Grandstream wave - andorid a iOS

Programy, které slouží k volání přes internet z počítače nebo chytrých mobilů.
Odpovědět
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od xsouku04 »

Dle uživatele jadu http://forum.odorik.cz/viewtopic.php?f=16&t=4537#p35549, je Grandstream wave dobrá volba. Bral jsem to z rezervou, protože rozhodně nejsem spokojen s tím, co předvání softwaroví vývojáři od Grandstreamu, co se týče hardwarových telefonů.
Musím ale uznat, že Grandstream wave vypadá dobře a svoje pochybnosti beru zpět.

Vyniká především, co se týče verze Zdarma od Zoiperu, ale některé věci má minimálně lepší i s porováním s CSipSimple.
  • Je uživatelsky přívětivý, včetně rozumných možností nastavení - ten, kdo někdy nastavoval softwarový telefon, neměl by mít vůbec problém s nastavením.
  • Podporuje kodek G729, které mu již vypršela i v USA softwarová licence. Bude se hodit při hovorech přes mobilní data.
  • Umí videohovory s proprietálním video kodekem H.264 bez pluginů a povolání prostě vždy. Provedl jsem test mezi dvěma obstarožními telefony - jeden apple, druhý android a výsledek byl velmi uspokojivý. Kodek H264 je důležitý nejen proto, že bývá úsorný, ale též protože jej často používají hardwarová zařízení jako videtelefony nebo videokamery, co podporují SIP, které pro změnu nepodporují žádný ze svobodných kodeků. Pro videohovor stačí vytočit číslo v síti se dvěmi havězdičkami na začátku (např. **300116) a zvolit videohovor. Na PC lze použít např. microSIP, můžete se tak vyhnout používání třeba Skypu s podobnou kvalitou videa a audia. Problémy s liecencemi řeší různé telefony různě. Např. linphone se snaží využít kodek, co je součástí prohlížeče Chrome (občas nemusí zafungovat), microSIP využívá knihovny Windows.
  • Umožňuje přepojování hovorů (u Zoiperu jen v placené verzi, u CSIPSimple mi nefungovalo) a jako jeden z mála soft klientů má podporu pro BLF.
  • Má verzi pro iOS, tedy i telefony od Apple. Tam je bohužel, co se týče kvalitních SIP klientů zdarma slabé, o to důležitější dostupnost Grandstream wave.
  • Podpora TLS a SRTP (chybí podpora ZRTP).

Co nemám otestováno, je spolehlivost pro příchozí hovory. Ani nároky na spotřebu baterie, pokud chcete být na příjmu.
Přílohy
nastaveni_grandstream_wave.jpg
nastaveni_grandstream_wave.jpg (50.59 KiB) Zobrazeno 8042 x
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od xsouku04 »

Přidávám ještě nějaké poznatky, co se týče výdrže baterie s Grandsteam wave.

Jestli se má aplikace sama spouštět při startu telefonu, lze nastavit přímo v ní. Advanced Settings -> Start on boot. Tedy alespoň tak jsem to pochopil.

Pokud ale aplikaci ručně spustíte a poté zavřete její okno, zůstane na pozadí stále spuštěná, i když její okno už je zavřeno. Pro úsporu baterky je třeba "vynutit ukončení" z přehledu aplikací. Možná by též stačilo zakázat probouzení telefonu nebo běh na pozadí, pokud to váš android dovoluje.

Pokud jsem to neudělal, za noc mi Grandstream wave vyžral 3/4 baterie, což je podstatná vada na kráse. Možnost Gradnstream wave používat jen pro odchozí hovory, případně být registrovaný pro příchozí jen po dobu, kdy mám otevřeno okno s Grandstream wave, jsem nikde nenašel. Škoda. A nebo máte někdo nějaké další tipy jak nedovolit Grandstream Wave za den sežrat nabitou baterii?

Spousta lidí používá možná jiné velké žrouty baterie, tedy na mizernou výdrž je zvyklá a přidání další aplikace už má jen malý vliv.
mahdi1234
Příspěvky: 5
Registrován: pon 05. lis 2018 17:22:33

Re: Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od mahdi1234 »

Diky za tip, z SW aplikaci pro android ma tato zcela jednoznacne nejlepsi zvuk a druha strana si zatim nestezovala (u jinych app byla kvalita dosti diskutabilni az nepouzitelna).

