jestli si použitím G729 pomůžete. Rychlost na wifi je dnes v podstatě vždy dostatečná, bývá problém s kvalitou a to pravděpodobně volba kodeku G729 neovlivní. Spíše bych doporučil jít blíže k wifi vysílači. Ale zkusit to můžete. Doporučuji pak povolit jen jediný kodek, abyste měl jistotu, že se použije.
MZagora
Příspěvky: 10
Registrován: úte 24. zář 2013 15:32:22

Re: Jak správně používat kodeky

Příspěvek od MZagora »

Muzu se zeptat, jak mate / doporucili by jste nastaveni u CSipSimple?
Nastavil jsem to ted takto:

Rychle

Kód: Vybrat vše

[x] PCMA 8 kHz => Posunul jsem na 1. misto
[x] SILK 24 kHz
[x] PCMU 8 kHz
[ ] speex 16 kHz
[ ] speex 8 kHz
[ ] speex 32 kHz
[ ] GSM 8 kHz
[ ] G722 16 kHz
[ ] ISAC 16 kHz
[ ] ILBC 8 kHz
[ ] SILK 8 kHz
[ ] SILK 12 kHz
[ ] SILK 16 kHz
Pomalu

Kód: Vybrat vše

[x] GSM 8 kHz => Posunul jsem na 1. misto
[x] SILK 8 kHz
[x] PCMU 8 kHz
[x] PCMA 8 kHz
[ ] speex 16 kHz
[ ] speex 8 kHz
[ ] speex 32 kHz
[ ] G722 16 kHz
[ ] ISAC 16 kHz
[ ] ILBC 8 kHz
[ ] SILK 12 kHz
[ ] SILK 12 kHz
[ ] SILK 24 kHz
Mivam problémy, ze druha strana me slysi trhane, přitom ja ji bez problemu, tak jsem ted dal na 1. místo (pouzivam to jen přes WiFi, tak predpokladam se pouziva "Rychle"): [x] PCMA 8 kHz - odpovida to ALAW = G711A = PCMA? Ma cenu tam mit povolene i ty další, když to pouzivam jen s Odorik? G729 v CSipSimple není, jde tam dodat nebo tam je a je tam jinak pojmenovan? Muze take pomoct nastavit vetsi buffer, jak je v popisu u Zoiper http://www.odorik.cz/w/zoiper_jitter_buffer (sip.odorik.cz:6699)?

Dekuji za pripadne tipy.
M.
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně používat kodeky

Příspěvek od xsouku04 »

Když vás protistrana špatně slyší, předpokládám, že jediné, co by mohlo pomoci, je ten větši jitter jako u zoiper.
Jinak nejlepší je mít pro "rychle" povoleno jen ten kodek PCMA=G711=ALAW.
Odpovědět