Osobne zapinam Voip app jen a pouze kdyz chci volat pres wifi, ponevazd prijem je pres simku, v "Developers options" mam nastaveno "Kill app back button" (LineageOS 14.1/Android 7.1) a tuto aplikaci ukoncuji prostym dlouhym podrzenim back tlacitka (ktere ji nasilne ukonci), coz delam pro vsechny "zlobive" aplikace :).
Uživatelský avatar
xsouku04
Administrátor
Příspěvky: 8146
Registrován: pát 15. říj 2010 11:11:44
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od xsouku04 »

mahdi1234 píše: Osobne zapinam Voip app jen a pouze kdyz chci volat pres wifi, ponevazd prijem je pres simku, v "Developers options" mam nastaveno "Kill app back button" (LineageOS 14.1/Android 7.1) a tuto aplikaci ukoncuji prostym dlouhym podrzenim back tlacitka (ktere ji nasilne ukonci), coz delam pro vsechny "zlobive" aplikace :).
Díky. Já mám sice starší verzi LineageOS, která se ještě jmenuje Cyagenmod, a tuhle volbu tam mám také, ale nevěděl jsem o ni. Česky se zjevně jmenuje "Vynucené ukončení aplikace". Šedě je tam napsáno: "Ukončení aplikace na popředí dlouhým podržení tlačítka zpět." Podle popisku by mne pravý význam této možnosti ani nenapadl. Není to ani tak ukončení, jako pohodlné zabití aplikace, u které nechci, aby mi na pozadí žrala baterku a data, když s ní nepracuji. Velká část aplikace běží, i když její okno zavřete a tohle zabití řeší právě to, aby se tomu pohodlně dalo zabránit. Jen je třeba okno zavřít trochu jiným způsobem.
Horší je to s lidmi, co mají verzi androidu, co jim podstrčil výrobce. Ale snad i tam by něco takového mohlo být možné. Tedy snad alespoň u těch novějších verzí androidu. ideální by bylo, kdyby bylo možné zlobivým aplikacím úplně zakázat běh na pozadí. A to ve dvou úrovních. Některým aplikacím je záhodno povolit běh, jen když jsou v popředí. Jiným aplikacím jen když mají otevřené okno.
Co jsem měl možnost ale vidět, tak ty nejhorší aplikace jsou schopny se samy spustit i po zabití. Ale naštěstí nejsem nucen žádnou takovou aplikaci používat.

Přijde mi hrozná škoda, že android nedovoluje mít lepší přehled a možnost ovlivnit, která aplikace smí běžet na pozadí, když zrovna není otevřeno její hlavní okno. Já žádnou aplikaci, u které by to bylo opravdu potřeba, nepoužívám. Tedy kdyby vývojáři googlu nebyli tak nabubřele arogantní, za předpokladu, že svůj android telefon používám jen velmi málo (hodně žere displej a s tím se nedá nic dělat), měla by být výdrž baterie být cca týden.
Ano opravdu se toho dá dosáhnout, když omezíte nevhodně se chovající aplikace. Jen vám to android neusnadňuje, a proto se o tom běžně ani neví.
Uživatelský avatar
michaels
Příspěvky: 143
Registrován: sob 18. led 2014 13:41:32

Re: Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od michaels »

Vzykoušel jsem snad všechny možné SIP klienty a u GS Wave jsem zatím zůstal.

Ale co mě točí, že nemohu udělat na plochu nějakou Speed dial ikonu, kterou bych rovnou vytáčel kontakt.
Musím otevřít klienta, najít kontakt, zvolat.

Máte někdo nějaký tip jako to řešit?

Díky

Michal
soban
Příspěvky: 3
Registrován: sob 18. kvě 2019 3:56:13

Re: Grandstream wave - andorid a iOS

Příspěvek od soban »

Taky jsem ho používal, ale teď už na xiaomi redmi note 8T s MIUI 12 (android 10) z nějakého důvodu nefunguje, vše funguje vytáčení, zvonění, ale po spojení nefunguje hlas, ať dělám v nastavení cokoliv - je to buď MIUI 12 a nebo androidem 10 protože na jiných telefonech - tabletech (HUAWEI android 8) co nemají android 10 a MIUI 12 to funguje.
Odpovědět